Yükleniyor

30. hafta gebelik- Hamileliğin 30. haftası için bilinmesi gerekenler

30. hafta gebelik- Hamileliğin 30. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamilelik süreci boyunca anne adayında değişimler yaşandığı gibi, hayata gözlerini açmayı bekleyen anne karnındaki bebekte de her geçen hafta gelişimler görülüyor. Gebeliğin her aşaması anne adayları tarafından merak ediliyor ve sürecin ilk gününden son anına kadar anne adayları yaşanan bu değişimleri öğrenmek istiyor. 30. hafta gebelik ile ilgili özellikle anne adalarının merak ettiği konular bulunuyor. “30 hafta gebelik kaç ay eder?”, “30 hafta gebelik bebek görüntüsü nasıldır? , “30 hafta gebelik bebek kilosu ne kadardır?”, “30 hafta gebelik kasık ağrısı yaşanır mı?” , “30 hafta gebelikte hangi kontroller yapılmaktadır?” gibi sorular merak edilen konuların başında geliyor.

İçindekiler

30 hafta gebelik kaç aylıktır?

Anne adaylarının en merak ettiği konuların başına 30 hafta gebeliğin kaç aylık olduğu konusudur. “30 hafta gebelik kaç aylık olur?” , “30 hafta gebelik kaç ay?”, “ 30 hafta gebelik kaç ay eder?” gibi sorular anne adayları tarafından sıklıkla doktorlara sorulan sorular arasındadır.

30. hafta gebelik 210 günlük demektir. Anne adayı 7 aylık hamiledir.

30 hafta gebelik testleri nelerdir?

30.hafta gebelikte bir takım tetkiklerin yapılması önemlidir.

 • Kan sayımı
 • Biyokimya
 • Tam idrar testleri
 • Ultrason muayenesi yapılmalıdır. Ultrason muayenesinde fetusun ölçümleri, amniyon mayisi ve plasenta değerlendirilir.
 • Amniyon mayi fazlalığı mevcutsa kan şekeri takibi yapılmalıdır.
 • Erken doğum tehdidi olan hamilelerde servikal uzunluk ultrason eşliğinde değerlendirilir.

30 hafta gebelik bebek kilosu ve boyu ne kadardır?

30. hafta gebelikte anne adaylarını merak ettiği bir diğer konu ise bebeğin boy ve kilosudur. Anne karnındaki bebeğin kilosu 1300-1400 gram, boyu ise 39-40 cm. civarındadır.

30 hafta gebelik bebek hareketleri nasıl olur?

30 hafta hamilelikte anne karnı büyüyen bebekle birlikte ağırlaşır. Bu dönemde bebek hareketleri belirgin hissedilmektedir

30 haftada gebelikte bebekteki gelişimler nelerdir?

30. hafta gebelikte fetusta birçok değişimler yaşanmaktadır. 30 hafta hamilelikte bebek gelişiminde şunlar sayılabilir;

 • Minik ayak tırnakları çıkmaya başlar, beyin ve akciğerler olgunlaşmaya devam eder. Bebeğin beyin yüzeyinde karakteristik oluklar ve çukurlar oluşmaya başlar.
 • Bebeğin vücut sıcaklığını beyni ve yeni yağ hücreleri düzenlemeye başlamaktadır. Bundan önce bebeğin vücudunu kaplayan yumuşak tüyler yok olmaya başlar.
 • Bebeğin kemik iliği alyuvar hücreleri üretimi görevini üstlenmiştir. Bu bebek için önemli bir adımdır çünkü bu onun doğduktan sonra kendi gelişimini sağlayabileceği anlamına gelmektedir.
 • Bebeğin göz kapakları ve kaşları tam olarak gelişmiş durumdadır. Sık sık göz kapaklarını açıp kapama alıştırması yapar. Gözlerini bir ışık kaynağını takip ederek bir taraftan diğerine hareket ettirebilir. Hatta ışığa dokunmak için uzanabilir ve gözyaşı üretebilir.
 • Bebeğin ritmik göğüs hareketleri hıçkırık tutmasından kaynaklanmaktadır.
 • Erkek bebeklerde testisler torbaya iniş sürecini tamamlamak üzeredir.

