Yükleniyor

Fındığın faydaları nelerdir?

Fındığın faydaları nelerdir?

Besin değeri yüksek olan fındık, küçük sert kabuklu bir meyve tohumudur. Fındık ılıman iklimlerde yetişir ve doymamış yağ içerir. Bu durum fındığın yağ içeriğinin yüksek olduğunun göstergesidir. Vitamin, protein, amino asitler açısından da zengin olan fındık B2 vitamini, folik asit ve lif kaynağı olarak bilinir. Fındıklar bir bilye büyüklüğünde ve yuvarlak bir görünüme sahiptir. Taze tüketilen fındıklar gevrek olur fakat kremsi bir macun halini alabilir. Ham madde halinde tüketilen fındık daha faydalı olmaktadır çünkü kavrulan fındığın içerisinde bulunan yağ oranı kavurma işlemi sırasında %15 azalmaktadır.

İçindekiler

Fındığın besin değeri

Fındık, protein, lif, fitokimyasal ve doymamış yağ asitleri içermektedir. Aynı zamanda kalsiyum, selenyum, magnezyum gibi mikro besinler barındırır. 100 gr fındığın besin değeri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kalori: 628
 • Yağ: 61 gr
 • Karbonhidrat: 17gr
 • Diyet lifi: 9,7 gr
 • Şeker: 4,3 gr
 • Protein: 50 gr
 • Demir: 4,7 mg
 • Kalsiyum: 114 mg
 • Potasyum: 680 mg
 • Magnezyum: 163 mg
 • Fosfor: 290 mg
 • Selenyum: 2,4 mg
 • Çinko: 2,45 mg
 • C vitamini: 6,3 mg
 • E Vitamini: 15,03 mg
 • K vitamini: 14,2 mcg

Fındığın faydaları nelerdir?

Günlük belli miktarda tüketilen fındık, bağırsakları çalıştırır ve metabolizmayı hızlandırır bu da kilo vermede etkili olmaktadır. Ayrıca fındık, astım riskini azaltmada etkilidir. Fındık, yemeklerde kavrulmuş, çiğ, aperatif ya da yağ olarak tüketilebilir. Fındık yağı yemek pişirmede ve kozmetikte sıklıkla kullanılmaktadır. Fındığın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Kanser riskini azaltır

Antioksidan bileşikleri içeren fındık, vitamin ve mineralleri sayesinde kanser riskini azaltmada etkilidir. E vitamin açısından zengin olan fındık, kansere neden olabilecek hücre hasarına karşı da koruma görevi görür.

Sindirime yardımcı olur

Fındıkta bulunan diyet lifi, bağırsakta bulunan yararlı bakterileri artırarak, gastrointestinal sağlığı iyileştirmede önemli rol oynar. Aynı zamanda irritabl bağırsak sendromlarının azalmasında ve kabızlık tedavisinde etkili olmaktadır. Fındığın içeriğinde bulunan lif ve polifenoller sindirimi artıran probiyotikler olarak da çalışmaktadır. Bu sebeple fındık kilo vermede de etkilidir.

Kalp sağlığını destekler

Düzenli olarak tüketilen fındık kalp sağlığı hastalık riskini azaltmada faydalı olmaktadır. Ayrıca vücutta bulunan kolesterol seviyesini düşürerek, kalp krizi olasılığının azalmasını sağlar. Fındık ayrıca kalp sağlığına iyi gelen yüksek miktarda oleik asit içermektedir.

Kemiklerin güçlenmesini sağlar

Kemik sağlığını güçlendirmede etkili olan C ve E gibi vitaminleri fındığın içeriğinde de yer almaktadır. Magnezyum, kalsiyum, demir ve potasyum da bulunduran fındık, osteoporoz riskini azaltmada etkili olarak, kemik sağlını güçlendirir.

Fındığın cilde faydaları nelerdir?

Fındık, içerisindeki doymamış yağdan dolayı kozmetik sektöründen yaygın olarak kullanılır. Çünkü fındığın içerisindeki yağın tedavi edici özellikleri bulunur. Fındıktaki fenolik bileşikler, cildin yaşlanması yavaşlatarak, cildi güneş hasarlarından korur ve akne gibi cilt sorunlarının tedavisinde etkilidir. Böylelikle fındık yağı cilt sağlığının iyileştirilmesinde önemli bir rol oynar.  Aynı zamanda fındık, cilde ışıltı katan antioksidan ve E vitamini içerir.

Fındığın saça faydaları nelerdir?

E vitamini, saçı besleyerek saç uzaması ve oluşumunu  sağlar. Zengin bir E vitamini kaynağı olan fındık, saçlara karşı oldukça etkilidir. Fındıktaki protein, çinko, selenyum kafa derisi sağlığını iyileştirerek saç dökülmesini önler.

Fındığın yan etkileri

Fındık, sağlıklı kuruyemişler arasında yer alır fakat nadir de olsa zararlı olabilir. Bazı kişilerde solunum problemi yaratan anafilaksi gibi alerjik durumları ortaya çıkarabilir. Bu durumda en yakın uzman doktora başvurmanız gerekmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 28 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 17 Eylül 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al