Yükleniyor

Ayak üşümesi neden olur? Çözüm önerileri nelerdir?

Ayak üşümesi neden olur? Çözüm önerileri nelerdir?

Ayak üşümesi vücudun sıcaklığa verdiği normal bir tepki olabilmektedir. Fakat bazen tedavi gerektiren tıbbi bir durumdan dolayı da ayak üşümesi yaşanabilmektedir. Diyabet, kansızlık gibi hastalıklar ayak üşümesi belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Ayak üşümesinin birkaç farklı sebebi bulunmaktadır. En sık görülen sebebi bacaklardaki ve ayaklardaki zayıf kan akışı olarak bilinmektedir.

İçindekiler

Ayak üşümesi kimleri etkiler?

Ayak üşümesi her yaş grubundaki  kişileri etkileyebilir.  Özellikle serin bir iklimde yaşayanlarda ayak üşümesi yaygın olarak görülmektedir. Ayrıca şu kişilerde de görülebilir:

 • Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde,
 • Dolaşım sorunu olanlarda,
 • Hormonları etkileyen durumlarda,
 • Sinir sistemini etkileyen durumlarda

Ayak üşümesi vücudu nasıl etkiler?

Ayak üşümesi ya da soğuk ayağa sahip olmak kişide rahatsızlık oluşturabilir. Vücudun geri kalanı sıcakken ayakların soğuk olması geçici bir durum olabilmektedir. Aynı zamanda ayakların vücudun geri kalanıyla aynı sıcaklığa ulaşması zaman alabilir ve hafif ağrı oluşturabilmektedir.

Ayak üşümesi belirtileri

Ayak üşümesi yaşıyorsanız, bu belirtiler görülebilmektedir. Bununla birlikte oluşabilecek ve tıbbi durumların işareti olabilecek semptomlara dikkat etmek gerekebilir.

 • Eller ve ayaklarda güçsüzlük ve hafif ağrı,
 • Soğuğa karşı duyarlı olma,
 • Üşüme ya da stresli durumlarda cilt renginde değişiklik,
 • Isındıkça ya da stresi azaltırken uyuşukluk hissi

Ayak üşümesi neden olur?

Kışın etkisinden dolayı dolaşım ve sinir bozukluklarına kadar ayakların üşümesinin çeşitli sebepleri olabilmektedir. Ayak üşümesinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Zayıf dolaşım

Ayak üşümesinin en yaygın sebepleri arasında yer almaktadır. Vücut içerisinde yetersiz dolaşımdan kaynaklı olarak sıcak kanın ayaklara ulaşması zorlaşır ve ayakları vücudun geri kalanından daha serin tutar. Zayıf dolaşım ya da dolaşım sorunları kalbin yeterince hızlı bir biçimde kan pompalamamasından kaynaklı olarak ortaya çıkan kalp rahatsızlığı olarak açıklanabilir. Zayıf ve yetersiz dolaşım, hareketsiz bir yaşam tarzından kaynaklı olarak gün içerisinde çok oturmanın sonucu olabilmektedir.

Anemi

Anemi, kırmızı kan hücresi eksikliğinde ortaya çıkmaktadır. Ciddi anemi vakalarında ayak üşümesi görülmesi oldukça yaygındır. Beslenme koşullarını değiştirerek ya da takviye alarak tedavisi mümkün olabilmektedir.

Tip 1 ve tip 2 diyabet

Diyabet, ayak üşümesine veya sinir hasarı nedeniyle ayakların üşümesine sebep olabilmektedir. Diğer belirtiler ayakta uyuşma veya karıncalanma da olabilir. . Ayaklarda sinir hasarı yaşıyorsanız, uzman doktora başvurmanız sağlığınız açısından faydalı  olacaktır.

Hipotiroidizm

Tiroid bezinin az hormona salgılamasıyla hipotiroidizm oluşabilmektedir. Bu durum vücudun metabolizmasına müdahale etmektedir. Metabolizma vücutta hem kalp atışını hem de vücut ısısını kontrol ettiğinden, tiroidin az çalışması durumunda dolaşım azalır ve  ayak üşümesi oluşur.  

Ayak üşümesi durumunda ne zaman doktora görünmelisiniz?

Ayaklarınızın sık sık üşüdüğünü fark ettiğinizde, uzman doktora görünmeniz gerekebilir. Özellikle ayak parmaklarında iyileşmesi uzun süren yaralar, ateş, eklem ağrısı, ciltte kızarıklık ve cildin kalınlaşması gibi durumlar ciddi belirtiler olabilmektedir.

Ayak üşümesi nasıl teşhis edilir?

Uzman doktor fiziksel muayene yaparak ve ayaklarınızın farklı bölgelerine dokunarak travma ya da sinir hasarı belirtileri arayabilir. Anemi, diyabet veya hipotiroidizm gibi durumları tespit etmek için kan tahlili istenebilmektedir. Belirtiler doğrultusunda kalp sağlığı ya da zayıf dolaşımdan şüphe ediliyorsa kalbin işleyişini kontrol etmek amacıyla elektrokardiyogram istenebilmektedir.

Ayak üşümesi tedavisi nasıl olur?

Ayak üşümesi tedavisi, altında yatan neden tespit edildikten sonra belirlenen soruna yönelik tedavi uygulanmaktadır. Zayıf dolaşım ya da kalp rahatsızlıklarından dolayıysa iyileştirmek için düzenli egzersiz önerilebilir. Hipotiroidizm ve anemi gibi nedenlerden kaynaklıysa doktorun önereceği ilaç ile  tedavi edilebilir.

Üşüyen ayaklar nasıl ısınır?

Üşüyen ayakları anlık olarak ısıtmanın yolları bulunmaktadır. Üşüyen ayakları ısındırmanın yolları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çorap ya da terlik giyin,
 • Ayakları uzatın veya küçük ayak egzersizleri yapın,
 • Sigarayı bırakın,
 • Doktorunuzun önerdiği şekilde diyet ve ilaçlarla kolesterolünüzü düşürün,
 • Stresinizi azaltın,
 • Dolaşımı iyileştirmek için doktorunuzun önerebileceği  demir, B12 vitamini ve folat takviyesi alın

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 9 Aralık 2022

Yayınlanma Tarihi: 1 Ağustos 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al