Yükleniyor

33. hafta gebelik- Hamileliğin 33. haftası için bilinmesi gerekenler

33. hafta gebelik- Hamileliğin 33. haftası için bilinmesi gerekenler

Gebelik süreci anne babalar için hem heyecan hem de meraklı bir bekleyiş içinde geçiyor. Anne adayında gerçekleşen değişimlerin yanında, anne karnındaki bebekte de her hafta farklı gelişmeler yaşanıyor. 33 hafta gebelik ile ilgili özellikle anne ve babaların merak ettiği konular bulunuyor. “33 hafta gebelik”, “33 hafta gebelik ultrason görüntüleri nasıldır?”, “33 hafta gebelik bebek kilosu ne kadardır?”, “33 hafta gebelik kaç ay eder?”, “33 hafta gebelik jinekoloji”, “33 hafta gebelik sancıları olur mu?”, “33 hafta gebelik kaç aylık”, “33 hafta gebelik günlüğü” gibi sorular merak edilen konuların başında gelmektedir. Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, gebeliğin 33. haftası hakkında anne ve baba adaylarına önemli bilgiler verdi.

İçindekiler

33 hafta gebelik bebek boyu ve kilosu ne kadardır?

Anne babaların en merak ettiği konuların başında bebeklerinin gelişimleri gelmektedir. Anne karnındaki bebeğin boyu ve kilosu ebeveynler tarafından hafta hafta takip edilmektedir. “33 hafta gebelik bebek kilosu ne kadardır?”, “33 hafta gebelik kaç kilo olmalıdır?”, “33 hafta gebelik boy kilo ne kadar olmalıdır? , “33 hafta gebelikte çocuğunun kilosu ne kadar olmalıdır?” soruları anne ve babaların gündemindedir.

33 haftalık gebelikte anne karnındaki bebeğin ağırlığı 1,85 kg. boyu ise 44 cm. civarında olmalıdır.

33 hafta gebelik anne kilosu ne kadar olmalıdır?

Anne adayları, bebeklerinde yaşanan değişimler kadar hamilelik sürecinde kendilerinde yaşanan değişimleri de merak etmektedir. 33 hafta gebelik kilosu ne kadar olmalıdır? Sorusu anne adayları tarafından doktorlara sorulan soruların başında gelmektedir. 33 haftalık gebelikte annenin olması gereken kilo kişiden kişiye değişmektedir. Ancak anne adayının 33. Haftaya kadar alması gereken kilo yaklaşık 9-12 kg. arasındadır. 

33 hafta gebelik muayenesi nasıl olur?

Anne adayları hamilelik boyunca hangi muayenelerin yapılacağını da merak etmektedir. 33 hafta muayenesi ultasonda fetüs değerlendirilmesinde oluşur.

33 hafta gebelik yapılması gereken testler nelerdir?

33 haftalık gebelikte muayenenin yanı sıra yapılması gereken testler de bulunmaktadır. 33 hafta gebelikte yapılması gereken testler şu şekilde sıralanabilir.

 • Tüm biyokimya
 • Tam kan sayımı
 • Tam idrar testleri

33 hafta gebelik ultrason görüntüsü nasıldır?

Hamileliğin 33. Haftasında ultrasonda bebek tam anlamıyla tüm organları oluşmuş, tıpkı yeni doğmuş bir bebek gibi görülmektedir.

33 hafta gebelik kaç ay eder?

“33 hafta gebelik kaç aylık” ,  “33 hafta gebelik kaç aylık olur?” gibi sorular anne adayları tarafından merak edilmektedir. 33 hafta gebelikte olan bir anne gebeliğinin 8. ayındadır.

33 hafta gebelik doğuma kaç ay var?

33 hafta hamilelikte doğuma sadece 7 hafta kalmıştır. Bu ortalama bir değerdir ve bazı anne adaylarında farklılık da gösterebilir.

33 hafta gebelik yatış pozisyonu nasıl olmalıdır?

33. hafta gebelik tavsiye edilen yatış pozisyonu, sol yan yatış şeklinde olmalıdır. Bu pozisyonda kalbe gelen kan akımı artmakta dolayısıyla bebeğe giden kan akımı maksimum düzeyde olmaktadır.

33 hafta gebelik günlüğüne neler not alınmalıdır?

33. hafta gebelik günlüğüne hamilelikte yaşananlar, annenin genel sağlık problemleri, bebeğin hareketleri not alınabilir.