30 hafta gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

30. hafta hamilelikte sadece bebekte değil, anne adayında da bir takım değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimler şu şekilde sıralanabilir;

 • 30 haftalık gebelik dönemi ve sonrasında; uyuyamamak ve mide yanması sık görülen problemlerdir. En iyi yatış pozisyonu sol tarafa ve yan olarak yatmaktır. Çünkü kanı kalbe geri taşıyan ana toplardamarlar karnın sağ tarafındadır. Sol yana yatmak, bu damarların basıncını düşürür. Bu da kanın organlardan kalbe dönüşünün en iyi şekilde olmasını sağlamaktadır. Bu şekilde uyumaya özen gösterilmeli ve karnın altına bir yastık koyulmalıdır.
 • Zaman zaman kasıklarda bir ağrı ya da kasılma hissi ile ortaya çıkan durum Braxton Hicks kontraksiyonlarıdır. Bunlar rahimin gerginliğini sağlayan, küçük ve önemsiz kasılmalardır. Bebeğin büyümesi ile birlikte çatı kemiklerinde ağrı ve gerginlik olabilir.
 • Eğer mide yanması (reflü) yaşanıyorsa yemekten sonra uzanarak dinlenmekte fayda vardır. Mide yanmasına bazen bulantı eşlik edebilir.
 • Ayrıca yatarken vücudun üst kısmını daha yüksekte tutarak mideden gelen asidin yemek borusuna kaçmasını önlenebilir. Müsait durumlarda ayaklar yükseğe kaldırılarak dinlenilmesi anne adaylarını rahatlatacaktır.
 • Bu günlerde anne adayı biraz yorgunluk hissedebilir. Özellikle uyku problemi yaşanabilir. Zaman zaman denge sorunları bile yaşanabilir.
 • Büyüyen bebekle birlikte, anne adayı artık biraz daha ağırlaşır. Ayrıca hormon değişimleri sebebiyle, bağ dokularında gevşeme yaşanabilir. Dengeye destek olan eklemlerde güçsüzlük yaşanabilir.
 • Anne adayının ruh halinde değişimler devam etmektedir. Rahatsızlık veren semptomlar ve hormonal değişimler duygusal iniş çıkışlara sebep olabilir.
 • Doğumun nasıl gerçekleşeceği ya da nasıl bir ebeveyn olunacağı konusunda endişeler yaşanmaya başlayabilir. Bu hislerle baş etmekte zorlanılıyorsa ya da gerginlik ve huzursuzluk artıysa doktordan destek istenmelidir.

https://www.youtube.com/embed/BhI70TYegWE

30 hafta gebelikte idrar yolu enfeksiyonu sık görülür mü?

Hamileliğin bu son aşamasında idrar yolları sorunları yaşanabilmektedir. Özellikle idrar yaparken yanma hissinin yaşandığı sistit görülebilir. İdrar yolları enfeksiyonu geçirildiği düşünülüyorsa, zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarında bol su tüketilmesi önemlidir. İhtiyaç hissettikçe tuvalete gidilmesi idrar yolu enfeksiyonu atmak için önemlidir.

30 haftalık gebelik anne kilosu ne kadar olmalıdır?

30 haftalık gebelikte annenin olması gereken kilo kişiden kişiye değişmektedir. Ancak anne adayının alması gereken kilo ortalama 12- 13 kilo olmalıdır.

30 hafta gebelik akıntı olması normal midir?

Hamilelik sürecinde yaşanan akıntılar anne adaylarını endişelendirmektedir. “30.hafta gebelikte lekelenme” , 30 haftalık gebelikte leke”, “30 haftalık gebelikte lekelenme”, “30 hafta gebelik akıntı” gibi sorular merak edilen konular arasındadır.

Gebelerde bu haftalarda vajinal akıntı da artış izlenir. Özellikle şeffaf mukuslu, kimi zaman sümüksü akıntılar oluşur.

