Yükleniyor

Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir?

Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir?

Küçük olmasına rağmen bir o kadar büyük faydaları bulunan kuru üzüm, besleyici ve doyurucu özelliğiyle öne çıkan önemli bir besin kaynağı olarak kabul edilir. Başlıca faydası kansızlığa iyi gelmesi ve enerji vermesi olan kuru üzüm aynı zamanda vitamin, mineral ve lif bakımından da zengindir. Ayrıca kuru üzümün içinde yüksek tansiyonu dengelemeye yarayan polifenollerin bulunduğu da değerlendirilir.

İçindekiler

Kuru Üzüm Kaç Kalori?

Üzümün kurutulmuş hali olan kuru üzüm, besin değerleri, faydaları ve aynı zamanda kalorisiyle dikkat çeken bir besindir. Genellikle diyetlerde ara öğün olarak önerilen 1 avuç kuru üzümün kalorisi yaklaşık 120 gr olarak kabul edilir. Ancak fazla tüketilirse kalorisi dikkate alındığında kilo alımına sebep olabilir.

Kuru Üzüm Besin Değeri Nedir?

Kansızlığa iyi gelen, kişiye enerji veren, vücudun serbest radikallerle mücadelesine destek olan antioksidanlar içeren kuru üzüm aynı zamanda birçok vitamin ve minerali bünyesinde barındırır. Bunların başında potasyum, bakır ve manganez gelir.

Kuru üzüm, genel olarak şu besin değerleriyle açıklanır:

 • Kalori: 120
 • Protein: 1 gram
 • Yağ: -
 • Karbonhidratlar: 32 gram
 • Lif: 2 gram
 • Şeker: 26 gram
 • Kalsiyum: 25 miligram
 • Demir: 1 miligram

Yukarıda yer alan değerler, kuru üzümün miktarı arttıkça aynı oranda artar. Belirtilen değerler yaklaşık 1 avuç kuru üzümün besin değerleridir.

Aynı zamanda kuru üzümde üzümden daha fazla kalori, şeker ve karbonhidrat bulunur ancak diğer yandan daha fazla lif, potasyum ve demir de yer alır. Yüksek şeker seviyelerine rağmen kuru üzümün orta seviyeye yakın bir glisemik indeksi söz konusudur. Özetle kan şekerinizi diğer tatlı ve şekerli gıdalar kadar yükseltmezler.

Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir atıştırmalık ve ara öğün olarak kabul edilen kuru üzüm, kansızlığa iyi gelir, enerji seviyesini yükseltir, kalp sağlığını destekler, serbest radikallerle mücadele eder, sindirime yardımcı olur ve diş çürümelerine karşı etkili bir besindir.

Potasyum kaynağı olan kuru üzümün faydaları şunlardır:

 • Kuru üzüm vücut için demir kaynağıdır
 • Kemik sağlığını destekler
 • Kansızlığa iyi gelir
 • Enerji seviyesini artırır
 • Kuru üzüm kalp sağlığını destekler
 • Serbest radikallerle mücadele eder, hücre hasarını önler
 • Sindirime yardımcı olur
 • Bağırsak sağlığını destekleyecek düzeyde lif içerir
 • Cildin genç, esnek ve yumuşak görünmesini sağlayan E vitamini içerir
 • Kuru üzüm aynı zamanda diş çürümelerine karşı etkilidir
 • Vitamin ve mineral açısından zengindir
 • Kronik hastalık riskini azaltır

Kuru üzümün vücuda sağladığı faydalar detaylı olarak şu şekilde açıklanabilir:

Kuru üzüm kansızlığa iyi gelir

Güçlü bir demir kaynağı olan kuru üzüm, bu sayede sağlıklı kırmızı kan üretimine destek olarak kansızlığa iyi gelir, demir seviyesini yükseltir ve kansızlığın meydana getirdiği yorgunluğu giderir.

