Yükleniyor

D3 Vitamini Nedir? D3 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D3 Vitamini Nedir? D3 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamininin bir formu olan ve kolekalsiferol olarak da bilinen D3 vitamini, vücudun kalsiyum ve fosforu emmesine yardımcı olan ve yağda çözünen bir vitamindir. Kemik ve kas sağlığını güçlendirmekle bağışıklık fonksiyonunu desteklemesi D3 vitamininin en bilinen faydalarıdır. D3 vitamininin eksikliği durumunda ise halsizlik, kemik ağrısı, saç dökülmesi, uykusuzluk ve vücudun sürekli üşümesi gibi belirtiler görülür.

İçindekiler

D3 Vitamini Nedir?

D3 vitamini(kolekalsiferol), besinlerdeki kalsiyum ve fosfatın emilmesine yardımcı olan, güçlü kemik oluşumu için önem arz eden, yağda çözünen bir D vitamini formudur. D2 vitamini genellikle bitkisel kaynaklarda bulunurken D3 vitamini ise hem besinlerde bulunur, hem de cilt güneş ışığına maruz kaldığında vücut tarafından üretilir.

Genellikle vücutta D3 vitamini eksikliği görüldüğünde besin yoluyla veya takviye olarak vücuda alınması önerilen D3 vitamini, yağda çözünen bir vitamin olduğu için bu durum onu yağ ile birlikte almanın daha iyi emilmesine yardımcı olacağı anlamına gelir. Takviye olarak kullanıldığında günün hangi saatinde alındığı önemli değildir ancak alındığında yağ içeren besinler tüketilmelidir.

Vücuttaki eksikliği durumunda alınması önerilen D3 vitamini, eksiklik meydana geldiği durumlarda ise bazı semptomlar ortaya çıkarır. Bunların başında halsizlik, yürümede zorluk, kemik ağrısı, saç dökülmesi, uykusuzluk, sürekli üşüme hali gelir. Bu tarz belirtiler meydana geldiğinde besin veya takviye yoluyla vücuda D3 vitamini alınması gerekir.

D3 Vitamini Kaç Olmalı?

D3 vitamini seviyesi vücuttaki D vitamininin olması gereken seviyesiyle değerlendirilir. Vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini referans aralığı ise 20 ile 50 ng/mL arasıdır. 12 ng/mL seviyelerinin altı da D3 vitamini eksikliğine girer.

D3 Vitamini Eksikliği Nedir?

D3 vitamini eksikliği, vücudun ihtiyaç duyduğu D vitaminini yeterli düzeyde alamaması durumudur. Bu eksiklik vücut gerektiği kadar güneş ışığına maruz kalmadığında meydana gelir. D3 vitamini eksikliği ise vücutta bazı semptomlarla ortaya çıkar.

D3 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D3 vitamini eksikliği D vitamini eksikliğinde olduğu gibi kas ağrısı, kas güçsüzlüğüne bağlı yürüme zorluğu, uykusuzluk, saç dökülmesi, baş ağrısı, göz altı morlukları ve depresyon gibi belirtiler gösterir. Bunlarla birlikte aşırı terleme veya sürekli üşüme de görülebilir.

D3 vitamini eksikliği belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Kas ağrıları
 • Kas güçsüzlüğüne bağlı yürüme zorluğu
 • Uykusuzluk
 • Saç dökülmesi
 • Baş ağrısı
 • El veya ayaklarda karıncalanma
 • Göz altı morlukları
 • Depresyon
 • Aşırı terleme veya aşırı üşüme

Kas ağrıları

D3 vitamini, kemik sağlığı ve kasların güçlenmesini sağlayan bir D vitamini formu olduğu için D3 vitamini eksikliğinde vücutta kas ağrıları sıklıkla görülür.

Kas güçsüzlüğüne bağlı yürüme zorluğu

Vücutta meydana gelen kas güçsüzlüğü beraberinde yürürken zorlanma meydana getirebilir. Bu durum D3 vitamini eksikliğinde görülen yaygın bir belirtidir.

Uykusuzluk

Altında yatan birçok nedenin bulunduğu uykusuzluğun nedenlerinden biri de D3 vitamini eksikliği olabilir. Sürekli bir şekilde devam uykusuzluk probleminiz varsa kan tahlili yoluyla D vitamini değerlerinize baktırmak faydalı olabilir.

Saç dökülmesi

Saç dökülmesi de vitamin eksikliklerine bağlı olarak görülen yaygın bir semptomdur. Özellikle D3 vitamini eksikliğinde de saç dökülmesi görülmesi olasıdır.

