Yükleniyor

38 hafta gebelik- Hamileliğin 38. haftası için bilinmesi gerekenler

38 hafta gebelik- Hamileliğin 38. haftası için bilinmesi gerekenler

Anne adayları için tatlı bir paniğin ve önemli fiziksel değişimlerin yaşanmakta olduğu gebeliğin 38. haftası konusunda merak edilen noktaların başında bu hafta doğumun gerçekleşip, gerçekleşemeyeceği geliyor. Memorıal Dicle Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Gamze Akın Evsen, 38 hafta gebelik hakkında bilinmesi gerekenler konusunda bilgi verdi.

İçindekiler

38 hafta gebelikte anne adayının fiziksel değişimleri nelerdir?

38. gebelik haftası itibari ile bebeğin büyümesi ile karın çevresi biraz daha belirginleşir. Bu sebeple bel ağrıları artabilir, karın genişlemesine paralel olarak kaşıntı ve uyku düzeninde bozulmalar yaşanabilir. Karın genişlemesi ile deri çatlakları oluşabilir ya da daha erken haftalarda olan çatlaklar daha da belirginleşebilir. Bebeğin büyümesi ile beraber bacaklarda ve genital bölgede varisler oluşabilir ya da önceden var olan varisler belirginleşebilir. Memeden süt bezlerinin olgunlaşması ile süt gelmesi, meme ucunda çatlaklıklar, kuruma ve kaşıntı gibi belirti ve fiziksel bulgular oluşabilir.

38 hafta gebelikte anne adayının psikolojik değişimleri nelerdir?

Gebelik sırasında meydana gelen fiziksel ve hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak gebeliğin son dönemlerinde psikolojik değişimler de olabilir ve meydana gelen fiziksel değişimlerin bir sonucu olarak anne adayında sabırsızlık, zorlanma ile kaygı bozuklukları görülebilir. Anne adayı bu haftada doğum korkusu, doğumdan sonra bebeğe yetememe endişesi gibi duygular yaşayabilmektedir.

38 hafta gebelikte bebeğin fiziksel değişimi nasıldır?

Bebek artık rahim içini daha fazla doldurmakta ve hareketleri önceki aylara kıyasla azalmaktadır. Bebeğin 9 aylık anne karnında amnion içinde hareketi ile geliştirdiği kas ve kemik sisteminin etkisi ile hareketleri azalsa bile daha dikkat çekici ve zaman zaman can yakıcı olabilir. Bebeğin anne karnında tüm vücudunu saran ve lanugo adı verilen yumuşak tüylerin çoğu bu dönemde dökülmüş olup kalanlar ise doğum sonrası dökülmeye devam edecektir. 38. hafta gebelikte bebeğin sinir sistemi neredeyse gelişimini tamamlamış, sinir uçlarını örten miyelin kılıf ise henüz sentezlenmeye başlamıştır.

38 hafta gebelik kaç ay yapar?

38. haftada 8 ay 26 günlük bir gebelik mevcuttur.

38 hafta gebelikte bebek kaç cm olur?

Bu haftada bebeğin boyu ortalama 49 cm’dir. Boy ve ağırlık, genetik ve çevresel faktöre göre değişmektedir.

38 hafta gebelikte bebeğin normal kilosu ne kadar olmalıdır?

Bu haftada bebeğin kilosu ortalama 3000-3100 gr ağırlığındadır. Ancak bu ağırlık bebeğe göre değişiklik de gösterebilmektedir.

38 hafta gebelikte bebeğin çok hareketli olmalı normal midir?

Bebeğin hareketleri, büyümesiyle rahim içi yerin azalmasına bağlı olarak bu haftada genelde azalır ancak gelişen kas ve kemik sisteminin etkisi ile hareketler az olsa dahi fazlaca hissedilebilir. Anne tarafından tüm hareketler algılandığı için bebek çok hareketli gelebilir. Bebeğin suyunun fazla olduğu durumlarda da bebeğin hareketlerinin fazla olduğu gözlemlenebilir.

38 haftalık gebelikte sancı olur mu?

38 hafta gebelikte yani gebeliğin sonlarına yaklaştıkça rahim gerilmesine bağlı olarak yalancı sancılar oluşmaya başlar. Kasılmalar düzensiz, sıklığı değişken ve daha çok karnın ön kısmında hissedilir. Dinlenince geçer ve rahim açılmasına sebep olmaz.