33 hafta gebelikte bebek hareketlerinde nasıl olur?

“33 hafta gebelik te bebek hareketlerinde neler olur?”, “33 hafta gebelik hareketleri nasıl olur?”, “33. haftalarda bebek çok hareketli olur mu?”, “33 haftalık gebelikler çok hareketli olması normal mi?” gibi sorular merak edilen konular arasındadır.

33 hafta gebelikte artık bebeğinin hareketli olduğu ve dinlendiği süreler daha belirgindir. Bazı bebeklerin hareketli olduğu süre, bazı bebeklerin ise dinlenmeye ayırdığı süre daha fazladır. Çok ciddi bir yavaşlama ya da durma olmadığı 33 haftalık bebek hareketlerinde azalma normaldir. Eğer anne adayı tarafından endişe edilen bir durum varsa bebeğinin en son ne zaman hareket hissedildiği, iki hareket arasında geçen süre, 1 saat içinde kaç kere hareket hissedildiği not alınarak doktorla bu durum paylaşılmalıdır.

33 hafta gebelik bebekte oluşan değişimler nelerdir?

33. hafta gebelikte fetusta birçok değişimler yaşanmaktadır. 33 hafta hamilelikte bebek gelişiminde şunlar sayılabilir;

 • Anne karnındaki bebek duyar, hissedebilir hatta görebilmektedir.
 • Bebeğin gözleri ışığı algılayabilir ve buna göre gözbebekleri büyüyüp küçülebilir.
 • Bağışıklık sistemi güçlenmektedir.
 • Bebeğin cildi bu haftada biraz daha kalınlaşmaya başlar. Buruşuk uzaylı görünüşü hızlıca kaybeder. İskelet yapısı ve kemikleri sertleşmeye başlar.
 • Kafatasındaki kemikler henüz birbirine kaynamadı. Bu durum kemiklerin hareket etmesini ve hafifçe üst üste gelmelerini sağlar. Bu bebeğin doğum kanalına daha kolay girmesini sağlayacaktır. (Doğum sırasında kafada oluşan baskı çok fazladır ve bu yüzden çoğu bebek koni görünümlü bir kafayla doğar.) Bu kemikler erken yetişkinliğe kadar tam anlamıyla kaynamaz bu yüzden bebeklik ve çocuklukta beyin büyüdükçe ve diğer dokular genişledikçe kemikler de büyürler.

33 hafta gebelik annede olan değişiklikler nelerdir?

33. hafta hamilelikte sadece bebekte değil anne adayında da bir takım değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimler şu şekilde sıralanabilir;

 • Bebek anne karnında büyüdükçe farklı hareket etmeye başlıyor olabilirsiniz. Mesela daha önce sallanarak yürüyen anne adayı bu dönemde paytak paytak olarak ifade edilen şekilde yürümeye başlayabilir.

33 hafta gebelikte annede olan değişiklikler

 • Anne adayı bu dönemde uyku sorunları yaşayabilir. Uyku sorunun yanında oturmak için rahat bir pozisyon bulmakta bile zorlanabilir.
 • Parmaklarda, bileklerde, ellerde ağrı ve uyuşukluk hissedebilir. Anne adayının vücudundaki tüm diğer dokular gibi bileklerde de su toplanabilir ve bu durum Karpal tüneldeki baskıyı artırabilir. Bu kanaldaki sinirler sıkıştığında hissizlik; karıncalanma, sızlama, yanma veya keskin bir ağrı yaratabilir.
 • Bileği sabit tutmak için bileklik takmak veya uyurken kolun bir yastık yardımıyla havaya kaldırılması yararlı olabilir. Eğer anne adayının işi tekrarlı el hareketleri gerektiriyorsa (Mesela sürekli klavye kullanmak) sık sık elleri esnetilmesi önemlidir.
 • Hormonsal değişikliklerle birlikte gelen gece tuvalet ihtiyacı, bacak krampları, mide ekşimesi ve anne adayının karnının bu dönemde çok büyümesi uyku sorunlarının artmasına neden olacaktır. 
 • Hamileliğin 33.haftasında vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu yüzden endişelenmek ya da dakikaları saymak anne adayına yardımcı olmayacaktır.
 • Anne karnındaki bebekle birlikte anne adayı da büyümektedir. Anne adayının bu dönemde daha fazla enerjiye ihtiyacınız vardır. Tüketilecek besinlerin miktarı değil kalitesi önemlidir.
 • Fiziksel ve hormonal değişiklikler yüzünden mide yanması ve hazımsızlık çekilebilir. Fakat aslında bu dönemde anne adayının midesi küçülmektedir. Çünkü bebek anne karnında daha fazla yer kaplamaktadır. Sık ve küçük öğünler günü daha rahat atlatılmasını sağlayacaktır. Yemekleri yavaş ve çok çiğneyerek tüketilmesine özen gösterilmelidir.

