Yükleniyor

Baş Dönmesi Neden Olur? Baş Dönmesi Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Baş Dönmesi Neden Olur? Baş Dönmesi Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Baş dönmesinin yarattığı fiziksel ve psikolojik etkiler konforlu bir hayat sürülmesini engellemekle birlikte çeşitli hastalıkların belirtisi de olabilir. Baş dönmesi sonucu oluşan tablo geçici bir durum olabileceği gibi ciddi seyirde de ilerleyebilir. Baş dönmesinin şiddeti ve sıklığına göre doktora görünmeniz gerekebilir.

İçindekiler

Baş Dönmesi Nedir?

Baş dönmesi, sersemlemiş, yön ve yer duygusunun değişmesi ile etrafımızdakilerin dönüyormuş gibi algılandığı, düşecekmiş gibi denge kararlığının kaybedildiği hissiyatının oluştuğu, duyu organlarıyla özellikle de gözler ve iç kulakla bağlantılı bir durumdur. Baş dönmesi yaşandığı an kişi sağlıklı bir şekilde ayakta duramaz. Duyu organlarıyla ilişkili olabileceği gibi göz ve kulaklarla da bağlantılı olabilen baş dönmesi, zaman zaman bayılmalara sebebiyet verebilir. Baş dönmesinin meydana getirdiği semptomlar tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Kontroller sonrası baş dönmesinin altında yatan nedenlerin belirlenmesi gerekir.

Baş dönmesine kan şekerinin düşmesi, düşük tansiyon, iç kulakta sorun, vertigo, kansızlık, kalp-damar hastalıkları, endişe, kaygı ve depresyon gibi ruh hali değişimleri, migren ve bazı ilaçların yan etkisi neden olur.

Baş Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Baş dönmesi, çeşitli belirtiler sonucu ortaya çıkan bir problemdir altında çeşitli sebepleri barındırır. Bu belirtileri şöyle sıralayabiliriz:

Bu nedenlerin yanı sıra baş dönmesi bazı durumlarda daha ciddi sorunların da habercisi olabilir. Baş dönmesiyle birlikte aşağıdaki semptomları yaşıyorsanız bu ciddi bir sağlık sorununa işaret edebileceği için hızlı bir şekilde doktora başvurmanız gerekir.

 • Göğüs ağrısı
 • Kafa travması
 • Yüksek ateş
 • Düzensiz kalp atış hızı
 • Nefes darlığı
 • Kusma
 • Uyuşukluk
 • Bilinç kaybı
 • Bacak veya kollarda zayıflık

Baş Dönmesinin 10 Nedeni

Baş dönmesi iç kulakta ki sorunlar, vertigo, migren, enfeksiyon, yaralanma, tansiyon, stres, yorgunluk, uzun süre susuz kalmak, anemi, kan şekeri, beyin sarsıntısı alkol ve fazla egzersiz gibi nedenlerden kaynaklanır.

Genel olarak baş dönmesinin nedenleri şunlardır:

İç kulak iltihabı (Vertigo)

İç kulak sistemindeki iltihaplanma olarak bilinen labirentit işitme ve denge sisteminden sorumlu iç kulak sisteminin bozulması sonucu baş dönmesi yaratabilir. Bu aynı zamanda şiddetli baş dönmelerine neden olan vertigo’nun da nedenidir. Kulaktan kaynaklanan, baş dönmesine neden olan bir başka hastalık kulak kanallarında sıvı birikmesi kaynaklı meydana gelen meniere hastalığıdır.

Migren

Migren öncelik olarak baş ağrısı belirtisiyle ortaya çıkar ve tekrarlayan bir ağrıdır. Yapılan araştırmalarda bazı insanların migren atağı yaşamadan önce baş dönmesiyle karşılaştığını ortaya koymuştur.

