Yükleniyor

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte karın ağrısı çok uzun sürmediğinde veya şiddeti çok yüksek olmadığında genellikle hamileliğin normal bir parçasıdır. Hamilelik ile birlikte rahimde ki büyüme rahimi tutan yuvarlak bağlar denilen bağların gerilmesine neden olur. Bu da hamilelik döneminde karın bölgesinde bir miktar ağrı ya da hafif kramplar yaşanması ile sonuçlanır. Fakat bu karın ağrısının takibini sağlamak hem anne hem de bebek açısından oldukça önemlidir. Karın ağrısının temelinde rahmin genişlemesi ve bağların esnemesi yatabilir.

İçindekiler

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik döneminde keskin hissedilebilen ama çoğu zaman zararsız olan karın ağrılarının en yaygın nedeni büyüme ağrıları olarak da bilinen, rahimin büyümesi ile bu büyümeyi desteklemek için bağların gerilmesidir. Hamilelikte yine sıklıkla karşılaşılan kabızlıkta karın ağrısının bir başka yaygın nedenidir. Bu ağrılar, karnın alt tarafında keskin bir kramp gibi hissedilebilir.

Dolayısı ile hamilelikte oluşabilecek karın ağrısı hafif bir şekildeyse ve pozisyon değiştirdiğinizde, dinlendiğinizde, dışkılama yaptığınızda geçiyorsa ciddi olarak değerlendirilmemelidir. Karın ağrısının yanında farklı semptomlar da görülüyorsa uzman doktor danışmak gerekmektedir.

Hamilelikte karın ağrısının nedenleri şöyle sıralanabilir:

Sindirim problemleri

Bebek büyüyüp gelişmeye başladıkça özellikle ikinci ve üçüncü trimesterda organlara baskı uygulamaya başlar. Mide ve bağırsaklara uygulanan bu baskı nedeniyle midede sindirim ağrısı yaratarak şişkinlik, gaz ve kabızlık oluşturur. Bu ağrılar beslenme ile ilgili ise bol sıvı tüketerek, lifli gıdalar tüketmekte fayda vardır.

Kasların gerilmesi

Hamilelik döneminde anne adayları bebeklerin sağlıklı beslenmesi için kilo alırlar. Kilo almayla beraber özellikle karın bölgesinde yer alan kaslar ve bağlar gerilerek karında ağrı oluşturur. Kas ağrıları karın bölgesinde hassaslık yaratabilir.

Kramp

Gebelik döneminde adet görülmese bile adetin yarattığı kramplar yaşanabilir. Bebeğin büyümesiyle beraber rahimde gerilme olur ve kramplar hissedilir bir hale gelebilir. Karın bölgesine saplanan bir ağrı şeklinde ortaya çıkan bu kramplar ısı ile rahatlatılarak kendiliğinden geçebilmektedir.

Braxton Hicks kasılmaları (yalancı doğum sancısı)

Yalancı doğum sancısı olarak bilinen Braxton Hicks kasılması karın bölgesinde ağrıların görülmesine neden olur. Vücudun gerçek doğum için pratik yapması olarak tanımlanan bu ağrılar hafif şekilde ortaya çıkarak düzensiz olmaktadır. Bu ağrılar ara ara güçlenerek zamanla zayıflayabilir. Rahatsız edici bir ağrı olan Braxton Hicks kasılmaları, hareket edildiğinde kendi kendine yol olmaktadır.

Hamilelikte Karın Ağrısının Ciddi Nedenleri

Hamilelik döneminde karın ağrısının ciddiye alınması gerektiği durumlar da bulunur. Bu ağrılar ciddi bir riskin habercisi niteliğinde değerlendirilebilir. Hamilelikte karın ağrısının ciddi ve risk oluşturan nedenleri şöyle sıralanır:

Dış Gebelik

Dış gebelik, yumurtanın rahim dışına yerleşmesiyle 50 gebelikten birinde görülebilen bir durumdur. Bu durum yaşandığında hamilelik sonlandırılarak tedavi sürecine başlanır. Dış gebelik yaşandığı durumlarda 6 ya da 10.haftalarda karın bölgesinde şiddetli bir ağrı ortaya çıkar. Bu ağrının yanında kanama da yaşanabilir.

