Yükleniyor

31 hafta gebelik- Hamileliğin 31. haftası için bilinmesi gerekenler

31 hafta gebelik- Hamileliğin 31. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamileliğim 31. haftasında yaklaşık 1,5 kilo ağırlığında olan bebekler en hareketli oldukları zamanın içinde bulunuyor. 7. ayın sonuna denk gelen 31. hafta, bebeğin organlarının büyük bir çoğunluğunun oluştuğunu gösteriyor. Kalan zamanda ise bebeğin gelişimindeki büyük değişiklikler boyu ve kilosu ile ilgili oluyor.  Memorial Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Kudret Erkenekli, 31 hafta gebelik ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

31 hafta gebelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

31 haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık 41 cm, kilosu ise 1,5 kilo civarındadır. Bebekler bu haftada yaklaşık olarak bir Hindistan cevizi büyüklüğündedir. Bu haftada bebek artık uzamak yerine, hızlıca kilo alır ve yanakları dolmaya başlar.

31 hafta gebelikte hangi testler yapılır?

Hamileliğin 31. haftasında ultrason ile muayene yapılır. Bebeğin sıkıntıda olduğunun düşünüldüğü durumlarda NST ile bebeğin kalp atış hızına bakılır, vücut hareketleri ve bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının durumu ultrason ile değerlendirilir. Bununla birlikte ayrıca annenin kan basıncı ölçülür ve idrarında protein olup olmadığına bakmak için idrar testi ve enfeksiyon olup olmadığını kontrol etmek için de idrar kültürü yapılır. Doktorlarınız her randevuda kan basıncınızı kontrol edecektir. Bunun nedeni, yüksek tansiyonun sizin ve bebeğiniz için zararlı olması ve preeklampsinin erken bir belirtisi olabilmesidir. Preeklampsinin belirtileri arasında geçmeyen bir baş ağrısı, görüş problemleri ve kaburga altında hissedilen ağrı bulunur.

31 hafta gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir?

31 hafta gebelikte 20-30 saniye ağrısız kasılmalar görülmesi gayet normaldir. Bunlar Brexton Hicks kasılmalarıdır. Bu kasılmalar uterusu doğuma hazırlar. Bu sancılar tamamen normal ve zararsızdır. Eğer bu kasılmalar ağrılı ve düzenli aralıkla gelirse erken doğum belirtisi olabilir. Böyle bir durumda mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.

Ayrıca bu haftada annede uyuma problemleri, tükürükte artış, diş etlerinde hipertrofi ve şişme, burunda kanama olabilir. Artık bebeğin hareketleri ve tekmeleri ağrılı olmaya başlar. Ayrıca bazı gebelerde baş ağrısı, sırt ağrısı olabilir. Tansiyon normal ise baş ağrısından korkmaya gerek yoktur. Ancak geçmeyen baş ağrısı durumunda doktorunuzu bilgilendirmekte fayda vardır.

Bunlara ek olarak bacak krampları, reflü, midede yanma, halsizlik, el ve ayaklarda terleme görülebilir. İdrar yolu enfeksiyonu bazen bulgu vermeden de bu haftalarda olabilir ve tedavi edilmezse erken doğuma yol açabilir. Bu nedenle idrar kültürü bakılması önerilir.

Göbek çizgisi ise bu dönemde iyice koyulaşır. Duygu durum değişiklikleri, sabah huzursuzluğu, iştahta artmalar, koku hassasiyeti, göğüsten beyaz şeffaf süt gelmesi ve vajende kokusuz akıntı artışı görülebilir.

31 hafta gebelikte bebekteki değişiklikler nelerdir?

Bu haftada bebekler çok aktiftir ve beyinleri daha karmaşık hale gelir. Beyinleri bilgiyi işlemeye, ışığı takip etmeye ve beş duyudan gelen sinyalleri algılamaya başlar. Kendi etraflarında döner, ayakları ile pedal çevirir ve parmaklarını emebilirler. Bununla birlikte hıçkırıp, yutkunabilirler. Her geçen gün bebek daha fazla kilo alır ve kırışıklıkları açılır. Amniyotik sıvı bebek içine idrarını yaptıkça artar. Ayrıca bebeğinizin ciğerleri bu haftada hızla gelişir, ancak yaklaşık 36 haftalık olana kadar kendi kendine tam olarak nefes alamaz.

Bebek bu haftada seslere duyarlı hale gelmeye başlar. Eşinizi bebeğinizle konuşmak için cesaretlendirmek aralarındaki bağın güçlenmesini sağlar. Bu dönemde bebeklerin uykuları daha uzun süreli olduğundan dolayı daha belirgin uyanıklık, hareket ve dinlenme kalıpları olur.

31 hafta gebelikte bebek hangi pozisyondadır?

Bu haftada doktorunuz rahminizin boyutunu ölçer ve bebeğinizin hangi yönde olduğunu kontrol eder. Doğum için ideal pozisyon baş aşağı ve bebeğin sırtının karnınıza dönük olduğu pozisyondur. Ancak bebeğinizin dönmesi için daha çok zaman vardır, bu noktada makat pozisyonundaysa endişelenmeyin.

