Yükleniyor

Deniz Börülcesi Faydaları Nelerdir?

Deniz Börülcesi Faydaları Nelerdir?

Deniz börülcesi, kök, gövde, yaprakları ve tohumlarının değeri olan bir bitki türüdür. Chenopodiacee familyasına ait olan deniz börülcesi, yaz aylarında kıyı kenarlarında ve durgun bölgelerde yetişir. Bunun yanında 40 santimetreyi geçmeyen küçük, parlak yeşil çalılar halinde kendiliğinden yetişen bir türdür. Mutfakta, özellikle salatalarda veya balık yemeklerinin yanında sıklıkla tercih edilir. Ayrıca deniz börülcesi, iyi miktarda lif içerdiğinden bağırsak sistemini düzenleyici etkisi vardır. 

İçindekiler

Deniz Börülcesi Nedir?

Deniz börülcesi, içerisinde mineral tuzları, A, B1, B15, C vitaminleri, potasyum, kalsiyum, beta-karoten ve iyot barındıran, idrar söktürücü ve arındırıcı etkiye sahip yeşil renkli bir bitki türüdür. Tuzlu bataklık bitkisi olan deniz börülcesi, tuza en dayanıklı türlerden biri olarak kabul edilir. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirerek, sindirimi iyileştirir ve diyabeti tedavi etmek için kullanılır.

Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen deniz börülcesi, yeşil yapraklı, ince ve uzun sağları bulunan tadı fasulyeyi andıran bir besindir. Deniz börülcesi, salatalarda, yemeklerde ya da deniz ürünlerinin yanında tüketilir. Aynı zamanda lif açısından da zengin bir kaynaktır.

Deniz börülcesi içerisinde yer alan besin değerleri şu şekilde sıralanır:

Deniz Börülcesi Faydaları Nelerdir?

Deniz börülcesi, mineral, A, B1, B15, C ve D vitaminleriyle dolu olan bağışıklık sistemini güçlendirme, sindirim sistemini düzenleme ve arındırıcı faydaları bulunur. Bunun yanında deniz börülcesi, antioksidan, antimikrobiyal, antiinflamatuar, hipoglisemik ve sitotoksik gibi önemli biyolojik özellikleri bulunur.

Deniz börülcesinin faydaları şöyle sıralanır:

  • Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemi sağlığını destekler
  • Tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olur
  • Antioksidan etkisiyle vücudu serbest radikallere karşı korur
  • İçeriğindeki A ve C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Deniz börülcesi düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekerini dengeler
  • Yüksek lif içeriği kalp sağlığını destekler
  • Klonidin içeren deniz börülcesi, yüksek tansiyon ve anksiyeteye iyi gelir

Deniz Börülcesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Deniz börülcesi, geleneksel ilaçlarda uzun süredir kullanılan bir bitki türü olarak görülür. Sindirim sistemini destekleyen yapısı, içerisindeki vitamin ve mineral sayesinde çeşitli hastalıklara iyi gelir.

Deniz börülcesinin iyi geldiği hastalıklar şöyle sıralanabilir:

Deniz Börülcesi Nasıl Tüketilir?

Deniz börülcesi, iyice yıkandıktan sonra sapları kesini ve tencerede kaynar suya atıldıktan sonra haşlanır. Haşlandıktan sonra kılçıklarından ayıklanan deniz börülcesi, zeytinyağı eklenerek tüketilebilir. İsteğe bağlı olarak limon ve sarımsak da eklenebilir. Bunun yanında deniz börülcesi, isteğe bağlı olarak farklı malzeme ve pişirme şekliyle hazırlanabilir.

Deniz börülcesi sapları tuz üretiminde kullanılabilir. Protein açısından zengin bir besin olduğundan yem bitkisi olarak da tercih edilir. Bu nedenle tatlı suyun olduğu yerlerde değerli olarak kabul edilir.

Deniz Börülcesi Zararları Nelerdir?

Deniz börülcesi, yüksek oranda tuz içerdiğinden yüksek tansiyona sahip olan kişilerin dikkatli ve doktor kontrolünde tüketmesi gerekir. Bunun yanında alerjik reaksiyonlara neden olabilen deniz börülcesi, ishal gibi sindirim sorunlarına da sebebiyet verebilir. Deniz börülcesi aşırı tüketildiği durumda çeşitli reaksiyon gösterebilir:

  • Deniz börülcesi içerisinde yer alan oksalat, böbrek taşı oluşumuna neden olabilir
  • Çiğ tüketildiği durumda deniz börülcesi, sindirim problemlerine ve alerjik reaksiyonlara sebebiyet verir
  • Alerjisi olan kişilerde deri döküntüleri, nefes darlığı, kaşıntı ve şişlik görülür

Deniz Börülcesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Deniz börülcesi yosun mu?

Deniz börülcesi, denizin içerisinde değil denize kıyısı olan alanlarda yetişir. Antioksidan açısından zengin olan deniz börülcesi denizin gel git yapmasıyla deniz suyuyla beslenir fakat yosun değildir.

Deniz börülcesi nelere faydalıdır?

Deniz börülcesi, lif oranının yüksek olmasından dolayı sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkilidir ve kabızlığa iyi gelir. Düşük bir kaloriye sahip olduğu için kilo vermeye de yardımcı olur. Bunun yanında deniz börülcesi hücre yenilemeye de katkı sağlar.

Deniz börülcesi iltihaba iyi gelir mi?

Deniz börülcesi içerisindeki bolca vitamin ve mineral yeni hücrelerin oluşumuna katkı sağlar. Eğer cilt yüzeyinde yara ya da iltihap meydana gelmişse hücre yenilenmesi için tüketilebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 14 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al