Yükleniyor

Koltuk Altı Ağrısı Neden Olur? Sağ ve Sol Koltuk Altı Ağrısı Nedenleri

Koltuk Altı Ağrısı Neden Olur? Sağ ve Sol Koltuk Altı Ağrısı Nedenleri

Kas gerilmesi, cilt tahrişi ya da enfeksiyon kaynaklı lenf bezlerinin şişmesi koltuk altında meydana gelen ağrıların genelde yaygın nedenleridir. Basit ve geçici durumlar dışında lenfoma gibi ciddi hastalıklar nedeniyle oluşan lenf şişmeleri de neden olabilir. Kendiliğinden geçmeyen şişlik ve ağrılar için doktora başvurularak tıbbi tetkik yaptırılması ihmal edilmemelidir.

İçindekiler

Koltuk Altı Ağrısı Nedir?

Tıbbi anlamı aksilla olarak bilinen, kolun omuzla birleştiği kısımdaki oyuk ve çukur bölge olan koltuk altında bulunan lenf düğümlerinin iltihaplanması, yanlış tıraş ya da kimyasal parfümlerin neden olduğu tahrişler ve bazı hastalıklar sonucu oluşan ağrıya koltuk altı ağrısı denir. Ana sinirlerin ve kan damarlarının geçtiği bölgelerden olan koltuk altında farklı nedenlerden dolayı zaman zaman ağrı meydana gelebilir.

Lenf düğümlerindeki enfeksiyonların yanı sıra yanlış tıraş, aşırı terleme, kas gerilmesi, sinir sıkışması ve cilt tahrişi gibi durumların sebebiyet verdiği koltuk altı ağrısı kendiliğinden iyileşmediği durumlarda başka hastalıkların göstergesi olabilir. Bu durumun ciddiye alınıp doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.

Koltuk Altı Ağrısı Neden Olur?

Koltuk altı ağrısı, tıraş ya da kozmetik ürün kullanımı sonucu ortaya çıkan tahriş ve kontakt dermatit, herhangi bir nedenle kas çekilmesi, zona gibi cilt hastalıkları, enfeksiyon kaynaklı lenf şişmesi, lenf ya da meme kanseri gibi ciddi durumlar nedeni ile koltuk altı sinirlerinin, ter bezlerinin, kan damarlarının, kasların ve veya kemiklerin etkilenmesi sonucu meydana gelir.

Daha ciddi seyreden sağ ve sol koltuk altı ağrısı vakalarının altında farklı nedenlerin yattığı ve tedavi edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Bunlarla birlikte koltuk altı ağrısı nedenleri aşağıdaki gibidir:

Kas gerginliği

Göğüs, üst kol veya diğer kaslardan herhangi biri burkulup hasar aldığında sağ ve sol koltuk altı ağrısı yaşanabilir.

Lenf düğümlerinde şişme

Vücudun her iki yanında ve koltuk altına yakın yerlerde buluna lenf düğümlerinde meydana gelen şişmeler koltuk altı ağrısına sebebiyet verebilir. Soğuk algınlığı ve grip, lenfödem ve lenfodenopati gibi durumlar lenf bezlerindeki şişmenin nedenlerindendir.

Alerji ve cildi tahriş eden maddeler

Kullanılan birçok deodorant, vücut losyonu, sabun veya hijyen maddeleri alerjiyle birlikte cildi tahriş edici noktaya getirir. Bu tahrişler döküntü, kaşıntı ve ağrıyla sonuçlanır.

Bakteriyel enfeksiyonlar

Saçkıran olarak bilinen mantar enfeksiyonları, cildin üst kısmını etkileyen ve yaygın olarak görülen enfeksiyonlardan biridir. Nemi ve sıcağı seven mantar enfeksiyonları bu sebeple koltuk altı bölgesinde de görülür ve koltuk altında ağrı yaşanmasına neden olur.

Zona hastalığı

Sırt, göğüs veya kolların altında pullu kızarıklığa neden olan zona hastalığı koltuk altı ağrısına neden olan cilt rahatsızlıklarından biridir.

Periferik Arter

Kol ve bacaklardaki daha küçük arterlerin daralması olan periferik arter hastalığı oksijenli kanın kas ve uzuvlara daha az aktarılmasına neden olur. Bu durum da koltuk altı bölgesinde ağrı meydana getirir.

İntertrigo

İntertrigo adı verilen iltihaplanma da kişinin sağ ve sol koltuk altı ağrısı yaşamasına neden olabilir.

Kistler

Koltuk altlarında sıvı birikmesi sonucu oluşan kistler koltuk altı ağrısı oluşturur.

Lipomlar

Yağ dokusu yumrusu olan lipomlar genelde kansere neden olmaz ve iyi huyludur. Ancak hızlı büyüyen lipomlar kan damarlarına baskı yaparak koltuk altında ağrı yaşanmasına sebebiyet verir.

Batık kıllar

Çıban gelişme ihtimali olan kıl folikülleri dokunulduğunda kırmızı ve şişmik topaklar oluşturur. Alttaki dokunun iltihaplanması sonucu da ağrı hissi yaşanır.

