Yükleniyor

9 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

9 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

9. ay bebeklerin ilgilerinin ve meraklarının arttığı, kaslarını kontrol edebildiği bir dönemdir. Bu dönemde eşyalara tutunarak ayakta durabilir, parmaklarıyla nesneleri kavrayarak taşıyabilirler. Anne ve baba gibi kelimeleri bilinçlice söyleyebilir, karşısındakinin üzüldüğünü ve sevindiğini anlayabilirler. 9. ayda emekleyebilen, sürünebilen ve yuvarlanabilen bebeklere, motor gelişimlerini olumlu yönde etkileyecekleri, zevk alabilecekleri ve öğrenebilecekleri oyunlar oynatılmalıdır. Memorial Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Melahat Yeni, 9 aylık bebeklerin gelişimi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

9 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

Bebekler 9 aylık olduklarında çevrelerindeki eşyalara tutunarak ayakta durabilir, adım atmayı deneyerek yürümeye çalışır. Ellerinden tutulduğunda yürümeyi denerler. İnce motor becerileri gelişmeye başlar. Ellerine gelen küçük nesneleri ve tabak içindeki yemek parçalarını iki parmaklarıyla tutmaya çalışırlar.

9 aylık bebeğin kilo, boy, gelişimi nasıl olmalı?

Bebeğin ilk 1 yaşında kilolu mu zayıf mı olduğu sorusuna bir önceki aydaki kilosuna göre bakılarak karar verilir. 9-12 aylık bir bebekte günlük ortalama 12 gram kadar kilo artışı görülmesi normaldir. Boyu da bu 3 ay içerisinde ortalama 2 santim uzar. Bu dönemde kız bebekler genelde 6,5-10,5 kilogram civarındayken, erkek bebekler ise 6,5-11,5 kilogram arası bir kiloya sahiptir. Yine bu dönemde kız bebeklerin boyları 60 santimetre ile 76 santimetre arasında değişir. Erkek bebeklerin boyları da 64 santimetre ile 77 santimetre arasındadır. Ancak her bebeğin gelişiminin de farklı olabileceği unutulmamalıdır.

9 aylık bebek yürüyebilir mi?

Bebekler 9 aylıkken bilinenin aksine çabuk yürüyemez. Ancak eskiden 9 aylıkken yürüdüklerine dair eski bir görüş bulunmaktadır. Yeni neslin büyük bir bölümü artık 9 aylıkken yürüyemiyor. 9 aylık bebek ayağa bağımsız kalkabilir, dik durabilir, tutunmadan bağımsız ayakta kalabilir, adım atabilir, yanındaki eşyalara tutunarak bağımsız bir şekilde ayağa kalkabilir.

9 aylık bebek hangi oyunları oynayabilir?

Bebekler 9 aylıkken ‘ce’ gibi oyunları oynamaktan zevk alırlar. Saklambaç oynayabilirler, tak çıkar ojeleri tam olarak yerleştiremese de denerler. İnce motorları gelişme aşamasında olduğu için parmaklarıyla yere düşen nesneleri alabilirler. Sürünürler, emeklerler, yuvarlanırlar. Bu dönemde ilgi çeken renkli toplar kullanılabilir. Bebeklerin karşısına oturarak top yuvarlama oyunu son derece etkilidir.

9 aylık bebekler geceleri kaç saat uyur?

Bebekler 9 aylık olduğunda geceleri ortalama 6-8 saat uyurlar. Gün içinde ise 1-2 saatlik iki veya üç defa kısa süreli uyurlar. Diş çıkarma ve büyüme atakları nedeniyle uykuları geceleri bölünebilir. Bu dönemde bebeklerin uyku düzeninin sağlamak önemlidir. Uykudan uyandıktan sonra yeniden uyutulmaları gerekir. Uykudan önce bebeğin beslenmemesi gerekir. Uyumaları için uğultulu ve tekrarlayan düşük frekanslı sesler kullanılmalıdır. Bu sesler anne karnındaki sesleri hatırlattığı için uyumalarında etkili olacaktır. Bebekler, ebeveynlerinin odasında uyuyorsa bu dönemde odayı ayırmak daha doğru olacaktır. Kendi odalarında uyumaya alışmaları gerekmektedir.

