Yükleniyor

40 hafta gebelik- Hamileliğin 40. haftası için bilinmesi gerekenler

40 hafta gebelik- Hamileliğin 40. haftası için bilinmesi gerekenler

40 haftalık hamilelik, gebeliğin resmi olarak sonuna varıldığı anlamına geliyor. Bu hafta ile birlikte doğum için hem bebek hem de anne vücudu son hazırlıklarını yapıyor. Tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 30’u 41. haftaya kadar uzarken, eğer sezaryen ile doğum olmayacaksa ve ilgili doktor ile daha önceki bir tarih belirlenmediyse bebeğin bu hafta dünyaya merhaba demesi çok yüksek bir olasılığı oluşturuyor. Memorial Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Kudret Erkenekli, hamileliğin 40. haftası ile ilgili merak edilenler hakkında bilgi verdi. 

İçindekiler

40 hafta gebelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

40 haftalık gebelik 9 aylık gebelik sürecinin sonunu oluşturur. 40. haftada anne karnındaki bebek hemen hemen doğacağı kilo- boyda olur ve yaklaşık bir karpuz büyüklüğündedir. 3- 4 kilo ağırlığında olan bebeklerin boyları bu haftada 48- 53 cm arasında değişir. 

40 hafta gebelikte hangi testler yapılır?

Zaman aşımı olan gebeliklerde 40 hafta sonrasında bebeğin sağlık durumunu değerlendiren testlerin yapılabilmesi amacıyla muayene sıklığı artırılır ve 3 günde bir doktor muayenesi istenebilir. Bu kontrollerde bebeğin anne karnında sıkıntıda olmadığını teyit etmek ve güvenle doğum sancılarının kendiliğinden gelmesini beklemek amaçlanır. Bu testlerde ilgili hekim bebeğin sıkıntıda olduğuna dair bir bulguya rastlarsa, doğumu başlatmayı planlayabilir. Bu haftada yapılan kontrollerde NST ile beraber, ultrasonda amniyonsıvısı, bebeğin hareketleri, solunumu ve kas konusunun değerlendirildiği testler yapılır. Anne adayları da bebeğin hareketlerini sayarak rahim içinde sıkıntı yaşayıp yaşamadığı ile ilgili öngörüde bulunabilir.  Bebeğin bu son haftada da her zamanki düzeninde hareket ediyor olması gerekiyor. Bebeğin hareketleri yavaşlamamalı veya durmamalıdır. Yavaşlama ve durma bir şeylerin test gittiğine işaret edebilir. Anne adaylarının herhangi bir hareketsizlik veya hareketlerde yavaşlama hissetmesi durumunda hemen doktoru ile iletişime geçmesi gerekir. 

40 hafta gebelikte bebek ultrasonda nasıl görülür?

Hamileliğin bu haftasında ultrasonografi görüntülemesi ile bebeğin tam olarak oluştuğu ve rahimde yattığı görülebilir. 

40 hafta gebelik muayenesi nasıl yapılır?

Bu hafta doğum öncesi muayene gerçekleştirilir. Bu muayeneler doğum beklendiği için 3 günde bir istenebilir. Bu muayenede anne adayının tansiyonu kontrol edilir ve idrar örneği istenir. Bu muayene ve testlerde yüksek tansiyon ve idrarda protein ile karakterize tehlikeli bir durum olan preeklampsi belirtileri kontrol edilir. Ayrıca muayenede ultrasonile bebeğin amniyon sıvısı ve hareketleri ile yerleşimi kontrol edilir. 

40 hafta gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir?

Anne vücudunda 40 haftalık gebelikte 39 haftalık gebelik değişiklikleri devam eder. Anne adayları bu haftada birkaç yeni semptom hissetmeye başlayabilir. Beklenen doğum tarihi yaklaştıkça annede birkaç değişiklik fark edilir. Bu haftada rahim gelişmiş bebeği tutabileceği tüm alanı kapladığı için anne adayının karnı en yüksek şişkinliğe erişir. Daha önceki haftalarda oluşmaya başlayan çatlaklar gerilmeden dolayı daha fazla belirginleşir. El ve ayaklar daha fazla şişer. Bazı anne adaylarında bu zamanda PUPPP – Polimorfik gebelik patlaması (PEP) olarak adlandırılan kaşıntılı ürtikeryal papüller ortaya çıkabilir. Genellikle hamileliğin son evrelerinde gelişen bu durumda döküntü karın çevresindeki deri ile çatlaklarda pembe sivilceler olarak başlar. Bu sivilceler sonraki aşamalarda toplanarak çok kaşıntılı kabarcıklar veya plaklar oluşturur. Bu kaşıntılı kabarcıklar anne adayının gövdesine yayılarak nadiren de olsa göğüs bölgesine de geçebilir. Bebek doğduktan birkaç hafta sonra ise rahatsızlığın semptomları giderek azalır. Bu değişikliklere ek olarak anne vücudunda aşağıda yer alan yaklaşan doğum belirtileri görülür: 