Meme kanseri

Memedeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi sonucu oluşan meme kanserinin en sık görülen semptomları koltuk altı çevresinde ağrı ve şişlik olarak bilinir.

Diyabet

Diyabet hastalarının etkilenen vücut bölümünde ağrıya neden olan nöropati veya sinir hasarı oluşur.

Kalp rahatsızlıkları

Göğüs ağrısı kalp krizinin yaygın görülen semptomları arasında yer alır ancak her göğüs ağrısı kalp krizi işareti değildir. Bazen göğüs ağrısından ziyade koltuk altı ağrısı şeklinde de kendisini gösterebilir. Kalp krizinde koltuk altı ağrısı yaşama ihtimalini de düşünerek koltuk altı ağrısı ile birlikte gelişen kalp krizi belirtileri yaşandığında vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Koltuk Altı Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Altında yatan birtakım nedenler bulunan koltuk altı ağrısı bazen 1-2 hafta devam eden semptomlar gösterebilir.

Koltuk altı ağrısı belirtileri şunlardır:

  • Sağ ve sol koltuk altında yaşanan ağrı
  • Deri döküntüleri
  • Topak ve şişlikler
  • Hareket ederken yaşanan duyulan ağrı hissi
  • Kızarıklık

Sağ ve Sol Koltuk Ağrısı Neden Olur?

Sağ koltuk altında meydana gelen ağrının genelde nedeni sinir sıkışması, enfeksiyonlar, kas gerilmeleridir. Sol koltuk altı ağrısı, enfeksiyon nedeniyle kas hasarı veya lenf düğümlerinin şişmesi neticesi ortaya çıkabilir ancak daha nadir olarak kanser ya da kalp krizi gibi daha ciddi bir sorunda ağrının kaynağı olabilir. Koltuk altı, kaslar, bağ dokular, lenf düğümleri ve kan damarlarının aslında buluştuğu bir merkez nokta gibidir.

Enfeksiyonun yarattığı hasar lenf bezlerinin şişmesine de neden olabilir ve bu da sağ veya sol koltuk altı ya da her ikisinde de ağrı oluşması ile sonuçlanır. Yine stres veya yeterli düzeyde temizlik yapılmaması da sağ ve sol koltuk altındaki ağrıların nedenlerindendir Bu ağrılar kontrol edilmediği daha ciddi vakalarda kanser veya anjin tehlikesi yaşanmasına dahi sebebiyet verebilir. Ancak bu koltuk altı ağrısının teşhisinin doktor tarafından konması daha sağlıklı olacaktır.

Koltuk Altı Ağrısı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Koltuk altı ağrısı teşhisi için doktor öncelikle fiziki muayene gerçekleştirir. Koltuk altı ağrısı yaşayan kişilerde deri döküntüleri söz konusuyla dermatolog tarafından incelenmesi de gerekebilir. Kas gerginliğine bağlı koltuk altı ağrısı durumlarında MR veya ultrasona da başvurulabilir. Eğer doktor kişinin lenf düğümlerinde bir şişme gözlemlediyse biyopsi incelemesi de yapabilir.

Koltuk Altı Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Altında yatan neden, koltuk altı ağrısı tedavisi için en önemli kriterdir. Kasların aldığı hasara bağlı bir koltuk altı ağrısı mevcutsa en iyi seçeneklerden biri dinlenmektir. Bunun dışında ağrı kesici veya iltihap önleyici ilaçlar da tedavi seçenekleri arasında yer alır.

Koltuk Altı Ağrısı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Koltuk altı ağrısı ne zaman tehlikeli?

Koltuk altı ağrıları genellikle kendiliğinden geçme özelliğine sahiptir ancak birkaç günden daha uzun süredir koltuk altı ağrısı yaşıyorsanız doktora başvurmanız daha sağlıklı olacaktır.

Koltuk altındaki ağrı nasıl geçer?

Dolaşımı artırıcı ve şişmeyi azaltıcı özelliğinden dolayı masaj yaptırmak, ılık bir kompres uygulamak koltuk altı ağrısını hafifletebilir. Ayrıca topikal ilaçlar ve mantar önleyici kremler de koltuk altı ağrısını geçirmek için başvurulan yollardandır.

Koltuk altı ağrısı kanser mi?

Koltuk altında meydana gelen ağrılar genellikle iyi huylu yumrulardan oluşur ve enfeksiyon kaynaklıysa antibiyotik tedavisi uygulanır. Çok nadir bir şekilde koltuk altı yumruları kanser belirtisi olarak değerlendirilir.

Stres koltuk altı ağrısına neden olur mu?

Kişinin yoğun stres yaşadığı bir hayata sahip olması ve bu sorunlarla başa çıkamadığı durumlarda vücudun belli bölümlerinde strese bağlı ağrılar meydana gelebilir. Strese bağlı koltuk altında meydana gelen ağrıya stres koltuk altı ağrısı adı verilir. Bu durumu engellemek için stresten uzak bir hayat yaşanması gerekir.

Kalp krizinde koltuk altı ağrısı olur mu?

Kalp krizine bağlı olarak göğüste meydana gelen ağrı, koltuk altlarından birinde veya her ikisinde de hissedilebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 2 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 27 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al