Yükleniyor

37. hafta gebelik- Hamileliğin 37. haftası için bilinmesi gerekenler

37. hafta gebelik- Hamileliğin 37. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamileliğin her süreci anne baba adayları tarafından merak edilmektedir. Anne karnındaki bebeğin gelişimi kadar anne adayın da hamilelik sürecinde yaşayacağı değişimler ilgi konusudur. Özellikle doğum sürecine yaklaşıldığı dönemde yaşanabilecek değişimler ve sorunlar anne adayları tarafından ilgiyle takip edilmektedir. 

İçindekiler

37 hafta gebelik kaç aylık eder?

Anne adaylarının en merak ettiği konuların başında bebeklerini kaç aylık olduğu sorusu gelmektedir. 37 haftalık gebelik 37-2=35 haftalık yani 8 ay 3 haftalık gebeliğe karşılık gelir. Ultrasonda ya da doktorunuzun söylediği haftadan 2 çıkararak bebeğin gerçek ayı bulunabilir.

37 hafta gebelik bebek kilosu ve boyu ne kadar olmalıdır?

Ebeveynler anne karnındaki bebeğin boyu ve kilosunun yeterli olup olmadığını merak ederler. 37 haftalık gebelikte bebeğin boyu ortalama 47-49 cm. kilosu ortalama 2900-3100 gr. olup genetik faktörler boy ve kiloda önemli yer tutar. Uzun veya kısa ebeveynlerin bebekleri de kendileri gibi olur.

37 hafta gebelik doğuma ne kadar kaldı?

37 haftalık bebeklerin doğumuna normalde 3 hafta kaldı demektir. Gebelik normalde 40 haftada biter. Gebeliklerin % 10’ unun 42. gebelik haftasına kadar doğumu başlamayabilir. 38. gebelik haftasından sonra doğum her an başlayabilir.

37 hafta gebelik kontrolleri ve testleri nelerdir?

Ailelerin hamilelik süresince en büyük endişelerinin başında bebeklerinin sağlığı gelmektedir. Hamilelik sürecinde hangi kontrollerin ve tetkiklerin yaptırılması gerektiğini yakından takip etmek önemlidir. 37. Hafta gebelikte bebek ultrasonda değerlendirilir. Bebeğin kilosu ve boyu belirlenir. Su miktarı, bebeğin kalp atışı ritmi ve kan akış hızı kontrol edilir. NST adı verilen cihazla 20 dakika boyunca bebek hareketi, kalp atışı, rahimdeki kasılmalar izlenir. Kan sayımı ve takip edilen kronik bir rahatsızlık varsa ölçümleri tekrar edilir.

37 hafta gebelik muayenesi nasıl yapılır?

Hamilelikte çatı muayenesi 37. haftada yapılabilir. Bebeğin ultrasonda duruşu, baş çevresi, kilosu değerlendirildikten sonra anne tuşe (vajinal muayene) edilir. Jinekolojik masada doğum pozisyonunda yatırılan annenin vajinasına 2 parmakla girilerek çatı kemiği bebeğin doğmasına uygun olup yönünde kontrol edilir.

37 haftalık gebelik ultrason görüntüsü nasıldır?

37. haftada bebeğin ultrasonografik görüntüsü normal bebek görüntüsüne çok yakındır.

37 hafta gebelikte neler olur?

37 haftalık gebelikte annenin kasık ve bel ağrıları artar. Bebek bu dönemde pozisyon olarak daha aşağıya yerleşimi olduğu için anne daha rahat nefes almaya başlar. 37 hafta hamilelikte bebek hareketleri daha net hissedilir. Yürümekte zorluk, uyumaya geçişte zorlanma, sık idrara gitme bu dönemde daha çok görülür.

37 hafta gebelik bebekteki değişimler nelerdir?

Anne babalar hamilelik sürecinde bebeğin gelişimi konusunda endişe edebilmektedir. 37 haftalık bebeğin neredeyse tüm organları tamamlanmıştır. Ağırlığı yaklaşık 3 kg. boyu ise 50 cm. civarındadır. Sadece akciğer ve bazı karaciğer enzimleri tam olgunlaşmadığı için bu hafta doğan bebeklerin soluk almasında güçlük olabildiği gibi aynı zamanda kanda bilirubin fazlalığından anne sütü sarılığı biraz daha uzun geçer.

