Yükleniyor

Evde Pansuman Nasıl Yapılır?

Evde Pansuman Nasıl Yapılır?

Pansuman, çeşitli nedenlerden ötürü gerçekleşmiş olan vücut yaralarını herhangi bir dış etkiden ya da enfeksiyondan korumak için uygulanan, yaradan gelebilecek olan kanı emen, yaranın temiz kalmasını ve daha az iz kalmasını sağlamak amacıyla yapılan işlemlere verilen addır. Pansuman işlemi sırasında gerekli olduğu durumlarda ilaç da kullanılır. Evde pansuman hizmeti ile evden ayrılmaya gerek kalmadan yaraların bakımını sağlamak mümkün olabilir.

İçindekiler

Evde Pansuman Hizmeti Gerektiren Yaralar Nelerdir?

Yara, kimi dış etkenler nedeniyle normal şartlarda tamamen deriyle kaplı olan vücudun doku bütünlüğünün hasara uğramasıyla oluşur. Akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılan yaralar içerisinde; akut yaralar kesik ya da yanık gibi birkaç hafta içerisinde tedavi edilebilen yaralarken kronik yaralar diyabet gibi çeşitli hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan ve iyileşmesi daha uzun süreyi bulan veya kalıcı olan yaralardır. Akut ya da kronik yara olması fark etmeksizin, her türlü yaranın herhangi bir iltihaplanma olmaması için düzenli aralarla pansuman işlemi uygulanması gerekir. Pansuman uygulaması ile mikroplara karşı savunmasız kalan yara temizlenir ve üzeri örtülerek mikroplarla temas etmesi önlenir. Enfeksiyona neden olabilecek mikroplardan doğru pansuman uygulaması ile korunamamış olan yaraların iltihaplanması ile vücuda farklı hastalıkların yayılmasına ya da iyileşme sürecinin uzamasına neden olabilir.

Evde Pansuman Hizmetinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Evde bakım hizmetleri arasında yer alan evde pansuman hizmeti sırasında uyulması gereken birçok kriter bulunur. Bunların arasında en önemli detaylardan biri hijyen kurallarıdır. Yaranın mikrop kapmasını önlemek için, pansuman açılmadan ve sargılar değiştirilmeden önce evde pansuman hizmeti uzman görevlisi ellerini yıkar. Pansuman işlemleri sırasında varsa bilekte ve elde olan tüm takıların çıkarılması, ellerin ılık su ve sabun kullanılarak yıkanması, tırnakların içinin temizlenmesi ve ardından temiz bir havlu ile kurulanması gerekir.

Pansuman hizmetini sunacak olan kişinin ellerinin temiz olmasının yanında pansuman yapılacak olan yüzeyin temizliği de oldukça önemlidir. Evde pansuman hizmeti için gerekli olan tüm malzemeler önceden hazırlanmış bir biçimde temiz bir yüzeyde pansuman işlemine başlanmalıdır. Hijyen şartlarının sağlanmasının ardından pansuman işlemine eski pansumanın çıkartılması ile başlanır. Temiz bir medikal eldiven ile çıkarılması gereken eski pansuman çıkarıldıktan sonra evde pansuman hizmeti için tekrar ellerin temizlenmesi gerekir.

Eski pansumanın çıkarılmasının ardından yaranın temizlenmesi gerekmektedir. Yara temizliği gazlı bez kullanılarak yapılır. Gazlı bezin salin (serum fizyolojik) ile nemlendirilmesinin ardından yaraya uygulanır. Yaranın tamamen temizlenmesinin ardından yeni pansuman ile kapatılabilir. Yaranın türüne bağlı olarak doktor tarafından gösterilmiş olduğu biçimiyle yeni pansumanın uygulanması ve yapışkan bant ile kapatılması gerekir. Yeni pansuman uygulanırken yaranın tamamen kapatılmış olmasına ve pansuman işlemi sırasında yaraya elle temas edilmemesine dikkat edilmelidir. Evde pansuman hizmeti işleminin ardından kullanılmış olan tüm malzemelerin ve eski pansumanın çöpe atılması gerekir. Evde sağlık hizmetleri tarafından uygulanan pansuman hizmeti işleminde daha önce kullanılmış olan bir bezin kesinlikle tekrar kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Ameliyat Yarası İçin Nasıl Evde Pansuman Hizmeti Uygulanır?

