Yükleniyor

Kulak Yolu İltihaplanmasından Korunmak İçin Kulağınızı Kuru Tutun

Kulak Yolu İltihaplanmasından Korunmak İçin Kulağınızı Kuru Tutun

Yaz aylarında en sık yaşanan sorunların başında havuz ve denize çok fazla girilmesine bağlı dış kulak yolu iltihaplanmaları geliyor. Kulak kiri olarak bilinen serümenin temizlenmemesi, havuz ve denize girerken kulak tıpası kullanılması, kulak kanalının saç kurutma makinesi ile kurutulması gibi basit önlemlerle dış kulak yolu iltihaplanmalarından korunabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Erol Selimoğlu, dış kulak yolu iltihaplanmaları ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Kulak kirinizi silmeyin

Otitis eksterna yani halk arasında bilinen ismiyle dış kulak yolu iltihabı, kulak kanalı derisinin ya da derialtı tabakasının yaygın iltihaplanmasıdır. Bazen kulak kepçesi veya kulak zarını da tutabilen dış kulak yolu iltihabı kulak kiri olarak bilinen serümenin etkilendiği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Kulak kiri yani serümen, enfeksiyonu engelleyen hafif bir asidik pH oluşturmaktadır. Suya maruz kalma, kulağın pamuklu çubuklarla temizlenmesi, sabunlu tortular veya alkalin kulak damlaları gibi etkilerle kulak kirinin oluşturduğu asidik ortam değişebilmektedir. Deri hastalıkları, kulaklıkla müzik dinlemek, işitme cihazı kullanımı, terleme, alerji ve stres gibi diğer faktörler de dış kulak iltihabının oluşumunda rol oynamaktadır.

Temiz havuzda da rahatsızlanabilirsiniz

Dış kulak yolu iltihaplanması genellikle; ılıman iklim bölgelerde artan nem oranına ve havuza sık girme gibi suya maruz kalmanın arttığı dönemlerde yaşanmaktadır. Dış kulak yolu iltihabına neden olan bakterilerin büyük bir çoğunluğu yüzme havuzlarında ve spa küvetlerinde bulunmaktadır. Ancak su kalitesinde sorun olmayan havuzlar bile dış kulak iltihaplanmasına yol açabilmektedir. Aniden başlayan akut dış kulak yolu iltihabında; kulak ağrısı, kaşıntı, dolgunluk, ödem, kulak iltihabı, işitme kaybı, kulak kepçesine elle baskı ya da kepçeyi çekmek gibi hareketlerde aşırı hassasiyet oluşabilmektedir.

Kulağınızı saç kurutma makinasıyla kurutun

Akut dış kulak yolu iltihabını önlemek mümkündür. Bunun için; dış kulak kanalındaki su birikimi ve nem tutulmasının azaltılması gerekmektedir. Sağlıklı bir cilt bariyerinin korunabilmesi için kulak kiri olarak bilinen serümenin çıkarılmaması gerekmektedir. Ayrıca havuz veya denizde yüzmeden kısa bir süre önce, yüzdükten sonra ve yatmadan önce içinde hafif asitli madde bulunan kulak damlaları kullanılması önemlidir. Yüzdükten sonra kulak kanalının bir saç kurutma makinesi ile kurutulması, yüzerken kulak tıkacı kullanılması ve dış kulak kanalının travmadan korunması alınacak önlemlerin başında gelmektedir. Bütün önlemlere rağmen yaşanan dış kulak yolu iltihaplanmalarında kulağa damlatılan anti mikrobiyaller faydalıdır. Komplike olmayan ve risk faktörü bulunmayan akut dış kulak yolu iltihabında tedavi kulak kanalının temizlenmesi, topikal ilaçların uygulanması ve yeterli analjezik tedaviden oluşur. Ancak kulak zarı deliklerinde veya kulak zarına tüp takılı ise kulak damlası tavsiye edilmemektedir.

Diyabet hastalarının daha dikkatli olması gerekiyor

Genel olarak dış kulak yolu iltihapları 48-72 saat içinde tedaviye cevap verir ve genellikle 6-7 gün sonra giderilir. Ancak diyabet hastaları veya bağışıklık sistemi bozuk olan kişilerde dış kulak yolu iltihabı çok ciddiye alınmalıdır. Bu kişilerde dış kulak yolu iltihabı oldukça ağır seyredebilir hatta hayati risklere neden olabilir. Malign (Kötü seyirli) dış kulak yolu iltihabı denilen bu gibi durumlarda tedavi aksatılmadan gerekirse kişi hastaneye yatırılarak yoğun bir tedavi ile sürdürülmelidir.

Güncelleme Tarihi : 20 Ocak 2022

Yayınlanma Tarihi: 26 Temmuz 2019

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al