33 hafta gebelik sancıları olur mu?

Hamilelik sürecinde sancılar ve ağrılar dönem dönem yaşanabilmektedir. 33 haftalık gebelikte özellikle akşam saatlerinde yalancı kasılmalar, hazırlık kasmaları başlar ve bu sancılar düzensiz bir şeklide doğuma kadar devam eder.

33 hafta gebelik kasık ağrısı yaşanır mı?

Gebeliğin her döneminde anne adayları yaşanan sancı ve ağrılardan şikayet etmektedir. Özellikle kasık ağrısı gebelik dönemi boyunca anne adaylarını sıkıntılı zamanlar geçirmesine neden olabilir. “33 hafta gebelik ağrıları”, “33 hafta gebelik kasık ağrısı olur mu?” soruları gündeme gelmektedir.  

Bazı hamile kadınlarda kasık kemiği sancısı sorunu olabilir. Bu, hamileliğin 33. haftasına özgü bir ağrı değildir. Hamileliğin farklı dönemlerinde yaşanabilir.

Sık rastlanan bir gebelik şikayetidir. Hafif veya keskin bir sancı da olabilir, ağrı veya morluk varmış hissi de verebilir.

Sancının sebebi, dokuların ve eklemlerin yumuşaması ya da gevşemesidir. Leğen kemiğinin ortasındaki iki kasık kemiğini birbirine bağlayan kıkırdak, yürürken kasık kemiğinde yoğun bir acı hissetmene yol açar.

Bazı kadınlarda bu acı daha şiddetli iken, bazıları bunu sadece son dönemde hisseder. Kasık kemiği sancısının doğumdan birkaç hafta sonra kaybolması gerekir. Ilık banyo yapmak kasık kemiği ağrılarına fayda edebilir. Bir sıcak, bir soğuk uygulaması ile de rahatlama sağlanabilir.

33 hafta gebelik vajinal akıntı normal mi?

Gebeliğin 33. Haftasında şeffaf vajinal akıntı görülmesi anormal bir durum değildir. Hamilelikte vajinal akıntı normaldir. Şeffaf, beyaz, jöle kıvamında akıntı görülebilir.

33 haftalık gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Gebelik boyunca olduğu gibi 33. haftada da gebeliğin sonuna kadar annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Hamileliğin son döneminde yaşanan mide sorunları ve bebeğin mideye baskı yapması nedeniyle anne iştahında azalma gözlemleyebilmektedir. Her ne kadar iştah ve bir öğünde tüketilen porsiyonun miktarı azalmış olsa da annenin yeterli besin tükettiğinden emin olması gerekmektedir. Küçük porsiyonlarla ancak sık öğünlerden oluşan ve her öğünde en az 2 farklı besin türünü barındıran bir diyet programı oluşturmak hem annenin mide rahatsızlıklarını hafifletecek hem de ihtiyacı olan besinleri yeterli miktarda tüketmesine yardımcı olacaktır. Annenin hamilelik boyunca alkol ve sigara kesinlikle kullanmaması gerekmektedir. Kafein tüketiminin ise sınırlandırılması önemlidir.

33 haftalık hamilelikte annenin aşağıdaki besin gruplarını dengeli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir;

 • Tahıllar
  Protein
  Vitamin ve mineraller
  Kalsiyum
  Demir
  Lif

33 hafta gebelik cinsellik nasıl olmalıdır?

Hamilelik süresince çiftler cinsel ilişkiden kaçınabilmektedir. Özellikle hamilelik döneminde ortaya çıkan fizyolojik ve psikolojik nedenler sonucunda birçok kadın bebeğinin zarar göreceği endişesiyle cinsel ilişkiden kaçınmaktadır. Oysaki her şeyin yolunda gittiği hamileliklerde cinsel ilişki yaşanmasında hiçbir kısıtlama yoktur.

33 hafta gebelik kalp çarpıntısı yaşanması normal midir?

