Yükleniyor

28 hafta gebelik- Hamileliğin 28. haftası için bilinmesi gerekenler

28 hafta gebelik- Hamileliğin 28. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamilelik sürecinin sonlarına doğru anne babaların heyecanı artmaktadır. Gebeliğin son üç aylık döneminin başlangıcı sayılan 28 hafta hamilelikte anne adayların hem kendilerindeki değişimi hem de bebeklerindeki değişimi yakından takip etmektedir. Heyecanlı bekleyişin yanında yanı zamanda bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi konusundaki endişeler de gün geçtikçe artmaktadır.

İçindekiler

Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Banu Mat hamileliğin 28. Haftası için bilinmesi gereken konular hakkında bilgi verdi.

28 hafta gebelik kaç aylık eder?

Hamilelik sürecinde en çok hesaplanan konulardan birisi de gebelik haftasının kaç aya karşılık geldiğidir. 28 hafta gebelik hesaplaması şu şekilde yapılır.

28 hafta- 2 hafta = 26 hafta. Yani 28 hafta hamilelik yaklaşık olarak 6 ay 2 haftalık gebelik anlamına gelmektedir.

28 haftalık gebelik doğuma ne kadar kaldı?

Hamileliğin son üç aylık dönemine girildiği 28 haftalık hamilelikte doğuma ne kadar kaldığı da merak edilen konular arasındadır. Hamilelik süreci 40 hafta olarak kabul edilmektedir. Ancak doğum genellikle 38-42 haftalar arası gerçekleşebilir. Bebeğin dünyaya gelmesine yaklaşık olarak 10- 12 hafta arasında bir süre bulunmaktadır.

28 hafta gebelik bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Anne babaların en merak ettiği bilgiler arasında bebeklerinin boy ve kilosudur. Bebeğin boy ve kilosu farklı etkenlere göre değişebilmektedir. Ancak genel olarak 28 hafta hamilelikte bebeğin boyu yaklaşık 38- 39 cm dir. Bu haftada bebeğin ağırlığınin ise 900-1000 gram arasında olması beklenir.

28 hafta gebelik doktor kontrollerinde neler yapılır?

Anne adayları hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı bakımından rutin gebelik kontrollerini ve yapılması gereken testleri yakından takip etmelidir.

28 hafta gebelikte genel olarak şu testler ve kontroller yapılabilir.

 • 28 hafta hamilelikte rutin doktor kontrolleri yapılmaya devam edilebilir. Bu kontrollerde bebek ultrason eşliğinde kontrol edilir. Amniyon sıvısı ultrason eşliğinde incelenir.
 • 28 hafta gebelikte anne baba arasında kan uyuşmazlığı (Rh uygunsuzluğu) varsa kan uyuşmazlığı iğnesi yapılabilir. Kan uyuşmazlığı genellikle ilk gebelikte bir sorun yaratma ihtimali gözükmemektedir. İlk gebeliklerden sonraki gebeliklerde kan uyuşmazlığının sorun yaratmaması için hamileliğin 28-34 haftaları arasında kan uyuşmazlığı iğnesi yapılabilir.
 • Hamileliğin 24-28 haftalarında gebeliğe bağlı diyabet varlığı kontrol edilir.
 • 28 hafta hamilelikte gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi riski değerlendirilir.

28 hafta gebelikte bebek ultrasonda nasıl görülür?

Anne babaların rutin sağlık kontrolleri sırasında en heyecanlandıkları bölüm bebeklerini ultrosan eşliğinde görmektir. 28 haftalık bebek ultrason görüntüsünde minik bir insan şeklindedir. Bebeğin vücut orantıları artın normale iyice yaklaşmıştır. Bebeğin elleri, ayakları, kolları, bacakları gelişmiştir. 28 haftalık hamilelikte bebek ultrasonda farklı mimikler yaparken ya da kordonuyla oynarken görülebilir. 28 hafta hamilelikte kordon bebeğin bacağına, koluna hatta boynuna dolanmış olarak görülebilmektedir. Bebek bu dönemde anne karnında eskisine göre daha hareketli olduğu için kordonun bu şekilde dolanması normal karşılanmaktadır. Ultrason takiplerinde bu durum yakından takip edilir. 28 hafta hamilelikte ultrason görüntülerinde bebeği parmağını emerken görmek sık karşılaşılan bir durumdur.

