Yükleniyor

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Lavanta bitkisinden elde edilen uçucu yağ olan lavanta yağı, cilt bakımından saç bakımına, böcek ısırmalarından güneş yanığına fayda sağlıyor. Kokusuyla sakinleştirici, psikolojik olarak rahatlama sağlayan lavanta yağı antiseptik etkisiyle de yıllardır alternatif tıp alanında kullanılan uçucu bir yağ olarak biliniyor. Lavanta yağı, aynı zamanda anksiyeteyi, mantar enfeksiyonlarını, alerjileri, depresyonu, uykusuzluğu, egzamayı, mide bulantısını ve adet kramplarını tedavi ettiğine inanılır.

İçindekiler

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

Lavanta yağı sahip olduğu antiinflamatuar, antioksidan ve antimikrobiyal etki ile sakinleştirmeye, migren kaynaklı baş ağrısını, artrit ve kas kramplarını yatıştırmaya, cilde uygulandığında gözenekleri açarak iltihabı azaltmaya, sivilce oluşumunu önlemeye ve uyku kalitesini arttırmaya yardım eder.

Antioksidan özelliklere sahip linalool açısından zengin olan lavanta yağının faydaları şunlardır:

 • Baş ağrısı, artrit, kramplar, kas ve eklem ağrılarını dindirir
 • Kaygı ve depresyona iyi gelerek ruh halini sakinleştirir
 • Lavanta yağı virüs ve mikroplara karşı koruyucudur
 • Serbest radikalleri nötralize ederek hücre hasarını önleyebilir
 • Akne, yara izi, egzama, sedef gibi cilt sorunlarını önleyebilir
 • Böcek ısırmaları, yanık ve kesik kaynaklı yaraları iyileştirebilir
 • Uyku kalitesini artırır
 • Saç sağlığını destekler
 • Güneş yanığı etkilerini azaltır

Ağrılar için sakinleştirici etkiye sahiptir

Lavanta yağı, baş ağrısı, artrit yanı sıra kas ağrılarının azalmasına yardımcı olarak vücudu sakinleştirir.

Virüs ve mikroplara karşı koruyucudur

Antiseptik özelliği sayesinde lavanta yağı, zararlı virüs ve bakterilerin temizlenmesinde kullanılabilir.

Hücre hasarını önler

Cildi korumanın yanı sıra aydınlık bir görünüm kazanmasına yardımcı olması da lavanta yağı, çeşitli iç ve dış etkenlerle meydana gelen serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyabilir.

Böcek sokmalarında yatıştırıcıdır

Böcek, sivrisinek ya da arı sokması gibi durumlarda da kaşıntıyı ve derideki kabarıklığı önlemek için lavanta yağı tercih edilebilir. Böcek, sivrisinek sokmalarının ardından hemen ısırık olan bölgeye haricen bir damla lavanta yağı damlatarak önlem alabilirsiniz.

İyi bir uykuyu teşvik eder

Lavanta vücutta melatonin düzeylerinin artmasını sağlayarak daha kaliteli ve iyi bir uyku geçirmenize yardımcı olur. Böylelikle uyku kalitesinin artması kişinin hem bağışıklığını iyileşmesini hem de stres seviyesinin azalmasını sağlar. Uykusuzluk problemi yaşıyorsanız lavanta yağını birkaç damla yastığınıza damlatabilirsiniz. 

Lavanta yağı kaygı ve depresyonu azaltır

Lavanta yağı sinir sisteminin sakinleşmesinde, ruh halini iyileştirmede buna bağlı olarak kan basıncının düşmesini sağlayarak kişinin stres seviyesinin azalmasını sağlar. Anksiyete ve depresyon gibi psikolojik tepkimeler için sakinleştirici ve yatıştırıcı olabilir. Bu ayrıca cinsel isteği artırmada ve ereksiyonları artırmada yardımcı olabilir

Sivilce ve akne gibi cilt leke oluşumunu önler

Anti bakteriyel özelliği sayesinde lavanta yağı sivilceleri önlemeye de yardımcı olur.

