Yükleniyor

Leke Nedir? Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Leke Nedir? Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Leke tedavisi, yüz ve ve ya vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan lekelerin giderilmesi için yapılan tıbbi bir durumdur. Doğuştan, sonradan veya herhangi bir dönemde ortaya çıkan lekeler için bu tedavi yöntemi uygulanır. Tedavi ile lekelerin azaltılması veya yok edilmesi bazı tıbbi yöntemleri ile mümkün hale gelir. Örneğin, lazerle leke tedavisi en etkili yöntemlerden birisidir. Bu yöntemle seanslar halinde işlem yapılıp lekelerin azaltılması, yok edilmesi sağlanır. Lazer dışında farklı yöntemlerde cilt tipine ve lekelerin durumuna göre karar verilip, gerçekleştirilir. Bu durumla kişilerin rahatsız olduğu lekelerinden kurtulması oldukça kolaylaşır. 

İçindekiler

Leke Tedavisi Ne İşe Yarar?

Leke tedavisi, vücudunuzda oluşmuş olan lekelerin yok olmasını sağlar. Bu tedavi ile görüntü olarak gözünüzün takılmadığı bir cilde sahip olmak mümkündür. Ayrıca cildinizin daha parlak olmasını sağlayıp sağlık ve cilt bariyerini güçlendirerek leke oluşturacak zemini ortadan kaldırmış olursununuz. Aynı zamanda cildinizin yenilerek yepyeni taze bir görüntüye kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Vücudunuzdaki lekeler için uygulanan bu tedavi farklı tedavi yöntemleri ile sizlere en uygun yöntemleri uygulanması konusunda kolaylık sağlar.

Cilt Lekesi Neden Olur?

Leke tedavisi için doktora başvurduğunuzda öncellikle bu lekelerin neden oluştuğunu öğrenmek gerekir. Bu bilgilendirme sonrasında lekelerin oluşmaması ve azaltılması için öneriler alınabilir. Bu lekelerin oluşma nedenleri arasında en sık karşılaşılan güneş ışınları ve akne sonrasında lekelerin oluşmasıdır. Akne sonrasında özellikle aknenizi sıkarsanız bu leke ve iz kalmanı artırır. Bu yüzden akne oluştuktan sonra dokunmamak daha iyi bir tercih olur. Cilt lekesi oluşmaması için özelikle güneş ışınlarından korunmak gerekir. Bunun için güneş kremi kullanmanız tavsiye edilir.

Cilt Lekesi Türleri Nelerdir?

Leke tedavisi için öncellikle lekenin türünü öğrenmek gerekir. Bu durumda uygun yöntem kullanılarak daha etkili bir sonuç alınabilir. Örneğin akne sonrası oluşan bir leke olabileceği gibi güneş ışınlarına maruz kalmaktan dolayı oluşan güneş lekesi farklı olur. Cilt lekeleri olarak sayabileceğimiz diğer lekeler de şunlardır;

 • Cilt benleri,
 • Doğum lekesi,
 • Çiller,
 • Hamilelik döneminde oluşan lekeler,
 • Deri döküntüsü gibi farklı leke türleri de bulunur. 

Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Leke tedavisi için öncellikle alanında uzman olan doktorlardan yardım almanız gerekir. Kendiniz evde farklı karışımlar ve ya yöntemler deneyerek bu durumu ortadan kaldırmak yerine daha da kötü sonuçlara neden olur. O yüzden öncellikle bir doktora danışmanı ve doktor rehberliğinde uygun olan tedavi yöntemini uygulamanız gerekir. Cilt leke tedavisi için uygulanmakta olan yöntemler lazer, ilaç kullanımı, mezoterapi ve kimyasal peeling gibi işlemler yapılabilir.  

Lazer ile yapılan tedavisi yönteminde belirli seanslar bu lekelere etkili olacak şekilde yapılır. Farklı lazer seçenekleri arasında kendi cilt tipinize göre seçilir. Bu işlemlerden hangisinin cildinize uygun olduğunu ve lekelerde en etkili olacak yöntemin doktorunuz rehberliğinde yapılması gerekir.

