Yükleniyor

29 hafta gebelik - Hamileliğin 29. haftası için bilinmesi gerekenler

29 hafta gebelik - Hamileliğin 29. haftası için bilinmesi gerekenler

Anne baba adayları için heyecanlı ve endişeli bir bekleyiş süreci olan gebelik döneminde haftalar ilerledikçe anne adayının bebeğin hareketlerini daha fazla hissetmesi ile daha da keyifli hale geliyor. Bu dönemde anne adaylarının bazı önemli noktalara dikkat etmesi önem taşıyor. Hamileliğin 29. haftası hakkında merak edilenleri Memorial Dicle Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Uğur Değer cevapladı.

İçindekiler

29 Hafta Gebelik Kaç Ay Eder?

Anne adayları için gebelik döneminin yavaş yavaş sonuna yaklaşılan bu evrede hamileliğin 29 haftasında bebek 7 aylık olmuştur.

29 Hafta Gebelik Bebek Kilosu Ve Boyu Ne Kadardır?

Gebeliğin 7. Ayına denk gelen bu haftada bebek boyu 38-40 santim civarındandır. Bu hafta bebek yaklaşık 1200 gramdır.

29 Hafta Gebelik Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

Bebeğin vücut sistemlerinin çoğu gelişimini tamamlamaya çok yakındır. Bebeğin kemikleri sertleşmiştir ancak esnekliklerini de yitirmemiştir. Kemiklerdeki kırmızı kan hücreleri de gelişmeye devam etmektedir. Bebeğin akciğerleri gelişmeye devam etmektedir ve bebek nefes alma egzersizleri yapmaktadır. Akciğerlerdeki nefes almayı sağlayan bronşlar oluşmakta ve hava kesecikleri artmaya devam etmektedir. Bebek 29. haftada baş aşağı pozisyonuna geçmiş veya geçmeye hazırlanmaktadır.

29 Hafta Gebelik Annedeki Değişimler Nelerdir?

Anne karnında hızlıca büyüyen bebek, anne adayında yaşanan hormonsal değişimler ve anne vücudunun işleyişindeki farklılıklar anne adayının gebelik boyunca birçok değişim sürecinin yaşamasına neden olmaktadır. Psikolojik olarak doğuma yaklaştıkça bebeğe kavuşma heyecanı ve doğum paniği yaşayan anne adayı aynı zamanda bebeğin büyümesi ile birlikte uyku problemleri, sık idrara çıkma gibi durumlarla karşılaşabilir ancak bunlar olağandır dinlenmeye ve streste yapmaktan kaçınmaya özen gösterilmelidir. 29 hafta gebelikte annenin ve çevredekilerin gözlemleyeceği bazı değişimler olacaktır. Her hamileliğin anne adaylarında farklılıklar barındırdığını göz önünde bulundurulmalıdır. Yaşanabilecek farklılıkların tümü her anne adayında aynı olmamaktadır. Gebeliğin bu haftasında yaşanan değişimler şu şekilde sıralanabilir;

 • Nefes darlığı
 • Baş ağrısı
 • Bacak ve ayaklarda ağrılar
 • Vücutta ödem
 • Kalça sırt ve bel ağrıları
 • Sık idrar yapma ihtiyacı
 • Mide ve sindirim sorunları
 • Yalancı kasılmalar
 • Cinsel isteksizlik
 • Uyku problemleri
 • Memeden süt sızıntısı
 • Vajinal akıntı

Anne adayının yaşadığı değişimleri ya da farklılıkları hekimi ile paylaşması sürecin takibi ve yaşanabilecek problemlerinin erken tanısı için oldukça önemlidir. Gebeliğin bu haftasında vücut ağrıları ve nefes darlığı gibi değişimler görülebilir, bunlar anne adayı sık sık dinlendiği takdirde hafifleyecektir.

