Yükleniyor

Bel Tutulmasına Ne İyi Gelir? Beldeki Kas Tutulması Nasıl Geçer?

Bel Tutulmasına Ne İyi Gelir? Beldeki Kas Tutulması Nasıl Geçer?

Bel tutulması, günlük hayatında insanların sıklıkla karşılaştığı ağır kaldırma ve travmayla birlikte kas-tendon yaralanmaları sonucu oluşan rahatsızlıklardan biridir. Bu nedenler sonucu oluşan bel tutulması kişilerin hareket alanını kısıtlarken sağlıklı bir şekilde hareket edilmesini engeller. Bel tutulmasını şiddetine göre evde uygulanabilecek doğal yöntemler bel tutulmasına iyi gelebilirken daha ciddi durumlarda tıbbi tedavi gerekebilir.

İçindekiler

Bel Tutulması Nedir?

Bel tutulması, ani ya da ters hareket sonrası bel bölgesinde meydana gelen travma, kas-tendon veya ligamen zedelenmesi ve ağır kaldırma gibi sebeplerin meydana getirdiği günlük aktiviteleri yapmayı zorlaştıran, ağrılı ve hareket kısıtlılığı durumudur. Genellikle ağır kaldırılması gereken işlerde çalışan insanların çok sık karşılaştığı bel tutulması için doğal yöntemler çözüm olurken geçmeyen bel tutulması vakaları kişiyi doktor müdahalesine ihtiyaç duyacak duruma getirebilir.

Bel Tutulması Belirtileri Nelerdir?

Ani bir şekilde kasılıp kalmanız ve belinize vuran keskin ağrı ile gelişen bel tutulmasının tipik belirtileri şunlardır:

  • Hareket etmede zorlanma
  • Öksürme, hapşırma esnasında bele vuran şiddetli ağrı
  • Bacak ve eklem ağrıları

Bel Tutulması Neden Olur?

Bel tutulması, kişinin ani ya da ters bir hareket yapmasıyla birlikte ağır kaldırma, tendon ya da kasları zedeleyecek travmalar sonucu meydana gelir. Kişinin günlük yaşamındaki hareket kabiliyetini kısıtlayan bir durum olan bel tutulması nedenleri şöyle sıralanabilir:

Bel Tutulmasına Ne İyi Gelir? Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Çeşitli nedenler sonrası meydana gelen bel tutulması yaşandıktan sonra yapılması gereken başlıca şey ilk günler mümkün olduğunda dinlenmektir. Dinlenmenin dışında sıcak kompresli masaj yaparak da bel tutulmasının önüne geçilmesi mümkündür.

Bel tutulmasına ne iyi gelir sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir:

Düzenli olarak dinlenmek

Dinlenmek, birçok hastalığın çözümünde tercih edildiği gibi bel tutulması tedavisinde uygulanması gereken başlıca yöntemlerdendir. Zarar gören kasların iyileşmesi ve kendine gelmesi için bel tutulması yaşandıktan sonra öncelikle birkaç gün dinlenilmesi gerekir.

Sıcak nemli kompres

Sıcak nemli kompresli masaj yöntemi de bel kaslarını rahatlatarak özellikle bel tutulmasının neden olduğu ağrıların önüne geçer.

Hafif egzersiz

Dinlenmekle birlikte bel tutulması tedavisi için hafif egzersizler de önerilir. Yavaş yürümek ve hafif ev işleri de bel tutulması tedavisi için uygulanabilecek doğal yöntemler olarak kabul edilir.

Rahatlama teknikleri

Meditasyon, tai chi, akupunktur ve derin nefes alma gibi bazı rahatlama teknikleri kasların gevşemesine yardımcı olarak bel tutulması tedavisinde önerilir.

Hint veya Hindistan cevizi yağı masajı

Bel tutulması için önerilen bitkisel yöntemlerden biri de hint yağıdır. Hint yağının ısıtılması sonucu bele uygulanan masaj bel tutulması ve oluşan ağrıların önüne geçebilir. Isıtılan hint yağını bele uyguladıktan sonra belinizi yıkayabilirsiniz.  Hint yağının yanı sıra hindistan cevizi yağının içinde de kasları rahatlatan özellikte maddeler olduğundan bel tutulması tedavisinde iki kaşık hindistan cevizi yağını ısıtarak belinize uygulayabilirsiniz.

Ağrı kesiciler

Reçetesiz satılan ağrı kesicilerle birlikte doktorunuz kas gevşetici ve reçeteli ilaçlar yazabilir.

Beldeki Kas Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Beldeki kas tutulması da insanları rahatsız eden problemlerden biridir. Beldeki kas tutulması için en etkili çözümlerden biri doğal ağrı kesici görevi gören zencefildir. Zencefil kökünü ısıtarak bel bölgenize uygulamak başta olmak üzere beldeki kas tutulması iyi gelen yöntemler şunlardır:

Zencefil

Bel tutulmanızın çözümü için doğal bir ağrı kesici arıyorsanız doğru adreslerden biri de zencefildir. Öncelikle zencefil kökünü ısıtın. Isıtıldıktan sonra bez yardımıyla belinize sarın bir süre bekletin.

Lahana yaprağı

Ağrı kesici ve kas gevşetici özellikleri bulunan lahana yaprağı beldeki kas tutulması tedavisi konusunda uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden biridir.

Kırkkilit otu

Kasılan kasların tedavisinde kırkkilit otu da faydalı bitkisel yöntemlerden biridir. Kırkkilit otunu bel tutulması tedavisi için listenize ekleyebilirsiniz.

Bu doğal ve bitkisel yöntemlerin yanı sıra bel tutulmasında olduğu gibi dinlenmek de beldeki kas tutulmasına iyi gelebilecek bel tutulmasını evde geçirebilecek yollardandır.

Bel Tutulması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ani bel tutulmasına ne iyi gelir?

Ani bel tutulması için evde uygulanabilecek sıcak-soğuk kompres uygulamaları, ağrı kesiciler ve hastaneye gidildiyse doktorun gerekirse uygulayacağı ağrı kesici iğneler çözüm olabilir.

Bel tutulması en hızlı nasıl geçer?

Dinlenerek bel tutulmasının önüne geçmek mümkündür. Dinlenmenin yanı sıra sıcak kompresli masaj da bel tutulmasına hızlı bir çözüm sunabilir.

Belde kas tutulması kaç günde geçer?

Çok şiddetli seyretmeyen belde kas tutulması vakaları birkaç hafta içinde kendiliğinden veya evde doğal yöntemler aracılığıyla geçer.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Kasım 2023

Yayınlanma Tarihi: 22 Haziran 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al