Evde pansuman hizmeti ile uygulanan pansuman işlemi, yaranın dikişli olması ya da açık olmasına bağlı olarak farklı prosedürler uygulanarak yapılır. Dikişli yaralar için uygulanan pansuman işlemi açık yaralardan daha kolay olmaktadır. Dikişlerin yarayı kapalı tutması, yaranın enfeksiyon kapma riskini azaltır. Dikişli ameliyat yaralarının pansuman işleminde, eski pansuman çıkarıldıktan sonra dikişler ve çevresi temizlenir ve ardından yeni pansuman uygulanır. Dikişli olmayan açık yaralarda evde pansuman hizmeti uygulanırken, yaranın içerisine antiseptik madde kaçmamasına dikkat edilmesi önem taşır. Açık yaralarda pansuman işlemi yapılırken, öncelikle eski pansuman çıkarılır ve ardından yaranın etrafı temizlenir. Dikişsiz yaraların iç kısmının, pansuman işlemi sırasında enjektöre çekilmiş serum fizyolojik ile basınçlı bir biçimde temizlenmesi gerekebilir. Kimi durumlarda açık yaraların yumuşak hareketlerle temiz bir gazlı bezle temizlenmesi de tercih edilebilir. Yaranın temiz olması durumunda içinin temizlenmesine gerek bulunmaz. Yaranın temizlenme işleminin bitmesinin ardından, gazlı bezin yaraya yapışmaması için beze yapışmayı önleyici krem sürülür ve pansuman bu biçimde uygulanır. Krem uygulanmış gazlı bezin yarayı tamamen kapattığından emin olunduktan sonra yapışkan bant yardımıyla pansuman sabitlenir. Açık yaralarda doku ve deri kaybı olabileceği için temizliğine özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Evde Pansuman Hizmetinin Avantajları Nelerdir?

Evde pansuman hizmeti, başta kişilere ev rahatlığı sunması gibi birçok avantaja sahip olan bir hizmettir. Alanında özel olarak eğitim almış deneyimli görevliler tarafından sunulan evde pansuman hizmeti ile tamamen hijyenik bir biçimde gerekli pansuman işlemleri tamamlanır. Özellikle pansuman işlemi için bir sağlık kuruluşuna gidemeyecek halde olan hastalar için evde pansuman hizmeti oldukça avantajlı bir seçenektir. Evde pansuman hizmeti, hastanın yarasının niteliğine bağlı olarak doktor tarafından belirlenen sıklıkta ve gerekli şartlara uygun olarak sağlanır. Düzenli aralıklarla doğru bir biçimde uygulanan evde pansuman hizmeti ile yaranın enfeksiyon kapması önlenir ve mümkün olduğunca az iz bırakmasına uğraşılır.

Evde Pansuman Hizmeti Alan Kişiler Hangi Durumlarda Doktora Gitmelidir?

Pansuman ile yara tedavisi gören kişilerin belirli semptomları gösterdikleri durumlarda bir sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri gerekebilir. Yaranın iltihap kapmış olması gibi nedenlerle hastalarda çeşitli semptomlar görülebilmektedir. Evde pansuman hizmeti alan hastaların doktora gitmesini gerektirebilecek durumlar şu şekilde listelenebilir:

  • Yaranın önceki haline kıyasla derinleşmiş, büyümüş, kurumuş ya da siyahlaşmış olması,
  • Hastanın ateşinin 38 derecenin üzerinde olması,
  • Yaranın iltihaplanması nedeniyle kötü kokmaya başlaması, kalınlaşması ya da yaradan gelen drenajın fazlalaşması,
  • Yaranın çevresinde şişme, ağrıma, kızarma ya da kanama olması.

Evde Sağlık Hizmeti'nden yararlanmak için doktor istek formunu doldurabilir ya da  444 88 99 numaraları Çağrı Merkezi ekibine ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz. https://evdesaglik.memorial.com.tr/p/doktor-istek-formu/

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 30 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 17 Kasım 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al