29 Hafta Gebelikte Bebekteki Değişimler Nelerdir?

Bu hafta bebek ultrason görüntülerinde baş aşağı pozisyonda görüntülenebilir. Bebekler doğum öncesinde yaklaşık 10- 11 hafta önce baş aşağı pozisyona gelir ve doğuma hazırlanır. Bebeğin baş aşağı durması erken doğum demek değildir. Bazı bebekler 29. Hafta içerisinde baş aşağı pozisyonuna henüz gelmemiş olabilir bu durum endişelenecek bir durum değildir. Bebeğin nefes alıp verme alıştırmaları da ultrason görüntülerine yansımaktadır. Bebeğin ciğerleri hala gelişmektedir ve nefes alıp verme alıştırmaları ciğerlerin gelişimine yardım etmektedir. Önceki haftalarda olduğu gibi bebek bu hafta parmağını emerken, kordonunu kavramış bir şekilde veya suratını asıp, gülümserken görüntülenebilmektedir. 29. Haftada bebeğin kemikleri sertleşmiştir ve kemikler ultrasonda parlak görünecektir.

29 Hafta Gebelik Hakkında Sık Sorulan Sorular

29 hafta gebelikte anne adayı karnı ne kadardır?

29 hafta gebelikte anne adayı karnı oldukça büyümüştür. Bebeğin rahim içinde büyümesi sebebiyle rahim bütün karnı kaplayacak büyüklüğe ulaşmıştır.

29 hafta gebelikte anne adayı kaç kilo almalıdır?

Genellikle gebeliğin başlangıcından itibaren toplamda alınmış olunan kilo 8-11 arasındadır. Bazı değişimlerde olduğu gibi kilo açısından da her anne adayında aynı kilo artışı yaşanmamaktadır. Ancak sağlıklı bir kiloda kalmak aşırı kilo artışından ya da yeterli kiloya ulaşamamak gibi durumlardan kaçınmak gerekmektedir. Gebeliğin başlangıcından itibaren anne adayının dengeli bir şekilde kilo alması normaldir, belli bir haftadan sonra her hafta yarım kilo alınacaktır. Gebeliğin bu haftasında yarım kilo alınır, kilo artış oranı farklılık gösterebileceğinden yarım kilonun biraz üstü ve altı olağan kabul edilir.

29 hafta gebelikte bebek karnın neresindedir?

29 haftalık gebelikte bebeğin içinde geliştiği rahim anne karnının neredeyse tamamını kaplamaktadır.

29 hafta gebelikte beslenme biçimi nasıl olmalıdır?

Sağlıklı ve düzenli beslenme sadece gebelik döneminde değil hayatın her döneminde uygulanması gerekmektedir. Ancak gebelik döneminde anne adayının beslenme biçimi bebeği doğrudan etkileyeceği için özen gösterilmesi gereken konulardan biridir. Gebelik döneminde aşırı yağlı, tuzlu, şekerli, asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya özen gösterilmelidir. Vitamin içeren meyve sebze tüketimi sağlanabilir. Öğünleri atlamadan ya da aşırıya kaçmadan beslenilmelidir. Kalsiyum ve folik asit alımına özen gösterilmelidir.

29 hafta gebelikte bebek hareketleri hissedilir mi?

Bebeğin büyümesi ve kas yapısının güçlenmesi ile birlikte anne karnındaki alan azalmış, hareket alanı kısıtlanmıştır. Bundan dolayı bu hafta bebek hareketleri anne adayı tarafından hissedilmektedir.

29 hafta gebelikte erken doğum gerçekleşir mi?

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak kabul edilmektedir. Prematüre bebeklerin yaşama şansı kaç haftalık doğduklarına ve buna bağlı olarak organlarının ne düzeyde gelişmiş olduğuna bağlıdır. 29 haftalık bebeğin bağışıklık sistemi ve akciğerlerinin büyük bir kısmı geliştiği için doğumdan sonra tıbbi destek ile hayatta kalma ihtimali oldukça yüksektir. Her bebeğin doğum şartları ve sağlık durumu farklıdır. Bu nedenle hayatta kalma şansı da değişmektedir. Erken doğum durumunda doktorların müdahale ve bilgilendirmeleri en sağlıklı bilgiyi sağlayacaktır.

Güncelleme Tarihi : 16 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 22 Aralık 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al