Yükleniyor

Kimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal gebelik hamilelik sürecinin ilk 5 haftalık zaman diliminden önce ortaya çıkan erken düşük durumudur şeklinde açıklanabilir. Bu gebelik, hamilelik tetkik sonuçlarının pozitif olmasına rağmen bu sürecin klinik gebeliğe doğru ilerlemediğini gösterir. Kimyasal gebelik aynı zamanda biyokimyasal gebelik olarak da adlandırılır. Günümüzde hamilelik testinin hassasiyeti oldukça gelişmiştir. Bu yüzden hamilelik testleri adet görülmeden üç gün öncesine kadar hamilelik hormonlarını algılayabilecek düzeydedir. Dolayısıyla kadınlarda ortaya çıkma ihtimali olan kimyasal gebelik teşhisi de oldukça kolay bir şekilde tespit edilir. Bu gebelik, gebeliğin 5. haftasından önce ortaya çıkan erken dönem düşüktür. Bu gebelikte yumurta döllenir, embriyo oluşur, embriyo rahime yerleşir fakat bu yerleşme tam olarak yaşanmadığı için gelişimi durur ve ilerlemez.

İçindekiler

Kimyasal Gebelik Kaç Hafta Sürer?

Bu gebelikte yaşanan düşüğü diğer düşük durumlarıyla karıştırmamak gerekir. Diğer yöntemlerle ortaya çıkan düşükler 20 haftadan önce yaygın bir şekilde görülür ve hamileliğin her döneminde ortaya çıkabilir. Kimyasal gebelik sürecinde ise kadınlar gebe kaldıktan oldukça kısa bir süre sonra yani hamileliğin ilk 5 haftasında erken düşük yaşarlar. Bu dönemde kadınlarda hamileliği tespit edebilmek için kan testi yapılarak HCG testinin pozitif çıktığı görülür. Bu gebelik çok erken geliştiği için hamile olan kadınların birçoğu düşük yaptığının farkına varmaz. Bu gebelik hamilelik belirtileri göstermeden sonlanabilir. Bu gebeliği yaşayan kadınlarda, normal süreçte yaşanan gebeliğe göre daha ağır ve daha geç gelen bir adet dönemi ortaya çıkar. Bu gebelikte, ultrasonda görülecek kadar büyük bir gebelik kesesi bulunmaz. Ayrıca kandaki beta HCG testinin normalde yükselme eğilimi göstermesi gerekirken yükselme göstermediği ve düşme eğiliminde olduğu belirlenir.

Kimyasal Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Bu gebeliğin en önemli belirtisi kadınlardaki adet döneminin gecikmesidir. Bu yüzden kadınlar kimyasal gebelik yaşadıklarını anlamayabilirler. Kimyasal gebelik yaşayan kadınlar erken dönemde test yaptırdıkları zaman sonuç pozitif çıkar ve daha sonra birkaç hafta içerisinde bu sonuç negatif şekle dönüşür. Adet gecikmesi ile birlikte bu gebelikte en sık rastlanan belirtiler şunlardır:

  • Adet döneminde hafif derecede ya da normalden daha fazla ağır derecede ortaya çıkan karın ağrıları,
  • Kan tetkiklerinde ortaya çıkan düşük beta HCG değeri,
  • Hamilelik testinin pozitif olmasına rağmen vajinal kanama,
  • Adet kanamasından bir hafta önce ortaya çıkan hafif lekeler,
  • Pozitif olan hamilelik testinin negatife dönmesi.

Bu dönemde ortaya çıkan hafif lekelenmeler, yerleşme kanaması ile karıştırılmaması gerekir. Pozitif bir gebelik durumunda ortaya çıkan kanama embriyonun rahime tutulduğu dönemde meydana gelir. Bu süreçte burada bulunan kan damarları yırtılabilir. Bu da kan akışına yol açar. Bu lekelenmeler kahverengi ya da pembe renktedir. Hamile kaldıktan 10-14 gün sonra bunlar normal olarak kabul edilen kanamalar arasında yer alır. Bunların yanı sıra, bu gebeliği yaşayan kadınlarda bu belirtilerden başka göğüs hassasiyeti, mide bulantısı, yorgunluk gibi hamilelik belirtileri görülmez. Çünkü bu gebelikte hamilelik pozitif çıkmasına rağmen hormon seviyeleri düşüktür. Bu yüzden de bu belirtiler ortaya çıkmaz. Bu gebeliği yaşayan kadınlar ruhsal olarak endişe ve üzüntü hissederler.