28 haftalık gebelik annedeki değişiklikler nelerdir?

Hamilelik sürecinin ilerleyen haftaları ile birlikte anne adayında yaşanan değişimler daha fazla hissedilmektedir.

28 hafta hamilelikte anne adayında yaşanan değişimler genel olarak şu şekildedir

 • Bebeğin büyümesine paralel olarak anne adayının rahmi de büyümeye devam eder
 • 28 hafta hamilelikte anne adayında kasık ağrıları önceki haftalara oranla artış gösterebilir.
 • Mide yanması ve mide ekşimesi gibi sorunlar 28 hafta hamilelikte yaşanabilir.
 • 28 hafta hamilelikte anne adayı hemoroit sorunu yaşayabilir.
 • Büyüyen rahmin yarattığı baskı sindirim sistemi sorunlarının yanında kabızlık sikayetlerini de artırabilir.
 • 28 hafta hamilelikte anne adayı uyku sorunları yaşayabilir.
 • Hamileliğin son aylarına doğru anne adayının memelerinde büyüme ve memeden süt benzeri bir sıvının gelmesi yaşanabilir.
 • Sırt ve bel ağrıları bu dönemde artış eğilimindedir.
 • Braxton Hicks denilen yalancı kasılmalar 28 hafta hamilelikte görülebilir.

Hamileliğin her haftasında anne adayında farklı belirti ve şikayetler görülebilir. Yaşanan belirti ve şikayetler kişiden kişiye değişebilmektedir. Anne adayının yaşadığın değişiklik ve rahatsızlıkları hamileliği takip eden doktorla paylaşması önemlidir.

28 hafta gebelik bebekte yaşanan değişimler nelerdir?

Anne adayları hamilelik sürecinde kendilerinde yaşanan değişimler gibi bebeklerindeki gelişimi de yakından takip etmektedir.

28 hafta hamilelikte bebekte yaşanan değişimler genel olarak şu şekildedir;

 • Bebeğin beyin gelişimi sürmektedir. Bu gelişin bebek doğana kadar hatta doğduktan sonra da devam etmektedir.
 • 28 hafta hamilelikte kaş ve kirpikleri oluşan bebek gözlerini daha iyi kullanmaktadır. Ultrason görüntülerinde bebeğin göz kırpma hareketlerini yaptığını görmek mümkündür.
 • Bebeğin hareketleri 28 hafta hamilelikte çok daha rahat hissedilebilir. Ancak bebeğin hareketlerinin belli dönemlerde hissedilmemesi normaldir. Bebek bu dönemde dinlenme ve hareket etme periyodundadır. Yarım saatlik uykuların ardından bebek tekrar hareketli periyoda geçecektir.
 • 28 hafta hamilelikte bebeğin akciğer gelişimi sürmektedir.
 • Bebeğin cilt altı yağ tabakası gelişmeye hızla devam etmektedir. 28 hafta hamilelikte yağ tabakasının gelişimi daha da hızlanabilir.
 • Bebek bu dönemde sesleri ayırt etmeye başlar. Anne ve babasının sesini tanıyarak tepkiler verebilir.
 • Tatma duyusu çok gelişen bebek annesinin tükettiği gıdalara karşı hareket ederek tepkiler verebilir.

28 hafta gebelikte bebeğin pozisyonu nasıldır?

28 hafta hamilelikte bebeğin anne karnındaki pozisyonu değişmeye başlayabilir. Bebek doğuma hazırlanmak için başının aşağıya dönmek için vücudunun pozisyonunu değiştirmeye başlar. Bu sürecin sonunda bebek doğumun gerçekleşeceği pozisyona gelecektir. Ancak her bebek başın aşağı dönecek şekilde konumlanmayabilir. Bebeğin bu hareketleri ultrason eşliğinde takip edilir.

28 hafta gebelik bebek hareketleri nasıldır?