Dehidrasyon

Çoğu insan her gün terlediğinde, nefes aldığında ve tuvaletini yaptığında vücudundan sıvı kaybeder. Sıvı kaybı sonrası kan basıncı düşebilir ve beyine yeterli oksijen gitmez. Bunların sonucu olarak bazı belirtiler ortaya çıkar. Baş dönmesi de sıvı kaybı sonrası ortaya çıkan semptomlardan birisi olarak kabul edilir. Bu belirtileri yaşayan insanlar kaybedilen sıvıyı geri kazanmak için yeterince su tüketmez bu sorunlara maruz kalabilir.

Anemi

Yeterli kırmızı kan hücresine sahip olunmaması, yani anemi’nin önemli semptomlarından biri de baş dönmesidir.

Beyin sarsıntısı

Herhangi bir nedenle kafaya alınan darbe, çarpışma sonucu oluşabilecek kafa travmalarında baş dönmesi görülebilir.

Kan şekerinin düşmesi

Özellikle diyabet hastası olan kişiler kan şekeri düzeylerini sık sık kontrol ettirmeleri gerekir. Çünkü kan şekeri düşüklüğü çeşitli sorunları beraberinde getirir. Bunlardan biri de baş dönmesidir. Baş dönmesiyle birlikte kan şekeri düşüklüğü açlık, titreme, terleme gibi sorunlar yaşatabilir.

Düşük tansiyon ve tansiyon ilaçları

Tansiyonun düşmesi ve kullanılan tansiyon ilaçları genellikle baş dönmesine neden olabilmektedir.

Sıcağa maruz kalmak

Sıcağa uzun süre maruz kalmak, özellikle de güneş altında uzun süre durulduğunda, yaşanan su kaybı nedeni ile tansiyon düşer ve bu da nörolojik semptom olarak baş dönmesine neden olur.

Hareket hastalığı (Yol Tutması)

Araba, tekne veya çeşitli araçlarla hareket edildiğinde yaşanan baş dönmesi ve mide bulantısı hareket hastalığı olarak tanımlanır. Kişiler bu seyahatleri yaptığı sırada baş dönmesi belirtileri yaşayabilir. Hareket hastalığı şikayetlerini azaltmak için zencefil şekerlemesi ve aromaterapiye başvurabilirsiniz.

Kardiyovasküler hastalıklar

Baş dönmesinin nedenleri arasında kalp hastalıkları da yatabilir. Düzensiz kalp atışı, düşük kan basıncı ve arterlerde yaşanan daralma beyine giden kan akışında aksaklığa yol açar. Bu da baş dönmesi meydana getirebilir.

Baş Dönmesi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Baş dönmesinin neden olduğuna yönelik öncelikle kişiye teşhis konması gerekir. Bu teşhis sürecinde kişiye çeşitli testler uygulanır. İşitme ve denge testleri öncelikli olacak şekilde göz ve kafa hareketi testi, postürografi, ve döner sandalye testi uygulanır. Eğer doktor felç veya kafa travmasından şüpheleniyorsa MR ve CT taraması talep eder. Ayrıca enfeksiyon olup olmadığının tespit edilmesi için de çeşitli kan testlerinin yapılması gerekebilir. Teşhisin ardından uygulanacak tedavi uzman doktor tarafından belirlenir.

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Altında ciddi bir sağlık problemi yatmıyorsa genellikle evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri baş dönmesine iyi gelebilir.

Evde uygulayabileceğiniz baş dönmesine iyi gelebilecek yöntemler şunlardır:

 • Elma sirkesi ve bal tüketmek
 • Bol su tüketmek
 • Şekerli limon suyu içmek
 • Bektaşi üzümü yiyin
 • Ginkgo biloba ya da zencefil gibi bitki çayları içmek
 • Baş dönmesi anında oturmak ya da uzanıp dinlenmek baş dönmesinin geçmesine yardımcı olabilir.