33 haftalık gebelikte yaşanabilecek kalp çarpıntıları anne adaylarını endişelendirebilir.

Hamile kadınlarda, kan miktarı artar. Hamile olmayan bir kadına göre kalp atışı %50 artmıştır. Bu sayede hem bebek hem de anne için atan kalp, çok daha fazla çalışmaya başlar. Bu durumda kalp çarpıntısı ve nefes darlığı olması gayet normaldir.

33 haftalık gebelik çatlak oluşması normal midir?

Genellikle hamileliğin 28. Haftadan sonra belirmeye başlayan çatlaklar özellikle karın bölgesinde oluşmaktadır. Bu çatlaklar oluşurken herhangi bir ağrı yaşanmamaktadır. Genellikle hafif bir kaşıntı seyretmektedir. Karın bölgesi başta olmak üzere kalçalarda, uyluklarda, memelerde ve kollarda bile görülebilir. Çatlaklar açık tenli kadınlarda pembe beyaz renginde oluşurken esmer kadınlarda grimsi bir renge bürünür. Hamilelikte karnın ortasında oluşan çizgi doğumdan sonra kendiliğinden geçer ama çatlaklar kalıcı bir görünüm kazanır.

33 hafta gebelik egzersiz nasıl olmalıdır?

Hamilelikte hafif tempolu yürüyüşlerle egzersizlere başlanabilir. Omurgayı güçlendirecek sırt egzersizleri düzenli olarak yapılabilir. Hamilelik yogası ve pilates de hamileliğin ilk haftalarından itibaren önerilmektedir. Haftada 3-5 gün yapılan 30 dakikalık tempolu yürüyüşler hamilelik süreci için oldukça faydalıdır. Anne adayı, yürüyüş temposunu kendisini yormayacak şekilde ayarlamalıdır.

33 hafta gebelik el ayak şişmesi yaşanır mı?

Hamilelikte en sık görülen rahatsızlıklardan biri, vücutta meydana gelen şişliklerdir. Özellikle ellerde, ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda görülen şişkinlikler, hamileliğin 6. ayından itibaren oluşmaya başlar. Ödem yani vücutta meydana gelen şişkinlikler hamilelik döneminde anne adaylarının neredeyse yüzde 75’inde yaşanmaktadır.

Vücutta biriken sıvı fazlalığı ödem olarak tanımlanmaktadır. Hamilelikte vücutta meydana gelen şişliklerin sebebi ödemdir.

Hamile kadınların günlük su ihtiyacı, hamile olmayan kadınlara göre daha fazladır. Çünkü vücuda alınan fazladan su, pelvik eklemleri doğuma hazırlamaya ve bebeğin gereksinim duyduğu desteği sağlamaya yardımcı olur. Her zamankinden fazla su içen hamile kadınların vücutlarında da bir süre sonra su tutulması olur.

Hamile kadınların damarlarında dolaşan kan hacmi de normale oranla yaklaşık %50 daha fazladır. Artan kan hacmi, damarlarda genişlemeye neden olur ve fazla sıvının bir kısmı, doku içerisinde bulunan hücrelerin arasına birikir. Buna da ödem adı verilir.

Yani, hamilelikte ödem; fazla sıvının vücutta birikmesi ile meydana gelir. Ödem de şişkinliğe yol açar.

Hamilelikte özellikle ayak şişmesi şeklinde kendisini gösteren ödemin oluşmasına neden olan diğer faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Hamilelikte meydana gelen hormonal değişiklikler,
 • Hamilelik dönemini sıcak ve nemli ortamlarda geçirme,
 • Hızlı kilo alımı veya hamilelik öncesi fazla kilolu olma,
 • Dengesiz beslenme, yetersiz protein tüketimi,
 • Uzun süre ayakta durma,
 • Çoğul gebelik.

33 hafta gebelik FL Ölçümü Nedir?

FL ölçümü anne karnındaki bebeğin boyunu tahmin ederken kullanılan bir değerdir. Femur yani uyluk kemiğinin ölçülmesi ile gerçekleştirilir. Femur kemiği uzunluğu ultrason eşliğinde yapılabilir. 33 hafta gebelik FL değeri ortalama 64 mm. olmalıdır.

33 hafta gebelik su fazlalığı nedir?