Leke Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Leke tedavisi yapılması uygun olan kişiler şu şekildedir:

 • Akne soruna sahip olan ve akne sonrasında vücudunda leke oluşan bireyler,
 • Güneş lekelerine sahip ve yaşlanmaya bağlı olarak cildinde lekelenmeler olan bireyler,
 • Cildini yenilemek, gençleştirmek ve cilt sorunlarının çözmek isteyenler bireyler için oldukça uygundur. 

 Ancak bazı bireylere bu tedavi yapılamamaktadır. Bu kişiler ise; 

 • Yaşlanmadan dolayı cildinden aşırı yaralanma ve lekelenme sorunları olan bireyler,
 • Akne sorunu yaşayan ancak cildi oldukça hassas, alerjik bir cilt yapısı olan bireyler,
 • Cilt tabakası olması gereken de ince olan bireyler,
 • Cildinde açık bir yaraya sahip olan bireylerdir. Ancak, bu kişiler bir uzmana danışarak tedaviye uygun olup olmadıklarını öğrenebilirler. 

Cilt Lekelerine Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Leke tedavisine gerek kalmadan bu lekelerin önlenmesi için bazı önlemler almak mümkündür:

 • Yaz - kış fark etmeden dışarıya çıkmadan önce güneş kremi kullanmak
 • Leke veya iz kalmaması için akneyi sıkmamak
 • Makyaj malzemelerinizin içeriklerine dikkat edilmeli
 • Özellikle yaz aylarında uzun süreli güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalı
 • Leke oluşumunu engellemek için sigara bırakılmalı
 • Beslenme konusunda sağlıklı ve vitamin değerleri yüksek olan ürünleri tüketmeye özen gösterilmeli
 • Cildin nemlendirilerek cilt bariyeri güçlendirilmeli

Bahsedilen bu önlemleri alarak leke oluşumunu engelleyebilir, cildinizi koruyabilirsiniz.

Leke Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lazerle leke tedavisi kalıcı mı?

Leke tedavisi için kullanılan en etkili yöntemlerden biri de lazer uygulaması adıyla bilinen tedavi yöntemidir. Bu yöntem farklı lazerler ile yapılabilir. Bu noktada kişinin cilt yapısı ve lekelerinin durumu önem arz eder. Cilt tipine ve lekelerin yoğunluğuna göre tercih edilen lazer işlemi lekelerin giderilmesi için, belirli seanslarla gerçekleştirilir. Yapılan işlemin lekeleri tamamen kalıcı bir şekilde bu yöntemle gidermesi için seanslara aktif bir şekilde katılım gerekir. Bu seanslar sonucunda vücuttaki lekelerin giderilmesi ve yok olması bu yöntemi en etkili en sık tercih edilen yöntem olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Yüzdeki lekeler için hangi doktora gidilir?

Leke tedavisi için veya akne gibi sorunlarla uğraşıyorsanız bu konuda destek alabileceğiniz, tıp alanında dermatoloji konusunda uzmanlığı olan doktorlardır. Dermatologlara giderek şikayetlerinizi dile getirip , tedavi için size uygun bir yol izlenmesini sağlayabilirsiniz.

Ciltteki kahverengi lekeler nasıl yok edilir?

Leke tedavisi yaptırmak isteyenler, bu lekelere yaşlılık lekesi, güneş lekesi , çil ve ya kahverengi leke şeklinde isimlendirmeler yapar. Ciltte kahverengi oluşan bu lekeler için uygun tedavi yöntemlerini tercih etmek gerekir. Bu yüzden önce bir uzmana başvurmak önem arz eder. Tedavi yöntemleri olarak, lazer, ilaçlar, kimyasal peeling, mezoterapi gibi yöntemler uygulanabilir. Bu işlemler sonrasında cildinizdeki kahverengi lekeler azaltılır ve yok edilir.

Mezoterapi cilt lekelerini giderir mi?

Leke tedavisi için veya başka sebeplerden dolayı cilde mezoterapi uygulaması yapılması, ciltteki kolajen oranını arttırarak cildin yenilenmesini sağlar. Böylelikle yenilen cilt kendini yeniler, daha sağlıklı, parlak bir görünüme kavuşur. Bunların da yanı sıra akne sonrası ve güneşten ışınlarından dolayı oluşan lekelerin azalmasına neden olur. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 6 Aralık 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al