Elma sirkesi ve bal tüketin

Beyne giden kan akışını rahatlatma özelliği bulunan elma sirkesi ve bal birlikte kullanıldığında baş dönmesine iyi gelir. Bal özellikle doğal şeker içerdiğinden düşük kan şekeri sebebi ile oluşan baş dönmesini ortadan kaldırabilir. 2 kaşık bal ve 1 kaşık (ölçü) elma sirkesi karıştırılarak tüketilebilir.

Bol su için

Susuzluk da baş dönmesine neden olabileceği gibi, dehidrasyonu engellemek için günde en az 8-12 bardak su içmeye özen gösterilmelidir.

Şekerli limon suyu içmeyi deneyin

Limon önemli bir C vitamini kaynağıdır, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enerjiyi korumaya yardım eder. 1 yemek kaşığı taze limon suyu ile bir tutam karabiberi bir bardak suda karıştırıp, çok az da tuz ekledikten sonra, baş dönmesi düzelene kadar günde 3 içebilirsiniz. Ya da yarım limonun suyunu, yaklaşık 2 çay kaşığı şeker ile bir bardak suya ilave ettikten sonra de içebilirsiniz.

Bektaşi üzümü yiyin

2 adet hint bektaşi üzümünü macun kıvamına getirdikten sonra, 2 çay kaşığı kişniş tohumu ile karıştırıp, bir gece suda beklettikten sonra ertesi gün süzüp içilebilir.

Ginkgo biloba veya zencefil çayı için 

Vertigo semptomlarına iyi geldiği bilinen ginkgo biloba, beyne giden kan akışını yönetmeye yardımcı olarak baş dönmesini giderir. Ayrıca yapılan araştırmalar zencefil çayının baş dönmesinin etkilerini daha iyi azaltabileceğini ortaya koymuştur. Zencefil kökünün 5 dakika kaynatılması ile hazırlanan çayından günde 2 bardak içmek baş dönmesi, mide bulantısı ve vertigo semptomlarını azaltmaya yardımcıdır.

Oturun veya uzanın

Baş dönmesi anında baş dönmeniz geçene kadar oturarak veya uzanarak dönme geçene kadar hareket etmeyin

Badem yemeye çalışın

A,B ve E vitaminleri açısından zengin olan bademden günde birkaç tane yemek vitamin içerikleri sayesinde baş dönmesini azaltmaya yardımcıdır.

Baş Dönmesi Riskleri Nelerdir?

Genellikle kendiliğinden veya evde uygulanabilecek yöntemlerle iyileşebilen baş dönmesi, sık sık tekrar edip hayatınızı etkiliyorsa aşağıdaki durumlara neden olabilir:

 • Baş dönmesi tedavi edilmezse çeşitli sorunların habercisi durumuna gelebilir.
 • Denge problemi sonucu düşme ve yaralanma ihtimaliniz artar.
 • Araç kullanımını riskli hale getirir.
 • Çalışma hayatınızı ve günlük sorumluluklarınızı sağlıklı bir şekilde yönetmenizi engelleyebilir.

Baş Dönmesi Neden Olur Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Baş dönmesi ciddi midir?

Baş dönmesi genellikle çok ciddi sorunlarla ilişkilendirilmese de tedavi edilmediği takdirde bazı hastalıklar doğurabilir.

Baş dönünce ne içilir?

Baş dönmesinin önüne limon kürü ve zencefil çayı gibi doğal yöntemlerle geçebilirsiniz.

Baş dönmesi ne kadar sürerse tehlikeli?

Genellikle kısa süreli bir problem olan baş dönmesini haftalar boyunca düzenli olarak yaşıyorsanız doktora danışmalısınız.

Baş dönmesi için hangi doktora gitmeliyim?

Baş dönmesi genellikle insanların aklına ilk olarak nöroloji bölümü doktorlarını getirir. Nörolojik olarak bir sorun yoksa kulak burun boğaz doktorlarına da gözükülebilir.

Güncelleme Tarihi : 20 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 12 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al