Yükleniyor

Marulun faydaları nelerdir?

Marulun faydaları nelerdir?

Marul dünyada da çok yaygın olarak tüketilen bir sebzedir. Marul (Lactuca sativa), papatyagiller  (Asteraceae) familyasına aittir ve esas olarak salatalarda tüketilmek üzere yetiştirilmektedir. Marul zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Ayrıca değerli bir antioksidan olan kuersetin içerir. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanları, marulun faydaları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Marulun besin değerleri nelerdir?

Marul su, vitamin ve mineraller içermektedir. Çok az kaloriye sahiptir, yağsız ve lif bakımından zengindir.

100 gram marulun besin değerleri şunlardır:

  • 1.7 gr karbonhidrat
  • 1.3 g toplam lif
  • 0.9 gr protein
  • 0.2 gr yağ

100 gramı 16 kalori olan marul özellikle kilo vermek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, bakır, demir ve çinko mineralleri içerir. Marulda C, A, B, E, K vitaminleri bulunmaktadır. Koyu renkli yaprakları folik asit (B9 vitamini) ve özellikle beta-karoten açısından zengindir.

Marulun faydaları nelerdir?

Marulun genel olarak tüm sindirim sistemine fayda sağlayan arındırıcı etkisi bulunmaktadır. Sağlıklı beslenen kişiler veya düşük kalorili beslenmek zorunda olanlar için düşük kalori miktarıyla ilk seçenekler arasında yer almaktadır. Marul hipertansiyon, kalp krizi ve diyabete karşı yararlı bir önleyicidir. Potasyum ve folik asit içerikleri marulun kalp ve damar sağlığını desteklemesini sağlar.  Bakır ve demir kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekliyken, havuçta da bulunan güçlü bir antioksidan olan beta-karoten, kandaki "kötü" kolesterol seviyelerini kontrol etmek için faydalıdır.

Marul gaz ve şişkinlik sorunlarını azaltan prebiyotik bir lif olan inülin içermektedir. İnülin, glikoz ve kolesterol seviyelerini düşürmeye de yardımcı olur. Gastrit ve kolit hastaları marul tüketmesinde fayda vardır. Maruldaki lifler, bağırsakları temizler ve vücudun onu zehirleyen toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. Marulda bulunan kolin adlı madde karaciğerin vücuda zararlı yağları atmasına yardımcı olmaktadır.

Marul, A vitamini içeriği ile cilt ve göz sağlığını da desteklemektedir. Ek olarak yüksek su yüzdesi, fazla sıvıların idrar yoluyla atılmasını uyardığı için marul idrar söktürücü özelliklere sahiptir.

K vitamini ise kanın pıhtılaşmasında ve kemik sağlığında etkilidir.

Kuersetin varlığı sayesinde marul, alerjiye ve iltihaplanmaya neden olan diğer bileşiklerin salınımını önleyebilen doğal bir antihistamin gibi davranır. Kuersetin kan basıncını düşürür, kolesterol seviyelerini düzenler, damarların elastikiyetini ve kanın akışkanlığını artırır. Ayrıca Japonya'da yapılan çalışmalarda da kanıtlandığı gibi bu molekül, uzun ömürlü genlere bağlı olan AMPK proteinini aktive edebilmektedir.

Marul antioksidan etki sağlayan C vitamini ve klorofil açısından zengin bir sebzedir. C vitamini, bir antioksidandır, kolajen üretiminde ve serbest radikallere karşı faydalıdır. Kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Marulun yeşil yaprakları klorofil açısından zengindir. Klorofil, hücresel metabolik süreçleri hızlandırmak ve canlandırmak için gerekli moleküldür. Klorofil, kandaki serbest radikalleri temizler.

Marulun çeşitleri nelerdir?

Marulun birçok çeşidi bulunmaktadır. Ülkemizde en çok tüketilen çeşitleri düz yapraklı, kıvırcık ve göbek maruldur.

Düz yapraklı marul: Diğer türlere göre daha sert, gevrek bir dokuya ve biraz acı bir tada sahip bir marul çeşididir. Yaprak geliştikçe renk yoğunlaşır. Daha gelişmiş dış yapraklar, iç taraftaki yapraklardan daha çok klorofil içeriğine sahiptir. Salatalarda çiğ olarak, hem de pişmiş olarak kullanılabilir.

Kıvırcık marul: Kıvırcık marul kapanmayan kıvrılmış yapraklara sahiptir. Temel besin maddeleri bakımından zengindir, hem çiğ hem de pişmiş olarak yenebilir. Lolorosso olarak bilinen kırmızı yapraklı marul da bir kıvırcık marul çeşididir.

Göbek marul: Yuvarlak şekilli, buruşuk yapraklı, açık renkli ve gevrek bir dokuya sahip bir maruldur. Hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketilebilir. Isıya dayanıklı olduğu için hamburgerlerin hazırlanmasında da sıklıkla kullanılır.

Marul zayıflatır mı?

Düşük kalorili oluşu ve iştahı azaltarak, tokluk hissini uyaran iyi lif içeriği sayesinde, kilo vermek için düşük kalorili bir diyet uygulayan insanlara marul önerilmektedir. Marulun lif içeriği bağırsak fonksiyonunu ve sindirim sürecini de desteklemektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 30 Mayıs 2022

Yayınlanma Tarihi: 21 Ekim 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al