Yükleniyor

Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Göz kapağı, kirpik, göz yaşı bezleri, ter bezleri ve yağ bezlerinden oluşan cilt dokusu olarak bilinir. Bu dokulara etki eden inflamatuar reaksiyonlar nedeniyle göz kapağı şişmesi meydana gelir. Göz kapağı şişmesi yaşandığı durumda şişliği azaltmak için soğuk kompres uygulamak ya da çay poşeti koymak iyi gelir. Şişliğin devam etmesi ve günden güne azalmaması durumunda doğru tedavi yöntemi için uzman doktora görünmek önemlidir.

İçindekiler

Göz Kapağı Şişmesi Nedir?

Göz kapağı şişmesi, göz kapağı ve etrafındaki dokularda meydana gelen iltihaplanmanın bir sonucudur. Göz kapağı hassas ve ince bir yapıya sahip olduğundan sıklıkla görülebilir. Göz kapağında oluşan şişlik birkaç gün içinde tedavisiz düzelse de ilerlediği durumda uzman doktora görünmek önemlidir. Böylelikle göz kapağı şişmesinin nedenine göre tedavi uygulanır. Göz kapağı dokularında gelişen bu şişlikler, tek gözde olabileceği gibi iki gözü birden etkileyebilir.

Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur?

Göz kapağı şişmesi, alerji, yorgunluk, uykusuzluk ve çeşitli bakterilere maruziyet sonucu oluşan enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar. Göz kapaklarının hassas bir yapısı olmasından dolayı virüs ve bakterilere karşı duyarlı olur ve kolayca şişebilir.

Göz kapağı şişmesinde en yaygın görülen nedenler şöyle sıralanabilir:

Alerjiler

Göz kapağı şişmesinin en yaygın nedeni gözde meydana gelen alerjilerdir. Göz alerjileri, gözde kaşınmaya, göz kapağının tahriş olmasına ve şişmelere sebep olabilir. Göz alerjisi, polen ya da toz gibi maddeler yüzünden ortaya çıkarak gözleri etkilemesinden dolayı oluşur. Bu maddelere karşı gözdeki hücreler histamin üretir ve bu da gözlerin şişmesine, kaşınmasına ve sulanmasına zemin hazırlar.

Konjonktivit (pembe göz)

Pembe göz veya konjonktivit, göz kapağının içerisini kaplayan ve gözdeki beyaz kısmını kaplayan şeffaf zarın iltihaplanması nedeniyle görülür. Alerjiler, bakteriler ve virüsler pembe gözün oluşmasına neden olur. Göz kapağı şişmesi, kırmızı gözlerin oluşması ve tahriş pembe göz belirtileri arasındadır.

Şalazyon ve arpacık

İltihap ve enfeksiyon nedeniyle gözde arpacık meydana gelir. Göz kapağında yağ üreten bezlere bakteri girmesi durumunda kaşıntı ve hassasiyet meydana gelir. Bu da göz kapağında şişmelere sebep olur. Bezlerin tıkanması durumunda ise şalazyon görülür. Bu da göz kapağında şişmelere ve kızarıklığa sebebiyet verir.

Orbital selülit (göz yuvası çevresinde enfeksiyon)

Orbital selülit, göz kapağı şişmesinin ciddi bir nedenleri arasında yer alır. Bakteriyel enfeksiyon nedeniyle meydana gelen bu durum acil tıbbi tedavi gerektirir. Göz kapağından şişme, ağrı en sık görülen belirtileri arasındadır.

Göz kapağı egzaması

Göz kapağı egzaması, göz kapağında egzamanın oluşmasına bağlı olarak gelişir. Yüzde kuru, kaşıntılı bir yapısı olan kişilerde göz kapağı egzaması görülebilir. Göz kapağı egzaması durumda gözde şişme ve kaşıntı oluşabilir.

Graves Hastalığı

Graves hastalığı, tiroid problemleri yaşayan kişilerde sıklıkla görülen bir durumdur. Bu hastalık göz kapaklarında şişmelere neden olabilir. Bir göz etkilendiği gibi iki gözü birden de etkileyebilen bir durumdur.

Uçuk Enfeksiyonu (herpes)

Uçuk enfeksiyonu yani herpes virüsü, korneayı enfekte ederek iltihaplanmalara neden olabilir. Göz uçuğu, göz kapağında ya da göz yüzeyinde ağrılı yaralar ve şişme gibi belirtilere zemin hazırlar.

Zona hastalığı

Zona, viral enfeksiyon kaynaklı ortaya çıkarak gözde döküntü ya da şişmelere neden olur. Zona hastalığı ilerlediği durumda nadir görülen vakalarda görme kaybı gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Göz kapağı şişmesi bu nedenlerden görülebilir. Ciddi bir problem olarak görülmeyen göz kapağı şişmesi durumunda bakım yapıp temizlemek oldukça önemlidir.

Göz Kapağı Şişmesi Nasıl Geçer?

Göz kapağı şişmesi tedavisi nedenine bağlı olarak farklılık gösterir. Göz enfeksiyonu yaşandığı durumda semptomların hafiflemesi için antibiyotik göz damlası, merhem veya başka bir topikal ilaç kullanılabilir. Topikal tedavi etki etmediği durumda doktor ağızdan almanız için size antibiyotik veya steroid verebilir.

Göz kapağı şişmesini hafifletmek ve gözleri sağlıklı tutmak için şu yöntemlerden yararlanabilirsiniz:

Kompress uygulayın

Temiz bezi ılık su altında tutarak, hafifçe gözlere tutmak bezleri tıkayan yağlardan kurtulmaya ve kabuk akıntının azalmasını sağlar. Bunun günde 2 defa 15 dakika boyunca uygulayabilirsiniz.

Bölgeyi nazikçe yıkayın

Kompres uygulamasından sonra gözlerinizi bez yardımıyla hafifçe temizleyebilirsiniz. Bu noktadan sonra göz çevresinin durulandığından emin olmanız gerekir. Kirpik bölgesinde akıntı ya da kabuklanma varsa bölgeyi temizlemek için tuzlu su solüsyonundan da yararlanabilirsiniz.

Makyaja ve lens kullanımına ara verin

Göz şişmesi yaşandığı durumda göz makyajı yapmamak ve kontakt lens kullanmamak gerekir. Bunun yanında gözleri dinlendirmek için bol bol uyuyarak güneş ışığından kaçınmak oldukça önemlidir.

Göz damlasından yararlanın

Gözlerinizi nemli tutmak ve şişliği azaltmak için yapay gözyaşından yararlanabilirsiniz. Antihistamin damlaları alerjilere yardımcı olarak göz kapağınızın şişmesini azaltır.

Göz Kapağı Şişmesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Göz kapaklarının şişmesi hangi hastalığın belirtisidir?

Göz kapaklarında meydana gelen şişmeler, alerjiler, pembe göz, göz egzaması, zona hastalığı ve orbital selülitin bir belirtisi olarak görülebilir. Bunun yanında alınan darbeler ve yaralanmalar sonucunda da göz kapağında şişme meydana gelebilir.

Üst göz kapağı şişmesine ne iyi gelir?

Üst göz kapağı şişmesi durumunda soğuk kompres uygulamak, gözleri dinlendirmek ve doktor önerisiyle damla kullanmak iyi gelir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 3 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 29 Şubat 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al