Yükleniyor

Graves Hastalığı Nedir? Graves Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Graves Hastalığı Nedir? Graves Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Vücudun en önemli bölgelerinden biri olan ve kişinin enerjisinden metabolizma hızının ayarlanmasına kadar birçok kritik işleve sahip olan tiroid hormonunun sağlıksız bir şekilde çalışması birtakım hastalıklara neden olur. Örneğin tiroid hormonunun olması gerekenden daha fazla çalışması bireyin vücudunda çeşitli olumsuzlara yol açar ve bu durum günlük yaşamı olumsuz etkiler. Graves hastalığı, tiroid hormonunun fazla çalışmasına neden olan otoimmün bir hastalık olarak bilinir ve bir hipertiroid çeşididir. Tedavi edilmediği takdirdi ciddi sonuçlara yol açma potansiyeline sahiptir.

İçindekiler

Graves Hastalığı Nedir?

Graves hastalığı, tiroid hormonunun salgılanmasını sağlayan tiroid bezlerinin aşırı üretimine yani aşırı aktif tiroide neden olan otoimmün (bağışıklık sistemi) bozukluktur. Graves hastalığı, en yaygın hipertiroidizm türüdür. Tiroid hormonları vücudun enerjiyi kullanma şeklini kontrol ettiği için, vücuttaki neredeyse her organı, hatta kalbin atış şeklini dahi etkiler. Graves hastalığı aşırı aktif bir tiroide neden olduğu için kalp de dahil olmak üzere kemik sağlığı ve kaslarda da problem çıkmasına neden olabilir.

Kadınlara erkeklere oranla daha fazla görülen graves hastalığı, 40 yaşından küçük insanlarda daha yaygın olarak yaşanır. Adını, hastalığı ilk kez 1800’lerde tanımlayan İrlanda’lı doktor Robert Graves’ten alan graves hastalığı vücutta meydana geldiğinde bağışıklık sistemi tiroid hormonuna saldırmaya başlar ve bu durum da hormonların aşırı üretilmesine neden olur.

Graves Hastalığı Neden Olur?

Graves hastalığında, bağışıklık sistemi tiroid hücrelerine bağlanan tiroid uyarıcı immünoglobulin (TSI) olarak bilinen bir antikor üretir. Tiroid stimule edici immünglobulin(TSI), hipofiz bezinde yapılan ve tiroide ne kadar tiroid hormonu yapacağını söyleyen bir hormon olan tiroid uyarıcı hormon (TSH) gibi davranır. Bu da TSI’nin tiroidinizin çok fazla tiroid hormonu yapmasına neden olur.

Stres, virüs enfeksiyonları ve hamilelik yanı sıra çölyak, vitiligo ve tip 1 diyabet gibi bağışıklık sisteminizi etkileyen otoimmün hastalıklarının bulunması bağışıklık sisteminin tiroid hormonuna saldırmasına neden olan sebepler arasında yer alabilir. Zira graves hastalığında bağışıklık sistemi tiroid bezinize saldırır, bu da vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla tiroid hormonu üretmesine neden olur ki bu da vücutta işlevlerin hızlanmasına neden olur.

Tek bir nedene bağlı olmayan graves hastalığı, hem genetik hem de çevresel faktörlerden etkilenerek oluşabilmektedir Hipertiroidin bir çeşidi sayılan graves hastalığı tiroid hormonunu etkilemesinin yanı sıra diğer organlarda da hasar meydana getirebileceği için tedavisi oldukça önem arz etmektedir.

Graves Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kişinin vücut enerjisi, metabolizma hızı ve daha birçok konuda etkin bir rol üstlenen tiroid hormonunun aktif çalışması nedeniyle kalp sorunları başta olmak üzere graves hastalığında ortaya çıkan belirtiler şunlardır:

Bunlarla birlikte olası göz problemleri de graves hastalığı belirtilerinden sayılabilir. Ayrıca nadiren de olsa graves hastalığı yaşayan kişilerde graves dermopatisi olarak adlandırılan kaval kemiğinin üzerinde deride yumrulu ve kırmızımsı bir kalınlaşma oluşabilir. Yukarıda belirtilerin belirtilere sahipseniz ve graves hastalığından şüpheleniyorsanız doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

Graves Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Graves hastalığı teşhisinde doktor genetik faktörü tespit edebilmek ailede hastalığa yakalanan olup olmadığını sorar. Ardından süreç fiziki muayene ile devam eder. Fiziki muayene sonrası graves hastalığını tespit edebilmek için bazı tıbbi test ve görüntülemeler yapılır.