Bebeğin anne karnındaki hareketleri genellikle hamileliğin 16 -20 haftaları arasında hissedilmeye başlanır. 28 hafta hamilelikte bebeğin hareketleri sadece anne tarafından değil dışarıdan bakanlar tarafından da görülebilmektedir. Bu süreçte hem anne hem de baba bebeğin hareketlerini gözlemleyebilir. Hamilelik haftaları ilerleyip bebek büyüdükçe hareketleri daha belirgin hale gelmeye başlar. 28 hafta hamilelikte bebeklerin hıçkırıkları anne adayları tarafından zıplama olarak tarif edilebilir. Bebek bu dönemde hareketlilik ve dinlenme dönemi şeklinde tanımlanan bir sürece girer. Anne adaylarının bebek hareketlerini yakından takip etmesi çok önemlidir. Bebek uzun süre hareketsiz kalırsa durumu doktora bildirmek ve gerekirse ultrason eşliğinde kontrol yapmak önemlidir.

28 hafta gebelikte cinsel ilişki yaşanır mı?

Hamilelikte cinsel ilişki sorusu ebeveynler tarafından sıklıkla gündeme getirilen konular arasındadır. Genellikle anne babalar bebeğin zarar göreceğini düşünerek hamilelik sürecinde cinsel ilişkiden kaçınmaktadır. Ancak doktorun öngördüğü bir sakıncanın olmadığı durumlarda 28 hafta hamilelikte cinsel ilişki yaşanması bakımından her hangi bir sakınca yoktur. 28 hafta hamilelikle cinsel ilişki yaşanmasının zararlı olabileceği durumlar şu şekildedir;

 • Kanama
 • Rahim ağzının beklenenden daha önce açılması
 • Erken doğum riski
 • Çoğul gebelik
 • Cinsel ilişki öncesi veya sonrası yanma, acıma hissinin yaşandığı durumlar
 • Daha önce düşük yapan anne adayları
 • Amniyon kesesinden sıvı sızması durumunda
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon varlığında cinsel ilişkiden uzak durulması gerekir.

28 hafta gebelik karın ağrısı yaşanır mı?

Hamilelik sürecinde anne adayının vücudunda büyük değişimler yaşanır. Yaşanan bütün değişimlere paralel olarak anne adayının vücudunda daha önce olmayan ağrı veya şikayetlerin yaşanması normaldir. 28 hafta hamilelikte karın ağrısı sık karşılaşılan şikayetler arasındadır. Büyümesini devam ettiren bebek göğüs kafesi ile kasık kemiği arasındaki alanı kaplamaya başlar. Bu dönemde karın ağrıları artabilir. Ancak karın ağrısı dinlenmeyle geçmiyor ve sürekli hale geldiyse doktora başvurmak faydalıdır.

28 hafta hamilelikte karın ağrısı genellikle şu nedenlerden kaynaklanır;

 • Bebeğin büyümesine bağlı kasların ve bağların gerilmesi kaynaklı ağrılar
 • Sindirim sistemi sorunları
 • Stres
 • Gebelik zehirlenmesi
 • Plasenta kaynaklı sorunlar
 • Düşük.

28.hafta gebelik akıntı, lekelenme, kanama normal midir?

Hamilelik boyunca anne adaylarında akıntı görülmesi normaldir. Özellikle 28 hafta hamilelikte akıntı miktarında artış gözlemlenebilir. Ancak anne adaylarının akıntıyı takip etmesi önemlidir. Akıntıda görülebilecek kahverengi, yeşil veya pembe renk ve koku değişiklikleri yakından gözlemlenmelidir. Lekelenme ve vajinal kanama riskli durumların belirtisi olabilir. Kanama veya aşırı lekelenme görüldüğü durumlarda gebeliği takip eden doktorun bilgilendirilmesi gerekir.  

28 haftalık gebelik anne kilosu ne kadar olur?

Hamilelik sürecinde her anne adayının alacağı kilo farklı olabilir. Bunda annenin beslenmesi ve hamilelik öncesi kilo durumu etkilidir. Anne adayının dengeli beslenmesi doktorun beslenme konusundaki önerilerine dikkat etmesi hem kendi hem de bebeğin sağlığı için son derece önemlidir. Genel olarak anne adayının hamileliğin başından itibarın 28 hamilelik haftasına katar ortalama olarak 7-10 kilo alması beklenir. Anne adayı bu haftadan sonra her hafta yarım kilo alabilir.

28.hafta gebelikte adet sancısı yaşanır mı?

Hamilelik döneminde anne adayları doğum sürecine kadar adet görmezler. Ancak vücutta yaşanan hormonal değişimler ve doğuma yaklaşılması anne adaylarında adet sancısına benzer sancıların yaşanmasına neden olabilir. Özelikle 28 hafta hamilelik haftasında ve sonrasında Braxton Hicks denilen yalancı kasılmalar ve sancılar yaşanabilir.  

