Yükleniyor

Gıdı Aldırma Operasyonu Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

Gıdı Aldırma Operasyonu Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

Gıdı aldırma operasyonu, çene altında biriken fazla yağların ve sarkmaların giderilmesi için yapılan estetik bir müdahaledir. Bu işlem genellikle liposuction ya da cerrahi yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir ve kişinin yüz hatlarını daha net bir şekilde ortaya çıkarmayı amaçlar. Operasyon lokal veya genel anestezi altında yapılabilir ve genellikle iyileşme süreci hızlıdır. Gıdı aldırma, daha genç ve dinamik bir görünüm kazandırmak için tercih edilen popüler estetik işlemlerden biridir.       

İçindekiler

Gıdı Aldırma Operasyonu Neden Yapılır?

Gıdı, çenenin alt kısmından boyuna kadar inen bölgedir. Gıdı bölgesinde zamanla ya da kilo kaybıyla beraber sarkmalar meydana gelebilir. Bu da gıdı aldırma operasyonunun uygulanmasına fırsat verir. Ameliyatlı ya da ameliyatsız uygulanabilen bu operasyonda kişinin gıdı ve boyun bölgesinde yer alan sarkmalara müdahale edilir. Bu operasyonla gıdı bölgesi şekillendirebilir, fazla yağı giderebilir ve cildi pürüzsüzleştirebilir. Çene ve boyuna uygulanan estetik cerrahi sonucunda elde edilebilecek başlıca etkileri şunlardır:

 • Çift çene (gıdı) ortadan kalkar
 • Daha ince ve genç bir görünüm kazanılır
 • Kırışıklar azalır
 • Sarkık cildi uzaklaştırmış olunur

Gıdı Aldırma Kimlere Uygulanabilir?

Gıdı aldırma ameliyatı sağladığı yararın yanı sıra bazı risklere de yol açabilir. Bu alanda iyi bir aday olup olmadığınızı doğru olarak öğrenmek için sağlık uzmanınızın ya da bir plastik cerrahın görüşünü almalısınız. Gıdı aldırmaya karar verilirken, doktorunuzun göz önünde tutacağı başlıca önemli noktalar şunlardır:

 • Cildinizin kalitesi ve ameliyat hedefleriniz
 • 20 yaş ila 50 yaş aralığında bulunan ve elastik bir cilde sahip olmanız

Söz konusu prosedür, çenede bulunan fazla cilt yağını uzaklaştırsa da cilt kalitesini iyileştirme özelliğine sahip değildir. Bu nedenle ameliyat olmak isteyen kişinin yaşı ve cilt kalitesi işlemin başarısı üzerinde etkilidir.

Gıdı Aldırma Operasyonu Çeşitleri Nelerdir?

Gıdı aldırma operasyonunun, lazerle, ameliyatla ya da ameliyatsız şekilde çeşitleri bulunur. Gıdı aldırma operasyonu çeşitleri şöyle sıralanır:

Lazerle Gıdı Aldırma

Lazer çenede bulunan yağ hücrelerinin ısısını arttırarak, onların ortamdan yok olmasını sağlar. Bu sırada lazer sadece çene yağlarını ısıtır. Cilt yüzeyi serin kalır.

Ameliyatla Gıdı Liposuction

Ameliyatla gıdı liposuction işlemlerinde plastik cerrahların uyguladıkları başlıca yöntemler şunlardır:

 • Liposuction, bu prosedür ile derinin altında bulunana yağlar alınır çene ve boyun çevresi şekillendirilir.
 • Yüz germe ameliyatı, bu yöntemde doktorlar çene ve boyun çevresinde yer alan yağlı, gevşek ve sarkık deriyi çıkararak gıdının uzaklaştırılmasını sağlarlar.
 • Boyun germe ameliyatı, söz konusu prosedürde boyun ve çene hatlarını iyileştirilmesi için fazla derinin alınması (servikoplasti) ya da boyun kaslarının sıkılaştırılması (platismaplasti) gibi işlemler ile gerçekleştirilir.

Ameliyatsız Gıdı Aldırma

Yaşlanma karşıtı (anti aging) uygulamalarda ameliyatsız gıdı aldırma için ulaşılan son gelişmelerden birisi de gıdıya enjekte edilebilen bir madde olan deoksikolik asit kullanımıdır.

Deoksikolik asit safra kesesinin diyetteki yağları eritmek için kullandığı bir maddedir. Söz konusu kimyasalın çene altındaki deriye enjekte edilmesi ortamdaki yağın erimesine yol açar. Söz konusu ameliyatsız müdahale birkaç haftaya yayılan bir tedavi süreci gerektirir. Genellikle 2 veya 3 tedavi yeterli olsa da bölgede yağ miktarının aşırı olması halinde 6 tedaviye kadar uygulama tekrarlanabilir.

Gıdı Aldırma Nasıl Yapılır?

Gıdı aldırmak sizin tercihinize ve sahip olduğunuz bireysel özelliklere bağlı olarak cerrahi ya da cerrahi olmayan prosedürlerle gerçekleştirilebilir. Operasyonlar cerrahın muayenehanesinde cerrahi merkezinde ya da hastanede yapılabilir. İşlemin toplam süresi 25 dakika ile birkaç saat arasında değişebilir. Bu sırada yapılan işlemler şunlardır:

 • Hastaya ameliyat kıyafeti giydirilir.
 • Hasta ameliyat masasına alınır ve anestezi uygulaması yapılır
 • Operasyon bölgesindeki cilt temizlenir ve hazırlanır
 • Operasyon alanı bir kalem ya da işaretleyici ile işaretler,
 • Ameliyat bölgesine kesikler atılır. Boyun germe operasyonunda atılan kesiler çene germeye göre daha büyüktür.
 • Cerrah dokuyu uygun bir biçimde şekillendirir ve fazla yağı uzaklaştırır.
 • Kaslar dikilir. Fazla deri kesilir.
 • Liposuction ile fazla yağ uzaklaştırılır.
 • İşlem sonunda dikişlerle ya da cilt yapıştırıcısı ile kesiler kapatılır.
 • İyileşme aşamasında cildin desteklenmesi için bandajlar ve/veya çene kayışı uygulaması yapılabilir.

