Yükleniyor

Anti reflü mukozektomi (ARM)

Anti reflü mukozektomi (ARM)

Anti reflü mukozektomi (ARM), genellikle reflü hastalarına anti reflü tedavisi uygulamak amacıyla kullanılmaktadır. Reflü tanısı konulan hastalarda yaşam stili değişimi ve ilaç kullanımına rağmen rahatsızlık yine de kontrol altına alamıyorsa, reflü atakları kişinin yaşam kalitesini bozuyorsa ve cerrahiye gerek olacak kadar hiatal herni (mide fıtığı) oluşmamışsa yani cerrahi ile ilaç arasında kalmış bir hasta grubu söz konusu ise tercih edilebilen endoskopik antireflü tedavi yöntemlerinden biridir. Memorial Bahçelievler Hastanesi İleri Endoskopi Merkezi’nden Prof. Dr. Abdullah Emre Yıldırım, Anti reflü mukozektomi (ARM) yöntemi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Anti reflü mukozektomi (ARM) nedir?

Uzun zamandır dünyada ve ülkemizde güvenle kullanılan cerrahiye alternatif bir yöntemdir. İleri endoskopi merkezlerinde uygulanmaktadır. Reflü hastalığını ortadan kaldırmak için uygulanan bu yöntem endoskopik bir yöntemdir ancak normal endoskopiden farkı, lokal değil genel anestezi altında yapılıyor olmasıdır. Bununla birlikte genel anestezi olmadan sedasyonla da yapılabilmektedir ancak genel anestezi bazı durumlarda özellikle tercih edilmektedir. İşlemde, yemek borusunun alt kapakçığı adı verilen kısım özel bir işlemle kesilmektedir. Yapılan mukozal kesi çekinti ile iyileşmektedir.  Çekinti ile iyileşirken bölgedeki reflüye neden olan genişlik daralmaktadır. Böylece reflü şikayetleri ortadan kalkmaktadır.

Anti reflü mukozektomi (ARM) hangi hastalıklarda kullanılır?

Reflü hastalığı varlığında, ilaç tedavilerinin yetersiz geldiği ancak henüz ameliyat olması gereken evreye gelmemiş aşamada tercih edilen bir yöntemdir.

Anti reflü mukozektomi (ARM) avantajları nelerdir?

  • Reflü nedeniyle hayat boyu ilaç kullanmak zorunda olan kişilerde ilaçların azaltılmasını ya da tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.
  • İlaç tedavisinden fayda göremeyen ve ameliyat olacak kadar reflüsü ilerlememiş hastalarda ameliyat olmadan, endoskopik yöntemle tedavi olabilme avantajını sunmaktadır.
  • Ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.

Anti reflü mukozektomi (ARM) nasıl uygulanır?

Genelde normal bir endoskopi işlemi gibi yapılmaktadır. Normal endoskopiden tek farkı, lokal değil genel anestezi altında yapılıyor olmasıdır. Bununla birlikte genel anestezi olmadan sedasyonla da yapılabilmektedir ancak genel anestezi bazı durumlarda özellikle tercih edilmektedir. Hasta 8 saatlik bir açlıkla hastaneye gelmektedir. Daha sonra endoskopik olarak yemek borusunun alt kapakçığı adı verilen kısım özel bir işlemle kesilmektedir. Yapılan mukozal kesi çekinti ile iyileşmektedir.  Çekinti ile iyileşirken bölgedeki reflüye neden olan genişlik daralmaktadır. Böylece hastaların reflü şikayetleri ortadan kalkmaktadır. İşlemin ardından hasta anesteziden uyandırılmaktadır. 2-3 saat kadar sonra önce sıvı beslenme ardından katı beslenmeye başlatılarak hasta taburcu edilir. Bu işlem için hastane yatış gerekmemektedir, günü birlik bir işlemdir. Aynı zamanda aynı gün iş ve sosyal yaşama dönüş sağlanabilir. İşlemden sonra reflü ilaçları bir müddet daha kullanılmaktadır. Ancak git gide kontrollü olarak azaltılır ve 2. ayın sonunda kesilir. Zaten 2. ayın sonunda ARM işleminde beklenen iyileşme yaşanmış oluyor ve hastaların ilaç tedavisiyle kontrol altına alınamayan reflü sorunları ameliyatsız şekilde ortadan kaldırılmış olmaktadır.