Baş ağrısı

Kronik bir baş ağrısının söz konusu olduğu durumlar için D vitamini eksikliği de düşünülür. D3 vitamini, D vitamininin iki formundan biridir ve vücutta eksiklik meydana geldiyse baş ağrısı yaşanabilir.

El veya ayaklarda karıncalanma

El veya ayaklarda karıncalanma, uyuşma ve iğnelenme hissi D3 vitamini eksikliğinde görülen belirtilerden biridir.

Göz altı morlukları

Göz altı morluklarınız varsa bu durum D3 vitamini eksikliğinin bir göstergesi olabilir. D3 vitamini eksikliği yapılan kan tahlilinde D vitamini eksikliği olarak belirlenir.

Depresyon

Ruh halinde meydana gelen dalgalanmalara bağlı olarak ortaya çıkan depresyon da temelinde D vitamini eksikliğini gösterebilir.

D3 Vitamini Ne İşe Yarar?

D3 vitamini kemik sağlığını koruyan ve kemik yapısını güçlendirmeyi sağlayan kalsiyum ve fosforun emilmesinde önemli rol oynar. Yorgunluk semptomlarını azaltıp, enerji verir. Ayrıca bağışıklık fonksiyonunu destekler, kalp sağlığına iyi gelir, ruh halini düzenler, kan basıncını düşürür ve insülin kontrolü yapar.

D3 vitamini vücuda şu faydaları sağlar:

 • Kemikleri güçlendirir
 • Çocuklarda raşitizmi önleyebilir
 • Bağışıklık fonksiyonunu düzenler
 • D3 vitamini kalp sağlığına iyi gelir
 • Ruh halini düzenler
 • D3 vitamini kan basıncını düşürür
 • İnsülin kontrolü yapar
 • Antikanser etki yaratabilir
 • MS riskini azaltabilir

Kemikleri güçlendirir

Vücudun kalsiyum ve fosforu emmesine yardımcı olan D3 vitamini bu sayede kemik sağlığına iyi gelir ve kemikleri güçlendirir. Kemikleri güçlendirmesiyle birlikte kemik hastalıkları riskini de azaltan D3 vitamini bu noktada osteoporoza karşı da etkilidir.

Çocuklarda raşitizmi önleyebilir

Kemik sağlığını destekleyen bir vitamin olan D3 vitamini özellikle çocuklarda raşitizm hastalığını önleme konusunda kemikleri yumuşatarak yardımcı olabilir.

Bağışıklık fonksiyonunu düzenler

Hem doğal yolla hem de takviye olarak alınan D3 vitamini vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu daha güçlü bir hale getirir.

D3 vitamini kalp sağlığına iyi gelir

D3 vitamini potansiyel olarak kalp sağlığına iyi gelir kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltabilir.

Ruh halini düzenler

Eksikliğinde ruh halinde dalgalanmalara neden olan ve depresyonu tetikleyebilen D3 vitamini, normal seviyelere geldiğinde ruh halini düzenlediği değerlendirilir.

D3 vitamini kan basıncını düşürür

Kan basıncını düşürücü etkisi söz konusu olan D3 vitamini, dengeli bir tansiyon değerlerinin görülmesini sağlar.

D3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücudun D3 vitamini ihtiyacı genellikle hayvansal gıdalardan karşılanır. Bu besinlerin başında sığır karaciğeri, morina karaciğeri yağı, taze somon, orkinos, sardalya, alabalık, peynir, tereyağı ve yumurta sarısı gelir.

D3 vitamininin yer aldığı hayvansal gıdalar şöyledir:

 • Sığır karaciğeri
 • Morina karaciğeri yağı
 • Taze somon
 • Orkinos
 • Sardalya
 • Alabalık
 • Peynir, süt ve tereyağı
 • Yumurta sarısı

D3 Vitamini Hakkında Sık Sorulan Sorular

D3 vitamini nasıl alınmalı?

D3 vitamini öncelikle olarak doğal bir şekilde besin yoluyla alınmalıdır. Bunlar ise hayvansal gıdalardır. Bunun yanı sıra güneş ışığına maruz kalmak da D3 vitamini alınmasını sağlar. Bunların dışında D3 vitamini doktor kontrolünde takviye olarak da alınabilir.

D3 vitamini her gün kullanılır mı?

Eğer vücutta D3 vitamini eksikliği varsa doktor kontrolünde her gün D3 vitamini kullanılabilir.

D3 vitamini yan etkileri nelerdir?

Aşırı doz D3 vitamini alınması mide bulantısı, kusma, kabızlık, kilo kaybı, böbrek sorunları ve kalp ritminde bozukluk gibi yan etkiler ortaya çıkarabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 20 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al