Yükleniyor

Mahlep Nedir? Mahlep Faydaları ve Kullanımı

Mahlep Nedir? Mahlep Faydaları ve Kullanımı

Mahlep, anatavatanı İran olan nohut büyüklüğünde meyveleri bulunan, gülgiller familyasına ait boyu ortalama 6 ile 10 metreye kadar çıkabilen bir bitkidir. Mahlep baharatı ise mahlep ağacının meyvesine ait çekirdeklerin kurutulup, toz haline getirilmesi ile elde edilen bir baharat türüdür. Bu bitki Türkiye'de Mardin, Van ve Erzurum gibi şehirlerde de yetişir. Arapça'da "Tatlı kokulu" ve "parfümler kralı" olarak adlandırılan mahlep, pastane ve fırın ürünlerinde sıklıkla tercih edilir. Birbirinden farklı kullanım alanına sahip olan bu ürün, Türkiye'de "yabani kiraz", "taş kirazı", "melem" ve "keniro" gibi isimler ile anılır. 

İçindekiler

Mahlep Nasıl Kullanılır?

Mahlep özellikle Yunan, Akdeniz ve Orta Doğu mutfaklarında pasta ve börek gibi hamur işi ile ekmek pişirmede kullanılan bir fırın baharatıdır. Kurabiyeler, kekler gibi hamur işlerinde bir fincan un başına bir çay kaşığı orantısı ile kullanılan mahlep aynı zamanda kırmızı et marinesinde de kullanılabilir. Çekirdek, toz, yağ ve püre formlarında elde edilebilen bu ürün, tariflerde bu formları ile kullanılabilir. Hazırlanan ürüne hoş bir koku ve gevreklik katarak lezzetini arttırmak mümkündür.

Ayrıca mahlep gıdalar ile birlikte kullanılması dışında kozmetik, boya ve ilaç endüstrisinde de kullanlır. 

Mahlep Faydaları Nelerdir?

Mahlep içeriğindeki potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi zengin mineraller sayesinde kemik gelişimi, hipertansiyon, tiroid bezi sorunları, saç dökülmesi ve anemi gibi hastalıklara karşı faydaları bulunur. 

Mahlebin en yaygın bilinen faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Nefes darlığı ve astım’a iyi gelir.
  • Tiroid bezi sorunlarına etkisi vardır
  • Kan dolaşımını iyileştirir
  • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Balgam söktürücüdür
  • Antioksidan özelliği ile vücudu serbest radikallerden korur
  • Kan dolaşımını iyileştirir
  • Sindirim sistemini düzenler
  • Enerji verir
  • Karın ağrısına iyi gelir 
  • Karaciğerin kendini yenilemesine yardımcıdır
  • Toksinlerin vücuttan atılmasında rol oynar
  • İdrar söktürücüdür
  • Stresi azaltıp, sinir sağlığını korur

Özellikle gençlerde ve yetişkinlerde vücuttaki kas gelişimine katkı sağlayan mahlep, zayıf olan kasların güçlenmesine yardımcı olur. Bunun yanında kemikleri güçlendirmesi de mahlep faydaları arasında yer alır. 

Mahlep Besin Değeri ve İçeriği Nedir?

Mahlep, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde zengin besin değerine sahip olduğunu kanıtlar. Kumarin isimli mahlep özü mahlebin etkisini artırıp yiyeceklere lezzet katar. Bu ürünün içeriği ve besin değerleri ile ilgili bilgiler;

Mahlep ,100 gram başına, 345 kalori, 59.7 karbonhidrat, 21.3 gram protein içerip:

  • Protein ve yağ asidi oranı yüksektir. Yağ asidi oranı %27 olup büyük bölümü doymamış yağ asitlerinden meydana gelmiştir
  • Yaklaşık %18 lif oranına sahiptir.
  • Oleik, linoleik ve palmitik majör yağ asitleri açısından zengindir.
  • Potasyum, kalsiyum, demir, çinko ve magnezyum minerallerini barındırır
  • Çekirdeğinin içerisinde hidroksibenzoik, siringik ve p-kumarik asitler bulunur. Fenolik, flavoneller ve antosiyaninler açısından değerlidir.

Mahlebin Zararları Var mı?

Mahlep faydaları ile "halk ilacı" olarak anılan bir besin kaynağıdır. Dozunda kullanılması gereken bu ürün, kemik ve kas gelişiminden metabolizmanın güçlenmesine kadar pek çok alanda yarar sağlar. Aynı zamanda mahlep bal ile karıştırıldığı zaman kilo aldıran mahlep, koku hassasiyeti olan kullanıcılar için sakıncalı olabilir.

Mahlep Nerede Kullanılır?

Mahlep tozu ya da tohumu olarak kullanabileceğiniz bu ürün, tatlı ve tuzlu yiyeceklere lezzet katmak amacıyla tercih edilir. Pilav ve helva çeşitlerinde sıklıkla kullanılan bu gıda, farklı dünya mutfaklarında yer alır. Mahlepli su içerek hazımsızlık sorununa çözüm bulabilir, midenizi rahatlatabilirsiniz. Kurabiye, poğaça, kek ve börek gibi hamur işi yiyeceklerinin içerisine katılan bir baharattır. Mahlep yiyeceklere yumuşak bir dokunuş yaptığı gibi gevreklik de katar. Bal ile karıştırılarak boğaz ağrısı ve grip gibi üst solunum yolları rahatsızlıklarına faydası da bulunur. 

Mahlep Bozulur mu?

Mahlep güneş almayan bir ortamda kiler ya da baharatlıklarda muhafaza edilebilir. Ağzı açık bir kavanozda beklediği zaman bayatlayarak kokusunu ve aromasını kaybedebilir. Bu durumu yaşamamak adına, az miktarda alarak taze bir şekilde kullanabilirsiniz.

Mahlep Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Mahlep şeker hastalığına iyi gelir mi?

Mahlep, beslenme düzenine eklenerek şeker hastalığının kontrol altına alınmasına destek olabilir.

Mahlep bal karışımı nasıl yapılır?

Bal ile karıştırılarak tüketilen mahlep, üst solunum yolu rahatsızlıklarının etkisini minimum seviyeye indirebilir.

Mahlep bebeklere ne zaman verilir?

Genellikle mahlep, bebeklerde kullanılmaması önerilirken 3 yaşından büyük çocuklar için tavsiye edilebilir.

Mahlepte gluten var mı?

İçerisinde gluten bulunmadığı için hassasiyeti olan kişiler mahlebi rahat bir şekilde yiyeceklerinin içerisine ekleyebilir.

Mahlep çayı nasıl yapılır?

Suyun içerisine 2 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde eklenen mahlep daha sonra karıştırılır. Gün içerisinde, yüksek kan şekerinin yarattığı olumsuz durumların etkisini önemli ölçüde azaltmak için doğal bir ilaç niteliğinde kullanılması önerilir. Bu gibi durumlarda öncelikle uzman bir hekimden tavsiye almak mahlebin beklenmeyen etkilerinin görülmesi ihtimalini ortadan kaldırır. 

Mahlep meyvesi yenir mi?

Özellikle hamur işleri yaparken hoş koku katılması için de kullanılan mahlep, bu tarz besinlerer gevreklik de katarak lezzet sağlar. Bunun yanında mahlep meyvesi genellikle helva yapımında kurutulmuş şekilde kullanılabilr. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 19 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al