37 haftalık gebelik ağrıları nasıldır?

37. hafta hamilelik ağrıları bazen anne adayının doğum yapıyorum endişesiyle hastaneye gelmesine neden olabilecek şiddette yaşanabilmektedir. Yaşanan ağrılar düzensiz, aniden gelip geçen, ritmi olmayan kasılmalardır. Belden kasığa doğru gelen bu ağrılara halk arasında yalancı ağrılar olarak bilinmektedir.

37 hafta gebelikte ishal yaşanır mı?

37. hafta gebelikte ishal hamileliğe bağlı yaşanmaz. Bu dönemde yaşanan ishal genellikle mide bağırsak şikayetine sebep olacak herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanabilmektedir.

37 hafta gebelikte baş ağrısı yaşanır mı?

37. hafta gebelikte baş ağrısı çok önemlidir. Bu dönemde yaşanan baş ağrıları migren veya gerginlik tipi baş ağrısı sanılıp geçiştirilmemelidir. Hemen tansiyon ölçülmeli ve doktora haber verilmelidir. Tansiyon 140/90 ve üzeri durumlarda, görme bulanıklığı, mide üstü hassasiyet de varsa hemen hastaneye gidilmelidir.

37 hafta gebelik bebek çok hareketli normal midir?

Aslında 37.haftalık gebelikte bebek hareketleri aynıdır. Fakat anne karnındaki bebek büyüdüğü için hareketler net hissedilir ve sanki çok hareket ediyormuş gibi gelir.

37 haftalık gebelik akıntı normal midir?

Hamilelikte yaşanan akıntılar yakından takip edilmelidir. Sadece hamileliğin 37. Haftasında değil, tüm gebelik boyunca akıntı artar. Ancak şeffaf ve bol miktarda sıvı gelişi akla erken su gelmesini getirmeli ve zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Haftalık gebelik ve ayak şişmesi yaşanır mı?

Gebelikte yaşanan sağlık sorunlarından birisi de el veya ayak şişmesidir. 37 hafta gebelikte bebek büyüdüğü ve alt ekstremite damarlarına bası yaptığı için dolaşım bozulur. Bu durum özellikle ayaklarda şişme yapabilmektedir. Ayrıca gebelikte vücudun artan sıvı yüküne bağlı olarak el ve ayakta şişme - uyuşma olabilir. Bazen de aynı pozisyonda uzun süre kalmak, gebeliğin yarattığı omurgadaki düzensizlikler sebebiyle oluşan boyun fıtığı da ellerde uyuşmaya sebep olabilir. Yaşanan şişlik durumu; tuzlu beslenmek, uzun süre ayakta ve oturarak durmaya bağlı olarak artabilmektedir. Yürüyüş yapmak ve az tuzlu beslenmek yaşanan şişlik şikayetlerini azaltabilir.

37 hafta gebelik beslenme nasıl olmalıdır?

 • 37. hafta hamilelikte beslenme sık ve az olmalıdır.
 • Protein ağırlıklı gıdalar tercih edilmelidir.
 • Az tuzlu ve şekerli beslenilmelidir.
 • Meyve porsiyonları abartılmamalıdır.
 • Su tüketimine özel gösterilmeli günde ortalama 2 litre su içilmelidir.

37 hafta gebelik cinsel ilişki nasıl olmalıdır?

Anne babalar hamilelik sürecinde bebeğe zararı olur endişesiyle cinsel ilişkiden uzak durabilmektedir. 37 hafta hamilelikte doktorun özellikle bir kısıtlama getirmediği durumlarda cinsel ilişki normal yaşanabilmektedir. Ancak bebeğin plasentasının önde gelmesi veya erken doğum riski gibi durumlarda doktor cinsel ilişkiyi yasaklayabilmektedir.

37 hafta gebelikte çatı ağrısı yaşanır mı?

Hamileliğin 37. haftasında çatı ağrısı yaşanması doğaldır. Bu dönümde kemikler ve bağlar birbirinden ayrılarak çatı ağrısını tetiklemektedir.

37 haftalık gebelik 1 cm açılma riskli midir?

Gebeliğin 37. Haftasında vücut doğuma hazırlanmaktadır. Bu süreçte rahim ağzının 1 cm. açıklıkta olmasının bir sakıncası yoktur. Bu şekilde istirahat edilmesi şartıyla birkaç hafta ağrı gelmeden de beklenebilir.

