Yükleniyor

Asya Kaplan Sivrisineği Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Asya Kaplan Sivrisineği Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Asya Kaplan Sivrisineği, diğer sivrisinek türlerinden farklı olarak hem gündüz hem de gece aktif olan ve dikkat çekici siyah-beyaz çizgili desene sahip olan bir sivrisinek türüdür. Tropikal ve subtropikal bölgelerde yaygın olsa da, iklim değişiklikleri sebebiyle dünyanın birçok yerinde görülmeye başlanmıştır. Taşıdığı hastalıklarla bilinen bu sivrisinek türü, Dengue Ateşi, Chikungunya ve Zika Virüsü gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

İçindekiler

Asya Kaplan Sivrisineği Nedir?

Güney Asya’ya özgü bir tür olan asya Kaplan sivrisineği, siyah-beyaz çizgili desene sahip ve hem gece hem de Gündüz ortaya çıkabilen bir tür olarak tanımlanır. Genel olarak sıcak ve nemli olan bölgelerde yaşayan asya Kaplan sivrisineği bazı hastalıkların yayılmasına neden olabilir. Ayrıca, Asya Kaplan Sivrisineği çoğu sivrisinek türünün aksine gündüzleri de insanları sokabilir. Doğal ortamların yanı sıra yapay bölgelerde de yumurtlama özelliği bulunan asya Kaplan sivrisineği, bu özelliği nedeniyle tüm dünyaya yayılmıştır.

Asya Kaplan Sivrisineği Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Asya Kaplan Sivrisinekleri insanları soktuğunda bazı zararlı hastalıkları yayabilir. Yaydıkları hastalıklardan bazıları sarıhumma, zika virüsü, Batı Nil virüsü, Chikungunya ve dengue ateşidir. Bu hastalıklar, bazı virüslerin türevleri olarak görülür ve sivrisineklerden insanlara bulaşma özelliğine sahiptir.

Asya Kaplan Sivrisineği Isırığı Belirtileri Nelerdir?

Asya Kaplan Sivrisineği belirtileri arasında kaşıntı, kızarıklık ve yüksek ateş yaygın olarak görülür.

Kişiden kişiye değişmekle beraber bu semptomlar şunları içerir.

Kaşıntı

Genel olarak ilk belirti Asya Kaplan Sivrisineği'nin ısırdığı bölgenin kaşınmasıdır. Sivrisinek ısırıklarında sık sık görülür çünkü sivrisineklerin enzimleri insan vücudunda kaşıntıya yol açar.

Kızarıklık

Isırılan bölgede kızarıklık görülebilir. Hatta, hafif bir şişme de olabilir.

Yüksek ateş

Yüksek ateş, Asya Kaplan Sivrisineği'nin ısırdığı kişiye bir virüs çeşidi bulaştırması sebebiyle görülebilir.  

Titreme

Eğer ki, sivrisinek Sarıhumma virüsü taşıyorsa ısırılan kişide titremelere rastlanır.

Eklem ağrısı

Asya Kaplan Sivrisineği; Batı Nil virüsü, Sarıhumma virüsü veya Chikungunya virüsü taşıyorsa, ısırdığı kişilerde eklem ağrısı şikayetleri görülür.  

Asya Kaplan Sivrisineği Isırığına Ne İyi Gelir?

Asya Kaplan Sivrisinek ısırığını yatıştırmak için birkaç yöntem uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler kaşıntınızı alarak sizi rahatlatmaya yarayabilir. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır.

  • Isırılan bölgeye buz veya soğuk kompres yapın
  • Çeşitli losyon ve kremler kullanın
  • Isırılan bölgeye soğumuş yeşil çay poşeti uygulayın

Asya Kaplan Sivrisineği'nden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Asya Kaplanı Sivrisineği'nden korunmak için çeşitli yollar bulunur. Bu sivrisineklerden korunmak için uygulanması gereken ilk adım sinek koruyucu spreyler satın almaktır. Bu tarz spreyleri kullandığınızda sivrisineklerin sizi sokmasını önlemiş olursunuz.

Korunmak için yapabileceğiniz bir başka yöntem ise, evlerinizin camlarına tel taktırmaktır. Sıcak havalarda sıklıkla evi havalandırmaya ihtiyaç duyacağınızdan dolayı gönül rahatlığıyla camlarınızı açabilmek için tel taktırarak Asya Kaplan Sivrisineği'nden korunabilirsiniz.

Ayrıca, Asya Kaplan Sivrisinekleri de diğer sivrisinekler gibi sulak ve nemli alanlarda ürerler ve bu tarz bölgelerde yaşamlarını sürdürürler. Evlerinizin önüne veya balkonlarınıza kovayla ya da herhangi bir kapla su koymamak sizi bu sivrisineklerden koruyacak bir başka yöntemdir.

Uzun kollu kıyafet tercihi yapmanız ve akşam vakitlerinde çok fazla dışarıya çıkmamanız da kendinizi bu sivrisineklerden koruma konusunda başka yöntemlerdendir.

Asya Kaplan Sivrisineği Isırığı Tedavisi Nasıl Olur?

Asya Kaplan Sivrisineği tarafından ısırıldıysanız, ısırılan bölgeyi kesinlikle kaşımamanız erekir. Isırıldığınızı fark ettikten sonra ilk olarak ısırılan bölgeyi temizlemelisiniz. Ardından, ödemi ve kaşıntıyı önlemek için çeşitli kremler kullanabilirsiniz. Bu ürünleri, aile hekiminize veya eczacınıza danışarak temin edebilirsiniz.

