Yükleniyor

Badem Sütü Faydaları Nelerdir?

Badem Sütü Faydaları Nelerdir?

Bitkisel sütler arasında yer alan badem sütü, düşük kalorili bir yapıya sahiptir. Kemiklerin güçlenmesinde ve kalp hastalığı riskinin azalmasında önemli rol oynar. Özellikle laktoz alerjisi olan kişiler badem sütü tüketerek vücudun ihtiyacı olan potasyumu alabilirler. Badem sütü üretilirken suya batırılmış bademlerden yapılır. Harmanlandıktan sonra katı olanlarından arındırılarak üretilir. Bu nedenle bütün badem sütlerinin içerisindeki besin değeri aynı olmayabilir.

İçindekiler

Badem Sütü Nedir?

Badem sütü, laktoz içermeyen, badem sütlerinden dövülerek elde edilen bitkisel süt türüdür. Besleyici yapısı ve laktoz intoleransına sahip kişiler için oldukça popüler bir içecek olarak bilinir. İnek sütüne alternatif olarak tüketilen badem sütü kahvede, yulaf ezmesi ya da sağlıklı tariflerde kullanılabilen bir süt türüdür. Evde de oluşturulabilen badem sütü, bademlerin ıslatılıp öğütülmesinin ardından süzülmesiyle elde edilir.

Badem Sütü Besin Değeri

Badem sütü, şekersiz bir yapıya sahip, sudan oluşan makro besin sağlayan bir bitkisel süt türüdür. Bir bardak şekersiz badem sütünün besin değerleri şöyle açıklanabilir:

 • Kalori: 36,6
 • Yağ: 2,98 gram (g)
 • Sodyum: 146 miligram (mg)
 • Karbonhidratlar: 0,83 g
 • Protein: 1,34 gr

Badem sütünün içerisindeki besin değeri bademin miktarına göre farklılık gösterebilir. İçerisinde yer alan E vitamini ve tekli doymamış yağ asitleri açısından vücuda çeşitli faydaları bulunur.

Badem Sütü Faydaları Nelerdir?

Badem sütü, hayvansal bir ürün olmadığında ve süt içermediğinde birçok kişinin inek sütü yerine tüketebileceği bitkisel bir süt olarak tanımlanır. Bu nedenle laktoz intoleransına sahip kişilerin vücuda alması gereken besin değerlerini sağlar. Vegan, laktozsuz, şekersiz ve birçok vitamin, mineral içermesinden dolayı vücut için oldukça faydalıdır.

Badem sütü faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Kemikleri güçlendirir
 • Bağışıklık sistemini destekler
 • Kalp hastalığı riskini düşürebilir
 • Antioksidan ve magnezyum kaynağıdır
 • Sağlıklı büyüme ve gelişme için temel besin maddeleri içerir
 • İnek sütü yerine kullanılabilecek vegan süt alternatifidir
 • Göz sağlığını korur

E vitamini sayesinde göz ve cilt sağlığına iyi gelir

Badem sütü, güçlü antioksidan yapısıyla beraber kişiye E vitamini sunar. Böylelikle badem sütü, vücudun serbest radikallerle veya hastalıklara yol açabilecek zararlı moleküllerle savaşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda hem göz hem de cilt sağlığı destekler.

D vitamini kaynağı sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlar

Badem sütü içerisinde yer alan D vitamini kaynağı sayesinde kişinin ihtiyacı olan vitamini sağlar. D vitamini bu noktada kalsiyumun emilmesi açısında kritik bir role sahiptir. Kalsiyumun emilmesi sayesinde de kemikler güçlenir ve kemik gelişimi görülü.

Bağışıklık sistemine etki eden A vitamini kaynağıdır

Mikro besinler arasında yer alan A vitaminini, badem sütünden alarak bağışıklık sistemine katkıda bulunmak mümkündür. Badem sütünden alınan A vitamini aynı zamanda cilt sağlığı ve kemik gelişimi için önemli bir role sahiptir.

Antioksidan açısından zengindir

Badem sütü, içerisinde yer alan badem sayesinde kişiye çeşitli oranda bitki bileşikleri verir. Badem, vücutta yer alan iltihabın azalmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bunu da bademde yer alan kersetin ve kaempferol gibi antioksidanlar sayesinde yapar.

Sağlıklı büyüme ve gelişme için temel besin maddeleri içerir

Badem sütü, içerisindeki demir, bakır, magnezyum, B12 vitamini, potasyum ve fosfor gibi diğer birçok sağlıklı mikro besin sayesinde sağlıklı büyüme ve gelişmeye katkı sağlar. Böylelikle vücutta kan hücresi oluşumuna, enerji metabolizmasına ve sıvı dengesine yardımcı olur.

İnek sütü yerine kullanılabilecek vegan süt alternatifidir

Badem sütü, laktoz ve süt içermeyen yapısı sayesinde vegan ve bitki bazlı diyetlerde tercih edilen bir alternatiftir. Böylelikle laktoz intoleransına sahip olan kişiler rahatlıkla tüketebilir.

Badem Sütü Nasıl Tüketilir?

Badem sütü, süt yerine alternatif olarak kullanılabilecek bir besindir. Birçok alanda tercih edilen badem sütünü özellikle kahvaltılarda mısır gevreğine ya da kahvelerin içerisine ekleyerek tüketilebilir.

Badem sütü tüketme şekilleri şöyle sıralanabilir:

 • Smoothielere karıştırın
 • Evde sütlaç veya dondurma yapın
 • Çorbalarda, soslarda ve salata soslarında kullanın
 • Birçok pişmiş gıdada süt yerine tüketin

Bunun yanında böbrek taşına yatkın kişilerin badem sütünü aşırı miktarlarda tüketmemesi gerekir. Bunun nedeni genellikle ev yapımı badem sütünde yüksek olan kalsiyum oksalat içeriğinden kaynaklanır.

Badem Sütü Zararları Nelerdir?

Badem sütü bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Her besinde olduğu gibi badem sütünün aşırı tüketimi durumunda kişi vücuda fazla kalori alabilir. Bu nedenle alerjisi olan kişiler ya da kronik hastalar badem sütü tüketmeden önce mutlaka uzman doktora danışmalıdır. 

Badem Sütü Hakkında Sık Sorulan Sorular

Badem sütü cilde faydaları nelerdir?

Badem sütü vücudun ihtiyaç duyduğu nemin korunmasını sağlayarak ciltte yağ birikmesine engel olur. İçerisinde kalsiyum ve mikro vitaminler barındıran badem sütü, cildin ışıldamasında da etkilidir.

Badem sütü sağlıklı mı?

Badem sütü, inek sütüne göre daha kolay sindirilebilen, laktozsuz ve şekersiz bir besin kaynağıdır. Bunun yanında içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde sağlık açısından birçok fayda sağlar.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 10 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al