28 hafta gebelik beslenme nasıl olmalıdır?

Hamilelik süreci hatta planlı gebeliklerde hamilelik öncesinde anne adayının beslenmesini planlaması gerekir. Annenin bu süreçte düzenli ve dengeli beslenmesi bebeğin sağlıklı gelişimi bakımından son derece önemlidir.

28 hafta hamilelik haftasında beslenme düzeni genel olarak şu şekilde olmalıdır

 • Tüm gebelik sürecinde olduğu gibi 28. gebelik haftasında da sık aralıklarla az az beslenmeye devam edilmeli ve bol sıvı alınmalıdır.
 • Proteinden zengin karbonhidrattan fakir beslenme tercih edilmelidir. Karbonhidrat tüketimi yapılırken sağlıklı karbonhidratlar tercih edilmelidir.
 • 28 hafta hamilelikte kabızlık sorunu yaşanabileceği için bol lifti gıdaların beslenme düzenine eklenmesi gerekir.
 • D vitamini ve folik asit desteği doktorun tavsiyesine göre şekillendirilmelidir.
 • Anne karnındaki bebek kalsiyum depoladığı için kalsiyum içeren besinlerin tüketilmesi önemlidir.
 • 28 hafta hamilelikte bebeğin omega 3 ihtiyacını karşılamak için haftada iki gün balık tüketilebilir.

28 haftada gebelikte ciğer geliştirici iğne kullanılır mı?

Solunum yollarında yüzey gerilimleri düzenleyen lipid protein kompleksi bulunur. Surfaktan veya sürfaktan olarak isimlendirilen bu kompleks özellikle yeni doğmuş bebeklerde akciğerin gelişmesi ve solunum faaliyetinin devam etmesi için önemlidir. Anne karnındaki bebekte surfaktan sentezi gebeliğin 20. Haftasında başlar, 24 haftada ise giderek hızlanır. Bebeğin akciğer gelişimi ise 26 haftada hamilelikte başlayarak 34 hamilelik haftasına kadar iyi seviyeye ulaşır. Bebekte akciğer gelişiminin gerçekleştiği 26-34 hafta hamilelikler arasında erken doğum riski varsa ciğer geliştirici iğne yapılabilir. Bu haftadan sonra ise gebeliği takip eden doktorun uygun görmesi durumunda ciğer geliştirici iğne tekrarlanabilir.

28 haftalık gebelikte çatı ağrısı yaşanır mı?

Hamilelik sürecinde çatı ağrısı genellikle gebeliğin ortalarında yaşanmaya başlar ve gebelik sonrasında bile devam edebilir. Hamilelik öncesi hareketsiz olan pelvis eklemleri gebelikle birlikte hormonların da etkisi ile değişiklik gösterebilir. Bu da çatı ağrısına neden olabilir.

28 haftalık gebelikte kalp çarpıntısı normal midir?

Hamilelikte hormonal değişimlerle birlikte anne adayının kan oranında da artış yaşanmaktadır. Bu kan artışına paralel olarak kalbin pompaladığı kan ve atım hızında da artışlar görülebilir. Bu nedenle 28 haftalık hamilelikte kalp çarpıntısı yaşanabilir. Kalp çarpıntısı yaşayan anne adaylarının tansiyon kontrolünü yaptırması önemlidir. Sürekli ve geçmeyen çarpıntı durumunda kardiyoloji doktoruna danışılması önerilir.

28 haftalık gebelikte sık idrara çıkma neden olur?

Hamilelik sürecinde anne adaylarının en sık dile getirdiği şikayetlerden birisi de sık idrara çıkmaktır. Hem yaşanan hormonal değişimler hem de büyüyen rahmin mesane yani idrar kesesi üzerine baskı yapması sık idrara çıkmaya neden olabilir. Rahmin büyümesiyle birlikte 28 hafta hamilelikte bu şikayetlerde artış devam gözlemlenebilir. Ancak sık idrara çıkmayla birlikte yanma, koku gibi farklı belirtiler de farsa ek tetkiklerin yapılması gerekir. 

28.hafta gebelik egzersizleri nelerdir?

