Yükleniyor

Kas Seğirmesi Nedir? Kas Seğirmesi Neden Olur?

Kas Seğirmesi Nedir? Kas Seğirmesi Neden Olur?

Tıbbi adı miyoklonus olan kas seğirmesi, kas veya kas gruplarını içeren hızlı, ani, sarsıntılı ve istemsiz kas kasılmalarıdır. Genellikle zararsız bir durum olan kas seğirmesi, altta yatan birden fazla nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Bunların başında uyku başlangıcı, hıçkırık, kaygı anında yaşanan titreme veya egzersiz gelir. Kas seğirmesi tedavisi ise ortaya çıkan semptomları kontrol altına almak ve kişinin yaşam kalitesini iyileştirmeyi içerir.

İçindekiler

Kas Seğirmesi Nedir?

Kas seğirmesi, bir kasın veya kas grubunun ani, kısa süreli ve kontrol edilemeyen bir şekilde sarsılması ve kasılmasıdır. Kas seğirmesinin olması için kasların yanlış bir şekilde harekete geçmesi gerekir. Bu durum genellikle bir saniyeden daha kısa sürer ve tek bir kası veya bir kas grubunu etkileyebilir.

Tek bir bölgeyi etkileyebileceği gibi birden fazla kas grubunu da etkileme özelliği bulunan kas seğirmesi, birden fazla nedene bağlı ortaya çıksa da genellikle zararsız kabul edilir. Kas seğirmesinin altında daha ciddi bir neden söz konusuysa tedavi yöntemi ayrıca şekillenir.

İstemsiz ve ani bir şekilde meydana gelen kasılma belirtisiyle ortaya çıkan kas seğirmesi, bazı vakalarda yemek yemeyi, konuşmayı veya yürümeyi engelleyecek kadar şiddetli de olabilir.

Kas Seğirmesi Neden Olur?

Kas seğirmesi, kasların yanlış bir şekilde harekete geçmesi sonucunda meydana gelir. Kasların yanlış bir şekilde harekete geçmesi, hıçkırık, uyku başlangıcı, stres veya kaygı, enfeksiyon, nörolojik hastalıklar, sinir ve omurilik yaralanmaları, genetik bozukluklar, kimyasal veya ilaç zehirlenmesi ve beslenme bozukluğu gibi faktörlere bağlı olarak gerçekleşir.

Kas seğirmesine neden olan faktörler şöyledir:

Hıçkırık

Hıçkırık esnasında kaslarda yanlış bir hareketlenme meydana gelebilir ve bu durum ani kasılmalara yol açabilir.

Uyku başlangıcının neden olduğu kasılmalar

Kas seğirmesine neden olan durumlardan biri de uyku başlangıçlarıdır. Vücut uyku haline geçmeye başladığında kaslarda hareketlenme meydana gelir ve seğirmeler yaşanabilir.

Stres veya kaygı

Stres veya yoğun kaygı duyulduğu anlarda vücutta reaksiyon yaşanır ve kaslarda seğirmeler görülebilir.

Enfeksiyon

Kas seğirmesine neden olan enfeksiyonlar genellikle beyin veya sinir sistemine zarar veren herpes simpleks virüsü veya lyme hastalığı gibi diğer bölümlerine saldıran viral veya bakteriyel enfeksiyonları içerir.

Alzheimer, felç, beyin tümörü gibi nörolojik hastalıklar

Başta alzheimer, felç ve beyin tümörü gibi nörolojik hastalıklar, sinir sistemine zarar vererek kasları olumsuz etkileyebilir ve kas seğirmesine sebebiyet verebilir.

Sinir ve omurilik yaralanmaları

Omurilik veya sinirlerin hasar görmesi, beynin vücudun bazı bölümleriyle olan olan normal iletişimini sekteye uğratabilir. Bu iletişim olmadan, vücudun bu kısımları kendiliğinden hareket ederek istemsiz kasılmalara yol açarak kas seğirmesi meydana getirebilir.

Genetik bozukluklar

Genetik olarak vücutta meydana gelen bozukluk ve anormalliklerin de kas seğirmesine yol açtığı değerlendirilir. Örnek olarak krabbe hastalığı ve wilson hastalığı verilebilir.

Kimyasal veya ilaç zehirlenmesi

Kurşun, manganez ve cıva gibi ağır metallerden kaynaklanan zehirlenmeler miyoklonusa neden olabilirken bazı ilaçların kullanımına bağlı zehirlenmeler de miyoklonus olarak bilinen kas seğirmesini tetikleyebilir.

Bunlarla birlikte karaciğer-böbrek yetmezliği, aşırı dozda kafein tüketimi, beslenme bozukluğu ve egzersiz de kas seğirmesini tetikleyen faktörler arasındadır.

Kas Seğirmesi Belirtileri Nelerdir?

Kas seğirmesi yaşayan kişilerde genellikle spazm, titreme, ani kasılmalar ve sıçramalar görülür. Bu kasılmalar ani ve hızlı bir şekilde gerçekleşir ve kontrol edilemez bir şekildedir. Ayrıca bazen yemek yemeyi, konuşmayı ve yürümeyi engelleyecek kadar şiddetli de olabilir.

Kas Seğirmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Kas seğirmesi teşhisi için muayene sırasında kişinin yaşadığı belirti ve şikayetler dinlenerek incelenir. Bununla birlikte refleksler, motor gücü, denge ve koordinasyon incelemesi yapılarak nörolojik açıdan bir değerlendirme yapılır. Ayrıca gerek görülürse EEG, EMG ve MR gibi bazı görüntüleme testleri de kas seğirmesi tanısı için yardımcı olabilir.

Kas Seğirmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kas seğirmesi tedavisi genellikle altta yatan nedene odaklanır ve seğirmesinin ortaya çıkardığı semptom ve şikayetleri azaltmaya yönelik yöntemler içerir. Bu doğrultuda kasları gevşetmeye yönelik ilaçlar, kas gevşetici kremler, sakinleştiriciler, fizik tedavi, hormon tedavisi, botox enjeksiyonları ve çok gerekli görülen durumlarda ameliyat önerisi verilir. Ancak meydana gelen birçok kas seğirmesi vakası kendiliğinden geçebilen zararsız durumlardır.

Kas Seğirmesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

İstemsiz kas seğirmesi neden olur?

Kas seğirmesi genellikle istemsiz bir şekilde meydana gelir. Buna neden olan faktörler arasında yorgunluk, stres, enfeksiyon, aşırı kafein tüketimi ve bazı nörolojik hastalıklar bulunur.

Geçmeyen kas seğirmesi nedir?

Eğer geçmeyen kas seğirmesi şikayetiniz varsa altında yatan olası nedenleri düşünerek doktora başvurmanız gerekir.

Kas seğirmesi ne kadar sürer?

Kas seğirmesi ani ve hızlı bir şekilde başlayıp genellikle birkaç saniye sürüp biter.

Psikolojik kas seğirmesi nasıl olur?

Psikolojik kas seğirmesi, kişinin stresli ve kaygılı olduğu bir anda istemsiz bir şekilde başlar.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 23 Şubat 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al