Yükleniyor

Erkeklerde burun estetiği (Rinoplasti) nedir? Nasıl yapılır?

Erkeklerde burun estetiği (Rinoplasti) nedir? Nasıl yapılır?

Estetik algı toplumdan topluma, çağdan çağa değişiyor. Özellikle yakın zamana kadar daha çok kadınlar için önemli olan estetik yaklaşımlar gün geçtikçe erkekler için de ön plana çıkabiliyor. Pek çok insan daha iyi hissetmek, toplumda kendine yer edinebilmek için fiziksel görünümünü değiştirmek istiyor. Burun estetiği de erkeklerde sık tercih edilen estetik operasyonlardan biri oluyor. Ancak burun estetiğinin yüz görüntüsünü başlı başına etkilediğinin unutulmaması gerekiyor. Kişiye göre güzelin değil, sanatsal açıdan bakılınca güzel görüntünün yakalanması ve sağlıklı bir şekilde nefes alınabilmesi büyük önem taşıyor. Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, erkeklerde burun estetiği hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

İçindekiler

Erkeklerde burun estetiği (rinoplasti) nedir?

Rinoplasti hem kadın hem erkekte tıbbi gereklilikle veya estetik amaçlı gerçekleştirilen bir ameliyattır. Kişiler doğuştan yüzünün oranlarına uygun bir buruna sahip olmayabilir veya geçirilen bir kaza/travma sonrasında estetik burun ameliyatına ihtiyaç duyulabilir. Nefes almakta zorluk yaşayan kişiler burun ameliyatı olurken estetik birkaç dokunuş olmasını da talep edebilir. Bunların da dışında rinoplasti tamamen estetik amaçlı da yapılabilir.

Erkeklerde rinoplasti yaşı kaçtır?

Günümüzde pek çok hasta 18 yaşını doldurur doldurmaz burun estetiği için başvurmaktadır ancak yüz kemiklerinin tamamen oturması 22 yaşı bulmaktadır. Bu nedenle erkeklerde veya kadınlarda burun estetiği ya da tüm estetik operasyonlar için 22 yaş idealdir.

Erkek ve kadın burun estetiğinin farkları nelerdir?

Erkekler ve kadınlar arasında estetik görünüm açısından bazı farklar vardır. Erkekler genellikle ameliyat olduklarının anlaşılmasını istemez, estetik sonrasında dışarıdan bakıldığında doğuştan burunlarının şekliymiş gibi anlaşılmasını tercih eder. Yani kadınlardan farklı olarak erkekliğin maskülen yapısına uygun bir şekil isterler.

Kadınlar daha dar daha küçük bir burun isterken erkekler daha iri bir burun tercih eder. Kadınlar burunlarında kayak pisti gibi hafif eğimli kavis isterken erkekler daha düz inen burun isterler. Kadınların burun uçları daha sivri yapılabilirken erkelerin burun uçları daha geniş olur. Kadınların burun kanatlarında yanlara kenardan açılmış bir yapı yapılırken, erkekler burun kenarlarının daha yapılı olmasını isterler. Erkekler estetik burun ameliyatı olduğunun anlaşılmasını istemedikleri için burun sırtının tam düzgün olmasındansa hafif çıkıntılı kalması tercih edilir.

Burunla dudak arasında nazolabial diye adlandırılan bir açı vardır. Bu açı kadınlarda 95-100-105 derece tutulur yani biraz daha kalkık bir burun elde edilir. Erkelerde ise 90 derece gibi daha dik açılı burun talep edilir. Dışarıdan görünüşte kadın erkek burun estetiği farklılıkları bu şekilde özetlenebilir.

Güzellik ve estetik kavramında genel olarak kadın ve erkekler için ortak şeyler vardır. Yüzün alın bölgesi ile burun arasındaki açının 115-130 derece arasında, burunla çene arasındaki açının ise 120- 130 derecede olması gerekir. Yani yüzde tanımlanmış bazı alanlar ve oranlar kadın ve erkek için pek farklı değildir aslında.

Erkek burun estetiği nasıl yapılır?

Erkeklerde burun estetiğinde de teknikler çok klasiktir. Açık ya da kapalı olarak iki teknik uygulanır. Burnun iki deliğinin ayrılıp, ortadaki cilt bölümü sıyırılarak bütün burun yapılarının ortaya konduğu açık ameliyat yapılabilir.