Hamilelik başında itibaren anne adaylarının egzersizlerini ihmal etmemesi rahat bir doğum, bebeğin gelişimi, kilo kontrolü gibi konularda avantaj sağlamaktadır. 28 hafta hamilelikte en ideal egzersiz hafif yürüyüş, yoga, meditasyon ve nefes egzersizleridir. Doktorun yasakladığı durumlar dışında bu egzersizlerin doğum sürecine kadar sürdürülmesi önemlidir.

28 haftalık gebelik erken doğum riski var mıdır?

Ebeveynlerin ve doktorların en istemediği durumların başında erken doğum gelmektedir. 28 hafta hamilelikte bebeğin neredeyse bütün organları gelişmiştir. Ancak akciğer ve beyin omurilik sistemi gelişmesini sürdürmektedir. 37. Hamilelik haftasından önce doğan bebekler prematüre kabul edilmektedir. Bu nedenle hamileliğin 28. Haftasında erken doğumla dünyaya gelen bebeklerin desteğe ihtiyacı vardır. 28 hafta hamilelikte erken doğum riski bulunmaktadır. Anne adayının erken doğum belirtilerini takip ederek doktora haber vermesi önemlidir.

28 hafta erken doğum belirtileri genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Düzenli ve sıklığı şiddeti kasılma ve ağrı
 • Pelvik bölgede kasıklarda baskı hissi
 • İshal bulantı olması
 • Vajinadan kanlı mukuslu akıntı gelmesi
 • Geçmeyen yoğun bel ve sırt ağrısı erken doğum belirtisi olarak değerlendirilmelidir.

28 haftalık gebelikte el ayak şişmesi normal midir?

Hamilelikte ayaklarda şişme özellikle gebeliğin son aylarında artarak hissedilir. 28 hafta gebelikte de ayaklarda şişme olması normal karşılanır. Yerçekiminin etkisiyle ödem ve şişkinlikler genellikle bel bölgesinin altında daha çok hissedilir. Hamilelikte el ve yüzde gerçekleşen ödem ve şişkinlikler biraz daha dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Yüzde meydana gelen şişme sağ taraftan kalbe doğru giden kanın yani toplardamar sisteminin baskıya uğraması olabilir. Bu durumun detaylı incelenmesi gerekebilir.

28 haftalık gebelikte suyun fazla olması ne anlama gelir?

28 hafta hamilelikte bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısında artış görülebilir. Amniyon sıvısındaki artış yani suyun fazla olması ultrason eşliğinde yapılan değerlendirme ile belirlenir.

Gebelikte suyun fazla olması şu nedenlerden kaynaklanabilir;

 • Gebelik diyabeti
 • Genetik anomaliler
 • Çoğul hamilelik
 • Bebekte anomali
 • Bebekte yaşanan demir eksikliği

28 hafta gebelikte gaz sancısı yaşanır mı?

Hamileliğin ilerleyen haftalarında anne adayının gaz sancısı çekmesi beklenen bir durumdur. 28 hafta hamilelikte rahim ve bebeğin büyümesi sindirim sistemi organlarında baskı yaratabilir. Bu baskı sonucu sindirim sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Mide yanması, mide ağrısı, gaz sancısı bu sorunların en sık yaşananlarıdır.

28 hafta gebelikte halsizlik normal midir?

Hamileliğin ilk ve son 3 aylık periyodunda halsizlik daha fazla hissedilir. 28 hafta hamilelikte halsizlik hissedilmesi beklenin bir durumdur. Hamilelik sürecinde alınan kilolar halsizlik nedeni olabileceği gibi demir eksikliği de halsizlik nedeni olabilir.

28.hafta gebelikte ishal yaşanır mı?

28 hafta hamilelikte genelde ishal beklenmemektedir. Bu dönemde anne adayları daha çok kabızlık sorunu yaşamaktadır. Ancak hamilelikte kadın vücudunda yükselen hormonlar, vücut çalışma düzenini değiştirir. Mide bağırsak sisteminin hareketini azaltabileceği gibi artırabilir de. İshal ile birlikte anne adayında; karın ağrısı, ateş yüksekliği, kusma gibi şikayetler de eşlik ederse enfeksiyondan şüphe edilmelidir. Muayene ve ek tetkikler gerekebilir.

28 haftalık gebelikte idrar yolu enfeksiyonu yaşanır mı?