-Braxton Hicks kasılmaları: Yalancı doğum sancıları olarak da bilinen bu kasılmalar, doğuma yaklaşıldığının bir belirtisidir. Doğum zamanı yaklaştıkça anne vücudu bu sürece hazırlanır ve bir çeşit prova yapar. Anne adayı bu süreçte birkaç kısa süreli ve hafif kasılmalar hissedebilir. Bu kasılmalar yaklaşık 30 saniye ile 2 dakika arasında sürer. Pozisyon değiştirildiğinde veya mesane boşaltılıp biraz su içildiğinde bu kasılmalar azalmaya başlar. Gerçek doğum sancısında ise kasılma sıklığı ve yoğunluğu zaman ilerledikçe artış gösterir. bebeğindoğumu için bu doğum kasılmalarının ilkini takip etmek gerekir. 

-Servikal dilatasyon (Silme): Bu haftada serviks, bebeğin rahmi terk etmesine izin vermeye hazırlanmak için küçülür ve incelir. Anne adayı hissetmese de serviks de açılmaya başlar. Bu süreç, doğum kasılmalarının başlangıcından ve aktif kısmından sonuna kadar ilerlemeye devam eder

-Bebeğin hareketlerindeki değişiklikler: 40. hafta çoğu hamileliğin doğum haftasıdır. Bu aşamada anne karnındaki bebek yerine sığamamakta ve rahimden çıkmaya hazırlanmaktadır. Bu süreçte anne adayı karnında bebeğinin çok fazla yuvarlanma, kıvrılma ve dürtme hareketlerini hisseder. Bebekler 1 saat içinde bu etkinliklerin tümünü gerçekleştirir.

-Pelvik ağrısı (Kasık ağrısı): Bu haftada bebek rahmin alt kısmında rahim ağzına daha yakın durur ve rahim ağzına doğru baskı yapar. Bu durum anne adayının pelvik bölgesinde baskı hissetmesine yol acır. Bu durum bazen sinir hücrelerinin dürtülmesine ve biraz acı ve rahatsızlık oluşmasına sebep olur. 

-İshal: Gebelik sürecinde yaşanan kabızlık bu haftada yerini ishale bırakabilir. Bu durum gerçek doğum kasılmalarının yaklaştığını gösterir. Bütün bu işaretlerden sonra bebeğin doğma zamanı gelir.

40 hafta gebelikte bebekteki değişiklikler nelerdir?

40 haftalık hamilelikte, gebeliğin sonuna gelinmiştir. Kafatası kemikleri dışında bebeğin kemikleri sertleşmiştir. Ancak kafatası kemikleri doğum yaparken, doğum kanalından geçebilmek için esnek kalır. Bu sebeple doğumdan hemen sonra yeni doğan bebeğin kafatası şekli biraz uzamış olabilir. Kemik sertleşmesinin dışında bebeğin beyni hızlı bir şekilde büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Böylece bebeğin rahim dışındaki hayata uyumu daha kolay hale geliyor. Bu haftada bebekler anne kanında uzuvlarını esnetebilir. Bebeğin vücudunu kaplayan ince tüyler (lanugo) artık neredeyse tamamen yok olmuştur, ancak bazı bebeklerde doğduklarında küçük lekeler olabilir.

40 hafta gebelikte bebek hangi pozisyondadır?

Bu hafta doğum haftası içinde olduğu için ideal olarak bebekler zaten doğum pozisyonunda bulunur ve başı aşağıyı gösterir. Bebeklerin yüzde 96’sı doğum öncesi baş aşağı pozisyona geçer ve başı pelvis içine yerleşmiş olur.  Eğer bebek ters duruyorsa, doğum zamanına kadar beklenmelidir. Hamileliğin sonuna kadar bebek baş pozisyonuna dönmezse doğum şekli sezaryene dönebilir. 

Amniyotik sıvının geldiği nasıl anlaşılır?

