Yükleniyor

Kısa Süren Görme ve Konuşma Bozukluklarına Dikkat!

Kısa Süren Görme ve Konuşma Bozukluklarına Dikkat!

Aniden ortaya çıkan ve birkaç gün sürüp düzelen görme, konuşma sorunları ya da yazının kötüleşmesi gibi belirtiler MS yani Multiple Skleroz hastalığının işareti olabiliyor. MS hastalarının daha sakin bir hayat için iş ve sosyal yaşamdan uzaklaşması ise atakları olumsuz etkileyebiliyor. 25 Mayıs Dünya MS günü öncesinde, Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Türker Şahiner, MS hastalığı ve yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Şikayetleriniz diğer MS hastalarının yakınmalarıyla aynı olmayabilir

Beyni ve omuriliği yani merkezi sinir sistemini etkileyen MS hastalığının neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Bağışıklık sisteminin bilinmeyen bir nedenle sinir sistemini düşman olarak algılaması ve saldırmasıyla beynin farklı bölgelerinde hasarlar oluşabilmektedir. Genellikle ataklar halinde ilerleyen MS hastalığı, sinir sisteminin hasar gördüğü bölgeye göre kişiden kişiye farklı şiddet, sıklık ve bulgularla ortaya çıkmaktadır.

Yazınız aniden kötüleştiyse MS ihtimalini göz ardı etmeyin

MS teşhisi koymak için yapılan radyolojik görüntülemeler her zaman yeterli olmayabilmektedir. Hastalık genellikle hastanın ayrıntılı öyküsü alındığında anlaşılır. Daha önce kişinin hayatında olmayan, bir anda ortaya çıkan ve kısa sürede düzelen konuşma, görme bozuklukları veya yazının bozulması gibi kişiye tuhaf gelen ama önemsenmeyen belirtiler MS hastalığını işaret edebilmektedir. Kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte MS genellikle;

 • Duyularda algılama problemleri
 • Geçici felç ve güç kaybı
 • Anormal kas spazmları ve hareket problemleri
 • Denge zorlukları,
 • Yutmada zorluk
 • Aşırı yorgunluk belirtileri vermektedir.

Farklı hastalıklarla karıştırılabiliyor

MS hastalığında, günler veya haftalar içinde ilerleyen ve belli bir süre sonra tamamen kendini gösteren belirtiler yine birkaç gün veya hafta gibi kısa sürede düzelebilmektedir. 24 saatte ya da daha kısa sürede düzelen sorunlar, çoğu zaman MS hastalığının belirtisi değildir. MS belirtileri ve radyolojik tetkiklerdeki görüntüler bazen Behçet veya Lyme hastalığı gibi farklı hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Behçet ve diğer nörolojik hastalıklarda belirtiler MS gibi birkaç günlük değil daha uzun vadeli ve daha hafif ilerlemektedir. Bunun yanı sıra MS ile karıştırılan hastalıkların birçoğunda şiddetli baş ağrısı yaşanırken MS rahatsızlığında neredeyse hiç baş ağrısı oluşmamaktadır.

Sosyal yaşamdan uzaklaşmayın

Yoğun stres, bağışıklık sistemini ve MS ataklarını tetikleyebilmektedir. Stresten uzak durmak adına hastaların iş ve sosyal yaşamdan kendilerini soyutlamaları farklı bir depresyon kaynağı olabilmektedir. Çoğu zaman keyif alınan, yetiştirme ve başarı kaygısı olmayan bir işte çalışmak stres kontrolü için daha faydalı olabilmektedir. MS hastalarının sosyal hayatlarına devam etmesi, özellikle spor aktivitelerinde bulunması hastalığın seyrini olumlu yönde etkilemektedir.

MS hastalığı doğru tedavi ve yaşam tarzı düzenlemeleri ile kontrol altında tutulabilir. Hastaların bu 6 kurala mutlaka dikkat etmeleri gerekir.

 1. Aşırı yorgunluklardan kaçının
 2. Sağlıklı beslenin
 3. Sigara içmeyin
 4. Günlük yürüyüş ve egzersizler yapın
 5. Bazı hastalarda mevcut şikayetlerin daha fazla hissedilmesine neden olabilecek hamam, sauna gibi sıcak ortamlar yerine ılık suda duş almayı tercih edin
 6. Depresyon yaratabilecek olay ve ortamlardan kaçının

Güncelleme Tarihi : 10 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2017

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al