Yükleniyor

Astaksantin Nedir? Astaksantin Faydaları Nelerdir?

Astaksantin Nedir? Astaksantin Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir antioksidan olan astaksantin, besinlere pembe-kırmızı rengini veren ve terpenler olarak bilinen bir grup kimyasala ait karotenoid adı verilen kırmızı bir pigmenttir. Antioksidan etkisiyle hücreleri serbest radikallere ve oksidatif strese karşı koruması, astaksantinin en temel faydası olarak öne çıkar. Astaksantin ayrıca bağışıklık sistemini desteklemesi ve vücuttaki inflamasyonu azaltmasıyla bilinir.

İçindekiler

Astaksantin Nedir?

Astaksantin, genellikle suda yaşayan organizmalarda bulunan ve besinlere kırmızı rengini veren doğal bir karotenoid pigmenttir. Bazı alglerde bulunan astaksantin, özellikle somon balığına pembe-kırmızı rengini vermesiyle bilinir. Besinlerden doğal olarak elde edilebilen astaksantin aynı zamanda takviye şeklinde de kullanılabilir.

En önemli özelliği hücreleri serbest radikallerden korumak olan astaksantin diğer yandan vücudu serbest radikallere karşı korur, bağışıklığı güçlendirir ve inflamasyonu azaltır. Diğer yandan astaksantinin cildi UV ışınlarına karşı koruduğu da değerlendirilir.

Deniz ürünlerinden doğal olarak alınabilen astaksantin, takviye şeklinde de tüketilebilir.

Astaksantin Nelerde Bulunur?

Güçlü antioksidan özelliğiyle öne çıkan astaksantin genelde deniz ürünlerinin içinde bulunur. Bunların başında somon, karides, yengeç, ıstakoz ve balık yumurtası gelir. Astaksantin özellikle somona pembe-kırmızı rengini verir.

Astaksantin içeren besinler şunlardır:

 • Somon
 • Karides
 • Yengeç
 • Iskatoz
 • Balık yumurtası
 • Kril
 • Yosun

Astaksantin Faydaları Nelerdir?

Hücreleri serbest radikallere ve oksidatif strese karşı koruması, bağışıklığı güçlendirmesi, cildi UV ışınlarının zararlı etkilerinden uzak tutması ve bilişsel sağlığı desteklemesi astaksantinin başlıca faydaları arasındadır. Ayrıca astaksantinin kalp sağlığını iyileştirdiği de düşünülür.

Astaksantin genel olarak şu faydaları içerir:

 • Hücreleri serbest radikallere ve oksidatif strese karşı korur
 • Bağışıklığı güçlendirir
 • Vücuttaki inflamasyonu azaltır
 • Cildi UV ışınlarının zararlı etkilerinden uzak tutar
 • Bilişsel sağlığı destekler
 • Kalp sağlığını iyileştirir
 • Göz hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olabilir

Hücrelere serbest radikallere ve oksidatif strese karşı korur

Karotenoid bir yapıda olan astaksantin, güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki hücreleri serbest radikallerden ve oksidatif stresten korur.

Bağışıklığı güçlendirir

Astaksantin, vücuttaki beyaz kan hücrelerinin aktif olmasını sağlayarak bağışıklığı güçlendirici bir rol oynar.

Vücuttaki inflamasyonu azaltır

Bağışıklığı güçlendirmesinin yanı sıra astaksantin, özellikle çölyak hastalığı, romatoid artrit, kalp hastalığı ve diyabet gibi inflamatuar hastalıklara neden olabilecek proteinleri azaltmak için reaktif oksijen türleri üzerine etki ederek vücutta meydana gelen inflamasyonu azaltır.

Cildi UV ışınlarının zararlı etkilerinden uzak tutar

Astaksantin, cildin epidermis ve dermis katmanlarında birikerek cilde nüfuz etmeye çalışan UV ışınlarını engellemeye ve mevcut hasarı azaltmaya yardımcı olur. Bunun için astaksantin bakımından zengin besinler tüketmek ve takviye almak gerekir.

Bilişsel sağlığı destekler

Küçük bir molekül olan astaksantin, kan-beyin bariyerini rahatça geçerek vücuttaki organların yanı sıra beyin için de bir koruma kalkanı sağlayabilir.

Kalp sağlığını iyileştirir

Kötü kolesterol olarak bilinin LDL değerlerini düşürücü etki sunma potansiyeli olan astaksantin, kalp sağlığının iyileştirilmesini teşvik edebilir.

Göz hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olabilir

Hücreleri oksidatif strese karşı koruyan astaksantin, oksidatif stresin neden olabileceği katarakt ve makula dejenerasyonu hastalıklarına karşı da çözüm sunabilir.

Astaksantin Zararları Nelerdir?

Astaksantin, hem doğal besinlerden hem de takviye olarak alındığında genellikle güvenlidir. Ancak bazı durumlarda olası yan etkiler doğurabilir.

Astaksantin tüketimi sonrası görülebilecek potansiyel yan etkiler şöyledir:

 • Vücutta alerjik reaksiyonlar
 • Karın ağrısı
 • Değişen hormon seviyeleri
 • Kan basıncının düşmesi
 • Nadir de olsa nefes darlığı
 • Dışkı renginde kırmızılık

Yukarıda ifade edilen potansiyel yan etkilerin dışında hamile veya emziren annelerin de astaksantin kullanması bazı endişeler söz konusudur. Bu kişilerin süreci doktor kontrolünde yönetmesi daha sağlıklı olacaktır.

Astaksantin Hakkında Sık Sorulan Sorular

Astaksantin ne demek?

Astaksantin, özellikle somon balığına kırmızı rengini veren, antioksidan açısından zengin güçlü bir doğal karotenoid pigmenttir.

Astaksantin kimler kullanamaz?

Hamile veya emziren annelerin astaksantin takviyesi alması önerilmez. Ayrıca şiddetli alerjik reaksiyon gösterenler, 65 yaş üstü kişiler ve çocukların da astaksantin kullanması pek tavsiye edilmez.

Astaksantin ne kadar alınmalı?

Besinlerden doğal olarak alınmasının dışında takviye şeklinde de alınabilen astaksantinin dozu konusunda uzman doktorla uyumlu bir şekilde ilerlemek önemlidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 15 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al