Kimyasal Gebelik Neden Olur?

Kimyasal gebelik fetüsün olağan gelişimini engelleyecek kromozomun anormal gelişiminden kaynaklanan bir gebeliktir. Genellikle tek seferde ortaya çıkar. Tekrar edeceğinden endişe edilmemelidir. Bununla birlikte bazı faktörler bu gebelik riskini artırabilir.

Özellikle 35 yaş üzerinde olmak, tedavi edilmeyen bir pıhtılaşma sorunun olması, bir tiroid hastalığının bulunması, diyabet gibi kronik bir hastalığın olması, polikistik over olması gibi durumlar kimyasal gebelik riskini artıran faktörlerdir.

Hamilelik testi pozitif çıkan kadında kanama olduğunda kimyasal gebelik ile ilişkili olabileceği gibi bu gebelik ile ilişkili olmayabilir. Bu yüzden hamilelik testi pozitif çıkan kadınlarda bir kanama görüldüğü zaman doktora danışılması önerilir.

Eğer kimyasal gebelik birden fazla kez yaşandıysa bu durum kadının normal gebe kalmasına engel olmaz. Çünkü bu gebelikler düşük olarak değerlendirilmemektedir. Adetini düzenli olarak gören bir kadının adet döngüsü 10 günün üzerinde geciktiği zaman hamilelik testi yaptırmalı ve uzman hekime danışmalıdır.

Kimyasal Gebeliğin Tedavisi

Kimyasal gebelik yaşayan kadınların herhangi bir tedaviye ihtiyacı yoktur. Kimyasal gebeliği yol açan diyabet, tiroid gibi bir sorun varsa bunun tedavi edilmesi gerekir. Bu sorunlar tedavi edildikten sonra hamilelik şansı artar. Bu gebeliği yaşayan kadınlarda adet döngüsü normale döndüğünde hamile kalmayı yeniden düşünebilirler.

Kimyasal Gebelik Sonrasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kimyasal gebelik yaşayan kadınlarda bu gebelikten sonra fiziksel olarak herhangi bir hasar genellikle ortaya çıkmaz. Fakat nadir olarak bu gebelik yaşayan kadınlarda adet kanamasının ağır geçmesi ile birlikte bir kan kaybı ortaya çıkabilir. Bu durumda uzman hekime danışarak anemi için uygun tedavi yöntemleri bulunması gerekir. Bu yüzden kadınların adet kanamalarını dikkatli bir şekilde gözlemlemeleri tavsiye edilir.

  • Kimyasal gebelik yaşayan kadınların tekrar hamilelik için bir ay kadar beklemeleri tavsiye edilir. Bu gebelik kadının yaptığı yanlışlar sonucu ile ortaya çıkmaz. Yani kişinin hatası değildir.
  • Kimyasal gebelik hamilelik testinin pozitif sonucunun görüldüğü bir süreçtir. Bu yüzden kimyasal gebelik kadınlarda hayal kırıklığı yaratır. Bazı kadınlarda stres belirtileri ortaya çıkar.
  • Geçmişe dönüşler, kabuslar, kaybı hatırlatan her türlü şeyden kaçmak ve aşırı uyarılma gibi bir takım psikolojik sorunlar olabilir. Bu yüzden bu gebelikten sonra da hamile kalmanın mümkün olabileceğini unutmamak gerekir. Fakat kadınların hem vücudunun hem de zihnin eski haline gelmesi ve toparlaması için belirli bir zamana ihtiyaç duyulur. Bu dönemde kadınların sevdiklerinden ve ailesinden destek alması oldukça önemlidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 17 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 3 Şubat 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al