Yükleniyor

Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Kilo vermek kadar kilo almak da sağlık açısından önem arz eden ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ancak kilo almaktan kasıt, sağlıklı bir şekilde kilo almaktır. Bunun için de hem besin değeri yüksek hem de yüksek kalorili besinler tercih edilmelidir. Kilo aldıran yiyeceklerin başında ise protein bakımından güçlü kırmızı et, tavuk ve balık, fındık-fıstık-badem-kuru üzüm gibi kuruyemişler, süt ürünleri, kuru baklagiller ve ev yapımı proteinli smoothieler gelir. İlgili listeyi daha da genişletmek mümkündür.

İçindekiler

Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Sağlıklı bir şekilde kilo almak adına besin değeri ve kalorisi yüksek besinler genel olarak protein bakımından zengin kırmızı et, tavuk ve balık; fındık, fıstık, badem, kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı gibi kuruyemişler; peynir, süt ve yumurta; meyvelerden muz, ananas ve sağlıklı smoothie’lerdir. Bu listeye tam tahıllı ekmek ve karbonhidratlar da eklenebilir.

Kilo almak isteyen kişilerin tüketebileceği kilo almaya yardımcı yiyecekler şunlardır

 • Kırmızı et, tavuk, somon ve diğer yağlı balıklar
 • Beyaz ekmek
 • Sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş ürünler
 • Patates, makarna, hamur işi ve pirinç gibi nişastalı ürünler
 • Hamburger ve pizza gibi fast foodlar
 • Peynir ve süt gibi süt ürünleri
 • Yumurta
 • Fındık, fıstık, badem, kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı gibi kuruyemişler
 • Hurma
 • Bitter çikolata

Yukarıda yer alan besinlerin neden kilo aldırdığına dair detaylar şu şekilde açıklanabilir:

Protein bakımından zengin kırmızı et, tavuk ve balık

Güçlü protein kaynağı olan kırmızı et yüksek kalorili içeriğiyle kilo alımına katkı sağlar. Bununla birlikte genel kas büyümesini, boyutunu ve sağlığını destekleyen kırmızı et kilo almak isteyen kişiler için önemli bir destek kaynağıdır. Ayrıca tavuk ve balık da zengin protein içeriğiyle kilo aldıran yiyecekler arasındadır.

Fındık, fıstık, badem, kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı gibi kuruyemişler

Sağlıklı atıştırmalıklardan olan kuruyemişler hem tok tutucu hem de besleyici özellikleriyle öne çıkar. Özellikle fındık, fıstık, badem, kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı gibi kuruyemişler çoklu doymamış yağ ve antioksidan kaynakları olduğu için kilo alma sürecine yardımcı olur. Fındığı ayrıca fındık ezmesi olarak da tüketebilirsiniz.

Peynir, süt ve yumurta

Besleyicilik ve kas gelişimi bakımından zengin bir besin kaynağı olan peynir, süt ve yumurta kilo almak isteyen kişiler için alternatif ürünlerdir. Özellikle aşırı ve tuzlu olmadan tüketilebilecek peynirlerle birlikte süt ve yumurta tüketimi de sağlıklı bir şekilde kilo alımına destek verir.

Kurutulmuş meyveler

Lif üretimini artıran ve sağlıklı atıştırmalıklardan olan kurutulmuş meyveler aynı zamanda kilo aldıran besinler arasında yerini alır.

Hurma

İçinde doğal bir şeker bulunduran hurma, başta Ramazan ayı olmak üzere sevilen ve tüketilen besinlerdendir. Doğal şeker kaynağıyla kilo aldıran besinler listesinde yer alan hurma aşırı tüketilmediği takdirde sağlığınıza katkı sağlar.

Ev yapımı sağlıklı proteinli smoothie’ler

Ağırlıklı olarak protein içeren ev yapımı doğal smoothie’ler yaparak sağlıklı bir şekilde kilo alabilir ve bu sürece katkı sunabilirsiniz. Kilonun yanı sıra bu smoothie’ler ihtiyacınız olan vitamin ve minerali de almanızı sağlar.

Tam tahıllı ekmek

Güçlü karbonhidratlardan biri olan tam tahıllı ekmek, kilo almaya yönelik bir beslenme programı uygulayan kişilerin diyet listesine ekleyebileceği güvenli kaynaklardan biridir. Tam tahıllı ekmeği et, yumurta ve peynir gibi protein kaynaklarıyla birleştirerek sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

Patates ve kompleks karbonhidratlar

Başta patates olmak üzere bazı karbonhidratlar vücuda fazla kalori almanızı sağlar. Patatesle birlikte kinoa ve yulaf gibi karbonhidratlar da sürece katkı sunar.