37 haftalık gebelik bel ağrısı yaşanır mı?

Hamileliğin ilerleyen haftalarında hem bebeğin büyümesi ve annenin kilo almasıyla birlikte bel veya sırt ağrıları yaşanabilmektedir. Özellikle gebeliğin ilerleyen aylarında omurganın öne doğru çekilmesinden dolayı yaşanacak bel ağrısı normaldir.

37 haftalık gebelik doğum belirtileri nelerdir?

Erken doğum hem ebeveynlerin hem de doktorların istemediği bir durumdur. Doğum belirtilerini ve yaşanan değişimleri yakından takip etmek bu süreçte önemlidir. 37 haftalık bir gebelikte bol miktarda şeffaf, idrar gibi suyun gelmesi, ritmik belli aralarla gelen kasılmalar ve kanama erken doğum belirtisidir. Bu belirtiler yaşandığında zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir.

37 hafta gebelik egzersizleri nelerdir?

37. hafta gebelikte en ideal egzersiz yürümektir. Temiz havada, zorlamadan yürüyebildiğiniz kadar yürümek ve mevsimiyse denizde yüzmek en ideal egzersizler arasındadır. 37. Hafta hamilelikte pilates, yoga ile karnı geren hareketlerden kaçınılmalıdır.

37 haftada gebelikte fl nedir kaç olmalıdır?

FL ölçümü anne karnındaki bebeğin boyunu tahmin ederken kullanılan bir değerdir. Femur yani uyluk kemiğinin ölçülmesi ile gerçekleştirilir. Femur kemiği uzunluğu ultrason eşliğinde yapılabilir. 37. hafta gebelik FL değeri ortalama 72 mm. olmalıdır.

37 hafta gebelikte suyun fazla olması ne anlama gelir?

37. hafta hamilelikte suyun fazla olması farklı rahatsızlıklardan kaynaklanabilmektedir. Suyun fazla olması;

 • Bebekle ilgili metabolik bir hastalık
 • Gastrointestinal bir problem
 • Böbreklerle ilgili bir sorun
 • Annenin diyabet olması gibi rahatsızlıklardan kaynaklanabilir.

37 hafta gebelik gaz sancısı yaşanır mı?

Hamileliğin 37. Haftasında bağırsak hareketleri yavaşlamaktadır. Bağırsak hareketlerindeki bu değişiklik gebelikte gaz sancısı yaşanmasına neden olabilmektedir. Yemek sonrası yürüyüşler bağırsak hareketlerini artırarak yaşanabilecek sancıların önüne geçebilmektedir.

37. hafta gebelikte grip tehlikeli midir?

37 hafta gebelikte grip olmak önemlidir. Anne adayının yaşadığı grip bebeğe geçebilmektedir. Bu durumda doğum sonrası bebekte nefes almakta güçlük ve enfeksiyon belirtileri görülebilir. Tedavi olmak ve grip geçirildiğinin doğum sonrası çocuk doktoruna haber verilmesi gereklidir.

37 haftalık gebelikte göğüs ağrısı yaşanır mı?

37. hafta hamilelikte göğüs ağrısı farlı nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

 • Genişleyen meme hacmi
 • Kas ağrısı
 • Kardiyolojik nedenlerden dolayı göğüs ağrısı ortaya çıkabilir. Yaşanan ağrıyı gebeliğin takip eden doktorla paylaşmak önemlidir.

37 hafta gebelikte halsizlik yaşanır mı?

37.hafta gebelikte halsizlik;

 • Bebeğin ağırlığının artışı
 • Kansızlık
 • Vitaminsizlik
 • Gebelik hormonları sebebiyle olabilir. Bu süreçte doktorun verdiği vitaminler kullanılabilir.

37 hafta gebelik kasık ağrısı yaşanır mı?

Hamileliğin 37. haftasında yaşanan kasık ve pelvik ağrıları yakından takip edilmelidir. 37. Hafta hamilelikte karın ve kasık ağrısı büyüyen rahim ve bebeğin gelişimiyle paralel olarak artabilmektedir. Ancak düzenli kasılmalar erken doğum habercisi olabilir.

37 hafta gebelik akıntı ne anlama gelir?

