Yükleniyor

8 hafta gebelik- Hamileliğin 8. haftası için bilinmesi gerekenler

8 hafta gebelik- Hamileliğin 8. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamilelik serüveni anne ve baba adayları için heyecan dolu bir süreç oluyor. Anne ve bebekte olacak değişiklikler bu dönemde en önemli soru işaretlerini oluşturuyor. Hamileliğin her haftasında farklı değişimler yaşayacak olan anne adayları, kendinde ve karnındaki bebekte olacak değişiklikleri önceden öğrenmek ve hamilelik sürecini daha hazır geçirmek istiyor. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Bilgi Uslu Aybar 8 haftalık hamilelik hakkında bilinmesi gerekenler konusunda bilgi verdi.

İçindekiler

Hamileliğin 8. haftasında bebek ne kadardır?

Gebeliğin 8. haftasında bebeğin gelişimi hızla devam etmektedir. Bebeğin günlük büyümesi 1 mm kadardır. 13 ile 15 mm. boyutuna gelen bebeğin henüz ağırlığı yaklaşık 2 gr civarındadır. Henüz embriyo halinde olsa da fetüs haline geçiş tamamlanmaya başlar. 8. haftada bebeğin, kol ve bacaklarının oluşumu hemen hemen tamamlanır ve beyin gelişimine paralel olarak annenin henüz hissedemediği hareketler yapmaya başlar. El ve ayak, parmak gelişimi de devam etmektedir. Bu haftada parmaklar arası perdeler vardır. Ultrason ile kol ve bacak hareketleri de gözlenebilir.

8. haftada bebeğin yemek ve soluk borusu gelişimi devam eder. Üst dudak ve burun şekillenmeye başlar. Bebeğin kulak oluşumu yavaş yavaş tamamlanır ve bazı sesleri işitebilir durumdadır. Göz kapakları oluşur ve hareket kazanır. Dil ve dudak oluşumu tamamlanmak üzeredir. Damak ve diş yapısının oluşumu başlar. Göz merceği, pankreas ve bronşlar da belirginleşmeye başlar. Akciğer gelişimi hızla devam eder. Gelişmeye devam eden bağırsaklar işlevseldir. Kemikler henüz kıkırdak yapısındadır.

8 haftalık hamilelik kaç aydır?

8 haftalık gebelik 2 aylık hamilelik demektir.

Hamileliğin 8. haftasında annedeki değişiklikler nelerdir?

Hamileliğin 8. haftasında anne adayında meydana gelen değişiklikler ve belirtilerin şiddeti giderek artmaktadır. Bu durum kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Değişen hormonal düzeye anne adayının henüz ayak uyduramaması,  koku hassasiyeti, mide bulantısı, baş ağrısı, halsizlik, uyku hali gibi şikayetlerle günlük hayatı zorlaştırabilir.

Hamileliğin 8. haftasında büyüyen anne rahmi portakal büyüklüğüne ulaşır ve etrafındaki organları sıkıştırmaya başlar. Rahmin bu hızlı büyümesi ve etrafındaki bağların gerilmesine bağlı olarak karın ağrısı beklenen durumlar arasındadır. Özellikle mesaneye yaptığı baskıdan dolayı sık idrara çıkma ve gece uykularının tuvalet ihtiyacı yüzünden bölünmesi en sık görülen şikayetlerdendir.

Yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik hissi, anne adayının vücudunda artmaya devam eden progesteron hormonundan kaynaklanır. Gün içinde kısa uyku araları ile dinlenmek anne adayını rahatlatacaktır.

Gebeliğin 8. haftasında artan hormonların etkisiyle sivilce oluşumu ve yağlanma gibi cilt problemleri gelişebilir

Memelerin büyümesi, meme uçlarının etrafındaki halkaların genişlemesi ve renginin koyulaşması ile anne vücudu doğum sonrası emzirme dönemine hazırlanılmaktadır.

8 haftalık hamilelikte bebek ultrasonda görülür mü?

8 haftalık gebelikte anne adayının hamileliği dışarıdan fark edilecek düzeyde olmasa da gebelik ultrason ile rahatlıkla görülebilir durumdadır. 8 haftalık bebek ultrason görüntüsü minik bir bebek şeklindedir. Önceki haftalara göre daha az kıvrımlı olduğu için bebek seyirme, sıçrama gibi hareketler yapar. Ultrason muayenesi sırasında bu hareketleri görülebilir. Bebeğin kafası vücuduna oranla biraz daha büyüktür. Kol ve bacakları görülebilir durumdadır. Kalp atımı duyulabilir. Cinsiyet henüz ayırt edilemez.

8 haftalık bebekte kalp atışı olur mu?

Hamileliğin 5. haftasından itibaren bebeğin kalp atışları duyulabilir. 8 haftalık bebeğin kalbi bir yetişkinin 2 katı yani dakikada 120-170 arasında atmaktadır.

8 haftalık hamilelikte ikiz bebek belli olur mu?

Hamileliğin 8. haftasında tek ya da çoklu gebelik olup olmadığı kesinleşmektedir. Ultrason ile yapılan muayenede eğer ikiz gebelikse iki kalp atışı duyulur. Ancak ikiz gebelik söz konusuysa tek ya da çift yumurta ikizi olup olmadığı hamileliğin 9. haftası ile 14 haftası arasında anlaşılabilir.

8 haftalık hamilelikte anne nasıl beslenmelidir?

Taze ve besin değeri yüksek gıdalar ile beslenmek gebeliğin her döneminde olduğu gibi bu haftalarda da önemlidir. Karbonhidrat bakımından zengin beslenme yerine protein ve sebze ağırlıklı Akdeniz tipi bir beslenme tercih edilmelidir. Günde en az 2,5-3 litre su tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Çiğ ya da az pişmiş et ve yumurta ile bazı deniz ürünlerinin tüketiminden uzak durulmalıdır. Özellikle kırmızı etlerin ve kümes hayvanlarının iyi piştiğinden emin olmak gerekmektedir. Hafta da 1-2 kez lüfer, levrek, trança, çupra,  somon gibi cıva içeriği az olan balıklar tüketilebilir Derin denizlerde yaşayan ve cıva içeriği yüksek uskumru, kılıç balığı, tuna balığı gibi balıkların tercih edilmemesi uygundur.

Meyve ve sebzelerin çok iyi yıkanmasına özen gösterilmelidir. Özellikle marul, maydanoz, ıspanak, roka gibi yeşillikler sirkeli suda bekletilebilir.

8 haftalık hamilelikte hangi egzersizler yapılabilir?

8 haftalık hamilelikte hafif tempolu yürüyüşler, hamile pilatesi, hamile yogası, yüzme gibi vücudu yormayacak egzersizler yapılabilir. Özellikle açık havada yapılan 30 dakikalık tempolu yürüyüşler, anne adaylarının beden ve ruh sağlığına çok iyi gelmektedir.  Hamilelik sürecinde vücut alınan kilolar ile ağırlaşacağı için bu dönemin düzenli fiziksel aktivite ile geçirilmesi faydalı olur. Hamile pilatesi ve yoga bu konuda uzman kişilerle hamilelik sürecine uygun hareketlerle yapılmalıdır.

Güncelleme Tarihi : 31 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 27 Ekim 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al