Yükleniyor

Hamilelik Döneminde Bahar Alerjileri Artabilir

Hamilelik Döneminde Bahar Alerjileri Artabilir

Günlük hayatı olumsuz etkileyen bahar alerjileri, hamilelik sürecinde sık görülen problemlerin başında geliyor. Uzmanlar özellikle hamilelerin bu dönemde toz ve polenlerden kendilerini korumak için çeşitli önlemler alması gerektiğinin altını çiziyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Bilgi Gökcan, hamilelerin bahar aylarında dikkat etmeleri gereken durumlar hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Hapşırma nöbetleri ve burun tıkanıklığı görülebilir

Hamilelik sürecinde anne bedeni ve bağışıklık sistemi için bebek yabancı bir madde olarak algılanmaktadır. Ancak bu dönemde bağışıklık sistemindeki baskılanma ile bebek farklı bir doku olmasına rağmen anne karnında büyümeye devam edebilir. Bu dönemde bağışıklık sistemindeki değişiklikler alerjik hastalıkların da azalmasına ya da tam tersi artmasına hatta hiç olmayan alerjik durumların ilk kez ortaya çıkmasına neden olabilir. Hapşırma nöbetleri, göz altı morlukları, burunda tıkanma ve akıntı, gözlerde kaşıntı ve sulanma, burun- damak ve dudakta kaşıntılar, öksürük, baş ağrısı gibi belirtiler görülebilmektedir.

Rüzgarlı havalara dikkat!

Belirtilerin ortaya çıkmasındaki en önemli neden, alerjik bünyesi olan anne adayının belli bir etkene maruz kalmasıdır. Özellikle bahar aylarında çiçek tozları ve uçuşan polenler, alerji ataklarında artışa neden olabilmektedir. Polenler atmosfere yayılarak; ağız, burun, göz ve akciğerlere kadar ulaşmaktadır. Rüzgarlı havalarda polenler havaya daha çok dağıldığı için, anne adaylarının şikayetleri de artmaktadır.

Alerji daha ciddi tablolara neden olabilir

Ciltte kızarıklıklar, kaşıntı, kabarma, gözlerde batma, sulanma, burun salgısında artış, burunda kaşıntı, tıkanıklık, akciğerlerde nefes darlığı atakları, ishal, bulantı, kusma gibi belirtilere neden olan maddelere ''alerjen'' denilmektedir. Bunlar polen, küf, hayvan tüyü ve akarlar şeklinde olabilir. Burun ve gözlerde “histamin” denen maddeyi arttırarak vücutta genel kaşıntı, gözlerde yaşarma, kızarıklık burunda tıkanma, balgam, öksürük, hırıltıya sebep olurlar. Nadiren de olsa “anaflaksi” adı verilen şiddetli alerjik reaksiyonla, dilde şişme, solunum yollarında ödem ve nefes alamamaya kadar giden ve acil müdahale gerektiren durumla da karşılaşılabilir. Bu nedenle alerji mutlaka kontrol altına alınmalıdır.
Yapılan çalışmalar, hamilelik sürecinde alerji testleri ve aşıların bir zararı olmadığını gösterse de, bu uygulamaların doğum sonrasına bırakılması daha doğru olacaktır. Ancak gebelik öncesi tespit edilen bir alerji varsa ve tedavisi sürüyorsa uygulama devam edebilir. Sadece ilacın dozu açısından bir ayarlama yapılabilir.

Alerji takibinizi yaptırın

Alerjik hastalıklar açısından sorunsuz bir hamilelik süreci geçirmek için immünoloji-alerji doktorunun kontrolünde tedavi sürdürülmelidir. Doktor kontrolü ile güvenlik kategorilerine göre verilen ilaçların doz ve zaman ayarlaması doğru bir şekilde yapılırsa alerjik hastalıklar kontrol altına alınabilir. Ağızdan alınan veya cilde sürülerek uygulanan tedaviler oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bu dönemde düşük doz kortizonlu ve “antihistaminik” ilaçlar tercih edilmektedir. Etkileri hızlı olan bu ilaçların uzun süreli kullanımında da herhangi bir yan etki saptanmamıştır.

Solunum problemi varsa dikkat!

Hamilelik sürecinde alerjik durumların bebeğin sağlığına bir etkisi yoktur. Ancak anne adayı astım gibi ciddi solunum sıkıntısı yaşıyorsa bu kontrol altına alınmalıdır. Eğer bu durum kontrol altına alınmazsa bebeğin sağlığına olumsuz etki edebilir. Erken doğum riskini artırabilir, bebeğin düşük kilo ile doğmasına hatta bebeğin hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Anne adayları bunlara dikkat etmeli!
• Sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlarda bulunmayın
• Toz ve polen olan ortamlardan kaçının
• Bulunduğunuz ortamda toz, polen varsa mutlaka maske kullanın, burun kenarlarına, içine vazelin sürün
• Polenlerin uçuştuğu zamanlarda camları kapalı tutun
• Rüzgarlı havalarda mümkün olduğunca dışarı çıkmayın
• Evde hava nemlendiricisi kullanın
• Tüylü battaniye, halı ve kilim vb. kullanmayın
• El, yüz özellikle burun içini sık sık suyla yıkayın
• Yatmadan önce ılık duş alın
• Araba, ev klimasının filtrelerini düzenli olarak temizletin

 

Güncelleme Tarihi : 27 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 19 Mayıs 2017

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al