Sadece burun deliklerinin içinden daha gizli görülen içten kesilerle daha sınırlı yani kapalı bir teknik de kullanılabilir.  Kapalı ameliyatta da açık ameliyatta yapılan tüm işlemler yapılabilmektedir.

Burnun sırt kısmının indirilmesiyle ilgili teknikler de var. O bölge keski veya çekiçlerle kesilerek, törpülerle düzeltilir.  Uygulanan en eski yöntemlerin dışında özel kristal testerelerle küçük titreşimler verilerek daha düzgün kesilerin yapıldığı teknikler de kullanılır.  Burun sırtının düzeltilmesinde bu tekniklere başvurulur.

Erkekler biraz daha geniş bir burun sırtı istediği için uygulanan bu teknikler burnun fonksiyonunun artırılması açısından önemlidir.

Ameliyat öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Hastanın ne istediğinin çok iyi belgelenmesi gerekmektedir. Hasta ameliyat sonrasında aslında istediği şeklin yapılmadığını düşünebilir ve böyle bir geri bildirim verebilir. Dolayısıyla ameliyat öncesinde hastanın tam olarak ne istediğinin anlaşılması, tüm açıların belirlenmesi, belirli formatlarda hazırlanması ve fotoğraflanması önemlidir. Tüm bunlar kayıt altında olmalı ve hastanın imzası alınmalıdır.

Ameliyat öncesinde hastanın kan değerleri incelenir, gerekli kontrolleri yaptırılır, kan sulandırıcı kullanıyorsa ameliyattan birkaç gün önce bırakması istenir ve genel durumu değerlendirilir. Ameliyata engel bir sağlık durumu yoksa hasta burun estetiği ameliyatına alınabilir.

Erkekler burun estetiği ameliyatından sonra nelere dikkat etmelidir?

Burun estetiği ameliyatından sonra kadın ve erkek hastaların dikkat etmesi gerekenler aynıdır. Ameliyattan sonraki ilk gece hastanede geçirmeleri gerekir. Bütün yüz şeklini değiştiren bir ameliyat olduğu için kıkırdaklar yüzün pek çok kemiği ile ilişki halindedir. Sadece yüz ve alın kemiği değil içerinden başka kemiklerle de bağlantılar vardır.

 Bu bağlantılar ameliyatta açılıp yeniden şekil verilir. Bir sürü oradan geçen toplar ve atar damarlar, kasların toplanma yerleri değiştirilir ve ameliyat sonrasında ciddi bir ödem oluşur. Cilt altında kanama meydana geldiği için bu durum morarma olarak yüzde görülür. Kanamalar bazen gözün beyaz alanlarına hatta kapaklarına kadar yayılabilir. Morarma ve şişmeyle gözlerin kapandığı durumlar da olabilir. Ancak bunların hepsi geçici durumlardır.

Ameliyat sonrası ilk gece boyunca buz uygulanması yapılır ve ağrı kesicilerle hastanın rahatlatılması sağlanır. İlk geceden sonra hastanın 3 aylık dikkat etmesi gereken bir dönem başlar. İki hafta boyunca burun alçılarla desteklenir bu sayede oluşabilecek travmalardan korunur.  Bunun için içeriden ve dışarıdan buruna koyulan malzemelerle burun desteklenir.

Erkeklerde rinoplasti sonrası iyileşme

6 ay kadar hastanın gözlük takmaması, güneşten korunması, yüze gelebilecek en ufak travmalardan bile korunması istenir. Burnun tamamen iyileşmesi 6 ayı bulmaktadır ve 6 aydan sonra normal hayata geçilir.

Erkeklerde burun estetiği için dolgu kullanılır mı?

Burun estetiğinden sonra istenen düzlük sağlanamamış ise dolgu ile düzlük oluşturulabilir. Bazı düşük burun ucu durumlarında burun ucunun kaldırılması için ip uygulamalarına başvurulabilir. Dolgunun kalıcılık süresi 2 yılken ip uygulamaları ile askılamanın süreci daha uzun olmaktadır. Ancak 2 uygulamada da burun bu sürelerin ardından eski haline dönmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 31 Ağustos 2022

Yayınlanma Tarihi: 26 Ağustos 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al