Zeytinyağı ve kanola yağı gibi sağlıklı yağlar

Zeytinyağı sağlıklı tekli doymamış yağ bakımından zengindir ve yemeklere lezzetle birlikte kalori de katabilir. Ayrıca kanola yağı da mükemmel bir omega-3 (alfa-linolenik asit veya ALA) açısından güçlü bir yağdır. Bu yağlar sağlıklı bir kilo kontrolü yapmanıza destek olabilir.

Bitter çikolata

Çikolata türleri açısından nispeten daha sağlıklı olduğu kabul edilen bitter çikolata, düzenli ve dozunda tüketildiğinde sağlıklı kilo almaya yardımcı olabilir.

İşlenmiş gıdalar ve şekerli içecekler*

Fast food, cips, çikolata gibi işlenmiş ve paketli gıdalarla birlikte yoğun şeker içeren gazlı içecekler kilo alım sürecinizi hızlandırabilir ancak bu durum sağlıklı kabul edilmez. Bu sebeple sağlıklı kilo almak istediğinizde bu ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir.

Kilo Aldıran Meyveler Nelerdir?

Hurma, muz, ananas, mango, kuru meyveler ve şeker içeriği yüksek meyveler kilo aldırmaya yardımcı meyveler arasında yer alır.

Kilo aldıran meyveler şöyledir:

Kilo Almaya Yardımcı Sağlıklı Besinler Nelerdir?

 • Süt ve peynir

 • Pirinç

 • Kurutulmuş meyveler

 • Sağlıklı smoothieler

 • Kırmızı etler

 • Somon ve yağlı balıklar

 • Patates gibi kompleks karbonhidratlar

 • Tam tahıllı ekmek

 • Fındık ve fındık ezmesi

 • Protein takviyeleri

Kilo Aldıran Kuruyemişler Nelerdir?

Eğer kilo almak istiyorsanız başta fındık, fıstık, badem, kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, kaju ve kabak çekirdeği gibi kuruyemişler tüketebilirsiniz. Bu besinler sizin sağlıklı bir şekilde kilo almanıza destek olur.

Sağlıklı atıştırmalık olarak kabul edilen ve kilo alımınıza destek olan besinler şunları içerir:

Kilo Aldıran Yiyecekler Nasıl Tüketilmelidir?

Kilo aldıran yiyeceklerin rastgele tüketilmesi kişiye yarardan çok zarar getirebilir. Bu besinlerin düzenli ve belli bir programa tabii şekilde tüketilmesi önemlidir.

Kilo aldıran besinlerin şu şekilde tüketilmesi daha doğru olacaktır:

 • Yemekleri yavaş ve sindire sindire yiyin
 • Diyet listesine ek olarak sağlıksız yağlar ve yüksek kalorili soslar eklemeyin
 • Abur cubur ve fast food gıdalardan uzak durun
 • Kuruyemiş ve kuru meyve gibi sağlıklı atıştırmalıkları ihmal etmeyin
 • Diyetle birlikte düzenli olarak egzersiz yapın
 • Kilonuzu ve diyet programınızı düzenli olarak kontrol edin

Kilo Aldıran Yiyecekler Hakkında Sık Sorulan Sorular

En çok kilo aldıran yiyecekler nelerdir?

En çok kilo aldıran yiyeceklerin başında kalorisi yüksek besinler gelir. Bunlar da fast good gıdalar, pizza, hamburger, cips, çikolata ve birçok işlenmiş gıdalardır. Ayrıca şeker içeriği yüksek gazlı içecekler de hızlı bir şekilde kilo aldırır ancak alınan bu kilolar sağlığa ciddi anlamda zarar verir ve hastalıklara davetiye çıkarır.

Hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler nelerdir?

Hamilelik sürecinde bebeğin kilo alması için annenin düzenli olarak sebze-meyve tüketmesi önemlidir. Bununla birlikte süt ürünleri, kırmızı ve beyaz et tüketimi de bebeğin gelişimini açısından gereklidir. Ayrıca protein, A vitamini ve D vitamini bakımından zengin yumurta da bu süreçte tüketilebilir.

Kilo aldıran yiyecekler ne kadar tüketilmeli?

Kilo aldıran yiyeceklerin tüketiminde günlük doz önemlidir. Kişinin günlük ihtiyacını karşılaması buradaki kıstas olarak kabul edilir. Bunun için de uzman bir doktor ve diyetisyen kontrolünde sürecin yönetilmesi daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Kilo aldıran yiyecekler zararlı mı?

Sağlıklı bir şekilde kilo aldıran besinler vücuda fayda sağlar ancak fast food ve işlenmiş gıdalarla alınan kilolar ileride birçok hastalığa yol açabilir. Bunların başında diyabet, kalp hastalığı ve tansiyon gelir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al