Yükleniyor

Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur? Ayak Bileği Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur? Ayak Bileği Ağrısına Ne İyi Gelir?

Vücudu taşımaya yardımcı olan noktalardan biri olan ayak bileğinde birtakım nedenlere bağlı olarak ağrı meydana gelebilir. Ayak bileği ağrısının en yaygın nedenleri arasında tendon-kas zedelenmesi, yumuşak doku yaralanmaları, kırılma, burkulma, aşırı zorlanma ve ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı kullanımı yer alır. Genellikle pratik yöntemlerle kısa sürede geçen ayak ağrıları kronik bir hal alırsa uzman bir ortopedi hekimine gözükmekte fayda vardır.

İçindekiler

Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur?

Kas-iskelet sisteminin önemli bir parçası olan ayak bileğinde meydana gelen ağrıların sebepleri olarak travmatik yaralanmalar, tendon-kas zedelenmesi, artrit, kırılma, burkulma, ayağı zorlamaya ve zamanla kullanıma bağlı yıpranma ve ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı kullanımıdır. Bu faktörlere bağlı olarak ağrıyla birlikte ayak bileğinde şişme de görülebilir.

Ayak bileği ağrısına neden olan faktörler şöyle sıralanabilir:

Travmatik yaralanmalar

Ayak bileğinde meydana gelen yaralanmalar ayak bileği ağrısının en yaygın nedenleri arasında gösterilir.

Tendon-kas zedelenemesi

Tendon iltihabı olarak bilinen tendinit ve kas zedelenmeleri ayak bileği ağrısını ortaya çıkaran faktörlerdendir. Ayak bileğinde meydana gelen bu iltihap ve zedelenmeler ayak bileğinde kaslarda tahribata yol açarak ağrı ortaya çıkarabilir.

Artrit

Eklemlerdeki iltihap şeklinde tanımlanan ve iltihaplı romatizma adıyla da bilinen artrit de ayak bileğinde ağrıya neden olabilir.

Ayak kırılması

Ayakta meydana gelen kırıklarda etkilenen noktalardan biri de ayak bilekleridir. Kırıkla birlikte ayak bilekleri de hasar görür ve ağrı ortaya çıkabilir.

Burkulma

Ayak bileklerinin yan dönmesi sonucu ayak bileği kemiklerini bir arada tutan dokularda meydana gelen yırtılmalar ayak burkulması olarak tanımlanır ve bu durum ayak bileğinde morarma ve şişlikle birlikte ağrı da gösterebilir.

Ayak bileğinin aşırı zorlanması

Aşırı egzersiz yapılması, yürüyüşler ve ayak bileğini zorlayıcı hareketler yapılması ayak bileğinin zorlanmasına yol açar. Bu zorlanmaya bağlı olarak da ayak bileğinde ağrı görülebilir.

Kireçlenme

Kemiklerdeki kıkırdak dokunun zamanla aşınması ve yıpranması sonucu meydana gelen kireçlenme ayak bileğindeki kasları etkileyerek ayak bileğinde ağrı yaşatabilir.

Lupus

Otoimmün bir hastalık olan ve vücudun sağlıklı dokulara saldırmasına neden olan lupus hastalığında da ayak bileklerindeki eklemler olumsuz etkilenir. Bu etkiye bağlı olarak ayak bileği ağrısı yaşanabilir.

Yanlış ayakkabı kullanımı

Uzun süre yüksek topuklu ayakkabılar giymek, dar ve ayak anatomisine uygun olmayan ayakkabılar tercih etmek de eklemleri rahatsız ederek ayak bileğinde ağrıya sebebiyet verebilir.

Gut hastalığı

Gut hastalığının en yaygın görüldüğü nokta ayak başparmağı olsa da ayak bilekleri de bu hastalıktan etkilenebilir. Gut hastalığı ayak bileklerinde şişlikle birlikte ağrı da ortaya çıkarır.

Düztabanlık

Ayak kemerlerinin olmadığı veya az olduğu durumlar düztabanlık olarak bilinir. Düztabanda ayak bilekleri dizlerle aynı hizanın dışına çıkarsa ağrı veya şişlik ortaya çıkarabilir.

Enfeksiyonlar

Vücutta meydana gelen enfeksiyonlar diğer nedenler kadar olmasa da ayak bileği ağrısına yol açabilir.

Gece ya da Dinlenirken Ortaya Çıkan Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur?

Geceleri oluşan ayak ağrılarının yaygın nedenleri arasında hareketsizlik, ayağın ters basılması ve uyurken yapılan ters bir hareket, kasların aşırı zorlanması, uygun olmayan ayakkabı veya sert yüzeye basılması, susuzluk, besin eksikliği, aşırı alkol alımı, gebelik, periferik arter hastalığı ve kullanılan ilaçlar yer alır.

Yürürken Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur?

Yürürken meydana gelen ayak ağrısının en yaygın nedenleri yürüyüş sırasındaki burkulmalar ve yanlış ayakkabı seçimidir. Bu ayakkabı seçimi genelde yüksek topuklu veya dar olur. Bunların yanı sıra ayak bileğindeki enfeksiyonun yürüyüş sırasında tetiklenmesi, yürürken yapılan ters bir hareket de yürüyüş sırasında ayak bileği ağrısına yol açabilir.

Ayak Bileği Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak bileği ağrısı için öncelikle ayak bileğine binen ağırlığı hafifletmek için ayağı dinlendirmek, ağrı olan bölgeye günde birkaç kez 15-20 dakika süreyle buz kompresi uygulamak, bandajla sararak sıkıştırma uygulamak, ayağı yüksek bir yerde tutmak ve reçetesiz ağrı kesici ilaçları da ayak bileği ağrısına iyi gelir.

Ayak bileği ağrısına iyi gelen yöntemler şu şekildedir:

  • Dinlenmek
  • Ağrı olan bölgeye buz kompresi yapmak
  • İlgili bölgeyi bandajla sarmak
  • Ayağı yüksek bir yerde tutmak
  • Reçetesiz ağrı kesiciler kullanmak

Şiddetli ve kronikleşen ayak bileği ağrılarında ise doktor kontrolü gerekebilir. Bu süreçte doktor tarafından ayak bileği ağrısına neden olan faktör belirlenir ve gerekirse reçeteli ilaçlar, fizik tedavi, eklem aspirasyonu ve kırık veya yırtık söz konusuysa ayak bileği ameliyatı gerekebilir.

Kronik ayak bileği ağrısı varsa doktor kontrolünde aşağıdaki yöntemler denenebilir:

  • Reçeteli ağrı kesici ilaçlar
  • Fizik tedavi uygulamaları
  • Eklem aspirasyonu
  • Kırık veya yırtık varsa ayak bileği ameliyatı

Ayak Bileği Ağrısı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sabah uyanınca ayak bileği ağrısı neden olur?

Sabah uyanınca zaman zaman ayak bileği ağrısı meydana gelebilir. Gece yapılan ters hareketler, bileğin üzerine yapılan baskı ve topuk dikeni bu ağrıya yol açabilir.

Stres ayak bileği ağrısı yapar mı?

Yoğun stres bazı durumlarda vücutta hastalıktan bağımsız olacak şekilde ayak bileğinde ağrı ortaya çıkarabilir.

Ayak bileği ağrısı bacağa vurur mu?

Ayak bileği ağrılarının hem baldır hem de bacaklara vurma potansiyeli söz konusudur.

Ayak bileği ağrısı için hangi doktora gidilir?

Ayak bileği ağrınız varsa ortopedi ve travmatoloji bölümü doktorlarından randevu alabilirsiniz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 9 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al