Yükleniyor

25 hafta gebelik – Hamileliğin 25. haftası için bilinmesi gerekenler

25 hafta gebelik – Hamileliğin 25. haftası için bilinmesi gerekenler

25. hafta hamilelik yaklaşık 6 aylık hamileliğe denk gelir ve ikinci üç aylık dönemin sonuna yaklaşıldığını gösterir. 24 haftalık gebelikte bebekler ortalama bir mısır koçanı boyutunda olurken, henüz daha doğum pozisyonuna geçmemiş olur. Annelerin vücudunda ise lekelenme, çatlarlar, ödem artışı, mide yanması ve uykusuzluk gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu dönemde yapılması gereken testler arasında ise glikoz, kan ve idrar testleri bulunur. Memorial Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Figen Beşyaprak, gebeliğin 25. haftası ile ilgili merak edilenler konusunda bilgi verdi. 

İçindekiler

25.  hafta gebelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

25 haftalık bir bebek ortalama olarak 750 gram ağırlığında olup boyu 33-34 santimetreye ulaşmıştır. Bebeğin boyutları bu dönemde hemen hemen bir mısır boyutundadır. Gebeliğin 25. haftasında anne karnındaki bebek henüz doğum pozisyonu almamıştır. Baş kısmı anne adayının göğüs kısmına doğrudur ve ayakları aşağıya doğru bakar. Bazı anne adaylarında bebeğin pozisyon değiştirerek ters dönmesi ilerleyen haftalarda meydana gelebilen bir değişikliktir.

25. hafta gebelikte hangi testler yapılır?

24-28 hafta arasında gebeliğin en önemli testlerinden biri olan şeker yükleme, kan sayımı ve idrar testi yapılmaktadır.

25 hafta gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir?

25. hafta hamilelikte annedeki sadece bebeğin büyümesi ile oluşan değişimlerin dışında annede kilo artışı başta olmak üzere başka değişiklikler de olmaktadır. 25 haftalık bir gebelik süreci sonrasında anne adayının uterusu yaklaşık olarak bir basketbol topu genişliğine ulaşır. Gebeliğin bu dönemine kadar alınan kilo miktarı ise ortalama olarak 6-7 kilogram civarındadır. Bununla birlikte annede aşağıdaki değişiklikler görülür:

-Meme ucu çevresinde ve göbek orta hattında koyulaşma, bu koyulaşma doğum sonrasında yavaş yavaş kaybolur.

-Vücutta gerilme nedeniyle karında, basenlerde ve memelerde çatlak oluşması,

-Ciltte özellikle yüzde kelebek şeklinde hamilelik lekesi de denilen renk değişiklikleri meydana gelmesi,

-Vücudun çeşitli bölgelerinde özellikle bacaklarda kramplar ortaya çıkması. Özellikle yatağa girildiğinde bacak kramları oluşabilir. Oldukça rahatsız edici olabilen bu kramplar, bacakları esneterek ve ayak parmaklarını dize doğru çekerek veya ayağa kalkıp ağırlık bacaklara verilerek hafifletilebilir.

-Hamilelik nedeniyle damarlarda dolaşan kan hacminin artması ile ayak bileklerinde ödem oluşması,

-Uyku problemleri ortaya çıkabilir. Bu haftalarda yeterli dinlenme önemlidir. Geceleri uykuya dalmaya yardımcı olmak için, dizleri bükerek sol tarafa yatmaya çalışmak, rahat bir pozisyonda konumlandırmak için yastık kullanmak ve başı yukarı kaldırmak fayda sağlar.

-Mide yanması, ekşimesi, hazımsızlık ve reflü sorunları görülür. Daha küçük öğünleri daha sık yiyerek ve bazı yiyecek ve içeceklerden kaçınarak bu semptomlar kontrol altına alınabilir. Ancak rahatsızlık devam ve sürekli hale gelirse mutlaka doktora danışılmalıdır. Bu belirtiler bazen preeklampsi gibi daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir.

-Rahim yukarı doğru genişledikçe kaburgaların çevresinde rahatsızlık hissedilmesi.

25 haftalık bebekteki değişiklikler nelerdir?

25. gebelik haftasında bebeğin büyümesi ve kilo alması tüm hızıyla sürmektedir.  Bu haftada bebeğin aktif olduğu sürede tekmelerin güçlendiği dönemdir. Rahim içerisinde pozisyonunu değiştirir. Anne adayının büyüyen karnı kaşıntı gibi şikayetlere neden olabilir.  Bu sırada bebeğin burnu ve akciğerleri yavaş yavaş işlevsel hale gelmektedir. Bebeğin cildi, doğumdan sonraki renginden bağımsız olarak bu hafta içerisinde pembe bir görünüm kazanır. Bu pembe rengin sebebi sıcaklık değişiklikleri değildir. Bebeğin içerisinde bulunduğu amniyotik sıvı iyi bir yalıtım sağlayarak bebeğin rahat bir sıcaklıkta yaşamasını destekler. Ciltteki renk değişikliği kapiller damar olarak isimlendirilen küçük damarların oluşmasından kaynaklanır.

Bu küçük damarlar 25. haftanın sonuna doğru akciğerler içerisinde de oluşmaya başlayarak bu organın biraz daha olgunlaşmasını sağlar. Ancak akciğer gelişiminin henüz tamamlanmamış olduğu unutulmamalıdır. Akciğerler dışında bebeğin burnu ve burun delikleri de bu hafta içerisinde olgunlaşmasını sürdürür. Bebek bu haftada burun deliklerinden yavaş yavaş nefes egzersizleri yapmaya başlayabilir. Bu hafta bebeğin göz kapakları ilk kez açılacaktır. Beyin dalgaları gördüklerini ve duyduklarını düzenler ve duyuları gelişir. Görsel ve işitsel sistemler ile bu dönemde ışığa karşı tepki gösterdiği tespit edilebilir. Aynı zamanda kalıcı dişlere ait köklerde diş etlerinin üst kısımlarında bu dönemde yerini alır. 25 haftalık bir bebeğin kalp atım hızı ise yaklaşık olarak dakikada 140 atım olarak tespit edilir.