Amniyon sıvısı gebelik haftası ilerledikçe artar, 33. haftadan sonra ise azalmaya başlar. Ortalama olarak 10. haftada 20 ml, 22. haftada 630 ml, 28. haftada 720 ml ve 41. haftada 515 ml civarındadır. 32. haftadan sonra sıvının 1,5 – 2 litreden fazla olması, hamilelikte bebeğin suyunun fazla olduğu anlamına gelir.

33 haftalık gebelik gelişim geriliği varsa ne yapılabilir?

Anne adaylarının en merak ettiği ve aynı zamanda endişe duyduğu konuların başında bebeklerinin gelişimini normal devam ettirip ettiremediği gelir. Yapılan tetkiklerde 33. hafta gelişim geriliği gözlemlendiği zaman hamilenin perinatoloji uzmanı tarafından yakın aralıklarla takibi önerilmektedir.

33 haftalık gebelikte göğüs ağrısı normal midir?

Hamileliğin 33. Haftasında göğüs ağrısı sık görülmemektedir. Bu dönemde yaşanan şiddetli göğüs ağrılarında doktora başvurulmalıdır.

33 hafta gebelik göbek deliği ağrısı olur mu?

33 hafta hamilelik döneminde göbek deliğinde gerilme ve ağrı görülebilir. Hamilelik ilerleyip rahim büyüdükçe karın gerilmeye başlar. Hamilelik döneminde göbek deliğinde ikinci ve üçüncü trimester boyunca ağrılara rastlanılabilir. Bu durumun hamilelik döneminde oluşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde göbek deliği hassaslaşır ve ağrı hissinde artış gözlemlenebilir. Eğer gebelik döneminde göbek fıtığı mevcutsa göbek deliğinin içinde, yakınında ya da çevresinde ağrılar görülebilir. Göbek deliğinde çıkıntı, göbek deliğinin etrafında şişlik gözlemleniyor ve bunlara mide bulantısı ve kusma belirtileri de ekleniyorsa bu durumu mutlaka doktora izah edin.

33 hafta gebelik halsizlik yaşanır mı?

Hamilelik süreci boyunca kadın vücudunda birçok farklı değişiklik gözlemlenir. Hamilelikte uyku hali ve yorgunluk problemlerinin temel sebepleri vücuttaki hormonal, fiziksel ve duygusal değişiklikler olarak sıralanabilir. Artan östrojen ve progesteron seviyesi, kan basıncının düşmesi, sıkça bölünen uyku, sindirim problemleri, sabah bulantıları, anksiyete, bel ve rahim ağrıları gibi birçok değişiklik hamilelikte aşırı halsizlik problemi yaşanmasına neden olur. Aynı zamanda gelişmekte olan fetüs ihtiyacı olan temel besin maddelerini anne vücudundan karşılarken, anne vücudunda yorgunluk problemi ortaya çıkar.

33 hafta gebelik hemoroid sorunu yaşanır mı?

Makat bölgesindeki damarların ve bağ dokularının sarkmasına hemoroid, basur adı verilir. Gebelerde, büyümekte olan bebeğin kalça bölgesindeki toplardamarlara bası yapması ve sık rastlanılan kabızlık nedeniyle ıkınma sonucunda, % 10-40 oranında hemoroid ve bacaklarda varisler daha sık görülür. Hemoroidler gebelerde makatta kaşıntı, makattan kanama, makatta yanma ve makatta ağrıya neden olabilirler. Bol su ve lif tüketerek kabızlıktan korunmak, kısa ve düzenli yürüyüşler yapmak, gerekirse doktor denetiminde lif takviyesi yani lif içeren bitkisel ilaçlar kullanmak, Kegel egzersizlerini yapmak, uzun süreli oturma veya ayaktan durmaktan kaçınmak, uzanma ve yatma sırasında sol yanına uzanmak hemoroid oluşumunu önlemek için yararlıdır.

33 hafta gebelikte ishal olur mu?

Gebelerin %35'inde ishal görülür. En sık olarak Salmonella, Shigella, Escherichia koli, gibi bakteriler, parazitler veya virüslerle ishal oluşabilir. Dışkıda mikrop varlığı araştırılır

33 hafta gebelik idrar yolu enfeksiyonu

Hamilelik döneminde görülen birçok fiziksel değişiklikler dışında çeşitli faktörler sonucunda idrar yolu enfeksiyonu da yaşanır. Hamilelikte rahim büyüyüp idrar torbasına bası yaptığı için sık idrara gitme normal bir hamilelik bulgusudur. Ancak beraberinde;

 • İdrar yaparken yanma sızı
 • Kasıklarda baskı hissi
 • Ağrı
 • İdrar rengi koyu ise idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenilebilir.

