Yükleniyor

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Defne yaprağı, Lauraceae (defnegiller) ailesine ait olan tropikal ve Asya ülkelerinde yetişen bir çalı olarak bilinir. Geleneksel tıp alanında da faydalanılan defne yaprağı, gıda aroması ve uçucu yağ olarak da kullanılır. İçerisindeki kimyasal bileşenler yetiştiği ortamın hava durumuna, budama ve bahçeciliğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Taze yaprak ve toz halinde bulunabilen defne yaprağını sindirmesi ve çiğnemesi zor olduğundan yemeklerde sadece pişirme sırasında kullanılır.

İçindekiler

Defne Yaprağı Nedir?

Defne yaprağı (laurus nobilis), gıdalarda aroma maddesi olarak kullanılan ve antioksidan bileşikler içeren bir bitki türüdür. Halk arasında akdeniz defnesi olarak da adlandırılabilir. Sindirim hastalıkları, mide ve gaz problemlerinin giderilmesinde defne yaprağından faydalanılır. Aynı zamanda anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri bulunur. Yaprak şeklinde yemeklerde kullanıldığı gibi defne yaprağı çayı olarak da tüketilebilir.

Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Defne yaprağı faydalarının yanında birçok kullanım alanı da vardır. En çok kozmetik alanında tercih edilen defne yaprağından sabun, vücut losyonu ya da parfüm elde edilmektedir. Bunların yanında çay ve ilaç yapımında da kullanılabilir. Kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Gıdalarda aroma verici,
 • Çay,
 • Uçucu yağ,
 • Kişisel bakım ürünleri,
 • Süs bitkisi,
 • Doğal ilaç yapımında defne yaprağı kullanılmaktadır.

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Defne yaprağıAnti-bakteriyel, anti-enflamatuar ve anti-kanser özellikleri ile, h.pylori gibi mide bakterileri yanı sıra mantar enfeksiyonlarını önler, stresi azaltır, solunumu iyileştirir, metabolik sağlığı destekleyerek sindirime yardımcı olur.

Defne yaprağı faydaları şu şekilde açıklanabilir:

 • Metabolizmayı destekler, sindirim sistemine iyi gelir
 • Ağrı kesici ve sakinleştirici etkiye sahiptir
 • Tansiyonu dengeler
 • Defne yaprağı mantar enfeksiyonlarını önler
 • Vücuttaki iltihabı azaltır
 • Kan şekerini ve kolesterolü dengeler
 • Hücre hasarının önlenmesinde etkilidir
 • Stres ve kaygıyı azaltmaya yardım eder

Defne Yaprağı Ne İşe Yarar?

Sindirim sistemi sağlığını düzenler

Defne yaprağı, sindirim sistemini destekleyerek oluşabilecek problemlere karşı koruma sağlar. Bunun yanında idrar söktürücü özelliğe sahip olan defne yapraklarının, gastrointestinal sistem üzerinde güçlü bir etkisi bulunur. Aynı zamanda midede oluşabilecek rahatsızlıkları önler, huzursuz bağırsak sendromunu dindirir ve çölyak hastalarının semptomlarını azaltmak için kullanılır.

Cilt hücrelerine iyi gelir

Defne yaprağı içerisinde yer alan manganez, kalsiyum, magnezyum sayesinde cilt sağlığına iyi gelerek cildin yenilenmesini sağlar. Siyah nokta, sivilce ve aknelerin azalmasında etkili olur. Zamanla cildin yağlı, solgun ve yorgun görüntüsünü düzenler.

Vücutta ağrı kesici görevi bulunur

Defne yaprağı, içerisindeki partenolid bileşiğinden dolayı migren ağrılarını dindirerek baş ağrısını hafifletmede önemli bir rol oynar. Yakıldığı zaman dışarıya yaydığı güzel koku sayesinde yorgunluğa iyi gelir ve vücudun rahatlamasına yardımcı olur. Özellikle kronik sinüzit hastalığına sahip olan kişiler bu yöntemden yararlanarak baş ağrısının azalmasını sağlayabilir.