Halk arasında “su gelmesi” olarak da bilinen “Amniyotik kesenin yırtıldığı nasıl anlaşılır?” sorusu, merak edilen konular arasında yer almaktadır. Amniyotik sıvı genellikle renksiz ve kokusuzdur. Sarımsı görünen ve amonyak kokan bir sıvı fark edilirse bu genellikle idrar sızıntısı olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte kegel hareketlerinde yapılan pelvik kasların sıkılması hareketiyle de sıvının akışının durdurulması denenebilir. Eğer akış durursa bu idrar olduğu, durmazsa amniyotik sıvı olduğu anlamına gelir. Kadınların yüzde 15'inden daha azı doğum başlamadan önce zarlarda yırtılma yaşar. Gelen suyun yeşil veya kahverengi olması durumunda ise hemen ilgili doktor ile irtibata geçilmelidir. Çünkü bu bebeğin anne karnında bağırsak hareketi (mekonyum) geçirdiği anlamına gelebilir ve acil doğumu gerektirir. 

40 hafta gebelikte cinsellik yaşanabilir mi?

Gebeliğin 40. haftası da dahil olmak üzere hamilelik sırasında seks yapmak doktorunuz da uygun görüyorsa tamamen güvenlidir. 

40 hafta hamilelikte anne memesinden süt gelir mi? 

40 hafta hamilelikte anne adayının memesinden sızmalar başlayabilir. Ancak bu sızmalar henüz anne sütü değil, ilk birkaç gün emzirilen bir bebeğin yemeği olacak olan kalın, yağlı sarımsı bir sıvı olan kolostrumdur. Bu sıvı yeni doğan bebeğin ilk aşısı olma özelliği taşır. Bebek doğmadan önce anne adayları emzirme pedi kullanabilir.  

40 hafta gebelikte sık idrara çıkma olur mu?

Hamileliğin sonu olan 40. haftada doğum yaklaştıkça rahim içindeki bebek kasıklara ve mesaneye daha çok baskı yapar. Bu baskı sonucu anne adayı gece ve gündüz çok sık idrara çıkma ihtiyacı hisseder. 

40 hafta gebelikte halsizlik yaşanır mı?

40 hafta gebelikte halsizlikten ziyade anne adayları iyice ağırlaştıkları ve kilo alımı arttığı için daha yavaş hareket ederler. En büyük boyutuna ulaşan rahmin ve şişen karnın kasıklarda ve akciğerde yarattığı baskı annelerin hareket etmelerini ve nefes alış verişlerini zorlaştırır. Sık idrara çıkma ve uygun pozisyon bulma sıkıntısı yüzünden gece uykuları kalitesizleşir ve anne adayları bundan dolayı gün içerisinde halsizlik yaşayabilir. 

40 hafta gebelikte ishal normal midir?

Hamilelikte kabızlık sıkıntısı 40. hafta ile birlikte yerini ishale bırakabilir. Bu durum doğum belirtileri arasında yer alır.  

40 hafta gebelik sonlandırılır mı?

40 hafta gebelik zaten doğum haftası olduğu için, gebelik doğum eylemi ile sonlanır.  

40 hafta gebelikte kasık ağrısı yaşanır mı?

Hamileliğin 40. haftasında bebek iyice serviskedoğru baskı yaptığı için kasıklarda ağrı görülür. 

Gebeliğin 40. haftasında doğum belirtileri yoksa ne yapılmalıdır? 

40 hafta hamilelikte eğer bir doğum belirtisi yoksa ve anne veya bebeğin hayatını riske atacak bir durum bulunmuyorsa güvenli zamana kadar beklenir. Bu zaman doktorunuz tarafından belirlenecektir. 

40 hafta hamilelikte nelere dikkat edilmelidir? 

40. haftada anne adaylarının bebek hareketlerini takip etmesi önem taşır

40 hafta hamilelikte hangi durumlarda doktor aranmalıdır?

-Kasılmalar düzenli ve ağrılı ise; 

- Amniyon suyu gelmişse

- Aktif vajinal kanama durumunda

- Bebek hareketlerinin azalması durumunda hemen doktorunuza bilgi verilmesi gerekir. 

- Nişan denilen hafif kanlı ve mukuslu bir akıntının gelmesi tamamen normal bir durumdur ve doğumun yaklaştığının bir göstergesidir. Bu acil bir durum değildir. 

- Bu durumlar içindeki en acil durum aktif vajinal kanamadır. Bu durumda doktora haber verilerek en kısa zamanda hastaneye gidilmesi çok büyük önem taşır. Zamanında müdahale anne ve bebek hayatını kurtarır. Çünkü aktif vajinal kanama plesentanınzamanından önce ayrılması yani, dekolman plasenta belirtisi olabilir. 

Güncelleme Tarihi : 23 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al