Gıdı Aldırma Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Gıdı aldırma operasyonu sonrasında yaklaşık 10 ila 14 gün arasında bir süre boyunca morarma ve şişlik yaşayabilirsiniz. Gıdı liposuction sonrası şişlik yaşanması olağan bir durumdur.

Operasyon sonrasında aynı gün evinize dönebilirsiniz. Biriken sıvının boşaltılması için kesi yakınlarına yerleştirilen ince tüpleri fazla şişlik olmasının önüne geçebilir.

İyileşme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İyileşme sürecinde cerrahi ekip tarafında yapmanız gerekenler hakkında bilgi verilir. Bu talimatlar şunlardır:

 • Operasyon alanı yakınına buz koymayın
 • Tüplerde sıvı birikmesine dikkat edin ve bandajları gerektiğinde değiştirin.
 • Başınız daima kalbinizin üzerinde yüksekte tutun
 • Boynunuz olabildiğince az hareket ettirin
 • Karşılaşabileceğiniz komplikasyonlarda derhal doktorunuza haber verin
 • Güneşten uzak durun
 • Ağrıyı kontrol altına almak için doktorun verdiği ilaçları ya da merhemleri kullanabilirsiniz.

Gıdı Aldırma Ameliyatı İçin Alternatif Uygulamalar Nelerdir?

Gıdı aldırma için kullanılan başlıca alternatif yöntemler şunlardır:

Mezoterapi Uygulamaları

Mezoterapi prosedüründe yağ çözücü bileşikler sorunlu bölgeye enjekte edilir ve istenmeyen fazla yağın çözünerek, ortamdan uzaklaştırılması sağlanır.

Botoks Uygulaması

Genel kural olarak botoks uygulaması gıdıdan kurtulmanıza sağlamaz. Fakat botoks uygulaması ile çeneniz daha dar görünebilir.

Dolgu Enjeksiyonları

Yüz germe prosedüründe alternatif yöntem olarak kullanılan dolgu enjeksyonları gıdının küçülmesini sağlayabilir. Bu işlem doğrudan bir yaklaşım olmayıp, gıdıyı öne çıkaracak çökük yüz ve fazla gıdı görünümünün azaltılması için, yanaklara ve yüzün diğer bölgelerine uygulanan geçici dolgulardır.

Gıdı Lipoliz

Bu yöntemin prensibi, gıdı bölgesindeki fazla yağların ultrasonik ses dalgalarından yararlanılarak eritilip, sıvılaştırılmasına dayanır. Böylece herhangi bir ek işleme gerek kalmaksızın istenmeyen gıdı yağları vücuttan uzaklaştırılır.

İp Askı Yöntemleri

İp askı yöntemi ile yüz gençleştirme, yüz ve boyun bölgesine daha sıkı ve genç bir görünüm kazandırmak için yapılan bir işlemdir. Doğrudan gıdı uzaklaştırma için tercih edilmez.

Gıdı Aldırma Operasyonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gıdı Liposuction Kalıcı mı?

Gıdı aldırma işleminin kalıcı olabilmesi için plastik cerrahlar tarafından önerilen başlıca yöntemler boyun liposuction ya da boyun germe ameliyatıdır. Bazı durumlarda her iki yöntem kombine olarak kullanılır ve kalıcı sonuç elde edilir.

Gıdı Liposuction Sonrası İz Kalır mı?

Gıdı liposuction uygulaması sonrası yara izi kalabilir. Yalnız bu iz çok küçük olacağı için gözle görülmesi çok zordur. Bunun nedeni çene liposuction prosedürü ve cerrahi işlemler için uygulanan kesilerin çok küçük olmasıdır.

Gıdı Aldırma Operasyonu Ağrılı mı?

Gıdı aldırma operasyonu sırasında hasta genel ya da lokal anestezi altında olacağı için işlem sırasında ağrı ya da acı hissedilmez. İşlem sonrası orta şiddette ağrı şişlik ve morarma görülmesi normal ve beklenen etkiler arasındadır. Bu etkiler ağrı kesicilerle kontrol alına alınabilir.

Gıdı Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Gıdı ameliyatı sonrası tam bir iyileşme için 3 ya da 4 hafta geçmesi gerekebilir. Bu süre sonunda yara izinin küçülmesi de dahil olmak üzere önemli derecede iyileşme sağlanır.

Ameliyatsız Gıdı Gider mi?

Gıdı sorunundan kurtulmak içi ameliyatlı ya da ameliyatsız çözümlerden yararlanabilirsiniz. Bu amaçla kullanılan başlıca yöntemler arasında; deoksikolik asit uygulaması, kryolipoliz, liposuction ve alt yüz bölgesi ve boyun germe yer alır.

Lazerle Gıdı Aldırma Güvenli Midir?

Lazerle gıdı aldırma yöntemi hem güvenli, hem de etkili olduğu için tercih edilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 24 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al