Ayrıca bebeğin fiziksel büyümesi, annenin sesi gibi tanıdık seslere tepki verebilmek de dahil olmak üzere diğer gelişimlerle eşleşir. Bebekler annelerinin konuştuğunu duyduğunda hareket etmeye başlayabilir. 25. haftada, bebeğin parmak hareketlerini, tekmelerini ve diğer hareketlerini hissetmeye alışıyor olabilirsiniz. Bununla birlikte bebek bu dönemde daha fazla yağ yakmaya başlar. Ciltteki kırışıklıklar yumuşar ve yanaklar hafifçe dolgunlaşır. Bebeğin kafasındaki saçlar renk ve doku alabilir.

25 hafta gebelikte kasık ağrısı ve karın ağrısı yaşanır mı?

Evet bazı hastalarımızda kasıklarında adet öncesi ağrıya benzer kasık ağrısı ve bel ağrısı görülmektedir

Hamileliğin 25. haftasında cinsellik yaşanabilir mi?

Hamileliğin bu haftasında cinsellik yaşanmasında sakınca bulunmamaktadır.

25 hafta gebelikte sık idrara çıkma olur mu?

Hamileliğin 25. haftasında büyüyen rahmin basısına maruz kalan idrar torbasının da kapasitesi küçülmekte ve sık idrara çıkılmaktadır.

25 hafta gebelikte halsizlik yaşanır mı?

Özellikle kan sayımında eksiklik olan hastalarda çabuk yorulma ve halsizlik izlenebilir. Bununla birlikte bebeğiniz artık orta bölgenizde oldukça fazla yer kaplamaya başlar. Anne vücudu alıştıkça garip veya rahatsız hissetmeye başlayabilir. İkinci üç aylık dönem kadınlar için genellikle hamileliğin ilk aylarından daha rahat olur. Ancak üçüncü üç aylık döneme yaklaştıkça annelerin enerji seviyeleri düşebilir.

25 hafta gebelikte şeker yükleme testi nasıl yapılır?

Hamileliğin 24. hafta ile hamileliğin 28. haftaları arasında gestasyonel diyabet ( gebelik diyabeti) varlığını tespit edebilmek için glikoz testi yapılır. Glikoz testi için, uygun koşul ve şartlarda sağlanan şekerli bir sıvıyı tükettikten 60 dakika sonra damar yolu ile kan alınır. Bu test sonrasında glikoz seviyesi yükselirse, daha fazla teste ihtiyaç duyulabilir. Bu testin amacı, gebelik diyabetini ekarte etmektir. Test sonucunda gestasyonel diyabet teşhisi konulursa, doktorunuz tarafından hamileliğinizin geri kalanında kan şekerinizin izlenmesi istenir ve hasta buna uygun tedaviye yönlendirilir.

Gebeliğin 25. haftasında nelere dikkat edilmelidir?

Annelere bu haftada mutlaka şeker testi, kan sayımı ve idrar tahlili yapılmadır. Eğer hastada kansızlık gelişirse ve hasta kullanmıyorsa demir takviyesi başlanmalıdır. İdrarda enfeksiyon erken doğum tehdidi oluşturacağından bu durum mutlaka idrar tahlili ile araştırılmalıdır.

25. hafta gebelikte hangi durumlarda doktor aranmalıdır?

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız doktorunuzu arayın:

-Şiddetli kramp veya karın veya pelvik ağrı

-Nefes almada zorluk veya nefes darlığı

-Erken doğum belirtileri (karnınızda veya sırtınızda düzenli kasılma veya ağrıyı içerir)

-Vajinal kanama

-İdrara çıkma ile yanma

-Sıvı sızıntısı

-Pelvisteki veya vajinanızdaki basınç

 25 hafta hamilelikte uyku sorununu çözmek için neler yapılabilir?

Kadınların hamilelik sırasında deliksiz bir uykuya dalamamalarının fiziksel ve zihinsel nedenleri bulunmaktadır. Fiziksel nedenler arasında nefes alamama, hızlı kalp atışı, sık idrara çıkma ihtiyacı, bacak krampları, sırt ağrıları, mide ekşime ve yanması ile kabızlık sayılabilir. Bu sıkıntılar rahmin büyümesi ve diğer organlara baskı yapması nedeniyle oluşur.  Hamilelik ayrıca geceleri kadınlar üzerinde çok fazla zihinsel stres yaratabilir. Endişeli bekleyişler ve yoğun rüyalar uykuda kalmayı zorlaştırabilir. Stresi hafifletmeye yardımcı olmak için bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Ilık bir banyo, meditasyon, rahatlatıcı yoga hareketleri yapmak, kitap okumak gibi sakinleştirici bir uyku rutini oluşturulabilir. Fiziksel rahatsızlıkların giderilmesi için de rahat edeceğiniz bir uyku pozisyonu almak (bu genelde sol yana yatarak bacak arasına, karın ve sırt kısmına destek yastıkları konularak yapılabilir), kramplar için takviye kullanmak, mide yanma ve ekşimesi için uygun diyeti uygulamak gibi çözümler sorunların giderilmesine yardımcı olabilir.

Güncelleme Tarihi : 26 Şubat 2024

Yayınlanma Tarihi: 18 Kasım 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al