Gebelik süresince anne adaylarında akıntılar yaşanabilir. 37 hatada kahverengi leke gelmesi nişan denilen ilk doğum habercisidir. Rahim ağzı açılırken oradaki mukuslu tıkaç kanla atılır. Telaşa lüzum yoktur ama doktora haber verilmelidir.

37 hafta gebelik mide bulantısı normal midir?

37. Hafta hamilelikte mide ekşimesi, mide yanması veya mide ağrısı büyüyen rahmin mide üst kapağını iterek açmasıyla mide asitinin yemek borusuna kaçması sebebiyle olur.

Yaşanan mide sorunları azaltmak için;

 • Yüksek yastıkla yatmak
 • Antiasit ilaçları yemek sonrası kullanmak
 • Yemekten sonra yürümek
 • Kızartma ve baharattan uzak durmak faydalı olabilir.

37 haftalık gebelikte makat ağrısı yaşanır mı?

37.hafta hamilelikte makata vuran ağrı çatı kemiklerinin açılması ve kemikleri tutan bağların gevşemesi sebebiyle olur.

37 hafta gebelikte nefes darlığı normal midir?

37. hafta gebelikte bebeğin büyümesiyle akciğer kapasitesi azalacağından nefes darlığı yaşanabilmektedir.

37 hafta gebelikte oruç tutulur mu?

37. hafta gebelikte oruç tutmak uygun değildir. Bu dönemde anne adayının az ve sık beslenmesi, bol su içmesi gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında artan oruç süresi anne adayının aç ve susuz kalmasına neden olarak bebek sağlığını olumsuz etkiyebilmektedir.

37 hafta gebelikte ödem için ne yapılabilir?

Hamilelik sürecinde yaşanan ödem için;

 • Az tuzlu beslenmek
 • Proteinten bol gıdalar tüketmek
 • Ayakta ve oturarak uzun sure zaman geçirmemek
 • Fırsat buldukça yürümek alınabilecek önlemler arasındadır.

37 haftalık gebelikte bebek ölümü nasıl anlaşılır?

Anne adayının bebek hareketleri takip etmesi önemlidir. Bebeğin öldüğü bebek hareketlerini hissetmemekle anlaşılabilir. Anne adayı uzun süre bebek hareketini hissetmediğinde tatlı gıda alınarak uzanılmalı ve karna uyarı verilmelidir. Yine tepki alınmıyorsa zaman kaybetmeden hastaneye gidilmelidir.

37 haftalık gebelikte parasetomol ilaçlar kullanılabilir mi?

Parasetamol tek kullanılan ve tehlikesi olmayan ağrı kesicidir.

37 hafta gebelik su gelmesi riskli midir?

37.hafta gebelikte suyun azalması durumunun doktorunuzla sıkı takıp edilmesi gereklidir. NST adı verilen alet ve ultrason eşliğinde doktorun önerileriyle bu dönem sıkıntısız atlatılabilir.

37 hafta gebelikte sivilce artar mı?

37. hafta hamilelikte sivilce artışı beklenmez.

37 haftalık gebelikte tansiyon yükselmesi neden yaşanır?

37. hafta hamilelikte yüksek tansiyon yaşanması gebelik zehirlenmesini akla getirir. Preklampsi denen bu hastalığın diyet, tansiyon düşürücüler, ultrason ve sıkı doktor takibiyle atlatılabilir. Sebebi genetik, aşırı kilo alımı, aşırı tuzlu beslenme olabilir.

37. hafta gebelikte yolculuk yapılabilir mi?

37. hafta gebelikte anne adaylarına yolculuk önerilmemektedir. Özellikle uçak ve 3 saati geçen karayolu yolculuğundan uzak durulmalıdır.

37 hafta gebelikte yürüyüş yapılabilir mi?

37. hafta hamilelikte anne adayında sağlık sorunu yoksa önerilmektedir. Zorlanmadan temiz havada yürümek tercih edilmelidir.

37 hafta gebelik riskleri nelerdir?

37 hafta gebelik riski bebeğin eşi ile ilgili, bebeğin kendisiyle ilgili ya da annenin durumu ile ilgili olan geniş bir yelpazedir.

Hamileliğin 30. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamileliğin 33. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebelikte 1. Hafta!

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebelikte 1. Hafta!

Gebeliğin ilk haftası ile birlikte görülmeye başlayan belirtiler, yaşanan semptomların anne adayları...

Devamını Oku

Güncelleme Tarihi : 12 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 18 Haziran 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al