Yükleniyor

İnme Sonrası Rehabilitasyon Nedir?

İnme Sonrası Rehabilitasyon Nedir?

İnme veya felç hızlı bir müdahale gerektiren acil durum olarak tanımlanabilir. İnme sonrası rehabilitasyonun hedefi, hastanın felç kalmasını önlemektir. Felç gelişmiş ise kişinin bağımsız bir şekilde günlük ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayarak hayat kalitesini artırmak ana amaç olmaktadır. Gerek beyin damar tıkanıklığı gerekse beyin kanamasına bağlı oluşan inmede felç kalmayı önlemek için uygulanan fizik tedavi rehabilitasyon uygulamalarına nörorehabilitasyon denir. Memorial Şişli Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar, İnme Sonrası Rehabilitasyon'un detaylarını açıkladı. 

İçindekiler

İnme sonrası rehabilitasyon nedir?

İnme veya felç sonrasında kaybedilen becerileri yeniden öğrenilmesi gerekmektedir. İnme sonrası rehabilitasyon, eski becerilerin yeniden öğrenilmesine yardımcı olmaktadır. Bu program felcin yarattığı etkileri tamamen bitirmeyebilir fakat bağımsızlığı yeniden kazanmaya ve kaybedilenleri kurtarma konusunda etkili olmaktadır. İnme beynin farklı kısımlarını etkileyebileceği için süreç herkes için farklı ilerlemektedir. Beynin inmeden etkilendiği bölgeye bağlı olarak rehabilitasyon hareket, kas gücü, konuşma ve günlük yaşam becerilerine yönelik uygulanabilmektedir. Genellikle erken rehabilitasyona inmeden sonra hastanın hayati fonksiyonları kontrol altına alınır alınmaz başlanmalıdır. Bu süre ortalama 1 ila 3 gündür. Ancak ağır durumlarda daha geç olabilir. Erken dönemde pasif eklem hareket açıklığı egzersizleri ile başlanıp sonra duruma göre basit egzersizlerle yatakta oturma, tuvalet banyoya yürüme, yıkanma, beslenme ve giyinme gibi becerilerin uygulanması yapılmaktadır.

İnme sonrası rehabilitasyonunun sonucunu hangi faktörler etkileyebilir?

  • İnmenin beyne verdiği hasarın şiddeti ve derecesi,
  • İyileşme derecesi genellikle çocuklarda ve yetişkinlerde yaşlılara göre daha fazladır. Bu durumda yaş etkili olmaktadır.
  • Kronik hastalıklar ve eşzamanlı tıbbi sorunlar,
  • Destekleyici aile ve arkadaşlar, genellikle uzun sürelere yayılan rehabilitasyonda çok önemli bir faktör olabilmektedir.
  • İnme sonrası rehabilitasyona ne kadar erken başlanırsa, kaybedilen becerileri ve işlevi yeniden kazanma ve başarılı bir rehabilitasyon şansı o kadar artmaktadır.

İnme sonrası rehabilitasyon neler içerir?

Kişilerin inme veya felçten kurtulmasına yardımcı olacak birçok yaklaşım bulunmaktadır. İnme sonrası rehabilitasyon tekrarlayan eylemler etrafında planlanarak becerilerin kazanılmasına yönelik yapılmaktadır. Rehabilitasyon planı ve süreci, vücudun inmeden etkilenen bölgesine göre değişiklik göstermektedir.

Motor beceri egzersizleri:  Vücuttaki kas gücünü ve koordinasyonu sağlamak ve geliştirmeye yardımcı olacak motor beceri egzersizleri uygulanabilir.

Hareketlilik eğitimi: Ayakta durmayı ya da harekete yardımcı olacak tekerli sandalye, baston, yürüteç gibi eşyaları kullanmayı öğrenmek için hareket eğitiminden faydalanılabilir.

Zorunlu kullanım tedavisi: İnme sonrası etkilenen uzuv işlevini geliştirmeye yardımcı olmak için hareket ettirme çalışması yaparken, etkilenmemiş bir uzuv kısıtlanır. Bu terapiye zorunlu kullanım terapisi adı verilmektedir.

Fonksiyonel elektrik stimülasyonu: Felç sonrası zayıflayan kaslara elektrik verilerek kasılmalar oluşturulur. Elektrik stimülasyonu sayesinde kaslar tekrardan güç kazanabilir.

Robotik teknoloji: Robotik cihazlar, inme sonrası etkilenen bölgeye tekrarlayan hareketler yaptırarak o bölgenin güç ve fonksiyonlarını yeniden kazanmasına yardımcı olabilir.

İnme sonrası rehabilitasyon ne kadar sürer?

İnme sonrası rehabilitasyonu süresi kişinin yaşına, kronik hastalıklarının olup olmamasına, inmenin ciddiyetine bağlı olarak değişmektedir. Bazı kişiler felçten kurtularak hızla iyileşebilmektedir. Bazı kişilerin tedavisi ise yıllar sürebilmektedir.

İnme hastası nerede rehabilitasyon alabilir?

İnme sonrasında hastaya uygulanacak rehabilitasyon erken dönemde hastane veya özelleşmiş merkezlerde sonrasında rehabilitasyon merkezlerinde, tıbbi bir tesiste ya da evde uygulanabilmektedir.  Seçenekler şunları içermektedir:

Yatan hasta rehabilitasyon üniteleri: Özellikle hastanelerdeki özelleşmiş kliniklerde uygulanmaktadır. Yoğun bir rehabilitasyon programıyla birlikte tesiste 2 ila 4 ay kadar kalma olabilmektedir.

Poliklinik birimler: Bu tesisler genellikle bir hastanenin veya kliniğin parçası olarak bilinmektedir. Haftada birkaç gün tedavinin süresine göre tesiste geçirmek mümkündür.

Evde rehabilitasyon: Özel rehabilitasyon ekipmanına erişim imkanı olmayacağı için terapi gibi tedaviler evde uygulanabilmektedir.

Güncelleme Tarihi : 10 Ekim 2022

Yayınlanma Tarihi: 11 Ağustos 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al