Bu durumda erken tanı önemlidir. Çünkü idrar yolu enfeksiyonları ilerleyip böbrek enfeksiyonlarına yol açabilir. Oluşan yüksek ateş rahimde kasılmaların erken başlamasına dolayısıyla düşük ve erken doğuma neden olabilir. Tanı, idrar kültürü ile kesinleştirilip antibiogram dediğimiz hangi antibiyotiğe mikrobun duyarlı olduğu tespit edilerek uygun ilaç tedavisi ile tedavi edilmelidir.

33 Hafta Gebelik İştahsızlık Yaşanır mı?

Hamileliğin 3 ayın ardından hala iştahsızlık ve aşırı kusma gibi problemler yaşanıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır çünkü gebeliğin 4. ayından itibaren vücut normale döner, iştah artar ve kilo alımı hızlanabilir. Hamilelik döneminde yaşanan aşırı iştahsızlık genetik etmenler, beslenme tarzı ve hastalıklardan dolayı olabilir fakat bu durum bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini olumsuz etkiler.

33 haftalık gebelik kanama veya lekelenme tehlikeli midir?

Hamilelik süreci boyunca yaşanan kanama veya akıntılar anne adaylarının endişelerinin başında gelmektedir. “33. hafta gebelik kanama normal midir?”, “33 haftalık gebelikte lekelenme normal midir?”, “33 haftalık gebelik kahverengi leke”, “33 haftalık gebelikte pembe akıntı” gibi sorular merak edilen konuların başında gelmektedir. Hamileliğin 33. Haftasında görülen kanamalar, plasentanın önde yerleşmesine ya da ayrılmasına bağlı kanamalardır. Bu durum, hem anne adayı hem de bebeğin hayatını tehdit etmektedir. Kanamaya en kısa sürede müdahale edilmesi, nedeninin ortaya konması ve kanamanın durdurulması gerekir. Erken doğum tehdidi, rahim kasılmalarına bağlı kanama ve pembe lekelenmeler olabilir.

33 hafta gebelikte ödem oluşması normal midir?

Hamilelik döneminde kadınların damarlarında dolaşan kanın hacmi yaklaşık olarak yüzde 50 oranında artar. Artan kan hacmiyle birlikte damarlarda da bir miktar genişleme olur. Fazla sıvının bir kısmı doku içinde, hücrelerin arasında birikir. Bu durumda oluşan şişliklere ödem adı verilir.

33 hafta gebelik mide yanması yaşanır mı?

Mide yanması hamile kadınlar arasında oldukça yaygın olan bir sağlık sorunudur. Asitlik veya hazımsızlık, ani bir yanma hissine neden olarak, göğüs bölgesinde ağrıya neden olur. Progesteron ayrıca midenin dalga benzeri kasılmalarını yavaşlatır, sindirimi yavaşlatır ve asitliğe yol açar. Daha sonraki hamilelikte, büyüyen bebeğiniz o kadar büyük olur ki etraftaki organlar bazen sıkışır. Bu, midenizden midenizin bağırsaklarına olan hareketlerini yavaşlatarak asiditeye neden olabilir. Ayrıca mideden mide asitlerini yemek borusuna doğru iterek mide ekşimesine yol açabilir.

33 haftalık gebelik parasetemol türevi ağrı kesiciler kullanılabilir mi?

Anne adaylarının merak ettiği bir diğer konu da hamilelik boyunca ilaç kullanımıdır. Özellikle ağrı kesicilerin kullanılmasıyla ilgili sorular bu dönemde sıkça gündeme gelmektedir. 33. hafta gebelikte parasetamol türevi ağrıkesiciler kullanılabilir.

33 hafta gebelik bebek pozisyonu nasıldır?

33. hafta gebelikte bebeğin baş aşağı dönmüş olması beklenir (sefalik pozisyon).

33 haftalık gebelikte rahim kasılması ve ağrısı yaşanır mı?

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde anne adaylarında kasılma, sancı veya ağrılar ortaya çıkabilmektedir. 33 haftalık gebelikte rahimde baskı”, “33. haftalık gebelikte rahim açılması”, “33 haftalık gebelikte rahim kasılmaları”, “33 haftalık gebelikte rahimde sancı normal midir?” gibi sorular merak edilen konuların başında gelmektedir. 33. hafta gebelikte Braxton-Hicks kasılmaları yani hazırlayıcı kasılmalar bu haftadan itibaren biraz sıklaşabilir. 