9 aylık bebek nasıl beslenmeli?

Bebekler 9 aylıkken beslenme için geceleri hiç kalkmayabilirler. Bazen de 3 saatte bir emmek ya da mama yemek için uyanabilirler. Her 3 saatte bir beslenmek için kalkmaları gayet normaldir. Diş çıkarma ve hastalık dönemlerinde gece uyanma sıklığı giderek artabilir. Bazı durumlarda çığlık atarak uyanma, kolik sancısı çeker gibi huzursuzluk belirtileri gösterebilirler. Yemek konusunda da 9. aydan itibaren yumurtanın beyazı, diyete eklenebilir. Bal hariç diğer gıdaları 3 gün kuralı ile deneyerek tadabilir ya da yiyebilirler.  Bu aydan itibaren annelerin pütürlü kıvamda yemek yedirmelerini önermekteyiz. Mutfak robotunda çekilmiş besinlerin verilmesini kesinlikle önermiyoruz. Besinler çatalla ezilerek, meyveler ise cam rendede çekildikten sonra verilmelidir. Bebeğin yiyeceği kıvama getirilmesi önemlidir. Yemek içeriklerinde de tuzsuz ve baharatsız besinler önerilir. Besinleri tatlandırmak ve lezzetlendirmek için çok az miktarda ev yapımı salça eklenebilir.

Eğer bu ayda sebze ve meyveler denendi ise yavaş yavaş bakliyat ya da hububatlara geçilmelidir. Nohut, fasulye ve mercimek gibi bu tarz ürünler denenebilir.

9 aylık bebeklerin gelişimi için neler yapılabilir?

  • Bu dönemde bebekler, ailenin yemek yediği masa ya da sofraya mama sandalyesinde oturtulabilir. Yetişkinlerin yediği bazı besinler tattırılabilir.
  • Bebeklere kitap okumak dil gelişimine katkı sağlayacaktır. Okunan kitaplardaki kelimeler bebeklerin hafızasında kalacaktır. Tam olarak konuşmaya başladıklarında bu kelimelere aşina olacaklardır. Bol renkli ve ses çıkaran kitaplar seçilebilir.
  • Bebeklerin ellerine farklı nesneler verilerek merakları ve keşif güçleri artırılmalıdır. Farklı nesnelere elleriyle dokunarak isimlerinin tekrarlanması, gelişimi açısından iyi olacaktır.
  • Oyuncak konusunda seçici olmak gerekir. Görsel, sözel ve motor gelişimine olumlu katkı sağlayacak renkli, işitsel ve çok fonksiyonlu oyuncaklar tercih edilmelidir.
  • Bu dönemde bebeklere sık sık dokunarak iletişim kurulmalıdır. Tensel temasla ilgi duygusu verilmeli ve pozitif yönde uyarılmalıdır.

9 aylık bebeklerde yastık kullanımı nasıl olmalı?

Bebekler 9 aylıkken yastık kullanımı önemlidir. Bebeğin kafa yapısına uygun olan yastıklar tercih edilmelidir. Çocuğun boyun firiksiyonu denilen havayolunu kapatmayacak, ne kalın ne de ince bir yastık kullanılmalıdır.

9 aylık bebek hangi kelimeleri söyler?

9 aylık bebekler, ‘dede, baba, nene’ gibi art arda gelen cümleleri tekrarlayabilirler. Nadir de olsa anlamlı kelimelerde çıkarabilirler. Anne ve baba gibi kelimeleri bilerek söylerler. Kendilerine seslenildiğinde bunu fark ederler. Ağızlarında bir şey geveliyormuş gibi bazı olguları anlatmaya çalışırlar. Karşılarındaki insanların sevinip ve üzüldüklerini anlayabilirler. Bu dönemde bebekler kendilerine söylenen birçok şeyi anlayabilirler. Bunun için bu dönemde bebekle sürekli konuşmak dil gelişimi açısından iyi olacaktır. Bebeklere 9 aylıkken nesnelerin isimlerinin öğretilmesi gelişimi için son derece önemlidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 11 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 24 Mart 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al