Yükleniyor

BRAXTON HİCKS KASILMALARI ( YALANCI DOĞUM  SANCISI) NEDİR?

BRAXTON HİCKS KASILMALARI ( YALANCI DOĞUM SANCISI) NEDİR?

Kadınlarda gebelik dönemlerinde ortaya çıkan Braxton hicks kasılmaları yani toplumda “yalancı doğum sancısı”, “yalancı kasılmalar”, “alıştırma kasılmaları” olarak da bilinen bu kasılmalar gebeliğin son dönemlerinde anne adaylarında paniğe neden oluyor. Bu kasılmaların doğum belirtisi olup olmadığı ise en çok merak edilen konuların başında yer alıyor.  Çok uzun süreli olmayan, yalnızca saniyeler içerisinde görülen ve artan kasılmalar gerçek doğum sancısı olarak kabul ediliyor. Braxton Hicks kasılmaları ise düzensiz görülmesi ve illeri derece ağrı hissiyatı oluşturmaması nedeni ile yalancı kasılma olarak tanımlanıyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Gamze Akın Evsen, Braxton Hicks kasılmaları ve bilinmeyenleri hakkında bilgi verdi.

 

Braxton Hicks kasılmaları nedir?

Yalancı kasılmalar olarak da adlandırılan bu kasılmalar, gebeliğin ilk aylarından beri olabilen ancak son 3 ayda artan düzensiz kasılmalar olarak tanımlanmaktadır. Doğuma yakın son birkaç haftada ise sıklaşmaktadır. Genelde 24. Haftadan itibaren hissedilen bu kasılmaları 150 yıl önce tanımlayan bilim insanı olan Braxton Hicks’in ismiyle tanımlanmıştır. Rahim kasları ortalama 30-60 saniye süren bir kasılma süreci geçirir ve sonrasında gevşemektedir.  Doğuma hazırlık kasılmaları olarak da bilinmektedir. Genellikle düzenli ağrı ve acıya neden olmayan Braxton Hicks kasılmaları pozisyon değiştirildiğinde durabilmektedir. Genellikle sadece karın bölgesinde hissedilen bu yalancı kasılmalar anne adayında rahatsızlık hissi oluşturmaktadır. Ancak düşünülenin aksine Braxton Hicks kasılmaları doğumun başladığını ya da başlayacağının göstermemektedir. Gerçek doğum kasılmaları değildir, ancak gerçek doğum kasılmaları gibi, rahim kaslarının gerilmesinden kaynaklanmaktadır.

Braxton hicks kasılmaları nedenleri nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber bebeğe giden kan akımını arttırıp genişleyen rahmin tonusunu korumaya yönelik olduğu tahmin edilmektedir. Braxton Hicks kasılmaları sıklıkla egzersiz ve spor faaliyetlerinin sonrasında ya da günün sonuna doğru görülmektedir. Anne adayının yorgun ve su ihtiyacının tam olarak karşılanmadığı zamanlarda daha sık ortaya çıkmaktadır. Kısaca kesin ve net olmayan nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Stres
  • Yorgunluk
  • Cinsel ilişki
  • Sıvı tüketiminin azlığı şeklinde söylenebilir.

 

Braxton Hicks kasılmaları nerede hissedilir?

Genellikle rahmin üst ya da orta bölgesinden başlayan bir sıkışma şeklinde hissedilip ağrıdan ziyade rahatsızlık veren bir kasılma türüdür. Gerçek doğum sancısı ile en büyük farkını burada ortaya koyan yalancı kasılmalar daha çok karın bölgesinde hissedilmektedir. Gerçek doğum sancısı ise sırttan başlayarak rahme doğru inen bir ağrı ve bacak bölgesinde de şiddetli ağrılar hissedilmektedir.

 

Braxton Hicks kasılmaları nasıl anlaşılır?