Sıkça sorulan sorular

Anti reflü mukozektomi (ARM) riskli bir işlem midir?

Çok nadir olarak kanama gelişebilmektedir. Bu nedenle kanama durumunda gereken müdahalenin edilmesi için tıbbi alt yapısı olan güvenilir merkezlerde, alanında uzman hekimler tarafından yapılması gerekmektedir. Çok sık kullanılan bir yöntemdir. Dünyada da artık giderek daha çok merkezde yapılmaktadır.

Mukozektomi nedir?

Yemek borusu, mide, kalın ve ince bağırsak gibi organlardan oluşan gastrointestinal sistemin katmanları bulunmaktadır. Bu katmanların en üstündeki 2. Basamak mukozadır. Onun altında submukoza ve kas tabakası vardır. Mukozektomi adı verilen kısım bu gastrointestinal sistemi oluşturan organların en üst tabakasının tıraşlanmasıdır. Bölgenin alınarak bir çekintiyle iyileşmesi sağlanmaktadır. Bu da geniş bir kısmın daralmasına yol açmaktadır.

Antireflü mukozektomi nedir?

Gastrointestinal sistemin reflüye neden olan kısmı yani alt özofagus sfinkter yani yemek borusunun mideyle birleştiği mukozanın tıraşlanması sonrası ortaya çıkan iyileşme anındaki daralmalara denmektedir. Mukozektomi yapılarak reflünün engellenmesi anlamına gelmektedir.

Anti reflü mukozektomi (ARM) cerrahi yönteme tam olarak bir alternatif midir?

Hayır değildir. Cerrahi son evrede kullanılan yöntemdir ancak ilaç tedavisi ile cerrahi arasında bir köprü süreç vardır. Hastalara erken dönemde ve lüzumsuz yere cerrahi uygulamak yerine kullanılan bir yöntemdir. Ya da sonuç alınamayacağı halde ilaç tedavisi uygulamak yerine ARM yöntemine başvurulmaktadır.

Mide fıtığı varlığında Anti reflü mukozektomi (ARM) uygulanabilir mi?

Hayır, mide fıtığı varlığında ARM’nin sonuçları başarılı olmaz, o nedenle uygulanmamaktadır.

Tüp mide ameliyatından sonra ortaya çıkan reflülerde Anti reflü mukozektomi (ARM) işlemi uygulanabilir mi?

Dünyada da ülkemizde de yeni yeni tercih edilmeye başlamıştır. Çünkü tüp mide ameliyatından sonra hastaların reflü ameliyatı şansı azdır. Bu nedenle antireflü tedavisi olarak ARM kullanılabilmektedir.

Anti reflü mukozektomi (ARM) yöntemi tüm reflü hastalarına uygulanabilir mi?

Birçoğuna uygulanabilmektedir. Ancak bu hastaların özofaguslarında çok şiddetli yaralar olmaması gerekmektedir. Mide fıtığı olmamalıdır. Özofagus motolite hareket bozuklukları olmamalıdır.  Son olarak akalazya hastalığı olmamalıdır. Bu şartları karşılayan tüm reflü hastalarına ARM yöntemi uygulanabilmektedir.

Anti reflü mukozektomi (ARM) işleminden sonra kullanılan ilaçlar tamamen bırakılabiliyor mu?

Bu işlemde amaç kullanılan ilaçları azaltmak ya da tamamen kesmektir. Genelde hastaların %60-70’inde ilaçları azaltmakta, %50’sinde ise tamamen bırakılabilmektedir. Bu başarı oranı tamamen hastanın reflüsünün ilerleme derecesine, hastanın obez olup olmamasına ve diyetine dikkat etmesine bağlıdır.

Güncelleme Tarihi : 27 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 11 Nisan 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al