İltihap önleyici olup, cilt yaralarını iyileştirebilir

Lavanta yağı, içeriğinde bulunan doğal iltihap önleyici özellikteki beta-karyofillen ile yaraları iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinir. Lavanta yağı faydaları cilt için ağrı kesici ve yatıştırıcı özelliğe de sahiptir. Bu konuda yapılan bazı araştırmalar cildin iyileşmesine yardımcı olduğunu gösterir. İltihap önleyici özelliği ile cildi rahatlatır.

Güneş yanığı etkilerini azaltır

Lavanta yağı doğal iyileştirici etkisi sayesinde kısa sürede 1. derece güneş yanıklarında rahatlatıcı bir etki bırakabilir. Bunun için yarım çay bardağı suya birkaç damla lavanta yağı eklemeniz yeterli olacaktır.

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saç derisine antiseptik özelliği sayesinde iyileştirici etki yapması lavanta yağı faydaları arasındadır. Antiseptik özelliğe sahip olduğu bilinen uçucu yağ, saç derisinin sağlığını korumaya ve iyileştirmeye yardımcı olur. Saç derisinde biriken ölü hücreler gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Bu durumda zamanla iltihabi durumların yaşanmasına yol açabilmektedir.

Sağlıklı saç derisinin oluşumuna yardımcı lavanta yağı faydaları ile daha parlak ve güçlü saç telleri oluşumu mümkün hale gelir. Antimikrobiyal özellikleri sayesinde çeşitli nedenlerle oluşabilen iltihaplanmaları da önlemeye yardımcıdır. Saç derisini güçlendirerek kepek oluşumunun önüne geçer. Saçın derisinin nefes alması sayesinde lavanta yağı faydaları sonucunda saç telleri daha sağlıklı ve hızlı uzayabilir.

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Lavanta yağı kokusu sakinleştirici bir etki yarattığından, genellikle buhurdanlıkta huzurlu bir atmosfer yaratılmak için kullanılıyor.
 • Bunun yanında lavanta yağı ciltte kullanılırken dikkat edilmesi gereken ürünler arasında yer alıyor. Cilde doğrudan temas ettirilmemesi önerilen lavanta yağını kullanmadan önce avokado, badem ya da Hindistan cevizi yağı gibi ürünlerle karıştırmak doğru bir tercih olacaktır.
 • Lavanta yağının en yaygın olarak kullanılan şekli ise uyku kalitesini artırmak için yastığa ya da yatağa damlatılmasıdır. Böylelikle derin uykuya geçmek kolaylaşır ve uyku kalitesi artar.
 • Saç bakımında kullanırken ise şampuan ya da saç kremlerin içerisinde birkaç damla damlatmak yeterli olacaktır.  
 • Tırnak bakımı yaparken ise lavanta yağını, limon yağı gibi uçucu yağlarla karıştırılıp doğrudan uygulanabilir.

Lavanta Yağı Yan Etkileri Nelerdir?

Lavanta yağı kullanımında özellikle hassas cilde sahip kişileri alerjik reaksiyona karşı dikkatli olmaları gerekir. Tahriş ve döküntü durumunda kullanımı durdurulmalıdır. Fazla kullanımı durumunda ciltte iltihap, ateş, baş ağrısı gibi semptomlar görülebilir.

Lavanta Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lavanta yağı ile ayak bakımı nasıl yapılır?

Ayak derisinin kuruması ve çatlaması sonucu deri yüzeyinde bakteri oluşumu gibi istenmeyen durumlar meydana gelebilir. Mevsim şartlarına bağlı olarak ayak derisinin kurumasını önlemek için lavanta yağının doğal bakım etkisinden yararlanabilirsiniz. Nemlendirici özelliğinin yanı sıra lavanta yağı faydalarının antiseptik etkisiyle de ayak sağlığınızı korumaya yardımcıdır.

Lavanta yağı evde nasıl kullanılır?

Evde yapabileceğiniz uygulamalardan birisi de saç derisini güçlendirmek amaçlı olarak masaj yağı şeklinde kullanmaktır. Badem yağı, argan yağı, Hindistan cevizi yağı gibi yağların içerisine birkaç damla lavanta yağı damlatarak saç derisine masaj yapabilirsiniz. Böylece saç derisini güçlendirerek lavanta yağı faydaları ile daha sağlıklı ve canlı saç tellerinin oluşumunu destekleyebilirsiniz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 27 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 6 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al