Yükleniyor

Kanseri kendi bağışıklık sisteminiz ile yenebilirsiniz

Kanseri kendi bağışıklık sisteminiz ile yenebilirsiniz

Yeni nesil tedavi yöntemi olan immünoterapi, kanser hastalıklarının tedavisinde çığır açıyor. Kemoterapi ve hedefe yönelik akıllı tedavilere göre çok daha az yen etki gösteren immünoterapi tedavisinin, etkisi daha kalıcı ve tedavi başarısı daha yüksek oluyor. Yurtdışında akciğer, böbrek gibi 20’den fazla kanser çeşidinin tedavisinde kullanılan immünoterapi, 2018 yılından itibaren meme kanserinin üçlü negatif adındaki bir alt grubu için de kullanılmaya başlandı. İmmünoterapinin özellikle metastatik kanserlerde sağ kalım süresini uzattığını belirten Memorial Ankara Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Umut Demirci, kanser tedavisini bir adım daha ileri taşıyan immünoterapi yöntemi hakkında bilgi verdi:

İçindekiler

Bağışıklık sistemini (immün sistem) harekete geçiriyor

Vücuttaki bazı hücrelerimiz günlük yaşantımızın akışında tümör hücresine dönüşmektedir. Ancak insanın bağışıklık sisteminde bulunan ve “asker hücre” olarak tabir edilen “T hücreleri”, kanserli hücreleri çok büyük oranda yok etmektedir. Bir grup kanserli hücre ise bu saldırılardan kurtularak, T hücresine karşı direnç geliştirmektedir. Kanserli hücreler, asker hücrelere “yabancı olmadığı” mesajını vererek yok olmaktan kurtulurken, bağışıklık sistemini baskılamaktadır. İmmünoterapi tedavi­si, bağışıklık sistemi üzerindeki bu baskıyı ortadan kaldırarak, bağışıklık sistemin harekete geçmesini ve ‘asker’ T hücrelerinin kanseri yok etmesini sağlamaktadır. Yani kişinin kendi bağışıklık sisteminin, kanserli hücrelerle savaşması için uyarıcı etki göstermektedir.

20’den fazla kanser türünde tedavi olarak uygulanıyor

Yıllardır uygulanan kemoterapi ve hedefe yönelik akıllı ilaçların ardından, 2011 yılında cilt kanseri türü olan melanomun tedavisi ile başlanan ve hali hazırda geliştirme çalışmaları devam eden immünoterapi, yurtdışında 20’den fazla kanser türünde tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. İmmünoterapilerin hücre ve aşı tedavileri gibi birçok farklı çeşitleri olsa da ülkemiz şartlarında immünoterapi denilince, “Check Point (Kontrol Noktası) İnhibitörleri” olarak algılanmaktadır. Ülkemizde böbrek kanseri, melanom ve hodgkin lenfoma denilen üç tip kanserde immünoterapilerin geri ödemesi bulunmaktadır.

İmmün sistem hücrelerinde hafıza oluşturup kalıcı tedavi yanıtı sağlamaktadır

İmmünoterapi tedavisi, kemoterapi ve hedefe yönelik akıllı tedavilere göre çok daha iyi ve uzun süreli yanıtlar sağlayabilmektedir. Kemoterapi ve hedefli tedavilerdeki en önemli sıkıntı tedavi yanıtının kalıcı olmaması iken, immünoterapilerde  bir grup hastada kalıcı ve uzun süreli yanıtlar sağlanabilmektedir. Bu kalıcı yanıtı bağışıklık sisteminde T hücrelerinde bir hafıza oluşturarak sağlanmaktadır.

İmmünoterapi, özellikle metastatik kanserlerde uygulanıyor

Erken evre kanser hastalarında tam şifa sağlanabilirken, metastaz yapmış hastaların çoğunda tam şifa sağlanamamaktadır. Tedaviyle bu hastalarda yaşam kalitesini bozmadan yaşamlarının uzatılması amaçlanmaktadır. İmmünoterapi günümüzde özellikle metastatik kanserlerde uygulanmaktadır.

Diğer tedavi yöntemlerine göre yan etkileri daha hafif

İmmünoterapi, kemoterapi ve hedefe yönelik akıllı tedavilere göre daha kolay tolere edilebilir yan etkiler göstermektedir. Kemoterapide hastalar bulantı, kusma, saç dökülmesi, kan değerlerinin düşmesi, halsizlik ve yorgunluk gibi yan etkiler yaşamaktadır. İmmünoterapi tedavisinde ise bu yan etkiler çok azalmakta; cilt döküntüleri, ishal, endokrin bozukluklar gibi daha hafif yan etkiler ortaya çıkmaktadır.

Meme kanserinin üçlü negatif türünde kullanılmaya başlandı

İmmünoterapi ilacı olarak atezolizumabın 2018 yılında meme kanserinin saldırgan bir alt grubu olan alan üçlü negatif (Triple Negatif) hastalığın metastatik evresinde yaşamı (sağkalımı) uzattığı gösterildi ve yurtdışında onay alarak kullanılmaya başlanıldı. Bu hastalarda daha önce sadece kemoterapi uygulanırken, günümüzde ise immünoterapinin etkinliği net bir şekilde ortaya konulmaktadır. Yine yakın zamanda sunulan bir çalışmada üçlü negatif meme kanserinde erken dönem hastalıkta diğer bir immünoterapi ilacı olarak pembrolizumab yüksek yanıt oranı ve sağkalım başarısı göstermiştir.  Günümüzde meme kanseri, immünoterapilerin etkinliğinin gösterildiği ve gelişmelerin devam ettiği bir hastalıktır.

Güncelleme Tarihi : 4 Ekim 2022

Yayınlanma Tarihi: 17 Ekim 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al