Plasenta dekolmanı

Plasenta dekolmanı, hamilelik döneminde bebeğin doğmadan önce rahimden ayrılarak hayati risk oluşturma durumudur. Karın ağrısı şeklinde bir belirtiyle ortaya çıkan plasenta dekolmanı, devam eden bir ağrı olarak görülür. Bu semptomun yanında sırt ağrısı, kanama ve karın bölgesinde hassasiyet de yer alır.

Düşük

Hamilelik ortalama 15 ila 20 oranında düşükle sonuçlanarak kayıplara yol açabilir. Genellikle hamileliğin ilk 14 haftasında ortaya çıkan düşük, karın bölgesinde şiddetli bir ağrının görülmesiyle ortaya çıkabilir. Bunun yanında kasılmalar, kramplar, kanama ve vajinal akıntı eşlik eder. Düşük, hamilelik döneminde oluşan karın ağrısının ciddi nedenleri arasında yer alır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelik döneminde yaşanan idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara neden olabilir. Karın ağrısı şeklinde ortaya çıkarak sırtın alt bölümüne, vücudun yan kısımlarında, göğüs kafesinin altında ve pelvik kemiğinde ağrılara yol açar. Bunların yanında midede bulantı, titreme ve terleme görülür.

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi)

Preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi durumunda karın bölgesinde ağrı yaşanır. Hamilelik döneminin 20.haftasından sonra oluşabilecek olan gebelik zehirlenmesi ciddi bir sağlık durumu olarak tanımlanır. Karın ağrısının yanında kusma, karında basınç ve mide bulantısı da görülür.

Hamilelikte Karın Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Karın kasları ve bağların gerilmesinden kaynaklanan hamilelikte karın ağrılarında bu krampları ve ağrıları gidermek için dinlenmek, ılık duş almak ve düzenli egzersiz karın kaslarını güçlendirmeye ve esnek hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Hamilelikte karın ağrısını geçirmek için evde uygulayabileceğiniz yöntemler bulunur:

 • Karın ağrısı başladığında kendinizi iyi hissedene kadar dinlenin
 • Ilık bir duş alın
 • Bol sıvı tüketimi yapın
 • Yediğiniz besinlere dikkat ederek, gaz yapan besinlerden uzak durun
 • Nazik hareketlerle esneyin

Hamilelikte Karın Ağrısı İçin Ne Zaman Endişelenmeli?

Hamilelik döneminde oluşabilecek karın ağrısının küçük nedenleri evde uygulanabilecek yöntemlerle geçirilip tedavi edilebilir. Küçük nedenlerle meydana gelen karın ağrısı kendiliğinden de geçebilmektedir. Fakat bazı karın ağrıları ciddi ve acil bir durumun belirtisi olabilir. Hamilelikte karın ağrısıyla birlikte şu durumlar görülürse vakit geçirmeden uzman doktora başvurmanız gerekebilir:

 • Sırtta sürekli devam eden şiddetli ağrı
 • Özellikle geceleri uzanırken şiddetlenen ağrı
 • Karın ağrısının yanında kızarıklık ve şişlik görülmesi
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Ağrının yanında kusma, midede bulantı ve ishal görülmesi
 • Devam eden baş ağrıları
 • Vajinal akıntı
 • Bulanık görme
 • Yüksek ateş
 • 28. haftadan sonra bebeğin hareketlerinde azalma

Hamilelikte Karın Ağrısı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hamilelikte karın ağrısı normal mi?

Hamilelik döneminde vücudun değişime uğraması ve döllenen yumurtanın yerleşmesinden dolayı karın ağrısı olması normaldir.

Hamilelikte karın ağrısı ne zaman başlar?

Gebelik döneminde karın ağrısı 1 aylık hamilelik sürecinden sonra başlayabilir. Ara sıra bu ağrılar belli nedenlerden dolayı artar ya da azalır.

Karın ağrısı hamilelik belirtisi mi?

Regl ağrısına benzeyen kramplar  hamileliğin erken dönem belirtilerindendir. Öyle ki hormonlarınızdaki değişiklikler ve büyüyen rahim bu kasılmalara neden olur.

Hamilelikte karın ağrısı olur mu?

Gebelikte karın ağrıları veya krampları sık görülür. Çoğu zaman endişelendirmeyi gerektirmezler ancak bazen de ciddi bir sorundan kaynaklanıyor olabilirler. Ağrı hafifse ve pozisyon değiştirdiğinizde, istirahat ettiğinizde, dışkılama yaptığınızda yaptığınızda ya da gaz çıkardığınızd  geçiyorsa endişelenecek bir şey olmayabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 27 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 27 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al