30 hafta gebelik bebek anne karnında hangi pozisyondadır?

Bebekler gebeliğin 30. haftasından itibaren, doğum için baş aşağı pozisyonunu yavaş yavaş alırlar.

30 hafta gebelik cinsellik nasıl olmalıdır?

Hamilelik sürecinde çiftlerin merak ettiği konulardan birisi de cinselliktir. “30 haftalık gebelikte ilişkiye girilir mi?” , “30 haftalık gebelikte ilişki pozisyonu nedir?” sorular çiftler tarafından sıklıkla gündeme getirilmektedir. 30 haftalık gebelikte cinselliğe engel tıbbi bir durum yoksa çiftlerin özel yaşamına devam etmesinde her hangi bir engel bulunmamaktadır.

30 haftalık gebelik cinsiyet yanılması olabilir mi?

“30 haftalık cinsiyet yanılması olur mu?”,  “30 haftalık cinsiyeti”,”30 hafta gebelikte cinsiyette yanılma olur mu?” gibi sorular ebeveynler tarafından gündeme getirilebilmektedir.

30. haftada cinsiyet yanılması ultrasonda olamaz.

30 hafta gebelikte ciğer geliştirici iğne hangi durumlarda kullanılmalıdır?

30 hafta gebelikte erken doğum tehdidi mevcut değilse akciğer geliştirici iğneye gerek yoktur.

30 hafta gebelikte çatı muayenesi nasıl olur?

30. Hafta gebelikte çatı muayenesi yapılmamaktadır.

30 hafta gebelik bebeğin çok hareketli olması normal midir?

Anne karnındaki bebeğin hareketleri anne adayları tarafından her zaman ilgiyle takip edilmektedir. Özellikle doğum zamanı yaklaştıkça bebeğin hareketliliği anne adaylarını bazen endişelendirebilmektedir. “30 haftalık gebelik bebek çok hareketli” , “30 haftalık gebelik bebeğim çok hareketli”, “30 haftalık gebelikte bebeğin çok hareketli olması normal midir?” gibi sorular ebeveynler tarafından doktorlara sorulmaktadır.

Bu haftada bebekler aktif ve hareketlidir. Özellikle akşam saatlerinde bu hareketler daha belirgin hissedilir.

30 hafta gebelik doğum riskli midir?

Anne ve babaların en büyük endişelerinin başında erken doğum riski gelmektedir. 30 haftalık gebelik doğum gerçekleşirse fetüs yeni doğan yoğum bakım ihtiyacı duyar. Özellikle riskli gebeliklerde doğumun ve hamilelik takibinin yeni doğan yoğun bakım ünitesi olan hastanelerde ve bu konuda uzman doktorların kontrolünde yapılması önemlidir.

30 hafta gebelik doğuma ne kadar kaldı?

Her şeyin normal ilerlemesi durumunda 30 hafta gebelikte doğuma 10 hafta kalmıştır.

30 hafta gebelikte diş ağrısı tedavisi yapılabilir mi?

Hamilelik sürecinde yaşanan sorunların tedavisi konusunda anne adayları endişe yaşamaktadır. En merak edilen konulardan birisi de yaşanan diş sorunlarında tedavinin nasıl olacağı konusudur. Bu dönemde anne adayının diş tedavisi lokal anestezi eşliğinde yapılabilir.

30 hafta gebelikte erken doğum belirtileri nelerdir?

Hamilelik sürecinde istenmeyen durumların başında erken doğum gelmektedir. Erken doğum belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Düzenli kasılma
 • Su gelişi
 • Vajinal kanama
 • Rahim ağzında kısalma
 • Rahim ağzında açılma erken doğum belirtileri olabilir.

30 hafta gebelik FL ölçümü nedir?

FL ölçümü anne karnındaki bebeğin boyunu tahmin ederken kullanılan bir değerdir. Femur yani uyluk kemiğinin ölçülmesi ile gerçekleştirilir. Femur kemiği uzunluğu ultrason eşliğinde yapılabilir. 30 hafta gebelik FL değeri ortalama 58 mm. olmalıdır.