38 haftalık gebelikte kanama normal midir?

Rahim ağzını kapatan mukus tıkacı adı verilen bir yapı mevcuttur. Rahmin genişlemesi ile beraber mukus tıkacı hafif sümüksü bazen hafif kanlı bir akıntı şeklinde atılabilir. Halk tabiriyle ‘’nişan’’ olarak adlandırılan bu yapı bazen doğumdan haftalar önce görülse de sıklıkla sonrasında doğum meydana gelmektedir. Bu sebeple bu haftalarda olan kanama lekelenme ya da olağan dışı akıntıların doğum belirtisi olabileceği unutulmamalıdır. Bunun dışında gebelikte farklı sebeplerden kaynaklanan kanama şikayetleri de olabilir. Fazla miktarda kanama olması durumu normal olmayıp hekime başvurulmalıdır.

38 hafta gebelikte egzersiz yapılır mı?

Bu hafta itibari ile annenin belirginleşen karnı çok fazla farklı egzersiz yapmaya müsaade etmese de, doğuma hazırlık açısından yürüyüş ve nefes egzersizleri yapılabilir.

38 hafta gebeliği riske atacak durumlar nelerdir?

38 hafta gebelikte anne adayları pek çok sistemik hastalıktan etkilenebilir. Ek hastalığı olan anne adayları bunu mutlaka doktoru ile en erken dönemde paylaşmalıdır. Son haftalarda kaşıntı şikayeti başlamışsa fizyolojik olabilse de mutlaka hekim ile paylaşılmalıdır. Anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise inişli çıkışlı tansiyon durumudur. Gebelik zehirlenmesi de bu haftalarda da ortaya çıkabilmektedir. Baş ağrısı, mide bölgesinde hassasiyet ve gözde ışık çarpmaları ile kendini belli edebilir. Bazen tek belirti çok hafif bir baş ağrısıdır ve gebe tarafından son dönem rahatsızlıkları arasında değerlendirilebilir. Şeker hastası anne adaylarının da son dönemde çok dikkat etmesi gerekir. Gebeliğin son süreçlerinde anne karnında bebek kayıplarında şeker hastalığının etkisi oldukça fazladır. Ayrıca gebeliğin son döneminde anne kendini riske atabilecek, fiziksel travma yaratabilecek her durumdan sakınmalıdır.

38. hafta gebelikte göğüsten sıvı akması normal midir?

38 hafta gebelikte bebek ve anne doğumun gerçekleşmesine hazır durumdadır. Annede gelişen süt bezleri bu dönemde süt salgısını başlatabilir, bu durum herhangi bir sorun teşkil etmez.

38 hafta gebelikte vajinada ağrı, baskı, sancı normal midir?

38 hafta gebelikte rahmin genişlemesi ile beraber rahimde yalancı sancılar meydana gelebilmektedir. Bu haftadaki karın ağrılarının büyük bir çoğunluğunu bu yalancı sancılar oluşturur. Doğum eylemi dışında son dönemde oluşan vajinal enfeksiyon da ağrıya sebep olabilir. Son dönemde meydana gelen akıntılar iyi değerlendirilmeli mutlaka doktora danışılmalıdır. Vajinadaki enfeksiyon bebeğin su kesesinin zarının açılması durumunda bebeğe ulaşıp zarar verebilir.

38 hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenler?

38 hafta itibarıyla ortaya çıkabilecek baş ağrısı, gözlerde görme bozuklukları, şiddetli karın ağrısı ve bebeğin hareketlerinde azalma gibi durumlarda mutlaka hekime başvurulmalıdır. Anne adayı mümkünse artık araç kullanmamalı, gebeliğe uygun şekilde emniyet kemeri takmalıdır. Doğumun her an gerçekleşmesi söz konusu olduğundan, anne adayı doğum ve belirtileri konusunda iyice bilgilendirilmiş ve bilinçlendirilmiş olmalıdır. Doğum işaretlerini bilmeli tanımalı, olası bir işaret olması durumunda hastaneye başvurmalıdır.

38. hafta gebelikte akıntı neden olur?