Kasılmalar kısa süreli, ağrısız ve düzensiz olmakla beraber gerçek doğum kasılmalarının sebep olduğu rahim ağzının incelmesi ve açılması gibi durumlara sebep olmamaktadır. Zaman zaman süresi 2 dk ya kadar devam edebilip düzenli kasılmalar ile karıştırılsa da dinlenme, sıvı alımı ve pozisyon değişikliği ile genelde hasta rahatlamaktadır. Kasılmanın genelde karın bölgesinde hissedilmesi, bel ve uyluklara da yayılmaması da bir ayırt edici özellik olarak görülmektedir. Gerçek doğum sancıları daha sık aralıklı, şiddeti giderek artan, rahatsızlık hissinden öte bel ve uyluklara yayılan ağrı şeklinde de hissedilebilen niteliktedir.

 

Braxton Hicks kasılmaları tehlikeli midir?

Tehlikeli bir durum olmamakla beraber gebelik sürecinin sonu olan doğum olayına rahmi ve bebeği hazırladığı düşünülmektedir. Ayrıca genişleyen rahmin tonusunu sağlamada ve bebeğe giden plasental kan akımını da artırmada faydalı işlevleri olan bir durumdur. Erken dönemde kasılma hissedildiğinde önemli olan erken doğum sancıları ile ayırt etmektir. Bunun ayrımı yapıldıktan sonra bu kasılmaların bir tehlikesi bulunmamaktadır.

 

Braxton Hicks kasılmaları nasıl geçer?

Bu kasılmalar genelde anne ve bebek çok hareketli iken, anne çok hareketsiz kaldığında, annenin susuz kaldığı durumlarda, cinsel ilişki ya da vajinal muayene sonrası, uzun süreli idrar tutma ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlardan sonra olduğundan sebebe yönelik davranışlarda bulunmak faydalı olacaktır. Braxton Hicks kasılmalarını atlatabilmek için kısaca şu öneriler uygulanabilir;

  • İstirahat etmek,
  • Hafif tempolu yürüyüşler yapmak,
  • Pozisyon değiştirmek,
  • Bol su tüketimi,
  • Ilık su ile duş almak gibi nedene yönelik davranışlar uygulanabilir.

 

SIK SORULAN SORULAR

Braxton Hicks kasılmaları kimlerde görülür?

Gebelik döneminde görülen bu durum gebe kalan tüm kadınlarda görülebilmektedir.

Braxton Hicks kasılmaları NST de çıkar mı?

NST de şiddeti değişken süresi ve aralığı değişken kasılmalar olarak gözlenebilirken hiç görülmeyebilir.

Braxton Hicks kasılmaları günde kaç defa olur?

Sayısı ve şiddeti değişken olmakla beraber, gebeliğin son haftalarında daha sık olarak ortaya çıkabilmektedir. Bebeği doğum kanalına ilerletip, doğumu başlatıcı etkisi olduğu düşünülmektedir.

Braxton Hicks kasılmaları kaçıncı haftada başlar?

Rahmin gerilmeye başladığı 16. Haftadan itibaren görülmekle beraber gebeliğin daha erken dönemlerinde bile başlayabilir. Genellikle 22-24. Haftadan itibaren hissedilebilir. Nadir olarak gebeliğin 16. haftası öncesinde de görülebilmektedir.

Braxton Hicks kasılmalarından ne kadar süre sonra doğum başlar?

Bu kasılmalar 16. Haftadan itibaren hissedilebilmektedir. Bu süre ile ilgili net bir bilgi olmakla beraber gebeliğin son dönemlerine doğru daha sık aralıklarla meydana gelmektedir. Braxton Hicks kasılmaları doğum belirtisi ya da doğum başlatıcı niteliğe sahip değildir.

Braxton Hicks kasılmalarının tedavisi nasıl sağlanır?

Braxton Hicks kasılmaları hastalık türü olarak değil bir durum olarak nitelendirilmektedir. Gebelik döneminde ortaya çıkan bu durum için anne adaylarına egzersiz, istirahat, nefes alıştırmaları vb. öneriler sunulmaktadır.

Braxton Hicks kasılmaları ve gerçek kasılmalar arasında fark nedir?

Braxton Hicks kasılmaları düzensiz, ağrı ve acı hissinin daha az oluştuğu yalancı kasılmalar olarak görülür. Gerçek doğum kasılmaları ise daha sancılı bir süreç olmakla beraber rahim ağzında açılma medyana gelir.

Güncelleme Tarihi : 18 Temmuz 2024

Yayınlanma Tarihi: 5 Mayıs 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al