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonları yaşanabilmektedir. Sıvı kaybı ve kaybedilen sıvının yerine konulamaması idrar yolu enfeksiyonlarını tetikleyebilir. İdrar yolu enfeksiyonu erken doğum ve düşük riskini artırabileceği için ihmal edilmeyerek tedavi edilmelidir.

28 haftalık gebelikte idrar kaçırma neden olur?

Hamileliğin özellikle ilerleyen haftalarında rahim ve bebeğin büyümesi mesane yani idrar kesesi üzerinde baskı yaratabilir. Bu baskı sık idrara çıkma isteğinin yanında zaman zaman idrar kaçırma olarak da etki gösterebilir. Hamilelikte salgılanan progestoron hormonu da idrar kaçırmayı tetikleyen etkilerden birisidir. Özellikle; daha önce normal doğum yapan, aşırı kafein tüketen, diyabeti olan hastalarda idrar kaçırma daha sık görülmektedir.

28.hafta gebelik kasık veya vajina(rahim) ağrısı yaşanır mı?

Doğum zamanı yaklaştıkça, anne adaylarında Braxton Hicks denilen düzensiz aralıklı kasılma ve sancı olabilir. Bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonunu almaya çalışması – doğum kanalına yönelmesi, artan ağırlığı yine pelvik bölgede ağrıya sebep olur. 28 hafta hamilelikte artan hormon seviyeleri, pelvik bölgedeki kemikleri-kasları- eklemleri esneterek doğum kanalını genişletir, bebeğin geçişini kolaylaştırmaya çalışır. Bu yüzden de kasık ve vajinada ağrı-sancı-batma  hissedilebilir.

28 haftalık gebelikte memeden süt gelmesi normal midir?

28 hafta hamilelikte hassasiyeti artan memelerden süt gelebilir. Memeden süt gelmesi endişe edilecek bir durum değildir. Memenin ucunu sıkmamak gerekir.

28.hafta gebelikte nefes darlığı yaşanır mı?

Hamilelikte anne adaylarının nefes darlığı yaşaması sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle gebeliğin ilerleyen haftalarda daha sık görülen nefes darlığı büyüyen rahim ve bebeğin diyafram kasını itmesi nedeniyle yaşanır. Rahmin baskısıyla önce diyafram sonra da akciğerleri sıkışarak yeterince hava alınmamasına yol açabilir. Ancak bu durum bebeğin sağlığıyla ilgili olumsuz bir durum yaratmamaktadır.

28 haftalık gebelikte oruç tutulur mu?

Hamilelik sürecinde doğru beslenme olarak ilk öneri; sık aralıklarla az az beslenip bol bol sıvı almak gerektiğidir. O yüzden tıbbi olarak uzun süreli açlık hali- oruç tutmak çok uygun değildir.

28.hafta gebelikte yatış pozisyonu nasıl olmalıdır?

Hamileliğin 25-30 haftasına kadar anne adayı istediği pozisyonda yatabilir. Anne adayları bu dönemde yüz üstü yatmanın bebeğe zarar vereceğini düşünse de amniyon sıvısı içinde bulunan bebek 28 hafta hamilelikte yatış pozisyonundan etkilenmez. Omurga sağlığı acısından değerlendirildiğinde en uygun yatış pozisyonu yan yatarak bacakların arasına çok yüksek olmayan bir yastık alınmasıdır.

28 hafta gebelikte su gelmesi riskli midir?

37 hafta hamilelikten önce su gelmesi bebeğin steril ortamının bozulmasına yol açar. Bu durumda enfeksiyon gelişme riskini artırabilir. Genel olarak 34 hafta hamilelikten sonra su gelmesi durumunda doğumu başlatmak tavsiye edilir. 28 hafta hamilelikte su gelmesi erken doğumun da işaretleri arasındadır.

28 hafta gebelik zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Gebelik zehirlenmesi hem anne hem de bebek için oldukça tehlikeli bir durumdur.

Gebelik zehirlenmesi belirtileri genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Yüksek tansiyon
 • İdrar protein bulunması
 • El ve yüzde şişme
 • Aşırı ve hızlı kilo alımı
 • Sürekli kusma

İlk gebeliğinde gebelik zehirlenmesi yaşayan annelerin sonraki hamileliklerde aynı duruma yaşama ihtilali daha fazladır.

Güncelleme Tarihi : 19 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 14 Eylül 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al