Yükleniyor

Konvülsiyon Nedir? Febril Konvülsiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Konvülsiyon Nedir? Febril Konvülsiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Özellikle bebekleri ve çocukları olumsuz etkileyen rahatsızlıklardan biri de kontrol edilemeyen uzuv hareketlerine neden olan istemsiz kas kasılmaları olarak adlandırılan konvülsiyonlardır. Epileptik nöbetlerde yaygın görülen konvülsiyonlar enfeksiyonlar, ateş ve beyin travması oluşumundan kaynaklanabilir. Ateşli havale olanlara febril konvülsiyon adı verilen konvülsiyonların doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.

İçindekiler

Konvülsiyon Nedir?

Halk arasında havale ve nöbet olarak bilinen konvülsiyon, enfeksiyon, yüksek ateş ve beyin travması gibi sebeplerin beyinde bulunan sinir hücrelerinde yarattığı anormal aktiviteler sonucu ortaya çıkan sallanma ve uzuv hareketleri ile karakterize istemsiz kasılmalardır. Bu kasılmalar daha sonra gevşer, dolayısı ile geçici bir nörolojik işlev bozukluğudur.

Vücutta kontrolsüz bir şekilde meydana gelen bu kasılmalar birkaç saniye sürebildiği gibi birkaç dakikayı da bulabilir. Diğer yandan vücudun belirli bir bölümünde meydana gelebilen konvülsiyon tüm vücudu da etkileme özelliğine sahiptir. Erken tanı ve tedaviyle birlikte daha ciddi sonuçların oluşması engellenebilir.

Febril Konvülsiyon Nedir?

Halk arasında ateşli havale olarak da bilinen febril konvülsiyon, 6 ay ila 6 yaş arasındaki çocuklarda yaygın olarak görülen ve 38 derecenin üstünde ki yüksek ateş ile meydana gelen nöbet şeklinde tanımlanır. Genellikle enfeksiyon kaynaklı meydana gelen ve epilepsi ile karıştırılan febril konvülsiyon epilepsi değildir ve kalıcı beyin hasarına neden olmaz.

Bilinç kaybı ve titreme gibi belirtilerin oluşmasına neden olan febril konvülsiyon yaygın olarak çocuklarda görülür ve reçeteli ilaçlar aracılığıyla tedavi edilmesi mümkündür.

Konvülsiyon Neden Olur?

Geçici nörolojik bozukluk olarak bilinen konvülsiyona neden olan bazı hastalıklar ve durumlar mevcuttur. Kişinin beynindeki bu anormal hareketlenmelere bazen bir hastalık, ilaç reaksiyonu veya diğer tıbbi durumlar sebebiyet verebilir.

Konvülsiyona neden olan durumlar maddeler halinde şöyledir:

Epilektik nöbetler

Epilektik nöbetler, bir kişinin nöbet geçirmesine ve kasılmalar yaşamasına neden olan durumlardan biridir. En sık görülen çeşidi tonik-klonik nöbetler olarak bilinir.

Ateşli nöbetler

Ateşli nöbetler, özellikle çocuklarda 5 dakikaya kadar devam eden kasılmalar yaşatabilir. Bu durumun kalıcı bir olumsuz etkisi yoktur ve genellikle tedavi gerektirmez.

Epilektik olmayan nöbetler

Epilektik olmayan nöbetler, zihinsel veya duygusal stres sebebiyle ortaya çıkar. Bu sebeple doktorlar bazen bu durumlara, “psikojenik epilektik olmayan nöbetler” ismini verir.

Paroksismal kinesijenik diskinezi

PKD olarak kısaltılan paroksismal kinesijenik diskinezi, nadir olarak konvülsiyonlara neden olur ve özellikle kişinin irkildiği veya ayağa kalktığı anlarda meydana gelir.

Migren

Auralı migren yaşayan kişiler kısa süreli nöbetler geçirebilir ve konvülsiyon meydana gelebilir.

İlaç reaksiyonları

Antidepresanlar, antihistaminikler ve uyarıcı ilaçlar bazı kişilerde konvülsiyon ve epilektik nöbetler yaşatabilir ancak bu durum nadiren meydana gelir.

Bunlarla birlikte konvülsiyonlara neden olabilecek diğer durumlar şöyledir:

Konvülsiyon Belirtileri Nelerdir?

En yaygın olarak görülen belirtileri bilinç eksikliği ve bilinç kaybı olan konvülsiyonun kişinin vücudunda meydana getirdiği bazı semptomlar söz konusudur.

Konvülsiyon belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Bilinç kaybı
  • Baş dönmesi
  • Kırmızı veya mavimsi yüz rengi
  • Nefes alma problemleri
  • Kol, bacak veya vücudun sertleşmesi
  • Düzgün cevap verememe
  • Hareket kısıtlılığı

Kişide meydana gelebilen olası belirtiler bazen birkaç saniye sürebildiği gibi bazı durumlarda da birkaç dakika sürebilir. Özellikle çocukların ateşli havale geçirdiği zaman diliminde huysuz oldukları görülür.

Konvülsiyon Nasıl Teşhis Edilir?

Doktora başvuran kişinin tıbbi hastalık geçmişi ve yaşadığı belirtiler doktorda konvülsiyon şüphesi oluşturabilir. Ayrıca uygulanan testler ve yöntemler konvülsiyon teşhisinde yol gösterici olur.

  • Özellikle enfeksiyon veya vücuttaki toksik maddelerin varlığının tespiti için kan ve idrar testleri
  • Beyindeki elektriksel aksiyonu tespit etmek için EEG
  • MR ve CT gibi görüntüleme testleri

Konvülsiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Konvülsiyon ve özellikle ateşli havale olarak bilinen febril konvülsiyon vakalarında amaç öncelikle yüksek ateşi ortadan kaldırmak olmalıdır.

Tedavi seçeneklerinin kişiye ve altında yatan nedene bağlı olarak değişecebileceği konvülsiyon durumlarında nöbetler ve kasılmalar sıklaştığı zaman doktor tarafından nöbetleri ve kasılmaları önleyici ilaçlar önerilir.

Konvülsiyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Konvülsiyon ne demektir?

Konvülsiyon , istemsiz kasılmalara neden olan anormal beyin hareketleri ve geçici nörolojik bozukluk anlamına gelir. Halk arasında havale ve nöbet olarak da bilinir.

Konvülsif hastalıklar ne demek?

Özellikle bebeklerde febril konvülsiyon olarak yüksek ateşin neden olması sonucu meydana gelen konvülsif hastalıklar, beyinde meydana gelen anormal hareketlenmelerin fiziksel tepkimeler oluşturması olarak da açıklanabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 13 Kasım 2023

Yayınlanma Tarihi: 19 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al