Çocuklarınızı Enfeksiyonlardan Korumanın 8 Yolu

Okul gibi kalabalık ortamlar, enfeksiyonların yayılma riskini artırarak çocukların daha sık hastalanmasına neden olur. Okul çağında çocukları enfeksiyonlardan korumanın temel yolu aşılardır, bunun yanında alınacak bazı önlemler de bu riskin en aza indirilmesine yardımcı olur.

İçindekiler

Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Ersin Gözkeser, okul döneminde çocukları enfeksiyonlardan korumanın 8 yolu hakkında bilgi verdi.

Elleri yıkamak alışkanlık haline getirilmeli

Elleri yıkamak özellikle ishal, kusma ve solunum yolu enfeksiyonlarının yayılmasını engelleyen, etkili ve basit bir yöntemdir. Parktan eve geldikten veya hayvanlarla temastan sonra, yemekten önce ve sonra çocukların ellerini yıkaması sağlanmalıdır. Bu konuda onları yönlendirme görevi anne ve babalar ile okulda öğretmenlere düşmektedir. Okul gibi kalabalık ortamların lavabolarında sıvı sabun, sıcak su ve kağıt havlu bulundurulmalı, çocukların görebileceği yerlere de doğru el yıkama tekniklerini gösteren şemalar asılmalıdır.

Temas halinde oldukları eşyalar ve alanlar temizlenmeli

Oyuncak, tablet, bilgisayar ve telefon gibi çocukların fazlasıyla ilgisini çeken eşyalar onlara verilmeden önce silinerek dezenfekte edilmelidir. Özellikle mikropların yoğunlukta olduğu tuvaletler, kapı kolları, musluklar ve lavabolar bakterilerden arındırılacak şekilde temizlenmelidir.

Doğru giysi seçimi önemlidir

Özellikle kış aylarında giysi seçimi çok önemlidir. Kalın giysilerin tercih edilmesi çocuğun terleyip hastalanmasına neden olabilir. Bu yüzden tek bir kalın giysi yerine pamuklu ve cildin hava almasını sağlayan iki kat ince giysiler tercih edilebilir. Küçük bebeklerde ise mutlaka başlık kullanılması gerekir. Çünkü baş bölgelerindeki ısı kaybı fazladır.

Kişisel bakım ihmal edilmemeli

Çocuklara haftada 2-3 kez banyo yaptırılmalı ve tırnakları haftada bir kez kesilmelidir. Çocuklara özel şampuan ve kremler kullanılmalıdır. Kirlendiği anda giysileri ve iç çamaşırları değiştirilmeli, yatak, yastık ve yorgan temizliğine dikkat edilmelidir. Uyumadan önce dişleri fırçalanmalı, elleri yüzleri ve ayakları yıkanmalıdır.

Hapşırırken nefesini nasıl muhafaza edeceği öğretilmeli

Kalabalık ortamlarda hapşırmak, aksırmak hastalıkların yayılımını kolaylaştırır. Bu nedenle hapşırma, aksırma sırasında çocukların ağız ve burunlarını mendille veya kollarıyla nasıl kapatmaları gerektiği öğretilmelidir.     

Beslenme alışkanlığı kontrol altında tutulmalı

Beslenme, çocukların sağlığı açısından en önemli konulardan biridir. Hastalıkların birçoğu beslenme yoluyla bulaşabilir. Bu yüzden anne ve babalar çocukların beslenme alışkanlığına çok dikkat etmelidir. Okula giderken beslenme çantası doğru besinlerle hazırlanmalı, olabildiğince dışarıdan yiyecek ve içecek alımı engellenmeli, abur cuburlar yerine doğal besinler tercih edilmelidir. Meyve ve sebzeleri yemeden önce bol su ile yıkamalarının ne kadar önemli olduğu uygulamalı olarak çocuklara anlatılmalıdır.

Yaraya ilk müdahale anne ve babalar tarafından yapılmalı

Evde, sokakta, parkta oyun oynarken kaza geçirip yaralanan çocukların yaraları enfeksiyon kapmaması için öncelikle temiz su ve sabun ile yıkanmalı, ecza dolabında bulunan sağlık malzemeleri ile ilk müdahale yapılmalıdır. Sonrasında en yakın sağlık merkezine baş vurulmalıdır. Eğer kaza sırasında büyük bir travma oluşmuş, yara ağır ise çocuk yerinden oynatılmamalı ve hiç zaman kaybetmeden acil servis ambulansına haber verilmelidir.

Aşılar ihmal edilmemeli

Aşı, çocukların sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Birçok enfeksiyona karşı koruyucu olan bu aşıların yaptırılması önerilmektedir. Ayrıca hastalıklardan kesin olarak koruyan en önemli tedavi yöntemi aşılardır. Özellikle rutin olarak yapılan aşılar ihmal edilmemelidir.

Güncelleme Tarihi : 3 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 23 Şubat 2016

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al