Enerji seviyesini artırır

Kuru üzüm aynı zamanda yorgunluk, halsizlik ve enerji düşüklüğüne karşı da güçlü bir kaynaktır. Günlük bir avuç kuru üzüm tükettiğinizde enerji seviyenizin yükseldiğini fark edebilirsiniz.

Kuru üzüm kalp sağlığını destekler

Kan basıncını, kan şekerini ve kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyelerini düşürücü etki yapan kuru üzüm, kalpteki gerilimi azaltarak kalp sağlığını destekler ve kalp hastalıklarını riskini düşürür.

Serbest radikallerle mücadele eder

Kuru üzüm, içerdiği antioksidan özelliğiyle vücudun serbest radikallerle mücadele etmesine destek olur. 

Sindirime yardımcı olur

Gastrointestinal sağlığın korunması noktasında da önemli bir besin olan kuru üzüm,  sindirime yardımcı olan ve mide problemlerini azaltan iyi bir çözünür lif kaynağı olarak öne çıkar.

Bağırsak sağlığını destekleyecek düzeyde lif içerir

Kuru üzümün içeriğinde yer alan lif, bağırsak sağlığını olumlu yönde etkiler.

Kuru üzüm aynı zamanda diş çürümelerine karşı etkilidir

Kuru üzümde bulunan oleanolik ve linoleik asidin antibakteriyel bir güce sahip olduğu değerlendirilir. Bu da dişte meydana gelen çürümelere karşı güçlü bir destekçidir.

Vitamin ve mineral açısından zengindir

Demir, potasyum, kalsiyum, bakır ve manganez açısından zengin bir besin olan kuru üzüm aynı zamanda güçlü de bir lif kaynağıdır.

Kronik hastalık riskini azaltır

Antioksidan özelliğiyle dikkat çeken kuru üzüm, bu doğrultuda vücutta meydana gelebilecek kronik hastalık risklerini olabildiğince azaltır.

Kemik sağlığını güçlendirir

Kas sisteminin fonksiyonlarında önemli bir oynayan kalsiyum içeriğine sahip olan kuru üzüm, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan bir besindir.

Kuru Üzümün Zararları Var mı?

Sağlık faydalarıyla öne çıkan kuru üzüm fazla tüketildiğinde olası yan etkilere yol açabilir. Bunların başında da kilo alımı gelir. Kuru üzüm, tüketilmesi gereken miktarın üstüne çıktığında şeker oranı dikkate alındığında kilo aldırabilir. Ayrıca kuru üzüm, irritabl bağırsak sendromu olan bazı kişilerde gaz oluşumuna da yol açabilir.

Kuru Üzüm Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kuru üzüm nasıl yenir?

Güçlü bir besin kaynağı olan kuru üzüm genellikle ara öğünlerde atıştırmalık olarak tercih edilir. Kuru üzümün diğer kullanım alanları arasında ise tatlıların ve salataların içine karıştırılması yer alır.

Kuru üzüm ne kadar tüketilmelidir?

Kuru üzümün genellikle günde 1 avuç yenmesi tavsiye edilir.

Her gün kuru üzüm yersek ne olur?

Her gün kuru üzüm tüketimi dozuna bağlı olarak kilo alımına sebebiyet verebilir. Ayrıca hassas mideye sahip olanlarda sindirim problemleri ve ishale yol açabildiği de görülmüştür.

Kuru üzüm kilo aldırır mı?

Kuru üzüm, önerildiği gibi bir avuçtan daha fazla tüketildiği takdirde kilo aldırabilir. Bunun için diğer birçok besinde olduğu gibi kuru üzümü de dikkatli tüketmek önemlidir.

Aç karnına kuru üzüm yemenin faydaları nelerdir?

Aç karnına kuru üzüm yemek, sindirim sistemini desteklemekle birlikte bağırsak sağlığına iyi gelir ve gün içinde daha enerjik olmanızı sağlar.

Kuru üzüm kilo verdirir mi?

Kuru üzümün kilo verdirdiğine dair bir bilgi söz konusu değildir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 26 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al