Graves hastalığı teşhisinde başvurulan yöntemler şunlardır:

Tiroid kan testleri

Tiroid kan testleri, vücuttaki tiroid hormonu seviyesini ve tiroid uyarıcı hormonları olan TSH miktarlarını kontrol eder. Düşük TSH seviyesi, tiroid bezinin çok fazla hormon ürettiğinin göstergesidir.

Tiroid antikor kan testleri

Tiroid antikor kan testleri, farkli tipte olan otoimmün tiroid koşullarının tamamlanmasına yardım eder. Graves hastalığı ile bağlantılı iki tip antikor olan TSI ve TBII’yı içerir.

Tiroid taraması

Ağızdan alınan radyoaktif iyot aracılığıyla tiroidin ne kadar radyoaktif iyot emdiği kontrol edilir. Yüksek seviyede çıkan iyot emilimi, graves hastalığının habercisi olabilir.

Doppler ultrason

Doppler ultrason olarak bilinen test, graves hastalığına bağlı olarak artan kan akışını belirlemek için ses dalgalarını kullanır.

Graves Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Graves hastalığı tedavisinde uygulanan ilk basamak antitiroid ilaçlardır. İlaçlar dışında radyoaktif tedavi ve cerrahi müdahalenin de uygulandığı graves hastalığı, daha ileri vakalarda ameliyatla da tedavi edilebilir.

Graves hastalığında uygulanan tedaviler şu şekildedir:

Beta-bloker ilaçlar

Beta-bloker ilaçlar graves tedavisinde tercih edilir ve kişinin kalp atış hızını düzenlemeye yarar.

Antitiroid ilaçlar

Antitiroid ilaçlar tiroid hormonunun üretimini durdurmaya yardımcı olur. Üretimin durması graves hastalığının durması anlamına da gelir. Bu ilaçlar nadiren de olsa deri döküntülerine ve karaciğer hastalığına sebebiyet verebilir.

Radyoiyot tedavisi

Radyoiyot tedavisi, hap veya sıvı form şeklinde uygulanır. 2-3 ay boyunca uygulanacak radyoaktif iyot tedavisi, tiroid bezi hücrelerini adım adım yok eder. Tiroid bezi küçüldükçe hormon seviyeleri de normale dönmüş olur.

Cerrahi müdahale

Tiroidektomi olarak adlandırılan cerrahi müdahale, tiroid bezinin tamamını veya bir kısmını cerrahi müdahaleyle alma işlemidir.

Tüm bu tedavi seçenekleri özellikle 40 yaş altı kişilerde görülen graves hastalığını iyileştirme konusunda etkilidir.

Graves Hastalığı Risk Faktörleri Nelerdir?

Erkeklere oranla kadınlarda ve 40 yaş altı kişilerde daha çok görülen graves hastalığına hemen hemen herkes yakalanabilir. Ancak bazı risk faktörleri de graves hastalığına yakalanma ihtimalini artırır.

Aşağıdaki risk faktörleri graves hastalığına yakalanma ihtimalini yükseltir:

  • Genetik faktör
  • Cinsel ilişki
  • Yaş
  • Otoimmün hastalıklar
  • Stres ve kaygı
  • Gebelik
  • Sigara tüketimi

Graves Hastalığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Graves iyileşir mi?

Uygulanan tedavi yöntemleriyle birlikte graves hastalığı 1 yıl içinde iyileşme özelliğine sahiptir.

Graves hastalığı tehlikeli mi?

Graves hastalığı, tiroid hormonunun yanı sıra kalp, kemik sağlığı ve diğer organları da olumsuz etkileyebildiği için kalp atışında hızlanma ve ritim bozukluğu meydana getirebilir. Graves hastalığı tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlar doğurabilir.

Graves kanser midir?

Otoimmün bir rahatsızlık olan graves hastalığı kanser değildir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 28 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 12 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al