Ayrıca, kaşıntıyı alması için ısırılan bölgeye belli aralıklarla buz tutarak soğuk uygulaması da yapabilirsiniz. Eğer, ısırılma sonrası zaman içinde yüksek ateş, titreme ve eklem ağrıları gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa derhal tıbbi yardım almalısınız. Bu belirtiler enfeksiyon kaptığınıza işaret olabilir ve acilen tedavi edilmeniz gerekir. İhtiyacınız olan tıbbi tedaviyi doktorunuz size uygulayacaktır.

Asya Kaplan Sivrisineği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Asya Kaplan Sivrisineği çeşidi, son yıllarda Türkiye'de de görülmeye başladığı için çoğu insanın bu sivrisinek çeşidi hakkında soruları bulunur. Yazının devamında, Asya Kaplan Sivrisineği hakkında sıklıkla sorulan birkaç soruyu ve soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Asya Kaplan Sivrisineği neden tehlikelidir?

Asya Kaplan Sivrisineği zararları çeşitlidir. Sivrisinek, virüs taşıyorsa insanlar için tehlikelidir. Bu sivrisinekler insanları soktuklarında taşıdıkları virüsü onlara bulaştırırlar. Asya Kaplan Sivrisineklerinin taşıdıkları virüsler insan sağlığına büyük ölçüde zarar verebilir. Bazı virüslerin ateş halsizlik ve yorgunluk gibi semptomları görülürken bazı virüslerin de göğüs ağrısı, akciğerde sıvı toplanması ve görme bozukluğu gibi belirtileri olabilir. Başka bir değişle, bu virüs çeşitlerinden hepsinin insan sağlığına zararı vardır. Bu sebeple, Asya Kaplan Sivrisineği tehlikelidir. 

Asya kaplan sivrisineği diğer sivrisinek türlerinden nasıl ayırt edilir?

Asya kaplan sivrisineği belirtilerinde ana olarak iki nokta bulunur. Asya Kaplan Sivrisineği siyah beyaz çizgilidir. Bu sivrisinek çeşidi bu görüntüsüyle diğer sivrisinek çeşitlerinden ayırt edilebilir. Ayrıca, diğer sivrisinek çeşitleri gündüzleri insanları sokmazken, Asya Kaplan Sivrisineği gündüzleri de insanları sokabilir. Bu iki özelliğiyle, Asya Kaplan Sivrisineğini diğer sivrisineklerden ayırt etmek mümkündür. 

Isırık sonrası ne zaman doktora başvurmalıyız?

Asya Kaplan Sivrisineği ısırığı sonrası doktora başvurmanız gerekebilir. Eğer ki; ısırık sonrası kaşıntılarınız çok sık ve geçmiyorsa, ısırılan bölgede iltihap oluştuysa ve yüksek ateş, eklem ağrısı gibi şikayetlere sahipseniz hemen bir doktora başvurmalısınız. Bu işaretlerin hepsi bir enfeksiyona işaret olabilir. Sivrisinek, size bir virüs bulaştırmış da olabilir. Bahsedilen semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktora başvurmanız sonucunda erken teşhis ile ihtiyacınız olan tedaviye başlayabilirsiniz.

Asya kaplan sivrisineği Türkiye'de var mı?

Asya Kaplan Sivrisineği ilk olarak Edirne'de görülmüş ve Türkiye'de var olan bir sivrisinek çeşididir. Bu sivrisinek çeşidi, daha sık olarak nemli ve sıcak gölgelerde görülür. Başka bir değişle; Karadeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde bu sivrisinek çeşidine rastlanır. Örnek olarak, Asya kaplan sivrisineği İzmir civarlarında da görülür.

Asya kaplan sivrisineği semptomları kaç günde ortaya çıkar?

Asya Kaplan Sivrisineği sokması durumunda, kaşıntı ve kızarıklık gibi semptomlar daha çabuk görülür. Fakat, sivrisineğin taşıdığı virüs varsa, virüsün çeşidine göre sahip olduğu semptomları göstermesi zaman alır. Örneğin, Batı Nil virüsü semptomları iki hafta içerisinde ortaya çıkarken, Sarıhumma virüsü belirtileri altı günde ortaya çıkar. Chikungunya virüsü semptomları ise üç ila yedi gün arasında çıkmaya başlar. Kısaca; semptomlar, sivrisinek bir virüs taşıyorsa, taşıdığı virüs çeşidine göre çeşitli zamanlarda ortaya çıkar. 

Asya kaplan sivrisineği ölümcül müdür?

 Asya Kaplan Sivrisineği, her zaman ölümcül değildir. Bu sivrisineğin ölümcül olabilmesi için belli virüs çeşitlerini taşıması gerekir. Sarıhumma ve Chikungunya virüsü, bazı durumlarda insan hayatını tehdit eden durumlar oluşturabilir. Zika virüsü ise, yetişkinlerde hafif geçirilirken, hamile bir insana bulaştığında bebeğin ölü doğumuyla veya anne adayının düşük yapmasıyla sonuçlanabilir. Bazı çeşit virüsler, yaşlı insanlarda daha ağır geçebilir ve yaşlı insanlar virüsle savaşamayarak hayatlarını kaybedebilirler. Kısacası, Asya Kaplan Sivrisineği'nin ölümcül olup olmaması, sivrisineğin taşıdığı virüs çeşidine ve sivrisinek tarafından ısırılan insanın yaşına ve metabolizmasına göre değişir. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 18 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 19 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al