Sakinleştirici özelliği vardır

Defne yaprağının linalool (bitkilerde bulunan hoş kokulu molekül) sayesinde vücutta oluşan stres ve kaygı gibi durumların azalmasında etkili olur. Sakinleşmeyi destekleyerek depresyon olasılığını azaltır ve böylelikle doğal yatıştırıcı görevi görür.

Tansiyonu dengeler

Kan basıncını düşürmede etkili olan defne yaprağı, kalp sağlığı için faydalanılan önemli bir bitki türüdür. Potasyum ve antioksidan içermesinden dolayı kalp sağlığına etki eden kan basıncını dengeler. Aynı zamanda sodyumun vücuttan atılmasını sağlayarak tansiyonu yönetmede ekili olur.

Antimikrobiyal özelliği ile vücuttaki iltihabı azaltır

Defne yaprağı kullanım şeklinde göre farklılık gösterse de oluşabilecek mantar ve bakterileri önleyerek enfeksiyon riskinin azalmasını sağlar. Antimikrobiyal özelliğe sahip olan defne yaprağı, iltihap ihtimalini azaltır.

Kan şekerini ve kolesterolü dengeler

Defne yaprağı, antioksidan bileşikleri olan polifenoller sayesinde şeker hastası kişilerin kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak kolesterol seviyesini düşürür.

Hücre hasarını önler

Hücre hasarına neden olan serbest radikaller vücuda zarar vererek bağışıklık sisteminin düşmesine neden olur. Defne yaprağı içerisindeki bileşenler sayesinde oksidatif stresin azalmasına yardımcı olur.

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Defne yaprağı sıklıkla çay olarak tüketilmektedir. Kurutularak elde edilen defne yaprağı, bir çaydanlık ya da bir bardak sıcak suya eklenir. 5-10 dakika aralığında demlenen defne yaprağı çayının içerisine bal veya limon gibi ek ürünler dahil edilerek içilebilir. 

Defne Yaprağı Tütsüsü Ne İşe Yarar?

Defne yaprağını tütsüsü, yakıldığından ortama güzel bir koku yayar. Bu kokunun etkisiyle beraber negatif enerji dağılarak pozitif iyonlar ortama dahil olur. Böylelikle stresin azalmasını, olumsuz ruh halinin düzelmesine zemin hazırlar.

Defne Yaprağını Kimler Kullanmamalıdır?

Defne yaprağı, tüketmeden önce mutlaka uzman doktora danışarak, alerjik reaksiyon oluşturma riskine karşı önlem almak gerekebilir. Defne yaprağını kullanırken ya da tüketirken dikkat etmesi gereken kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Alerjik bünyeye sahip olan hassas kişilerin,
 • Diyabet hastalığı olanların,
 • Sinir sistemini etkileyebileceğinden ameliyat olacakların,
 • Solunum sıkıntısı çeken ve astıma sahip kişilerin,
 • Emziren anneleri ve hamilelerin tüketmeden önce mutlaka uzman doktordan görüş almaları gerekebilir.

Defne Yaprağı Hakkında Sıkça sorulan Sorular

Defne yaprağı iltihaba iyi gelir mi?

Defne yaprağının koruyucu ve engelleyici özelliği bulunduğundan vücutta oluşabilecek iltihaba iyi gelmektedir.

Defne yaprağı ağrılara iyi gelir mi?

İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde migren, baş ağrısı, eklem ağrılarına iyi gelerek, hafiflemelerinde etkili olur.

Zehirli defne yaprağı nasıl anlaşılır?

Defneyi tüketmeden önce türünü bilmek gerekir. Yaban defnesi ve Arabistan defnesi türleri zehirli olduğundan bunların tüketiminden kaçınmak önemlidir.

Defne yaprağı kalbe iyi gelir mi?

Defne yaprağı, güçlü bir antioksidan olan kafeik asit içerdiğinden kalbin düzenli çalışmasını destekler. Kolesterolün dengelenmesini sağlayarak kılcal damarların güçlenmesinde etkili olur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 19 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al