Yükleniyor

Gül Yağı Faydaları Nelerdir? Gül Yağı Ne İşe Yarar?

Gül Yağı Faydaları Nelerdir? Gül Yağı Ne İşe Yarar?

Gül yağı, gül bitkisinden damıtılarak elde edilen esansiyel (uçucu) bir yağdır. Bulunduğu ortama hoş ve keyif bir koku vermesinin yanı sıra gül yağının sağlığa olan faydalarından söz etmek de mümkündür. Gül yağının vücuda sağladığı başlıca faydalar arasında antiseptik ve antiinflamatuar etkisiyle bakterileri yok etmesi yer alır. Bununla birlikte gül yağı cilde canlılık verir ve ruhsal olarak sakinleştirici bir etki yaratır.

İçindekiler

Gül Yağı Nedir?

Gül yağı, gül çiçeğinin yapraklarından buhar yöntemiyle damıtılarak elde edilen uçucu bir yağ olarak tanımlanır. Ülkemizde de yaygın olarak elde edilip üretilen bir yağ olan gül yağının sağlık üzerindeki faydaları da bilinir.

Bilinen en yaygın faydası cilde canlılık vermesi ve ciltteki bakterileri azaltması olan gül yağı diğer yandan akne ve sivilcelerle mücadele eder, sakinlik vererek depresyona iyi gelir ve libidoyu artırdığı düşünülür.

Gül yağı hem cilde sürülerek hem banyosu yapılarak hem de kokusu solunarak üç farklı formda kullanılabilir. Özellikle gül yağının solunması kokusunun rahatlatıcı etkisiyle depresyon ve anksiyete semptomlarını azaltıcı etki yapabilir.

Gül Yağı Faydaları Nelerdir?

Gül yağı antiseptik ve antiinflamatuar özelliğiyle bakterileri yok edici etki sunar. Aynı zamanda cildi gençleştirerek cilde canlılık veren gül yağı, akne ve sivilceleri de azaltır. Gül yağı, rahatlatıcı kokusuyla depresyon ve anksiyeteye de iyi gelir.

Gül yağı faydaları şöyledir:

  • Cildi gençleştirir ve canlılık verir
  • Gül yağı akne ve sivilceleri azaltır
  • Depresyon ve anksiyeteye iyi gelir
  • Adet ağrılarını azaltır
  • Kan dolaşımını hızlandırarak enerji verir
  • Ödem giderici etkisi söz konusudur
  • Libidoyu artırdığı düşünülür
  • Yanık ve yaraları iyileştirebilir
  • Ağızda, bağırsak ve vajinada enfeksiyonuna neden olan Candida mantarına karşı etkilidir

Cildi gençleştirir ve canlılık verir

Antiseptik ve antiinflamatuar özelliği bulunan gül yağı, bu sayede yaşlılık karşıtı etki göstererek cildi gençleştirir ve cilde canlılık verir.

Gül yağı akne ve sivilceleri azaltır

Gül yağının cilde sunduğu faydalardan biri de akne ve sivilceleri azaltmasıdır. Gül yağı yine bu faydasını antiseptik özelliğinden alır.

Antibakteriyel, antifungal özelliklere sahiptir

Araştırmalar gül yağının bazı tür mikroplara karşı etkili olduğunu göstermektedir. E. Coli ve strep boğaza neden olabilen bakteri türlerini yok edebilir. Gül yağının ağız, bağırsak ve vajinada mantar enfeksiyonuna neden olan Candida albicans isimli mantara karşıda etkili olduğu görülmüştür.

Depresyon ve anksiyeteye iyi gelir

Gül yağı, ferah ve rahatlatıcı koku veren uçucu bir yağdır. Gül yağının rahatlatıcı kokusu, manevi olarak ruhsal bir rahatlama sağlayarak depresyon ve anksiyete semptomlarını azaltır.

Adet ağrılarını azaltır

Gül yağı aynı zamanda menopoz dönemini sorunlu geçiren kadınların sorunlarını azaltmasıyla birlikte adet ağrılarını azaltabilmesiyle bilinir.

Kan dolaşımını hızlandırarak enerji verir

Gül yağı ferahlatıcı kokusuyla öne çıkar. Bu ferahlatıcı etki gül yağının solunduğunda kan dolaşımını hızlandırıp kişiye enerji vermesini sağlar.

Ödem giderici etkisi söz konusudur

Gül yağının aynı zamanda ödem giderici faydasından da bahsedilebilir. Ödem sebebiyle şişlik olan bölgelere gül yağı sürerek bu şişlikleri azaltmak mümkündür ancak bu hamleyi doktor kontrolünde yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Libidoyu artırdığı düşünülür

Yapılan araştırmalar, gül suyunun beyindeki dopamin seviyelerini yükselterek cinsel arzu olarak tanımlanan libidoyu artırdığını ortaya koymuştur.

Yanık ve yaraları iyileştirebilir

Küçük kesikler, yanık ve yaraların olduğu bölgelere gül yağı sürerek bu yara ve yanıkları iyileştirmenin mümkün olduğu düşünülür.

Gül Yağı Ne İşe Yarar?

Gül suyunun cildi gençleştirici, nemlendirici ve canlılık verici özelliği bulunur. Bunlarla birlikte gül yağı ciltteki akne ve sivilceleri azaltır, antiseptik özelliğiyle bakterileri yok eder ve manevi olarak kişiyi rahatlatarak depresyonun doğal tedavilerinden biri olarak gösterilir.

Gül Yağının Zararları Var mı?

Gül yağının en yaygın potansiyel zararı ve riski cildedir. Özellikle hassas cilde sahip olan kişilerde alerjik reaksiyon ve tahrişe neden olabilen gül yağının tek başına ve saf bir şekilde sürülmesi bu zararları ortaya çıkabilir. Bu nedenler gül yağı başka esansiyel yağlarla karıştırılarak kullanılabilir.

Gül Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gül yağı nasıl kullanılır?

Öncelikle gül yağı saf ve tek başına olacak şekilde cilde sürülmemelidir. Genellikle diğer esansiyel yağlarla karıştırılarak kullanılması önerilen gül yağı, cilde sürülmesinin yanında duş sırasında küvete eklenerek veya sadece kokusu solunarak da tercih edilebilir.

Gül yağının cilde ve yüze faydaları nelerdir?

Gül yağının cilde sağladığı başlıca fayda cildi nemlendirmesi ve cilde canlılık vermesidir. Bununla birlikte ciltteki akne ve sivilceleri azaltan gül yağı düzenli kullanıldığı takdirde yaşlanma karşıtı bir etki sunabilir. Aynı zamanda gül yağının ciltteki kızarıklıkları giderebilmesi de söz konusudur.

Gül yağı neye iyi gelir?

Gül yağı öncelikle cilde iyi gelir. Cilde canlı bir görünüm kazandıran gül yağının diğer faydaları arasında depresyon ve anksiyete semptomlarını azaltması gelir.

Gül yağı yüze sürülür mü?

Gül yağının tek başına yüze sürülmesi önerilmez. Cildi tahriş etmemesi adına gül yağının başka esansiyel yağlarla karıştırılarak cilde sürülmesi tavsiye edilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 6 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al