Yükleniyor

Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur?

Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur?

Burun kanaması hem normal süreçte hem de hamilelikte sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Birtakım nedenlere bağlı olarak gerçekleşebilen burun kanamasının hamilelikte meydana gelmesinin en temel sebebi, bebeğin gelişimi için vücuttaki kan hacminin artışı ve bu artışın burundaki kan damarlarını genişletip yırtarak daha kolay kanamaya sebep olmasıdır. Hamilelikte hafif burun kanamaları endişelenecek bir durum değildir ancak kanamalar sık sık yaşanıyorsa bu durum ciddiye alınmalıdır.

İçindekiler

Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur?

Hamilelikte meydana gelen burun kanaması, vücuttaki kan akışının hacmindeki artıştan kaynaklanır. Kan hacmindeki artış burun damarlarının genişleyerek yırtılmasına sebebiyet verir. Bu durum da burunda hassasiyet yaratarak burun kanamasına yol açar. Hamilelikteki kan hacminin artışı aynı zamanda bebeğin gelişimiyle de bağlantılıdır.

Hamilelikte burun kanamasına yol açan faktörler şöyle sıralanabilir:

 • Kan hacmindeki artışın burun damarlarını genişletmesi
 • Hormonal değişimler
 • Dehidrasyon
 • Alerji veya soğuk algınlığı
 • Burunda kuruluk
 • Kullanılan bazı spreyler

Hamilelikte burun kanamasının altında yatan nedenler detaylı olarak şu şekilde açıklanabilir:

Kan hacmindeki artış

Hamilelikte sürecinde vücuttaki kan miktarı ve kan akışı artar. Kan hacmindeki artış burundaki kan damarlarını genişleterek basınç meydana getirir ve bu durum da burun damarlarını yırtarak burunda kanamalara yol açar. Hamilelikte burun kanamasının en yaygın nedeni bu kan hacmindeki artıştır.

Hormonal değişimler

Hamilelikte vücuttaki hormon seviyeleri değişerek birçok belirti ve komplikasyona yol açar. Bunlardan biri de burun kanamasıdır. Rahmin iç yüzeyini kalınlaştıran hormonlar burundaki mukus zarlarına zarar vererek kanamayı tetikleyebilir.

Dehidrasyon

Hamilelik sürecinde dehidrasyon (vücudun susuz kalması) görülme riski yüksektir. Vücudun susuz kalmasına bağlı olarak burundaki mukus zarlarında kuruma yaşanır ve çatlama meydana gelir. Mukus zarlarının kuruması sonucu yaşanan çatlama hamilelikte burun kanaması meydana getirir.

Alerji veya soğuk algınlığı

Özellikle mevsimsel alerjiler veya soğuk algınlığı durumlarında burundaki kan damarları daha hızlı bir şekilde tahriş olarak iltihaplanır. Hamilelik riniti adı verilen burundaki mukus zarlarının şişmesi de burun kanamasını tetikler ve özellikle hamileliğin ilk trimesterinde kanamalar yaşanabilir.

Burunda kuruluk

Burundaki kuruluk da hamilelikte burun kanamasının nedenleri arasındadır. Burun mukozasının kuruması sonucunda burundaki kan damarlarında çatlama meydana gelerek kanamalar yaşanabilir.

Kullanılan bazı spreyler

Burun tıkanıklığına bağlı kullanılan nazal tuzlu spreylerin burunda tahriş meydana getirerek kanamaya yol açma ihtimali söz konusudur.

Hamilelikte Burun Kanaması Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte yaşanan burun kanaması genellikle ilk trimester döneminde başlar ve bazen bebek dünyaya gelene kadar da devam edebilir. Genellikle ilk trimestere bağlı başlayan burun kanaması kişinin yaşam tarzına ve sağlık durumuna bağlı da değişkenlik gösterebilir.

Hamilelikte Burun Kanaması Nasıl Geçer?

Hamilelikte burun kanamasını durdurmak için uygulanabilecek bazı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler kanamanın akışını durdurmaya yardım edebilir ancak çok yoğun burun kanaması söz konusuysa doktorunuza danışmanız gerekebilir.

Hamilelikte burun kanamasını durdurmak için şu adımları uygulayabilirsiniz:

 • Başınızı dik tutarak, geriye eğerek veya sırt üstü yatarak basıncı artırın
 • Burun deliklerinizi hafifçe sıkarak kapatın ve bunu 10 dakika deneyin
 • Kanama yoğunsa kan yutmamanız için öne doğru eğilin
 • Kan damarlarını daraltmak için buz torbası uygulayın

Yukarıda yer alan tüm bu yöntemler burun kanamasını durdurmadıysa vakit kaybetmeden doktora danışın ve sürecin sağlıklı bir şekilde yönetilmesini sağlayın.

Hamilelikte Burun Kanaması Nasıl Önlenir?

Hamilelikte meydana gelebilecek olası burun kanaması vakalarını önlemek için atılacak bazı adımlar vardır. Şu yolları deneyerek olası burun kanamalarının önüne geçebilirsiniz:

 • Bol su içerek dehidrasyonu önleyin
 • Burun temizliğine dikkat edin
 • Uyurken havayı nemlendirmek için nemlendiricilerden faydalanın
 • Burun jeli veya sprey kullanın
 • Burnunuzu karıştırmayın
 • Sağlıklı beslenin

Hamilelikte Burun Kanaması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hamilelikte burun kanaması normal mi?

Hamilelikte burun kanaması vakaları genellikle normal olarak değerlendirilir ve zamanla geçer.

Hamilelikte burun kanaması tehlikeli midir?

Hamilelikte burun kanaması yaygın olarak görülebilen bir durumdur ve genellikle endişelenecek bir sorun değildir ancak kontrol edilemeyecek kadar yoğun kanamalar oluyorsa ve bu kanamalara baş dönmesi de eşlik ediyorsa doktora danışmayı ihmal etmeyin.

Hamilelikte burun kanaması belirtileri nelerdir?

Hamilelikte burun kanamasıyla birlikte ortaya çıkabilecek bazı semptomlar da vardır. Baş dönmesi, bayılma hissi ve baş ağrısı da burun kanamasıyla birlikte görülebilir.

Hamilelikte tek taraflı burun kanaması nedir?

Hamilelikte her iki burunda görülebilen burun kanaması bazen sağ veya sol burunda da ortaya çıkabilir. Buna neden olan durumlar genellikle burun kanaması nedenleriyle benzerdir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 29 Şubat 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al