Yükleniyor

Ayak Uyuşması Neden Olur? Sağ ve Sol Ayak Uyuşması Nedenleri

Ayak Uyuşması Neden Olur? Sağ ve Sol Ayak Uyuşması Nedenleri

Ayak uyuşması; sinir hasarı, kan dolaşımındaki bozukluklar, enfeksiyonlar, travmalar veya alınan darbeler sonucu her iki ayakta da meydana gelebilen hissizlik olarak ifade edilir. Sayılan nedenlerin dışında enflamasyon ve tümör olarak da yaşanabilen ayak uyuşması, bacak uyuşması yaşanmasına da sebebiyet verebilir. İnsanların genellikle geçici olarak karşılaştığı sorunlardan biri olan ayak uyuşması kronik problemlerin bir sonucu olarak da yaşanabilir ve tedavi gerektirebilir.

İçindekiler

Ayak Uyuşması Neden Olur?

Her iki ayakta da yaşanabilen ayak uyuşması; sinir hasarıyla birlikte kan dolaşımı bozuklukları, enfeksiyonlar, alınan darbeler, enfeksiyon veya diyabete bağlı olarak meydana gelir. Enflamasyon, tümör ve diyabete bağlı olarak da gelişen ayak uyuşması, geçici olabileceği gibi kronik bir durumun sonucu olarak da karşımıza çıkabilir. Ayrıca uzun süre oturmak da ayak uyuşması nedenleri arasında sayılır.

Genel olarak ayak uyuşmasına neden olan durumlar şöyledir:

Ayak Uyuşması Belirtileri Nelerdir?

Ayak uyuşmasına meydana gelen ve en yaygın olarak görülen belirtisi ayaklardaki his kaybıdır. Bu his kaybı kişide hareket kısıtlılığı yaşatır ve ayağın yere sağlam basılmasını engeller.

Ayak uyuşması belirtileri özet olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Sağ ve sol ayakta his kaybı
 • Ayaklarda karıncalanma
 • Hareket kısıtlılığı
 • Yanma
 • Kaşıntı

Sol Ayak Uyuşması Neden Olur?

Kişinin sol ayağında yaşanan uyuşma; kan akışının olmaması, sinirlerde meydana gelen hasar, tıkanma veya enfeksiyon sonucu oluşur. Bunlarla birlikte uzun süre ayağın üstüne oturmak ve bacak bacak üstüne atmak da sol ayak uyuşması nedenleri arasındadır. Bu nedenlerin dışında tıbbi olarak da ayak uyuşmasına sebebiyet veren durumlar kronik olarak alkol tüketimi ve Charcot-Marie-Tooth hastalığı da yer alır.

Sağ Ayak Uyuşması Neden Olur?

Sol ayakta olduğu gibi sağ ayakta uyuşma meydana gelmesi de yetersiz kan akışı, sinir hasarı, enfeksiyon, tıkanma, uzun süre ayağın üstüne oturma ve bacak bacak üstüne atmaktan kaynaklanır.

El ve Ayak Uyuşması

El ve ayak uyuşması genellikle kişinin el ve ayaklardaki sinirlere baskı yapması sonucu oluşur. Baskı dışında sinir sıkışması; diyabet, aşırı stres, vitamin eksikliği, toksinler ve çeşitli enfeksiyonlar sonucu meydana gelir. Genellikle kendi kendine geçen el ve ayak uyuşmaları altında çok ciddi bir neden barındırmaz ancak kronik olarak devam eden uyuşmalar için doktor kontrolünde teşhis ve tedavi gerekebilir.

Aşağıdaki durumlar el ve ayak uyuşması nedenleri arasında gösterilir:

 • Sinirlere aşırı baskı ve sinir sıkışması
 • Diyabet
 • Aşırı stres
 • Vitamin eksikliği
 • Yoğun alkol tüketimi
 • Kimyasal içeren toksinler
 • Lyme ve zona gibi enfeksiyonlar
 • Otoimmün hastalıklar
 • Kalıtsal bozukluklar
 • Yaralanma ve travma
 • Multiple skleroz

Ayak Baş Parmak Uyuşması

Rahatsız edici bir durum olan ayak baş parmak uyuşmasının sıklıkla görülen nedeni sinirsel hasarlar olarak görülür. Meydana gelen hasarla birlikte yine birçok uyuşmada olduğu gibi kan dolaşımı yetersizliği de ayak baş parmak uyuşması nedenleri arasında gösterilir.

Ayak Uyuşması Nasıl Geçer?

Ayak uyuşmasını geçirmek için uygulanacak ve işe yarar yöntemlerin başında buz tedavisi gelir. İçi buz dolu leğen veya büyük bir kabın içine ayaklarınızı sokarak 15-20 dakika kadar bekletin. Uygulanacak bu işlem ayaklardaki kan akışını yavaşlatır ve ayak uyuşmasına iyi gelir.

Genel olarak ayak uyuşması tedavisi için evde uygulanabilecek tedaviler şu şekildedir:

Dinlenin

Ayak uyuşmasına neden olan özellikle sinir hasarları dinlenerek iyileşen durumlardır.

Buz tedavisi uygulayın

İçi buz dolu leğen veya büyük bir kabın içine ayaklarınızı sokarak 15-20 dakika kadar bekletin. Uygulanacak bu işlem ayaklardaki kan akışını yavaşlatır ve ayak uyuşmasına iyi gelir. Ayrıca ayağınıza buz dolu paketlerle kompres de uygulayabilirsiniz.

Masaj yöntemini deneyin

Ayak uyuşması ve bacak uyuşmasına iyi gelen yöntemler arasında masaj da yer alır. Kan akışını iyileştirme özelliği olan masaj uygulaması uyuşma etkilerini en aza indirebilir.

Egzersiz yapın

Yoga ve pilates gibi uygun egzersizler kan akışına katkı sağlayarak ayak uyuşmasının önüne geçer.

Stresi azaltmaya çalışın

Aşırı stres altında yaşayan insanlarda ayak uyuşması meydana gelir. Stresi yönetmek ve iyileştirmek için alınacak tedavi, terapi veya hayat tarzı değişiklikleri stresi azaltır ve uyuşma sorununun önüne geçer.

Sağlıklı ve dengeli beslenin

Özellikle B vitamini eksikliği kişide uyuşmalara neden olabilir. Bunun önüne geçmek için sağlıklı bir beslenme modeli belirlenmelidir.

Alkolü bırakın

Yoğun alkol kullanan insanlarda sinir hasarıyla birlikte uyuşmalar yaşanır. El, ayak ve bacaklarda meydana gelen uyuşmaları ortadan kaldırmak için alkolü en kısa sürede hayatınızda çıkarın.

Ayak Uyuşması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ayak uyuşması hangi hastalığın belirtisi?

Şeker hastalığı, periferik damar hastalığı, bel fıtığı, vitamin eksikliği, lyme ve zona gibi hastalıklar ayak uyuşmasına neden olan hastalıklar ve durumlar olarak gösterilir.

Ayak uyuşması ne zaman tehlikeli?

Kendi kendine geçmeyen, uzun süredir devam eden ve kişiyi rahat eden ayak uyuşmaları altında farklı bir nedeni işaret edebilir ve doktor kontrolünde tedavi gerektirebilir.

Ayak uyuşması stresten olur mu?

Stres ve anksiyete gibi psikolojik durumlar bireyin ayaklarında uyuşma hissi yaratabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 20 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 10 Ağustos 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al