Yükleniyor

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Dengeli beslenme, hayat kalitesinin artmasında kritik bir yere sahiptir. Hazır gıda tüketiminin artması ile vücutta oluşan zararlı maddeler birçok hastalığın temelini oluşturur. Bitkilerin içeriklerinden alınan birincil ve sekonder metabolitler, vücuttan zararlı maddelerin atılması ve vücut depolarının dolması adına süreci işletir. Kabak çekirdeğinin zengin içeriği vücudun gereksinimlerini karşılayarak birçok hastalığın engellenmesinde koruyucu rol üstlenir.

İçindekiler

Kabak Çekirdeğinin Besin Değeri Nedir?

100 gramı 560 kcal değerlik bir kaloriye sahip olurken besin değerleri karbonhidrat, lif, protein, yağ, A vitamini, C vitamini, potasyum, kalsiyum, demir, sodyum miktarları sırasıyla; 14,22 g, 8,8 g, 24,4 g, 45,6 g, 1 mg altında, 0,2 mg, 814 mg, 41 mg, 12,5 mg, 1,8 mg'dır.

Kabak çekirdeği; omega 3, omega 6 ve omega 9 başta olmak üzere doymamış yağ asitleri, doymuş yağ asitleri, lifler, karetanoidler, triptofan amino asidi, delta-7-sterol, magnezyum, potasyum, çinko, fosfor, E vitamini, C vitamini, protein, karbonhidrat ve diğer fitosterolleri içerir. 

Kabak Çekirdeği Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeği, kalp ve diyabet gibi kronik hastalıkların gelişme riskini azaltır, kemik sağlığını korur ve güçlendirir, bağışıklık sistemini destekler. Kabak çekirdeği sperm üretimini teşvik eder, uyku kalitesini iyileştirir ve kan şekerini düzenlemeye yardım eder.

Kabak çekirdeği faydaları genel olarak şunlardır:

 • Prostat büyümesi ve aşırı aktif mesane semptomlarını azaltır
 • Sperm üretimini teşvik eder
 • Tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyesini düzenler
 • Kolesterolü düşürür
 • Vücutta enfeksiyon oluşumunu önler
 • Karaciğer toksisitesini azaltır
 • Artrit gibi eklem hastalıklarını önlemeye katkı sağlar
 • Seratonin hormon seviyesini artırarak depresyon belirtilerini azaltır
 • Kalp damar sağlığını destekleyerek damar sertleşmesini önler
 • Retina sağlığını korur ve ışık duyarlılığını azaltarak göz sağlığını destekler
 • Mide mukozasını aside karşı korur
 • İdrarın böbreklerden atılmasını ve ödem atılımını kolaylaştırır
 • Kanser gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir
 • Kan glukoz düzeyinin dengelenmesine yardım eder
 • İnsülin direncinden kaynaklı hormon duyarlılığın azalmasını düzenleyerek fazla kilo alımını sınırlar
 • Kabak çekirdeği bağırsaklarda yararlı bakterilerin korunmasını sağlar
 • Probiyotik etki gösterir

Kabak Çekirdeği Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Protein, karbonhidrat, yağ asitleri, vitamin ve mineraller açısından zengin besin değerine sahip olan kabak çekirdeği; diyabet, kolesterol, prostat büyümesi, kronik enfeksiyonel hastalıklar, üreme sistemi bozukluklarına iyi gelir. Depresyon ve anksiyete semptomlarını azaltabilir, sindirim sorunlarını önleyebilir. Ayrıca böbrek hastalıkları, karaciğer toksisitesi, bağırsak parazitleri, kısırlık problemleri gibi birçok hastalıkla mücadelede destekçidir.

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeği tohum, kabuk ve yağ formu halinde bitkiden izole edilebilir. Yağ içeriğinde ağırlıklı olarak omega 6, oleik asit, palmitik asit, E vitamini, bitkisel steroller bulunur. Doymamış yağ asitlerini yüksek oranlarda içermesi öncelikle cilt sağlığına olumlu etkiler yaratır. Cilt kuruluğunun önüne geçer, cilt üstü ve altında iltihaplı doku oluşumunu engeller. Kan yoğunluğunun dengelenmesinde filtreleme görevi üstlenen omega 6 gibi yağ asitleri, kan akışkanlığının dengelenmesine yardımcıdır. Ayrıca, besinlerin sindirimini kolaylaştırması besin değerlerinin emilimlerini olumlu etkiler.

Kabak Çekirdeğinin Zararları Var mıdır?

Lif içeriği bakımından zengin olması fazla tüketildiğinde ishal yapabilir, safra salgısını arttırabilir, sindirim problemlerini gündeme getirebilir. Az miktarda doymuş yağ asidi ile beraber çok yoğun miktarda doymamış yağ asitlerini içinde bulunduran kabak çekirdeği, fazla tüketildiğinde ciltte yağ oranını arttırabilir, akne oluşumuna ortam hazırlayabilir.

Kabak Çekirdeği ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Kabak çekirdeği kaç kaloridir?

100 gr kabak çekirdeği kalorisi yaklaşık olarak 560 kalori (kcal) değerindedir.  

Kabak çekirdeği kilo aldırır mı?

Protein indeksinin, doymamış yağ asidinin ve polisakkarit türevli liflerinin yüksek olması kuruyemişler arasında karşılaştırıldığında kalorisi düşük bir kategoriye koyulabilir. Diyet sırasında belli bir miktarda alındığında besleyici ve tok tutucu özelliği nedeniyle tüketilmesi önerilir. Bununla beraber, gerektiğinden fazla tüketilmesi kalori değerleri göz önüne alındığında kilo aldırabilir.

Kabak çekirdeği cinselliğe iyi gelir mi?

Omega 3, çinko ve fitosteroller içermesi erkeklerde testosteron üretimini dengeler. Sperm kalitesini arttıran içeriği üreme organlarının sağlığını düzenler. Afrodizyak etkiyle beraber cinsel sağlık üzerinde önemli rol oynayan hormon benzeri kimyasalların vücutta salınımını kontrol eder. Isoflovan ve lignan gibi fitoöstrojen kaynağı olan bileşenler kadınlarda libidoyu ve doğurganlığı arttırır. 

Kabak çekirdeği günde ne kadar tüketilmeli?

Yüksek kalori değerleri göz önüne alındığında günlük tüketim miktarının 1 avuç olması uygunluğunu korur. 1 avuç kabak çekirdeği ortalama 112 kalori olarak ifade edilebilir.

Hamileler kabak çekirdeği yiyebilir mi?

Anne adayı beslenme takvimine besleyici değeri yüksek kabak çekirdeğini eklemesi bebeğin beyin ve kemik gelişimine önemli düzeyde katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Burada dikkat edilecek detay ise, günlük tüketim miktarının 1-2 avuç miktarında sınırlı tutulmasıdır.

Kabak çekirdeği sivilce yapar mı?

Yağ içeriği açısından zengin olması günlük gereksinim miktarından fazla tüketildiğinde sivilce oluşumuna sebep olabilir.

Kabak çekirdeği saç çıkarır mı?

Antioksidan etkisi ile saçları toksinlerden arındırır, B vitaminlerinin ve çinko değerlerinin yüksek olması saç kökünü besler, saç çıkmasını destekler.

Kabak çekirdeği kabızlığa iyi gelir mi?

Suda çözünmeyen lif içeriği aracılığıyla dışkıyı yumuşatarak kabızlık probleminin giderilmesine yardımcı olur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 23 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 14 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al