31 hafta gebelikte kanama riskli midir?

Hamileliğinin 3. trimester döneminde olan her 10 kadından birinde vajinal kanama olur. Bu kanamalar bazen ciddi sorunların işareti olabilir. Hamileliğin son birkaç ayında ortaya çıkan vajinal kanamaları mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Lekelenme ve kanama arasındaki farkı ayırt etmeniz gerekir. Lekelenme, iç çamaşırınızda ara sıra birkaç damla kan fark etmenizdir, ancak kanama daha ağır bir kan akışı şeklinde gerçekleşir. Hafif kanamanın nedenleri arasında seks yapmak, enfeksiyonlar, servikal büyümeler veya polipler bulunabilir. Oluşan kanamanın daha ciddi nedenleri arasında ise Plasenta previa yani plasentanın rahmin en alt kısmında büyüdüğü ve servikse açılan açıklığın tamamını veya bir kısmını kapladığı gebelik sorunu olabilir. Plasenta previa ile bağlantılı olan Vasa praevia durumu da ciddi kanama sebeplerinden birini oluşturur. 3000/6000 doğumda 1 oranında görülen nadir bir durum olan Vasa praevia durumunda göbek kordonunun kan damarları, serviksi kaplayan zarlardan geçtiğinde ortaya çıkar. Normalde kan damarları göbek kordonu içinde korunur. Suyun gelmesi ile birlikte bu damarlar yırtılabilir ve vajinal kanamaya neden olabilir. Bu durum bebeğin hayatını tehlikeye sokabilir. Ciddi kanama sebeplerinden bir diğerini de plasentanın bebek doğmadan önce rahmin iç duvarından ayrılması ile oluşan plasenta dekolmanı oluşturur. Bu gibi ciddi durumlarda hiç vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalıdır.

31 hafta gebelikte kasık ağrısı yaşanır mı?

Gebelik süresince yaygın bir şekilde görülen kasık ağrısı, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde daha yoğun hissedilir. Bağ ağrısı ve vajinal sorunlar, bu kasık ağrılarının en sık nedenlerini oluşturur. bu ağrının acil bir durum olmadığı bilinmelidir.

31 hafta gebelikte cinsellik yaşanabilir mi?

Seks ve orgazm anne karnındaki bebekler üzerinde farklı etkiler gösterebilir. Cinsellik sonrası bazı bebekler çok sessizleşirken, bazılar ise hareketlenir. Her iki tepki de normal tepkilerdir ve bebekler bu dönemde neler olduğunun farkına varmaz. Doktorunuzun onayı ile cinsellik doğuma kadar devam edebilir.

Hamileliğin 31. haftasında nasıl uyunmalıdır?

3. trimester döneminde anne adaylarının yan yatarak uyuması tavsiye edilmektedir. Çünkü yapılan araştırmalar sırt üstü uyumanın ölü doğum riskini artırdığını göstermiştir. Hem gündüz hem de gece uykusu için geçerli olan sol tarafa doğru yatmak plasentaya en uygun şekilde beslenme imkanı verirken, böbrek gibi organların da daha rahat çalışmasını sağlar ve vücutta oluşabilecek ödemi azaltır.

31 hafta gebelikte sık idrara çıkma olur mu?

Hamileliğin sonuna doğru gelindikçe bebek karın içinde daha çok büyümekte ve organlara daha çok baskı yapmaktadır. Baskı altında olan organlardan biri olan mesane olmaktadır. Anne adayı bu haftada mesanesine yoğun baskı olduğu için çok sık tuvalete gider. 

31 hafta gebelikte halsizlik yaşanır mı?

Bu haftada bebek kilosu ve boyu arttığı için daha da ağırlaşmakta ve annenin hareketlerini biraz yavaşlatmaktadır. Anne adayları bu dönemde halsizlik yaşayabilir.

31 hafta gebelikte ishal normal midir?

Anne adayının bünyesinin, hormonal yapısının değişmesi ve beslenme şekli hamilelik sürecinde kabızlık ile ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Özellikle ishal durumu anne adaylarının karşılaştığı sağlık sorunları arasında yer alır. Geçici olmayan ve vücudun elektrolit dengesini bozan ishal durumlarının olumsuz tablolara yol açabilmesi ihtimali sebebiyle vakit kaybetmeden tedavi edilmesi ve kontrol altına alınması gerekir.

31 hafta hamilelikte doğum olursa bebeğin yaşama şansı var mıdır?

31. hafta hamilelikte gerçekleşen doğum erken doğum olarak kabul edilir. Bebeğin yaşama şansı oldukça yüksektir. Ancak akciğerleri tam olarak gelişmediği için kendi başına nefes alıp veremez ve bir süre yenidoğan yoğun bakım kliniğinde bakılır.

31 hafta hamilelikte hangi durumlarda doktor aranmalıdır?

Anne adayında ortaya çıkan geçmeyen baş ağrısı, su gelmesi, vajinal kanama olması gibi durumlarda mutlaka ilgili doktor ile irtibata geçilmelidir.

Güncelleme Tarihi : 12 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 30 Kasım 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al