Bu kasılmalar gerçek doğum sancılarının aksine kısa sürerler, düzensizdirler ve genellikle anne adayında büyük bir rahatsızlığa neden olmazlar. Rahim kasları bu şekilde antrenman yapmakta ve bebeğin miyadına geldiğinde 10 dakikada üç kez gelen ve yaklaşık 50 saniye süren gerçek doğum kasılmalarına dönüşmektedirler.

33 hafta gebelik sırt ağrısı yaşanır mı?

Hamileliğin her döneminde sırt ağrısı yaşanabilir. Ancak özellikle bu dönemde sırt ağrıları sık görülmektedir. Hamile yogası ile sırt ağrılarında rahatlama sağlanabilir.

33 hafta gebelik su gelmesi tehlikeli midir?

Halk arasında “suların erken gelmesi” olarak bilinen amniyon zarının normal doğum zamanından önce yırtılması hamileliklerin yaklaşık yüzde 10’unda yaşanabilmektedir.

33 hafta gebelik amniyon mayi azalması nedir?

Gebeliğin herhangi bir döneminde, bu sıvıda azalma olursa buna “oligohydramnios” (bebeğin suyunun azalması) denir.

Bebeğin suyunun azaldığından şüphe edilen durumlar, suyunuzun gelmiş olması ihtimali, bebeğin hareketlerinin azalmış olması ve  karnınızın gebelik haftanıza göre normalden küçük olabilir.

33 hafta gebelik uçak yolculuğu yapılabilir mi?

Anne adaylarının hamilelik süresi kurallarına uydukları sürece uçakla seyahat edebilirler. Hamileliğin 34. haftasına kadar uçakla seyahat edilmesinde bir sorun yoktur. Çoğul hamileliklerde ise bu süre 32 haftadır.

33 hafta gebelik otobüs yolculuğu yapılabilir mi?

Tren ve otobüs yolculukları bir hayli uzun sürmesi ve ihtiyaç durumlarında mola verilememesi sebebiyle anne adaylarına strese sebep olabilir. Bu nedenle mümkün mertebe özel araçlarla seyahat etmeye gayret edilmelidir. Fakat otobüs ya da tren yolculuğu yapılması zorunlu ise ortamın hava dengesi ayarlanmalı, araç içi havalandırılmalıdır.

Tren, otomobil veya otobüsle seyahatlerde sürenin 5-6 saatten çok olmaması tavsiye edilmektedir.

33 hafta gebelik vajinal ağrı olur mu?

33. hafta hamileliklerde ilerleyen gebelik haftası ve rahim büyümesi ile rahim kaslarının gerilmesi ve kısalması görülebilir. Bu sebepten dolayı vajinada ağrı veya batma hissi yaşanması çok normaldir.

33 hafta gebelik vajinal akıntı ve kaşıntı yaşanır mı?

Vajinal akıntı, kokusuz ve beyaz renkteyse ve beraberinde kaşıntı yoksa bu tür akıntılar gebelik hormonlarına bağlıdır, normal sağlıklı gebeliği işaret eder. Vajinal kaşıntıya koku, yoğun kıvamlı akıntı eşlik ediyorsa vajinal enfeksiyon olduğunu gösterir. Mantar enfeksiyonu, bakteriyel vajinozis, trikomoniyazis ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar, gebelikte vajinal kaşıntıya sebep olur.

Hamilelik döneminde görülen vajinal kaşıntıların büyük kısmı alerjik olabilir. Özellikle alerji hikâyesi olan anne adaylarında akılda tutulmalıdır. Sabunlar, deterjanlar, yumuşatıcılar, kokulu tuvalet kâğıtları, vajinal spreyler; tahriş, yanma, kaşıntı yapabilir. Anne adayının yaşadığı fiziksel ya da duygusal stres de vajinal kaşıntıya yol açabilir.

30. hafta gebelik- Hamileliğin 30. haftası için bilinmesi gerekenler için tıklayınız.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebeliğin İlk Belirtileri!

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebeliğin İlk Belirtileri!

Hamileliğin ilk haftası ile birlikte anne adaylarının nasıl etkilendiği, adet gecikmesi ile birlikte...

Devamını Oku

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 7 Haziran 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al