30 haftalık gebelikte göbek deliği ağrısı yaşanır mı?

Büyüyen rahim anne adayının göbek deliğinde gerilme ve ağrıya sebep olabilir.

30 hafta gebelik egzersizleri nelerdir?

Vücudun uygun bir pozisyonda durması sırttaki basıncın azalmasına ve bazı sırt ağrısı rahatsızlıklarının ortadan kalkmasına yardım edebilir. Uygun bir vücut duruşunu korumak biraz çaba gerektirebilir ama yaşanan ağrıların hafiflemesi bu çabaya değmektedir. Bu en iyi hamilelik döneminde egzersiz yaparak özellikle de hamile pilatesi ve yogası yapılarak sağlanabilir. Egzersiz, pilates ve hamilelik yogası hem hamileliğe bağlı ağrı ve krampları giderir hem de doğru bir duruş edinilmesine olanak sağlar.

30 hafta gebelik beslenme nasıl olmalıdır?

Anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişim gösterebilmesi için anne adaylarının beslenmesi de önemlidir. 30. Hafta gebelik dönemi bebeğin beyin gelişiminin hızlandığı bir dönemdir. Doğal ve sağlıklı meyve sebze tüketiminin yanında özellikle Omega-3 denilen yağlardan yeterince tüketilmesi çok önemlidir. Bebeğin beyin gelişiminin sağlıkla ilerleyebilmesi için bu dönemde Omega - 3 yağlarının bolca bulunduğu;

 • Deniz mevsim balıkları
 • Sardalya
 • Köy yumurtası
 • Keten tohumu
 • Ceviz
 • Köy tavuğu
 • Roka gibi besinlerin tüketilmesi önemlidir.

30 hafta gebelikte ishal olmak normal midir?

30. haftada besin zehirlenmesi ve özellikli bir durum mevcut değilse ishal görülmemektedir.

30 hafta gebelikte otobüs veya uçak yolculuğu riskli midir?

Hamilelikte seyahat çoğu kadın için güvenlidir. Anne adayı ve karnındaki bebek sağlıklı olduğu sürece hamileliğin 36. haftasına kadar yolculuk etmek güvenlidir.

30 hafta gebelikte progesteron kullanımı nasıl olmalıdır?

30. hafta gebelikte progesteron oral ve vajinal yolla kullanılabilir.

30. hafta gebelikte plasentanın aşağıda olması ne anlama gelir?

30. hafta hamilelikte plasenta rahim ağzına yakın yerleşebilir. Vajinal kanama mevcut değilse, sadece yakın takip etmekte fayda vardır.

30 hafta gebelikte rahim ağzı uzunluğa ne kadar olmalıdır?

30. hamilelik haftasında rahim ağzı uzunluğu 34 mm üzerinde olması gerekmektedir.

30 haftalık gebelikte şeker yüklemesi yapılır mı?

Hamilelik döneminde şeker yüklemesi testi gebeliğin 24-28. haftalar arasında yapılması gerekmektedir.

30 hafta gebelik el ve ayak şişmesi normal midir?

El ve ayak ödemi hızlı kilo artışı, kontrolsüz karbonhidrat tüketimi ve hareketsizlik ile birlikte artabilir. Ödem artışı ile birlikte mutlaka idrarda protein kaybının varlığının tespiti ve tansiyon takibi yapılması gerekmektedir.

30 hafta gebelikte halsizlik olur mu?

Anne adaylarında bu dönemde halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler görülebilmektedir. Bunun yanı sıra uyku problemleri de gündeme gelebilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebelikte 1. Hafta!

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebelikte 1. Hafta!

Gebeliğin ilk haftası ile birlikte görülmeye başlayan belirtiler, yaşanan semptomların anne adayları...

Devamını Oku

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 5 Temmuz 2023

Yayınlanma Tarihi: 27 Mayıs 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al