Bu dönemde doğuma hazırlık için artan salgılardan dolayı fizyolojik bir akıntı artışı oluşabilir. Ancak ‘’nişan’’ dediğimiz mukus salgı da bu dönemde doğumun belirtisi olabileceğinden bu dönemde olan normal dışı her akıntı muayene edilmelidir. Yine bu dönemlerde enfeksiyon kaynaklı akıntılar oluşabilmekte ve tedavi edilmezse bebeğin su kesesinin zarlarının açılması durumunda bebeğe ulaşabilmektedir.

38 hafta gebelikte beslenme şekli nasıl olmalıdır?

Bebeğin büyüyüp anne karnında daha fazla yer kaplaması ile mide yakınmaları artabilir. Öncelikle az az ve sık sık beslenme düzeni benimsenmelidir. Gaz yapan yiyecekler, kızartma ve şekerli yiyecekler şikayetleri arttırabilir. Mide ve bağırsak sorunları fazlaca görüldüğünden lifli gıdalar ile beslenme ve bol su tüketimi oldukça önemlidir.

38 hafta gebelikte yapılması gereken testler nelerdir?

Bu haftada öncelikli takip, ultrason ile bebeğin kontrolü şeklindedir. Bebeğin rahimde pozisyonunun, kalp atışlarının, suyunun değerlendirilmesi, doopler ultrason ile sıkıntıda olup olmadığının tespiti ve genel bir muayene önemlidir. NST yani bebeğin kalp atışları ve rahim kasılmalarını gösteren alet ile bebeğin mevcut durumu kayıt edilip değerlendirilmelidir.

38. hafta gebelikte lekelenme normal midir?

Gebeliğin bu haftasında lekelenme öncelikle doğumu düşündürmelidir. Rahim ağzını kapatan ‘’nişan’’ dediğimiz mukus salgı rahmin genişlemesi ile atılabilir. Şeffaf bir salgı şeklinde görülebileceği gibi hafif kanlı bir lekelenme şeklinde de olabilir. Yoğun rahim ağzı enfeksiyonları ya da vajinitler de gebeliğin her döneminde lekelenme şeklinde kanamaya sebep olabilir.

38 hafta gebelikte cinsel birliktelik yaşar mı?

Gebeliğin son dönemlerinde meydana gelen fiziksel, hormonal ve psikolojik değişimler ile cinsel birliktelik zorlaşabilir. Sperm içindeki prostoglandin adı verilen madde ile doğum sancıları başlayabilir. Bu dönemde mevcut zorluklardan dolayı kontrollü ilişki olabilir ya da erken doğum tehdidi, kanama, vajinal enfeksiyon durumlarında ilişki yasaklanabilir.

38 hafta gebelikte plesenta kireçlenmesi riskli midir?

Plasenta kireçlenmesi denen durum kalsiyum kristallerinin plasentaya birikmesi durumudur. 36 Haftadan sonra sıklıkla görülür. Bu haftada görülebilen normal bir durumdur.

38 hafta gebelikte bebek doğar mı?

38 hafta gebelikte bebek vaktinde kabul edilir ve doğumların birçoğu bu haftada meydana gelir.

38 hafta gebelik doğum belirtileri nelerdir?

Bu hafta itibari ile iyice belirginleşen karın aşağı doğru inmiş görünür. Bu durumda gebenin mide yakınmaları bir miktar azalmıştır.

Çoğu zaman sancılardan önce doğumun ilk belirtisi  ‘’nişan’’ olarak adlandırılan mukus tıkacının atılmasıdır ve sonrasında alt bel bölgesi kasık ve uyluklara yansıyan kasılma şikayetleri olabilir. Kasılma öncesinde sırasında ya da sonrasında bebeği 9 ay koruyan gelişmesine olanak sağlayan sıvı olan amnion sıvısı vajinadan gelebilir. ‘’Suyum geldi’ olarak ifade edilen durum budur. Bebeğin aşağı doğru doğum kanalına ilerlemesi ile tuvalete çıkma hissi görülebilir.

38. hafta gebelik sonlandırılır mı?

Tıbbi olarak bebeğin anne karnında sıkıntıya girebileceği öngörüldüğünde uygun doğum şekli ile bebek doğurtulabilir.

Güncelleme Tarihi : 8 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 10 Kasım 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al